Westworld

7o επεισοδειο τα σπασε ολα.

Χοπκινς δεν αποθεωνουμε.Δεν υπαρχει λογος.Ο ανθρωπος δεν παιζεται !

1 Like

Ποπα το τελευταιο.

Η φαση εχει γινει πολυ Battlestar Glactica :smiley:

7 επεισοδια καθε επεισοδιο καλυτερο απο το αμεσως προηγουμενο απο τωρα.

έχω κολλήσει στο 5 και δεν έχω βρει χρόνο να δώ τα επόμενα ακόμα… γαμώτο δλδ με αυτά που διαβάζω :stuck_out_tongue:
θέλω να με πιάσει ο BSG ενθουσιασμός αλλά συγκρατούμαι ακόμα, μόνο και μόνο για το γεγονός ότι υπάρχει η σφραγίδα Έημπρας εκεί μέσα + πολλά ερωτηματικά ως τώρα = …ούτε το όνομά του δε θέλω να αναφέρω και θα είναι κρίμα

αλλά μέχρι τώρα 5 επεισόδια είναι εξαιρετική + καθόλου βαρετή (για μένα έστω)

BSG χρυση μετριοτητα… ξεκινησε ωραια και απο την τριτη σεζον και μετα δεν το συνεχισα καν γιατι βαριομουν γυρω στις 10 φορες σε καθε επεισοδιο. Δεν καταλαβαινω καν γιατι αναφερθηκε σε αυτο το θρεντ, δεν υπαρχει καμια σχεση με το Westworld, ουτε στυλιστικα ουτε σκηνοθετικα.

O Abrams οτι εχει κανει το εχει κανει απο πολυ καλο εως εξαιρετικο, δεν ξερω ποιο ειναι το προβλημα σου μαζι του.

LOST = μια απο τις καλυτερες σειρες που εχουν βγει ποτε, παρα την μετρια 6η σεζον. Οι πρωτες 5 για πολλα σεμιναρια.

bsg=Best Show Globally
(δεν αναφερετε ως στυλιστικα ή σκηνοθετικα - γουστερν ειναι το ενα, space opera το αλλο, wtf-, σαν theme ομως μηχανες/ανθρωποι + συμπεριφορες/συννειδηση κτλ (αν και το bsg ειχε και το κοινωνικοπολιτικο σχολιο που δε παιζει εδω)
lost=αυτισμος μετα τις 2 πρωτες γαμηστερες/για τα δεδομενα της εποχης τους παντα σεζον (αλλα για το lost μπορουμε να βριστουμε ανετα στο topic του και να αφησουμε αυτο εδω στην ησυχια του-ουτως ή αλλως ειναι μια διχαστικη σειρα, ποσα χρονια μετα την κυκλοφορια της ακομα…)

1 Like

Μπορω να σκεφτω καμια 20αρια καλυτερες σειρες απο το BSG μεσα σε ενα λεπτο παντως.

απο το lost να δεις ποσο καλυτερες υπαρχουν! :smiling_imp:
bsg οντως πολυ δυνατη σειρα. ο lupin και πολλοι ακομη την θεωρουμε απο τις καλυτερες εβερ. ok εσενα δεν σαρεσει, αλλα αναφερθηκε πρωτα στον αντιστοιχο ενθουσιασμο για μια σειρα, φυσικα εχει καποια στοιχεια κοινα και με bsg. ειναι πολυ φανερα. εγω μονο 2 επεισοδια εχω προλαβει να δω, σιγα σιγα κ την υπολοπη, γαμαει προς το παρον.

1 Like

μπορω να σκεφτω καμια 200αρια καλυτερες σειρες απο το Lost σε λιγοτερο απο να λεπτο παντως και γω :stuck_out_tongue:
(που να τις εχω δει και ολοκληρες, αρα η γνωμη μου να εχει και μια μικρη α βαρυτητα)

αυτο το παιχνιδι ομως δε θα τελειωσει ποτε =/

enough με BSG και Lost στο παρον τοπικ

Εγω δεν ανεφερα Lost στο προηγουμενο μου ποστ, γιατι πρωτον ειπες να μην πουμε κατι και σε ακουσα (!) και δευτερον (και σημαντικοτερο) γιατι καταλαβαινω πως υπαρχει αρκετος κοσμος που δεν καταλαβαινει αυτη τη σειρα, ενταξει, δεν ειναι για τον καθενα, τι να κανουμε τωρα.

