Περί αστυνομικής βίας, ρατσισμού (video-σοκ) και ΕΛ.ΑΣ

Παίδες είναι άλλο πράγμα η δολοφονία του παιδιού και άλλο τα μπάχαλα που συμβαίνουν αυτήν την στιγμή.
Δεν μπαίνουν σε εξίσωση.

Θα ήθελα να ξέρω αν έχετε καποιον φίλο που να έχει υποστεί αναίτια αστυνομική βία. Και δεν μιλάω για μπαχαλαίους. εννοώ αν έχετε κάποιον φίλο/η/γνωστό που να έφαγε ξύλο μόνο και μόνο επειδή κατέβηκε σε κάποια πορεία. έχετε??

εγω σου κανω???

:roll: Έλα τώρα, ας μη ρωτάμε τα αυτονόητα.

Έχω φάει εγώ ροπαλιά επειδή ήμουν Ολυμπιακός (και 15) σε ντέρμπι Ολυμπιακός- ΠΑΟ, επειδή πήγα και ρώτησα για οδηγίες ένα ΜΑΤατζή. Εμπίπτω? Αν ναι, τι θες να με ρωτήσεις?

καρβου εχεις δει το Danny the Dog???

ελα εδω ειμαι

κ εγώ έχω φάει με φίλο σε πορεία - πες

Εφαγες πολυ ξυλο?

@ Isis
όχι δε το έχω δει. Αλλά πρόσεχε τι θα με ρωτήσεις, γιατί δε θέλω να λέτε μετά πως προσβάλλουμε τη μνήμη του νεκρού.

Εγώ σε πορεία ξύλο δεν έφαγα, γιατί σε αυτές που έχω πάει είτε δεν έπεσε είτε έπεσε πάρα πολύ μακριά από εμένα. Αλλά νομίζω πως για αυτό που θέλετε να με ρωτήσετε, δεν έχει καμιά διαφορά πως τη ροπαλιά δε την έφαγα για πορεία. Εμένα το ίδιο με πόνεσε…

Προφανώς δεν μπαίνουν σε εξίσωση. Το θέμα είναι ότι αυτοί που τα σπάνε, τα έβαλαν.

Αν έχει κάποιος τέτοιο φίλο νομιμοποιείται να έρθει να σπάσει το αμάξι σου;

Κάποιοι αναγκάζονται να πάρουν δάνειο και μετά να στήσουν κώλο για να το ξεπληρώσουν. Και πάρα πολλές φορές πέφτουν θύματα απάτης στην ουσία. Δεν το αναλύω περισσότερο, αν δεν πιστεύεις τώρα ότι οι τράπεζες είναι ληστές, θα το πιστεύεις σε λίγα χρόνια…!

Κατέβα σε καμιά πορεία απλώς για να δεις τι παίζει με τα ίδια σου τα μάτια και όχι από τα ρεπορτάζ (ειδικά όχι από αυτά!).

Μιλάς για την κοπελίτσα που δεν παίρνει 700 ευρώ αλλά 500 και μαύρα. Δε νομίζω ότι θα στεναχωρεθεί και πολύ που θα κάψουν το πολυκατάστημα… Για την ακρίβεια παίζει να είναι αυτή που θα ανάψει τη μολότοφ.

Για τέλος αφήνω κάτι που έγραψε ο vedder και πρέπει να διαβαστεί και πάλι γενικά…

Και η αιφνίδια και απροκάλυπτη ρίψη δακρυγόνων βία είναι. Δε τρως ξύλο, αλλά η ουσία είναι η ίδια. Και είναι κάτι που λίγο πολύ έχουμε βιώσει όλοι, αρκετές φορές…

Αυτα με βρισκουν απολυτα συμφωνη.

Ο Αρμενακης βγηκε και ειπε οτι οι ζημειες των μαγαζιων θα εκτιμηθουν καποια αλλη στιγμη. Χαθηκε μια ζωη. Ζωη ενος ΠΑΙΔΙΟΥ.

Και βγηκε και το ειπε ενω ηξερε οτι οι εν λογω επιχειρηματιες που βλεπουν τα καταστηματα τους να καιγονται του ριχνουν 10 μουτζες αυτη τη στιγμη.

Καθηστε εσεις να κλαιτε τα λεφτα των αλλων. Καποια ποστς εχουν καταντησει αηδια σκετη.

