Περί αστυνομικής βίας, ρατσισμού (video-σοκ) και ΕΛ.ΑΣ

Το κολατσιό του για το σχολείο.

Αυτή την “τσάντα με πολεμοφόδια” σε ποιον άμοιρο την φορτώσανε δεν ξέρω…

Όχι ρε δεν γίνονται αυτά…

Το έγκλημα της οδού Κ

κάποιος ?καλός? γείτονας πήρε τηλέφωνο την αστυνομία (όπως η ίδια τουλάχιστον ισχυρίζεται) και κατήγγειλε ότι μεταφέρουμε μπουκάλια για κατασκευή μολότοφ που θα χρησιμοποιήσουμε στην επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου, δύο μέρες μετά.

Aξίζει να μπει ολόκληρο…

Το έγκλημα της οδού Κ********

Αγαπητοί (και μη) γείτονες/νισσες. Την Παρασκευή 15/11 παρακολουθήσατε μία επιχείρηση από την ελληνική αστυνομία, που τύφλα να έχουν τα αμερικάνικα σήριαλ. Μεγάλες δυνάμεις από πάνοπλους αστυνομικούς συγκεντρώθηκαν στο δρόμος μας και συγκεκριμένα έξω από το σπίτι μας όπου πέρασαν κάμποσες ώρες με σκοπό να να καταστείλουν το έγκλημα και να συλλάβουν τους εγκληματίες.

Το έγκλημα ήταν ότι αποφασίσαμε να επιστρέψουμε τα άδεια μπουκάλια μπύρας που μας είχαν μείνει στο σπίτι από το τελευταίο μας πάρτι, που κάναμε πριν ένα μήνα όπως μάλλον θυμόσαστε λόγω της φασαρίας που προκαλέσαμε. Φορτώνοντας τα μπουκάλια στο αμάξι, κάποιος ?καλός? γείτονας πήρε τηλέφωνο την αστυνομία (όπως η ίδια τουλάχιστον ισχυρίζεται) και κατήγγειλε ότι μεταφέρουμε μπουκάλια για κατασκευή μολότοφ που θα χρησιμοποιήσουμε στην επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου, δύο μέρες μετά. Αμέσως ένα περιπολικό κάνει την εμφάνισή του στο δρόμο μας και άλλες δυνάμεις της αστυνομίας ξεκινούν έρευνα εντοπισμού του αυτοκινήτου μας που σύντομα το εντόπισαν έξω από το πλησιέστερο σούπερ μάρκετ (απέναντι από το νεκροταφείο). Μόλις βγήκαμε από το μάρκετ, όπου είχαμε επιστρέψει ένα μέρος από τα μπουκάλια γιατί δεν τα δεχόντουσαν όλα και έχοντας ψωνίσει διάφορα πράγματα με τα λεφτά που πήραμε από την επιστροφή των μπουκαλιών, δεχθήκαμε επίθεση από την αστυνομία η οποία με χειροπέδες μας οδήγησε στην γενική αστυνομική διεύθυνση, στην κρατική ασφάλεια. Ποτέ δε μας είπαν για ποιο λόγο συλληφθήκαμε και μας διαβεβαίωναν ότι όλα θα τελειώσουν σύντομα. Αλλά η ταλαιπωρία μας κράτησε 8 ώρες, χωρίς να μπορούμε να ειδοποιήσουμε κανέναν, ούτε στις δουλειές μας που μας περίμεναν. Μετά από σωματική έρευνα και έρευνα στο αυτοκίνητο και αφού τίποτα δεν βρέθηκε, αποφασίσανε να κάνουν έρευνα και στο σπίτι μας. Έτσι ένα τσούρμο τιποτένιων εισέβαλε το απόγευμα στο σπίτι με τα βρώμικα παπούτσια τους, υπό τις απειλές του εισαγγελέα ότι θα μας βάλει μέσα επειδή του ζητήσαμε ταυτότητα που να αποδεικνύει την ιδιότητά του. Τα δωμάτιά μας γέμισαν από αστυνομικούς που έβαλαν τα χέρια τους στα συρτάρια μας, άνοιξαν τις σημειώσεις μας και ρωτούσαν τα πάντα για τις ζωές μας. Φυσικά δεν κατάφεραν να βρουν τίποτα αλλά το ερώτημα παραμένει: τι έψαχναν;

