Wasp

Εχω πει οτι δν τρελενομαι για το μεταλ και πιο παλια. Φιλε μου και γω βγαζω τη “καυλα” μου μεσω μια κιθαρας , γιαυτο και τρελενομαι για Rock και Blues. To οτι ακουω και καποια πραγματα περα του rock εδω δν εχει καμια θεση. Αυτο με το να ειναι καποιος αληθινος δν το σχολιαζω ελπιζω να καταλαβαινεις γιατι .
Το οτι δν μου αρεσει σημαινει οτι δν εχω ασχοληθει και πολυ. Αλλα αυτο δν σημαινει οτι δν μπορω να κρινω το τι ειναι καλο σε καθε ειδος και αν ειναι αυτο.

Εντελώς off topic και χωρίς καμία δόση ειρωνίας.

Από μέτσαλ, τι κρίνεις ότι είναι καλό και ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ταυτόχρονα?

Όχι τίποτα άλλο, απλά να ξέρουμε πως σκέφτεσαι…

(Το τι κρινω καλο πρεπει να με δωσεις ενα κομματι να το ακουσω και να σε πω τη γνωμη μου γιαυτο)
Για το τι με αρεσει απαντω:
Οχι πολλα πραγματα , και οχι απαραιτητα καλα . Παντως τα στανταρ που μου αρεσουν και θα βαλω να ακουσω ειναι :
Καποια των Judas
και
Καποια απο Metallica τα οποια τα λατρευω και φυσικα και αυτα που δν με αρεσουν τα παραδεχομαι γιατι ειναι groupαρα και εχει ιστορια (αν και τωρα εχει πεσει ο Halford στη φωνη και το St.Anger προσωπικα δν μου αρεσε)

Γενικα τπτ αλλο δν θα εβαζα απο μετσαλ να ακουσω (αν θυμηθω ομως και τπτ αλλο θα το γραψω παντως).

μουσική=feeling
και οι WASP το κατέχουν.
τέλος.

Το feeling εχει και κακη εννοια.Αηδια,βαρεμαρα κτλ
(Δεν αναφερομαι στους wasp καθως δεν ειναι ο ηχος μου)

Μακάρι να υπήρχε μια τόσο απλή εξίσωση για τη μουσική και που να ισχύει για όλους…

feeling δεν εννοώ μπαλάντα ή κάτι γλυκανάλατο.είναι τι βγάζει στον καθένα το τάδε κομμάτι και το τάδε group.αν χτυπάει στην καρδιά,τότε το παλικάρι ο καλλιτέχνης κάτι κατάφερε:wink:

Ναι βρε το feeling ειναι καθαρα υποκειμενικο.Αλλα ερεθισματα βγαζει ενα τραγουδι σε εμενα και αλλα σε εσενα ειτε θετικα ειτε αρνητικα

ε,ναι.αυτό λέω.
και οι WASP παίζουν με δαύτο και πάνω σε δαύτο γράφουν ό,τι γράφουν.
δεν υπάρχει κάποια άλλη φόρμα για να τους αγαπήσεις δηλαδή,παρά μόνο κατά πόσο σε αγγίζουν.

αυτό πρέπει να γίνεται για όλους τους καλλιτέχνες αλλά μερικοί το ξεχνούν.
κουλός σου λέει ο τάδε,τι να ακούσω.

δεν το καταλαβαινω!για εξηγησε μου το σε παρακαλω!και μην μου πεις για σημερα!μιλαω για εκεινες τις εποχες!

δυστυχως φιλε μου,δεν μπορεις να κρινεις.δεν το κατεχεις,οπωτε η γνωμη σου βασιζεται σε λαθος κριτηρια.
γιατι με αυτη τη λογικη μπορεις να κρινεις και το πανκ.
και θα πεις : ολοι ειναι κουλοι.δεν εχουν επηρεασει σοβαρους μουσικους.ολοι παιζουν την ιδια μουσικη και λοιπα τετοια,κομπλεξικα σχολια 15χρονου.