Θέλω να διαπιστώσω αν έχει σχέση με τις απόψεις που καταγράφονται. Εγώ βλέπω ότι όσοι δεν έχουν κατεβεί ποτέ σε πορεία ή γενικά δεν έχουν καμία σχέση με τέτοια πράγματα έχουν μια ανικανότητα να νιώσουν και να συλλάβουν την κατάσταση. Μάλλον το θεωρούν ως έξω από αυτούς. Εκτός του κόσμου τους. Π.χ. εγώ συμφωνώ πιο πολύ με άτομα όπως Isis , Captain Clegg, Chrisp που είναι πολιτικοποιημένοι παρά με άλλους που βλέπουν μόνο τβ .

στο Danny the Dog, ενας μαφιοζος εχει μαζεψει εναν ασιατη, και μεσω ψυχολογικων τακτικων και ξυλου τον εχει μετατρεψει σε δολοφονικη μηχανη. Μια λεξη στο αυτι “kill”, και ο ασιατης σκοτωνει τα παντα στο περασμα του. Το συνδρομο του Σκυλου του Παβλοφ, αν εχεις ακουστα. Καπως ετσι λειτουργουν τα ΜΑΤ. Τα εχουν κλεισμενα με φουλ εξαρτηση στις κλουβες, τρωνε ορθοστασια, πλυση εγκεφαλου και οταν χρειαστει η ''βοηθεια" τους ενα μικρο ψυθιρισμα στο αυτι “βαρατε στο ψαχνο” αρκει. Μετα οποιον παρει ο χαρος. Καπως ετσι εφαγες ροπαλια γιατι ηταν προγραμματισμενος εκεινη τη στιγμη να χτυπησει, καπως ετσι εφαγαν χημικα συνταξιουχοι αλλα και δημοτικα σχολεια σε παρελθουσες διαδηλωσεις.

Πορισμα??? Δεν μιλας ποτε και δε ζητας οδηγιες απο ΜΑΤ. Αφενος δεν θα καταλαβουν τι ρωτας γιατι η εγκεφαλικης τους επαρκεια δεν υφισταται, αφετερου θα βγεις και δαρμενος…

Ασχετο,αλλα για να δουμε λιγο τη βλακεια που υπαρχει σε κεφαλια καποιων φοιτητων.

Γνωστος μου εγραψε στο facebook:

ενας αναρχικος λιγοτερος. . .δεν βαριεσαι. . . .

Δαπιτης.Ηξερα οτι ειναι χαζουλης,αλλα με αφοπλισε.

Τι να σου πω? Νομίζω πως είναι άδικο να ζητάς από όσους διαφωνούν μαζί σου, να σου αποδείξουν πως δεν είναι ελέφαντες και είναι και αυτοί πολιτικοποιημένα άτομα με άποψη, που τη στηρίζουν ενεργά, αλλά με διαφορετικούς τρόπους. Νομίζω πως είναι προφανές πως άτομα με κοινή αντίληψη του κόσμου έχουν και κοινή αντίληψη των πραγμάτων. Το περίεργο θα ήταν το αντίθετο…

Εγώ με τη σειρά μου θα ήθελα να θέσω μια άλλη ερώτηση.

Ποιός πιστεύετε οτι πρέπει να είναι ο κατάλληλος τρόπος αντίδρασης? Και απο ποιούς? Με ποιόν τρόπο? Πρέπει να γίνει κάτι τελικά ή απλά το επεισόδιο θα ξεθυμάνει - όπως πέρισυ, που είχε καεί η μισή Ελλάδα, και 20 μέρες μετά πανηγύριζαν οι κομματάρχες με τις σημαιούλες τους.

Προφανώς και έχει σχέση. Αλλά δεν έχει νόημα να το συζητάμε ρε συ γιατί και να μην έχεις πάει σε πορεία, πρέπει να έχεις έναν στοιχειώδη τρόπο σκέψης που να μπορεί να θέσει προτεραιότητες. Και να αντιλαμβάνεται τη βαρύτητα κάποιων πραγμάτων. Μην αρχίσουμε και λέμε για το πόσες ξυλιές φάγαμε και ποιος ρούφηξε περισσότερα χημικά, γιατί εγώ έχω κλωτσήσει και δακρυγόνο προς τα ΜΑΤ και σας έχω όλους και δε θέλω δράματα.