Για να γίνει κατ? οίκον έρευνα θα πρέπει να έχει τελεστεί αδίκημα. Το αδίκημά μας ήταν επιστρέψαμε μπουκάλια μπύρας και είχαμε και την απόδειξη που έδειχνε ότι με τα λεφτά της επιστροφής αγοράσαμε μακαρόνια, φέτα, διάφορα τρόφιμα και τρεις μικρές φιάλες για γκαζάκι. Τι έψαχναν λοιπόν αυτοί οι σκατάδες και γιατί χρειάστηκε να φέρουν πάνοπλες δυνάμεις σε κάθε γωνία της γειτονιάς μας;

Το γεγονός αυτό μας έχει προκαλέσει τεράστιο θυμό αλλά μόνο μικρή εντύπωση έστω κι αν η αλήθεια είναι ότι δεν το περιμέναμε. Δεν το περιμέναμε γιατί στο βαθμό που γνωρίζουμε δεν γίνονται κατ? οίκον έρευνες με μία απλή καταγγελία και χωρίς κανένα στοιχείο σε σπίτια ελλήνων. Γιατί γνωρίζουμε ότι τέτοιες παράνομες και αυθαίρετες ενέργειες γίνονται συχνά από τη μεριά της αστυνομίας απέναντι στους μετανάστες οι οποίοι δεν μπορούν να αντιδράσουν, ούτε να μιλήσουν, ούτε να καταθέσουν μήνυση για προσβολή?.όπως θα κάνουμε εμείς. Γιατί μέχρι πρόσφατα μόνο οι μετανάστες φοβόντουσαν να βγούνε από τα σπίτι τους ακόμα και για να πετάξουν τα σκουπίδια μη τους συλλάβουν και τους στείλουν σε κέντρα κράτησης που μένουν για μήνες τώρα σε άθλιες συνθήκες χωρίς επαφή με τον έξω κόσμο.

Είναι λοιπόν μια νέα εποχή που ξεκινάει σε σχέση με το τι θα κάνει από δω και πέρα η αστυνομία απέναντι σε οποιονδήποτε δεν τηρεί τα πλαίσια κανονικότητας που ορίζει το κυρίαρχο μοντέλο; Είναι που μένουμε πολλοί φίλοι/ες μαζί σε ένα σπίτι χωρίς να είμαστε πολυμελής οικογένεια που μας κάνει ύποπτους; Είναι επειδή κάνουμε πάρτι μια φορά το χρόνο και πίνουμε μπύρες γιατί τα ποτά είναι ακριβά που μας κάνει πιθανούς εγκληματίες; Ή μας έχουνε στοχοποιήσει επειδή συμμετέχουμε στις απεργίες, παίρνουμε μέρος στις διαδηλώσεις και άρα είμαστε «επικίνδυνοι» γιατί αντιδρούμε; Αποφασίσαμε να σας γράψουμε αυτά τα λίγα πράγματα που σκεφτόμαστε για να τα επικοινωνήσουμε μαζί σας ώστε να μην υπάρχουν καχύποπτα και φοβισμένα βλέμματα όταν συναντιόμαστε στο πεζοδρόμιο.

Υ.Γ. ένα μήνυμα για τον μη αγαπητό γείτονα που έκανε την καταγγελία: Θα θέλαμε να τον ρωτήσουμε ποιον θα καλέσει σε λίγο καιρό που η αστυνομία κατ? εντολή των τραπεζών θα εκκενώνει σπίτια που θα έχουν βγει σε πλειστηριασμό. Και κάτι ακόμα: αφού ρε φίλε όλη μέρα δεν κάνεις τίποτα άλλο από το να κοιτάς το σπίτι μας, όταν βλέπεις τη βιγόνια να μαραίνεται βάλε καμιά φωνή γιατί όλο ξεχνάμε να την ποτίσουμε.

οι ένοικοι

Μέχρι και τα συνχοιρινά του τον βρίζουν τον χαπακωμένο

Πιο σιχαμερή από τη σκατίλα των μπάτσων είναι η σκατίλα των σχολίων απο κάτω

«Αρχίζει ο μπάτσος να την κλωτσάει και να φωνάζει: ?ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΜΩΡΗ ΚΑΡΙΟΛΑ! ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ!?»