για να κρινεις ενα ειδος σημαινει οτι πρεπει να το ακους.
πως θα κρινεις τους wasp,οταν δεν ακους μεταλ?οταν δεν εχεις ασχοληθει με το μεταλ?οταν δεν γνωριζεις τις καταστασεις που επικρατουσαν στο μεταλ εκεινα τα χρονια?

το γνωριζω να παιζω μουσικη,και το να ακουω μουσικη που τεχνικα ειναι καλυτερη απο καποιες αλλες,δεν αρκουν!

Δν καταλαβα τι ενοεις στην 1η υπογραμμιση . Τι θες ακριβως να σε πω ?
Η 2η υπογραμμιση δειχνει την δικη σου ηλικια και οχι την δικη μου .Εσυ τραβας το ζορι οχι εγω.
3η υπογραμμιση :Ποτε δν ειπα οτι παιζω και ακουω μουσικη που τεχνικα ειναι καλυτερες απο αλλες.
Ξεκολα , την τεχνικη την εβαλα σε ενα παραδειγμα πριν 2 σελιδες νομιζω και εξηγησα γιαυτην μεσα σε μια παραγραφο.Τραβα διαβασε την και τοτε θα δεις οτι δν ειπα κατι τετοιο.

στην πρωτη υπογραμμιση εννοω οτι τοτε παιζανε επειδη το γουσταρανε.και οχι για τα λεφτα οπως σημερα.
και αυτο το καταλαβαινες τοτε.

ολη η αποψη σου για τους wasp,οπως την εγραψες,μου θυμιζει 15χρονα (βαζω και τον εαυτο μου τοτε)
που πχ δεν μ’αρεσε κατι και κατευθειαν το βγαζα αχρηστο.

μα ειναι σοβαρο απο εναν ενηλικα που ασχολειται με τη μουσικη,να ασκει κριτικη σε κατι που δεν το γνωριζει?
εμενα μου φαινεται καθαρα παιδικο.

δεν ειπα οτι ειπες οτι ακους μουσικη που ναι τεχνικα καλυτερη απο αλλες.
απλως απο αυτα που γραφεις καταλαβαινω οτι ακους μουσικη που ειναι πιο “challenging” απο το heavy metal πχ.
και αυτο με το θεμα της τεχνικης,ειναι αυτο που σου λεω οτι δεν εχεις καταλαβει την μαγεια του μεταλ.
λες οτι δεν λενε τιποτα σαν οργανοπαιχτες!!!βρε δεν πα να ξερεις τελεια μουσικη,αν δεν μπορεις να γραψεις ενα ωραιο κομματι,τοτε δεν κανεις τιποτα!!!
επισης επανερχομαι στο οτι δεν εχεις ασχοληθει,οπωτε δεν μπορεις να κρινεις,καθως αν ηξερες,εχουν συμμετασχει στους wasp ενας bob kulick και ενας ken hensley.δεν ειναι οι παιχταραδες,αλλα ειναι παγκοσμιως αναγνωρισμενοι μουσικοι!!!

Αδικα παλευετε.

Αυτο δειχνει οτι δεν εχει ασχοληθει καθολου με το μεταλ. Ή ότι εχει ασχοληθει πολυ επιφανειακα. Αρα οτι και να του πεις, νοημα δεν εχει.

Τεξας, ειναι σα να λεω οτι στα 70’ς ολοι παιζαν τα ιδια. Ακριβως αυτο.

