Περί αστυνομικής βίας, ρατσισμού (video-σοκ) και ΕΛ.ΑΣ

Μα και αυτά τα κωλόπαιδα αντί να διαβάζουν πρώτο θέμα και να αράζουν σε σκυλοποπ καφετέριες πάνε στο Κ*ΒΟΞ που είναι γνωστό κέντρο ανομίας, αναρχοσιωνισμού και κομμουνιστοσυμμοριτών εξωγήινων που τους πληρώνει η τουρκιά για να μας αφανίσουν.

τα εβερεστ λεει κανουν 50% εκπτωση στους ενστολους σε ολα τους τα προιοντα και τους καφεδες 0,90 ευρω.
τις προαλλες εν τω μεταξυ μ ειχε κοψει η λορδα και πηρα ενα πενιρλι 2,5 (!!) ευρω. θα με ξαναδουν σιγουρα

‘‘Οι Έλληνες δεν ήταν ποτέ ρατσιστές!’’

Ένα ωραίο κειμενάκι για την πορεία του ελληνικού ρατσισμού απο το 1907 και έπειτα. Enjoy:

http://www.left.gr/article.php?id=21922#.UQEBB-zpsZA.facebook

πόσο μαλάκες αυτοί της ΔΙΑΣ!!!ας τους καταδίωκαν μέχρι να σταματήσουν. κανονικά πρέπει να φάνε μια βαριά τιμωρία για να μην το ξανακάνουν.

ένα ποσοστό μαλακίας έχουν βέβαια και τα παλληκαράκια τα οποία δεν σταμάτησαν στο σήμα των μπάτσων.

ελπιζω να κανεις πλακα.

η τιμωρία αναφέρεται στους μπάτσους οχι στα παιδιά.

O Mika στο ειπε γιατι πολυ απλα πρεπει να μπουνε φυλακη.

Οχι ‘‘τιμωρια για να μην το ξανακανουν’’… #-o

δεν ξέρω ποια είναι η ποινή σε τέτοιες περιπτώσεις.εντάξει αν κολλάτε στο “τιμωρία για να μην το ξανακάνουν” εννοούσα οτι πρέπει να φάνε την ποινή που αναλογεί σε τέτοια αδικήματα.

κανονικα δεν θα πρεπε να υπαρχει περιπτωση να το ξανακανουν γιατι δεν θα πρεπει να ξαναδουλεψουν ποτε σε καποιο σωμα ασφαλειας με τετοια μυαλα.

Συμφωνώ, μπάτσος καλός μόνο νεκρός.

ειπαμε καταδικαζουμε τη βια απο οπου και αν προερχεται…

(οχι οτι δικαιολογω νεαρους χωρις πινακιδες ή διπλωμα,απλα εννοειται οτι δεν ειναι αυτος ο τροπος με τον οποιο τους αντιμετωπιζεις)

Kανένα ίχνος ρατσισμου…

επειδη αφηνει απ εξω τους γαλαζοαιματους;

Κανένα ίχνος ρατσισμού όντως, μιας και δε βλέπω κάποιον διαχωρισμό βάσει ράτσας.

Μάλλον ήθελε να πει “κοινωνικού/οικονομικού αποκλεισμού”.

Ε προφανως ηθελε να πει “κοινωνικού/οικονομικού αποκλεισμού”, απλως τα εχει λιγο μπερδεμενα στο κεφαλι του. Παντως γελαω ακομα και με αυτο, οταν σκεφτεις ποσο γρηγορα και ευκολα μπορουν οι “αποκλεισμενοι” να βρουν οργανα για μεταμοσχευση. Για αιμα δεν το συζητω…

πώς ακριβώς διασφαλίζει το πάμε ότι το αίμα θα πάει στη σωστή τάξη;

Ωραιότατο άρθρο του Άκη Γαβριηλίδη επί του θέματος, [U]εδώ[/U].
Λίγο οφτοπικ εδώ βέβαια, συνδέεται με το θρεντ μόνο μέσω της λέξης ‘αστυνομία’.

Ναι η λέξη ρατσισμός είναι λάθος ετοιμολογικά. Ας πούμε δεν υπάρχει ρατσισμός εναντίον των gay. Βλέπω πάντως το ΠΑΜΕ δίνει αίμα μόνο σε άτομα της δικιά τους “τάξης” (πώς ορίζεται βέβαια αυτή δεν ξέρουμε). Είναι λοιπόν υπέρ των διακρίσεων.

Δώστε μας λοιπόν έναν ορισμό για την τάξη για να ξέρουμε αν δικαιούμαστε αίμα σε περίπτωση που πάθουμε κάτι…

Με την αναφορά λοιπόν στο «αίμα της εργατικής Τάξης», το οποίο τεκμαίρεται ως διαφορετικό από άλλους τύπους αίματος και προορίζεται μόνο για «καθαρά εργατικής καταγωγής παραλήπτες», φαίνεται απλώς να επανέρχεται στο λόγο της αριστεράς αυτή η επιστημονική ιδεολογία περί του αίματος ως «φορέα φυσικών ποιοτήτων

Νομίζω πως εδώ ο συντάκτης πιάνεται απλώς από μια κακή διατύπωση (όπως για παράδειγμα ο κρισπ και ο τιμεους) για να βασίσει πάνω σε αυτή κάτι που για μένα δεν υφίσταται. Εκτός αν δεν καταλαβαίνω σωστά τι θέλει να πει. Εγώ δεν βλέπω καμιά προσπάθεια, συνειδητή τουλάχιστον, διάκρισης του αίματος και πλασαρίσματός του ως φορέα φυσικών ιδιοτήτων. Η διάκριση γίνεται στο πού πρέπει να καταλήξει το αίμα, ασχέτως προέλευσής του. Για μένα εναι ξεκάθαρο πως με το “αίμα εργατικής τάξης” εννοείται, λίγο-πολύ, το αίμα που θα μαζευτεί και που προφανώς θα μαζευτεί από άτομα αυτής της τάξης (όποια είναι αυτή τέλος πάντων), γιατί προφανώς αυτά θα ενδιαφερθούν να δώσουν. Δεν βλέπω πώς προκύπτει ότι θα απορριφθεί το αίμα ενός εργοστασιάρχη ως ποιοτικά κατώτερο. Βέβαια, ίσως έχω χάσει επεισόδια, εν τέλει δεν θα μου έκανε καμιά έκπληξη ακόμη κι αυτό να εννοούνταν. Αυτό που κάνει κρα είναι μια ωφελιμιστική νοοτροπία, στο πλαίσιο όμως μιας -ασαφώς προσδιορισμένης- τάξης. Μπαρμπούτσαλα δηλαδή.

Το σύνολο αυτό εμφανίζεται ως μία αναπόδραστη μοίρα, μια ένταξη η οποία καθορίζει μονοσήμαντα, ολοκληρωτικά και ανεξάλειπτα την ύπαρξη των ατόμων και η οποία είναι αδιανόητο (όχι μόνο αδύνατο αλλά και ουσιαστικά ανεπιθύμητο) να μετασχηματιστεί, να εγκαταλειφθεί ή έστω να σχετικοποιηθεί

Κι αυτό αυθαίρετο μού φαίνεται ως συμπέρασμα, τουλάχιστον όταν βγαίνει μόνο από την αφίσα και την ανακοίνωση. Νομίζω θεωρούν την τροποποίηση σαφώς ανεπιθύμητη, αλλά όχι αδύνατη. Με διάφορα από τα υπόλοιπα σημεία του κειμένου πάντως συμφωνώ.