17 Νοέμβρη, μία και μισή το μεσημέρι, μόνος μου στη Σταδίου με δυο σπρέι στην τσάντα. Ο δρόμος είναι άδειος. Ξαφνικά πετάγονται από το πουθενά 20 ΜΑΤαδες. «Επ, παλικάρι, ταυτότητα!», τους την δείχνω.«Πάμε λίγο πιο πάνω!», τους ακολουθώ. «Κάτσε κάτω!», κάθομαι. «Πού μένεις;», «Αγία Παρασκευή», «Α καλά, κατάλαβα, πλουσιόπαιδο!», δεν απαντάω. «Τι έχεις στην τσάντα;», μου την ανοίγουν. «Τι έχεις στις τσέπες;», πάω να σηκωθώ να τους δείξω. «Κάτσε κάτω ρε, τι νομίζεις ότι είσαι; Έξυπνος; Τι είναι αυτά εδώ;». Κρατάει δυο μάσκες για δακρυγόνα που βρήκε στην τσάντα μου. Τις είχα για την πορεία, «Τι τις θες; Σαν να μην μας τα λες καλά! Αναρχικός μου φαίνεσαι!». Δε μιλάω. «Τι είναι αυτο εδώ;», μου δείχνει ένα μικρό αναρχικό άλφα, ζωγραφισμένο με μπλάνκο πάνω στην τσάντα μου, «¶λφα» του λέω. «Με περνάς για βλάκα, ε;! Δεν γουστάρεις αστυνομία, ε;! Αν με πετύχαινες μόνο μου βράδυ θα με έσπαγες στο ξύλο, ε;! Σήκω!», σηκώνομαι. Μ’ αρπάζει από το λαιμό και με τραβάει κοντά του με δύναμη. «Μην κάνεις καμιά μαλακία! Κατάλαβες;!». Μου καρφώνει ένα γκλοπ στη μέση και στην επόμενη γωνία με δίνει σε πέντε ασφαλίτες με πολιτικά. Αυτοί με κολλάνε στον τοίχο, ξαναψάχνουν την τσάντα μου, δε βρίσκουν τίποτα παράνομο, γράφουν τ’ όνομά μου και με χώνουν σε μια κλούβα μαζί με άλλα δυο παιδιά.

Τρεις ώρες πριν την πορεία μας πάνε στη ΓΑΔΑ. Μπαίνουμε στο ισόγειο. Ξανά έλεγχος. Μια μπατσίνα φωνάζει υστερικά: «Κλείστε τα κινητά σας και βγάλτε τις κάρτες σας!». Ρωτάω αν μπορώ να πάρω ενα τηλέφωνο τη μάνα μου. Πετάγεται ένας μπάτσος: «Έλα ρε μάγκα, άσε ήσυχη την μανούλα σου, γιατί να την ανησυχήσεις;». Δεν απαντάω, αυτός συνεχίζει. «Τι κατέβηκες στην πορεία ρε βλάκα; Δεν έχεις καταλάβει πως το Πολυτεχνείο είναι ξεπερασμένο; Ε;!». Μου ‘ρχεται να τον βρίσω. Μπορείς ρε μαλάκα μπάτσε να τελειώσεις μια φράση χωρίς το γαμημένο το «ε!»; Μπορείς; Ε;! Δε λέω τίποτα και κλείνω το κινητό μου. Μας ανεβάζουν σ’ ένα ψηλό όροφο -είμαστε πάνω από 200 άτομα. Μας βάζουν σε μια σειρά. Μια μπατσίνα μας φωνάζει και μας ρωτάει ένα σωρό μαλακίες! «Στο Θεό πιστεύετε; Σε ποιον Θεό;»! Μας πάνε σ’ ένα κελί. Νομίζω ότι είμαι σ’ ελληνική ταινία. Μόνο ο μπαγλαμάς λείπει. Κοιτάω γύρω μου και βλέπω καμιά 20αριά άτομα και μέσα σε αυτούς δυο κορίτσια 14-15 χρονών. Πιο δίπλα ένας τύπος με χειροπέδες που απ’ ό,τι ακουσα μετά ήταν μαφιόζος της νύχτας μπλεγμένος με ναρκωτικά και πουτάνες… Πώς βάζεις, ρε μαλάκα μπάτσε, 15 χρονών κοριτσάκι δίπλα σε μαστροπό;!! Μας φωνάζουν έναν-έναν για δακτυλικά αποτυπώματα. Κανονικό φάκελο! «Πώς σε λένε; Πού μένεις; Ποιο είναι το νούμερο του κινητού σου; Με ποιους θα πήγαινες στην πορεία;». Κάνουν και χιούμορ: «¶φησε μας και ένα αυτόγραφο με τα δαχτυλάκια σου»! Μια κοπελίτσα 15 χρονων βάζει τα κλάματα, τρέμει! Πιο πριν, μια αστυνομικός -γυναίκα ευτυχώς- της είχε κάνει σωματικό έλεγχο. Μέσα στο σουτιέν, στα εσώρουχα, παντού!