1.Α οκ τωρα καταλαβα.
2.Ειπα οτι δν μου αρεσει κατα τη γνωμη μου.
3.Ισως δν το γνωριζω σε βαθος αλλα απο αυτα που γνωριζω γιαυτους αυτη ειναι η αποψη μου.
4.Οχι ρε φιλε δν ακουω μονο ψευτοκουλτουρια (οπως θα ελεγαν και αλλοι), BlueζοRock τινκγα γουσταρω. (Αν μου αρεσει τωρα και η τζαζ και η φιουζιον και το μπλουγκρας και αλλα πολλα δν εχει καμια θεση σε αυτα που γραφουμε εδω. Σωστα? )
Για την τεχνικη ειπα αυτα σε αλλο ποστ, ΕΛΕΟΣ διαβαστε τα : ( οχι οτι η τεχνικη ειναι κριτηριο αξιολογησης των group , αν ηταν ετσι δν θα ακουγαμε 60’ς και 70’ς , αλλα πλεον νομιζω οτι η τεχνικη ειναι αναποσπαστο κομματι στο συνολο με τα χαρακτηριστικα ενος μουσικου , γιατι καποιες φορες για να γινουν πραξη οι ιδεες και οι γνωσεις χρειαζεται και η τεχνικη)
Αυτο βεβαια δν σημαινει οτι ντε και καλα ο αλλος πρεπει να ειναι τεχνικουρης τη σημερον ημερα για να γραψει μουσικη ! ! Και φυσικα ισχυει αυτο που λες , οτι αλλος μπορει ειναι τινγκα τεχνικουρης αλλα να μην μπορει να γραψει ενα ωραιαο κομματι !

Εγω ενα ξερω.Μια φορα που ετυχε να παω σε ποζερ παρτυ στο Χαρλευ ολα μου φαινοταν τα ιδια,αλλα ξεχωριζα τους Wasp γιατι μου φαινοταν ακομα χειροτεροι απο τα αλλα :lol:
Παντως δεν εχω ασχοληθει με το συγκροτημα οποτε δεν θελω να εκφερω καποια αποψη.Στα αυτια μου ειναι ακομα ενα 80’ς ποζερ groop,οσο αφορα τα λιγα που εχω ακουσει

Ρε Texas, Freedomofrock κι οι υπόλοιποι, κάποια πράγματα δεν τα αμφισβητούμε… Ακόμη κι αν δεν σας αρέσουν (δεκτό) πρέπει να αναγνωρίσετε κάποια πράγματα:

Όλοι ξέρετε πως οι W.A.S.P. είναι μεγάλο συγκρότημα. Έχοντας ένα δίσκο σαν το Crimson Idol δε γίνεται να μην είναι (το συγκεκριμένο είναι καλό και στιχουργικά). Έχουν γράψει ύμνους σαν το The idol, animal, chainsaw charlie, mean man κι άλλα πολλά. Τώρα, για την εποχή τους ΗΤΑΝ πρωτοπόροι. Οι μόνοι που τους πλησίαζαν σε στυλ ήταν οι Twisted Sister (κι αυτοί λιγότερο heavy).

Τέλος, επειδή κάποιος ανέφερε την τεχνική, πρώτον οι W.A.S.P. δεν ήταν τόσο εύκολοι τεχνικά (το C. Charlie δε βγαίνει κάθε μέρα) και δεύτερον τα περισσότερα 70s μεγαθήρια μεγαλούργησαν σε πολύ εύκολες μελωδίες (Black Sabbath, AC/DC, Ramones…).

O Τσακ Νορις δεν εχει παιξει ποτε του Wasp,αρα ειναι καρατεχνικοι και δεν μπορει να παιξει τραγουδια τους κανεις αλλος.-

Απ’ όλα εσύ αυτό συγκράτησες???

Μπα,αλλα βαριεμαι να γραφω σοβαρα ποστ χωρις καν να εχω πιει καφε ακομα.
Για να τα πω λακωνικα δε νομιζω οτι αναφορες περι τεχνικης εχουν θεση σε μια συζητηση για τους Wasp,ειτε καποιος παιζει μουσικη,ειτε οχι.Αν ηταν ολα τα γκρουπ τοσο αρτια τεχνικα,τοτε συναυλιες θα πρεπε να βλεπαμε στο μεγαρο και οχι στις μουσικες σκηνες.Οι Wasp ειναι ενα ιστορικο μεταλ γκρουπ.Τιποτα περισσοτερο,τιποτα λιγοτερο.Αυτα.

:thumbup: