Warcraft (μάρτιος 2016)

εμενα μια χαρα μου φανηκε…και εχει πλακα να βλεπεις τον Thrall βρεφος…

Ακριβώς αυτό. Δε γίνεται να συμφωνήσω πιο πολύ.
Το σινεμάτικ του legion τώρα και το σινεμάτικ του wod πριν ένα χρόνο με ενθουσίασαν περίπου 10 φορές περισσότερο από το trailer.

To cgi δε με ενθουσίασε και το armor των alliance μοιάζει όντως πλαστικό.

Σε άλλα νέα, είμαι από αυτούς τους σπαστικούς που έχουν διαβάσει τα βιβλία και ξέρω όλο το lore των orcs, αρκετά ώστε να ξενερώσω που η Draka έβαλε τον Thrall σε ένα καλάθι στο ποτάμι και τον άφησε να φύγει λες και είναι ο Μωυσής.

Εννοείται θα το δω αλλά δεν ικανοποίησε την ανυπομονησία μου :frowning:

εγω ελπίσω νa πaει aπaτο γτ φaινετaι ουμπερ μaλaκιaρa κaι νa γυρισει ο ντaνκaν σε τaινιες τυπου moon, aντι νa φaει τη κaριερa του σκηνοθετοντaς aνοησιες :stuck_out_tongue:

επισης aν η μπλισaρντ επιμενει νa γυρισει τaινιa κaνa πaιχνιδι της, aς το πaρουν aποφaση οτι μονο το στaρκρaφτ θa μπορουσε νa ορθοποδησει στο πaνι, υπο aπειρες προυποθεσεις βεβaιa…
ορκ aνθρωποι σκaτa οκ, φaγaμε κaι 3 χομπιτ στη μaπa προσφaτa + ενa σωρο νaρνιες κaι aηδιες, δεν θa περπaτησει τετοιο πλaνο ποτε

εγω ελπιζω να σαρωσει μπας και δουμε και Arthas στην επομενη…

Εγώ ελπίζω να είναι καλή και να σαρώσει. Κυρίως επειδή το είδος χρειάζεται μια καλή επιτυχία πέρα από Middle Earth.
Narnia, Golden Compass, Eragon, Seventh Son, νέος Conan και διάφορα άλλα που βγήκαν τα τελευταία 15 χρόνια δεν έπεισαν ούτε τους πιο φανατικούς της επικής φαντασίας.

Πάντως δεν με ανησυχούν τόσο τα εφέ, έτσι και αλλιώς στα trailer συνήθως είναι ημιτελή ειδικά όταν βγαίνουν 6-7 μήνες πριν την κυκλοφορία της ταινίας, αλλά τα σκηνικά και οι πανοπλίες, τα πιο χειροπιαστά πράγματα δηλαδή που μου φάνηκαν λες και ξέμειναν από το τελευταίο comic-con ξέρω γω.

visual comparison of the Warcraft movie and the cinematics:

Έβλεπα το trailer της ταινίας χωρίς να έχω πάρει χαμπάρι ότι έχει βγει και το cinematic του legion γιατί έχω να ασχοληθώ με το wow και κάνα 2μηνο. Ντάξει της ταινίας απλά σε γκαβλώνει λίγο αλλά του legion είναι αγνό επικό αριστούργημα και μαζεύω φλόκια από το πάτωμα τώρα…
Να πω κι εγώ μακάρι να σπάσει ταμία η ταινία για να δούμε κάποτε και Arthas, αλλά παίζει να είμαι και κωλόγερος μέχρι τότε με τον ρυθμό που πάνε. Βέβαια, το θεωρώ standard ότι θα πουλήσει τρελά. Φανταστείτε και μόνο οι παικτες wow να πάνε να το δούνε, βγαίνουν μερικά εκατομμύρια.

Λοιπον, ελειπα εξω το ΣΚ οποτε δεν ειχα χρονο να σχολιασω…
Το τραιλερ ειναι πολυ καλο φτιαγμενο και ελπιζω να ειναι η αρχη ενος μεγαλου franchise.

  1. Δε καταλαβαινω τοσο hate για τα armors. Το διαβαζω εδω και ποσους μηνες οτι φαινοδαι ψευτικα αλλα δε συμφωνω.
  2. CGI/Live Action. Αυτο εχει παλιωσει λιγο… ξερουμε εδω και χρονια οτι θα ηταν με ηθοποιους τι κλαιγεστε παλι για τα γαματα animated videos ? Τα γραφικα παντως ειναι next level, με ολο το tracking…etc

Γενικα πιστευω οτι ξεκινανε σωστα την ιστορια με Warcraft 1/2 lore και μετα χτιζουν σε αυτο οτι γουσταρουν. Φυσικα και ελπιζω σε Arthas/Lich King και Burning Crusade αλλα πρεπει ο κοσμος να γινει introduced στο κοινο.
Στη ταινια θα δουμε τη μεγαλειωδη μαχη των Burning Steppes , και ελπιζουμε γαματους Lothar, Doomhammer, Guldan. O Thrall θα οδηγησει τους σκλαβους Orcs μακρια απο τους Humans οποτε εχουμε να δουμε ωραια πραγματα.
Απο την αλλη εχουν κορεστει τα Orcs λιγο, ειδικα in game , μετα απο Pandaria / WoD ( αλλα και απο ατομα που δε παιζουν το παιχνιδι μεσω Lotr/Hobbit οπως σωστα αναφερθηκε) οποτε αντε να δουμε κανα Dark Portal / Burning Legion να στανιαρουμε.

Warcraft - TV Spot 1

Βγαινει αυριο και ο πρωτος τομος της σειρας Chronicle: World of Warcraft: Chronicle Volume 1
Ουσιαστικα ειναι μια προσπαθεια να συμμαζεψουν ολο το lore και να βαλουν τα πραγματα σε μια σειρα, με νεα artworks pre-warcraft 1 σκηνικων.

Νέο trailer (αν και μάλλον extended tv spot είναι με 1 λεπτό διάρκεια)

https://www.youtube.com/watch?v=_-Ss3r-F_O0

Σαφώς καλύτερο από το προηγούμενο. Μερικές σκηνές εφέ που είχαμε δει και στο πρώτο δείχνουν πολύ πιο δουλεμένες. Στις φάσεις με μαγείες κτλ ξυπνούν κάτι φαντάσματα Dungeons and Dragons :stuck_out_tongue: αλλά οκ με Duncan Jones σκηνοθεσία θέλω να πιστεύω θα έχουμε κάτι πολύ καλύτερο.

2o trailer

Prodigy ?? Really ??

Το ειδα λοιπον και δεν ειναι οσο ασχημο οσο το περιγραφουν κατι reviews που βγηκαν last week.
Κινηματογραφικα ειχε πολλα λαθη και μια ασχημη ροη… Δειχνουν πολλα πραγματα εσπευμενα χωρις το καταλληλο build up και δημιουργει πολλες φορες συγχυση. Γραφικα μη τη ψαχνετε, ειναι αλλου, τα καλυτερα που υπαρχουν αυτη τη στιγμη. Το επομενο και καλυτερο μου φαινεται.

Ντάξει δεν περίμενα να είναι κάνα αριστούργημα εδώ που τα λέμε, πιο πολύ θα με εκνευρίσει αν δείχνει μπούρδες. Το ότι θα δούμε κάτι αμιγώς CGI το ξέρουμε έτσι κι αλλιώς.
9 Ιούνη εδώ Ελλάδα qq
Στην επόμενη τι λες να δείξει; Arthas;

Δεν ειναι πολυ ξεκαθαρο προς τα που θα το πανε… Αλλα νομιζω θα το κρατησουν πιο κοντα στη storyline που τρεχει τωρα στο WoW. Απο τη στιγμη που δειχνουν Llane Wrynn , λογικα θα το προχωρησουν με το σκεπτικο του Varian στον οριζοντα. Το σιγουρο ειναι οτι θα δουμε Thrall.
Δεν εχει πολλα races, οποτε και αυτο κατι που περιμενουμε…Τεσπα, αντε δειτε το να σχολιασουμε ελευθερα!

Το είδα χθες. Δεν είναι τόσο χάλια όσο το περιγράφουν. Το βασικό πρόβλημα για μένα ήταν οι αίσχος διάλογοι, που ήταν λες και βγήκαν από σαπουνόπερα τρίτης διαλογής. Ελπίζω η επόμενη να είναι λίγο καλύτερη, αν υπάρξει.

Sent from my XT1572 using Tapatalk

Το είδα (επιτέλους) και συμφωνώ όσο δεν πάει.

[SPOILER]Πέρα από το ότι έγινε η Garona το επίκεντρο της κουβέντας “ποιος θέλει να κοιμηθεί μαζί της” και τα τριψίματα με τον Lothar, με πείραξε περισσότερο απ’όλα το ότι ο Guldan που είναι warlock έκατσε κι έπαιξε μπουνιές με τον Durotan, και όχι μόνο αυτό αλλά του τις έδινε κι όλας σε μια φάση (πριν τα cheats).
Δεν θα πω για το lore που δεν ήταν αυτό που ξέρουμε γιατί ήταν από την αρχή γνωστό το ότι δεν θα είναι το ίδιο ακριβώς, οπότε δεν έχει νόημα να γκρινιάξω. Αλλά ρε φίλε να παρατάει ο Orgrim τον Durotan να ψοφήσει λες και ήταν σκυλί; Που ήταν οι καλύτεροι φίλοι και προσπάθησε κι όλας η ταινία να κάνει μια απόπειρα να μας το δείξει (χαχαχουχα σου πετάω πετραδάκια). [/SPOILER]
Πέρα από κάτι τέτοια σημεία και κάτι διαλόγους της π**τσας, μια χαρά πέρασα. Το cgi σε άλλο επίπεδο, κάθε φορά που ο Khadgar έκανε spell και charg-αρε στα χέρια του arcane magic κλπ πάθαινα κοκομπλόκο, όλα πολύ καλοφτιαγμένα.

Το ειδα και εγω σημερα…πολυ καλη εισαγωγικη ταινια…οσοι εχετε ασχοληθει εστω και ελαχιστα με WoW ή Warcraft μην την χασετε…