Κατά τις εφτά μας αφήνουν. Κρατούσαν για έξι ώρες διακόσια άτομα, όλα με ταυτότητες, χωρίς να 'χουν κάνει τίποτα και χωρίς να ‘χουν επικοινωνία με τους δικούς τους. Σωστή απαγωγή! ΟΙ δικοί μου είναι απ’ έξω και με περιμένουν. Γυρίζω σπίτι.

Την άλλη μέρα πετυχαίνω την κοπελίτσα που έκλαιγε. «Ντρέπομαι!», μου λέει. «Την κολλητή μου που πήγε στην πορεία τη βαράγανε πέντε ΜΑΤάδες μέχρι που κάποια στιγμή έρχεται ο ανώτερός τους και τους σταματάει. Την βλέπει κάτω στο δρόμο να σπαράζει ματωμένη και αρχίζει μόνος του να την κλωτσάει με μανία στο στήθος και να φωνάζει: ?ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΜΩΡΗ ΚΑΡΙΟΛΑ! ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ!?»… «Ντρέπομαι», μου ξαναλέει, «εγώ έκλαιγα στο κελί και την φίλη μου κόντεψαν να την σκοτώσουν…».

http://www.theschooligans.gr/site/index.php?option=com_content&task=view&id=388&Itemid

http://stokokkino.gr/article/4440/Arxigos-ELAS-Prepei-na-tous-kanoume-to-bio-abioto

πως να ζήσεις με ενα μισθό. καλά έκανε

http://www.kar.org.gr/2014/03/10/και-οι-αστυνομικοί-πουλάνε-την-άσπρη-σ/

Τι γνωρίζετε;

δεν έχουν αφήσει τουρίστα για τουρίστα και επισκέπτη για επισκέπτη.

[B]Αστυνομικοί των ΜΑΤ κακοποίησαν απρόκλητα Καναδό καλλιτέχνη, προσκεκλημένο σε διεθνές Εργαστήριο στο Πανεπιστήμιο Αθηνών[/B]

Πιθανότατα κάτι στην εμφάνισή του τους τράβηξε την προσοχή ως συνήθως, πιθανόν θα είχε καμία “προκλητική” εμφάνιση!

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk

Τέλειωσε η βάρδια και βγήκαν για μπουγέλο

H ΕΛ.ΑΣ. στο ξύλο δεν κάνει διακρίσεις

Δύο νέα κρούσματα ρατσιστικής βίας από αστυνομικούς μέσα σ? ένα 24ωρο. Στο πρώτο διέλυσαν βίαια την προσευχή μουσουλμάνων στο κέντρο κράτησης της Αμυγδαλέζας, ενώ στο δεύτερο προσήγαγαν τρεις Αφρικανές παρότι είχαν όλα τα νομιμοποιητικά έγγραφα.

Την ώρα που στη Βουλή συζητιέται το αντιρατσιστικό νομοσχέδιο, το οποίο εξειδικεύεται στην ποινικοποίηση του ρατσιστικού λόγου και αφήνει στο απυρόβλητο τη ρατσιστική βία, οι μετανάστες κρατούμενοι της Αμυγδαλέζας δέχονται τη βία των ένστολων φρουρών τους, ενώ τρεις Αφρικανές γυναίκες γίνονται το προηγούμενο βράδυ στόχος αστυνομικού καψωνιού και μεταφέρονται αναίτια στο τμήμα Αλλοδαπών. Μέσα σε ένα 24ωρο δύο διαφορετικά γεγονότα με ρατσιστικό πρόσημο στα οποία εμπλέκονται ένστολοι.

Ηταν χθες μετά τις 2 το μεσημέρι στο κέντρο κράτησης της Αμυγδαλέζας. Για τους μουσουλμάνους κρατουμένους ήταν ώρα προσευχής. Ομως δύο αστυνομικοί αποφάσισαν να διαλύσουν την προσευχή προκειμένου να κάνουν καταμέτρηση.

«Σήμερα ήρθαν δύο αστυνομικοί για να μετρήσουν. Ενώ ήμασταν μέσα στο τζαμί, κάνανε προσευχή τα παιδιά και ένας αστυνομικός πήγε μέσα στο τζαμί για να μετρήσει και τα παιδιά τού είπανε 2 λεπτά να περιμένεις και να μετρήσεις μετά. Και αυτός άρχισε να τους λέει ?άντε γαμήσου Πακιστανέ και όλοι οι μουσουλμάνοι?».

Η μαρτυρία ανήκει σε κρατούμενο από το Πακιστάν (τα στοιχεία του στη διάθεση της «Εφ.Συν.»), το ηχητικό ντοκουμέντο της οποίας κατέγραψε η ΚΕΕΡΦΑ.

Ο αστυνομικός συνέχισε να εκτοξεύει βρισιές με ρατσιστικό περιεχόμενο, με τους μετανάστες να εκφράζουν παράπονα λέγοντας πως «δεν είμαστε ζώα». Μάλιστα, σύμφωνα με την ΚΕΕΡΦΑ, ο αστυνομικός κλότσησε μετανάστη, επίσης από το Πακιστάν, ο οποίος βρισκόταν σε στάση επίκυψης προκειμένου να προσευχηθεί.

Το κλίμα έγινε εκρηκτικό μεταξύ δεσμωτών και δεσμοφυλάκων, με τους αστυνομικούς να χτυπούν τους μετανάστες, κάποιοι από τους οποίους απαντούσαν με πέτρες, ενώ η επέμβαση των ΜΑΤ που τελικά πραγματοποιήθηκε άφησε πολλούς μετανάστες τραυματισμένους στο κεφάλι και στο πρόσωπο, με αίματα και με σπασμένα δόντια.

«Χτυπούν ακόμη»

«Ακόμα μέσα είναι, χτυπάνε τα παιδιά πάρα πολύ. Δεν ξέρω τι θα γίνει», συνέχιζε ο κρατούμενος στη μαρτυρία του.

Το προηγούμενο βράδυ της Δευτέρας, τρεις Αφρικανές βρίσκονταν στην περιοχή του Κεραμεικού και επέστρεφαν από θεατρική πρόβα της μεικτής ομάδας της Ενωσης Αφρικανών Γυναικών και της Ακτιβιστικής Ομάδας Θεάτρου του Καταπιεσμένου, στην οποία συμμετείχαν.

Για κακή τους τύχη οι τρεις γυναίκες, οι οποίες ζουν στην Ελλάδα 20 και 30 χρόνια η κάθε μία, έχοντας νομιμοποιητικά έγγραφα, έπεσαν σε έλεγχο της αστυνομίας ο οποίος υπό άλλες συνθήκες θα έπρεπε να είναι τυπικός και να κρατήσει ελάχιστα λεπτά. Κι όμως, τώρα δεν ήταν τυπικός.

Οι αστυνομικοί ζήτησαν τα χαρτιά τους και μετά τον έλεγχο τις οδήγησαν στην αστυνομική κλούβα με την οποία τις μετέφεραν στο τμήματα Αλλοδαπών Αττικής της Πέτρου Ράλλη. Η απάντηση των ενστόλων στις επίμονες ερωτήσεις των γυναικών για την αναίτια προσαγωγή τους ήταν ότι θεωρήθηκαν ύποπτες.

Στο τμήμα τις έβαλαν σε ένα κελί μαζί με 35 άνδρες. Ολοι μετανάστες. «Στη φυλακή που μας βάλανε, δεν μπορούσαμε να αναπνεύσουμε εκεί μέσα. Και κάθε φορά που παραπονιόμασταν μας βρίζανε. Οταν είπα σε έναν αστυνομικό ?Πρέπει να έχετε δύο δωμάτια, παιδιά. Ενα για τις γυναίκες και ένα για τους άντρες?, μου λέει: ?Καριόλα, τι θες να μας πεις τώρα; Εδώ είναι Ελλάδα!?.

Και η φίλη μας που είχε αναπνευστικό πρόβλημα κινήθηκε προς την πόρτα και την έσπρωξε ο αστυνομικός». Την κατάσταση στο κρατητήριο διηγείται στην «Εφ.Συν.» η μία από τις τρεις γυναίκες, η Λορέττα Μακόλεϊ, πρόεδρος της Ενωσης Αφρικανών Γυναικών.

Ρατσιστικό κίνητρο

Τελικά έμειναν εκεί δύο ώρες κι έπειτα αφέθηκαν ελεύθερες χωρίς διευκρινίσεις. Για τη Λορέττα το κίνητρο των αστυνομικών που τις προσήγαγαν είναι ξεκάθαρο. «Πιστεύω, είναι ρατσιστικό. Μας κοίταξαν τα χαρτιά πάνω από 3 φορές. Σε δύο λεπτά δεν μπορούνε να μάθουνε ότι είμαστε νόμιμοι και να μας αφήσουνε; Για να μας ξεφτιλίσουνε. Γι? αυτό το κάνανε αυτό», μας λέει και προσθέτει:

«Αυτή τη στιγμή που σου μιλάω νιώθω απαίσια. Γιατί έχω ζήσει πολλά χρόνια εδώ, πιο πολύ από την πατρίδα μου. Και τώρα ξαφνικά μου φέρανε πίσω όλες τις αναμνήσεις που με κάνανε να φύγω από τη χώρα μου. Γιατί νομίζεις ότι φύγαμε από την Αφρική; Να γλιτώσουμε, να ζούμε σαν άνθρωποι».

Μάλιστα, όπως καταγγέλλει η Ενωση Αφρικανών Γυναικών, απειλήθηκε και η δικηγόρος τους από τον αστυνομικό διευθυντή ο οποίος της είπε «θα σου περάσω χειροπέδες αν δεν φύγεις τώρα», αφού κόλλησε το πρόσωπό του στο δικό της.

«Με φόβο ζει ο κόσμος. Και να έχεις άδεια παραμονής, σε πιάνουνε και σε βάζουνε 3-4 μέρες εκεί μέσα. Και μετά σε αφήνουνε, και ξέρεις πόσοι μετανάστες έχουν χάσει τη δουλειά τους γι? αυτό; Και μετά σου ζητάει το κράτος ένσημα για την άδεια παραμονής. Μας έχουνε αφήσει σημάδια που δεν θα ξεχάσουμε», μας λέει η Λορέττα.

http://www.efsyn.gr/?p=230219

Σωστός ο Γράκχος.
Επιπλέον, κάτι που πέρασε στα πολύ ψιλά ως είδηση (=εγώ τουλάχιστον δεν το πέτυχα ποτέ). Το Βέλγιο έδωσε πολιτικό άσυλο σε μετανάστη που είχε ήδη πάρει πολιτικό άσυλο στην Ελλάδα. Είναι η πρώτη φορά που χώρα της Ε.Ε. (Βέλγιο) καταλήγει πως η πολιτική κατάσταση σε άλλη χώρα της Ε.Ε. (=Ελλάδα) είναι τόσο βάρβαρη (Χ.Α., ΕΛ.ΑΣ.) που χρειάζεται να εκδώσει κι η ίδια πολιτική άσυλο. Live your myth in Greece :slight_smile:

(το λινκ είναι παλιό, η απόφαση όμως πρέπει να βγήκε τον Μάιο και να δόθηκε το άσυλο στον κ. Μπα)

Ξέρω γω, θενξ :!:

Δεν κάνει τίποτα. Ήθελα κι εγώ χθες να το ποστάρω αλλά το ξέχασα.

:lol3: :lol3:

Για ξανακοίτα λίγο το αποπάνω ποστ και ποιός το έκανε!

Δικαιολογημένο λάθος