Η βαρυτητας της γνωμης σου για 200 σειρες ας μεινει ασχολιαστη… Εχω δει περιπου 50 απο τα 75 επεισοδια του BSG, και εκφραστηκα για τη σειρα μεχρι εκεινο το σημειο. Επιτρεψε μου να αμφιβαλλω γιατ το αν στα επομενα 25 αλλαζει δραματικα ο ρυθμος και η ανουσιοτητα, ποσο μαλλον απο τη στιγμη που ο περισσοτερος κοσμος κραζει την 4η σεζον. Απο την αλλη πολλοι απο αυτους που κραζουν, αποθεωνουν την 3η σεζον, αρα μπορει τελικα οντως να αλλαξω γνωμη οταν τελειωσω ολη τη σειρα :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Oχι δεν αλλαζει, παραμενει το ιδιο ακριβως μεχρι το φιναλε οποτε μην το συνεχισεις καλυτερα αν δε σου φανηκε μεχρι τοτε δεν θα σου αλλαξει τη γνωμη το υπολοιπο 1/3 της σειρας, ουτως ή αλλως η 4η σεζον, απο το δευτερο μισο της δεχομαι και γω οτι ειναι αμφιλεγομενη + το φιναλε ειναι 50/50 (εμενα σαν φανμποη μου αρεσε αλλα ναι θα προτιμουσα και κατι παραπανω…)
(δεν θα σχολιασω ουτε γω το ‘‘δεν καταλαβαινει’’ το λοστ :stuck_out_tongue: , οποτε το ληγουμε εδω)

Πεταγομαι σαν σφνπτσα. Αλλα BSG= θαλπωρη κ τελειοτητα μοναδικη. Πολυ καλο το westworld, αλλα ακομα καποιες αμφιβολιες για το πως θα παει τις εχω.
Σχολιο απλα για να δικαιολογησω την σφηνα για την παντοτεινη αγαπη για το BSG :stuck_out_tongue:

we love viper… :wink:

1 Like

Η σειρα παει πολυ καλα ΑΛΛΑ:

Το κομματι με την Dolores ειναι εκενυριστηκα βαρετο.Θελει να δειξει το backstory της,που ειναι κατανοητο,αλλα το κουραζει εξωφρενικα.Δεν ξερω αν χρησιμοποιειται σαν φιλερ για να γεμιζει η ωρα του επεισοδιου με την Dolores να μαλακιζεται με τον William(τον πιο ΑΔΙΑΦΟΡΟ χαρακτηρα της σειρας) ή αν με το ζορι φορσαρουν ροματζα της πουτσας σε σειρα sci-fi,αλλα ξερω οτι τα σημεια αυτα τις μισες φορες αναγκαζομαι και τα παω FF.

Αφού ο William είναι ο Man in Black. Τι, όχι;

Κατά τα άλλα, πετάει η σειρά. Κανα-δυο επεισόδια κρατάνε λίγο χαμηλά τους τόνους για να μη ξεφύγει τελείως, αλλά συνολικά μιλάμε για μεγαλεία. Για να πιάσει Galactica έχει ακόμα δρόμο, αλλά ως πρώτη σαιζόν παίζει μπάλα σε πολύ ψηλό επίπεδο.

Fake Plastic Trees.-

Στη φάση με τον Bernard και τη πόρτα μιλάμε για κανονικό standing ovation. Έτσι κάνουνε twist διάολε.

LOOOOOOL.Δεν το ειχα σκεφτει ποτε.Τωρα που το ειπες πηγα κι εψαξα και ειδα οτι υπαρχουν τοσα theories…Μαλλον επειδη βαριομουν τον William και δεν εδινα τρελη σημασια. :stuck_out_tongue: Αν οντως ισχυει θα ειναι καλο twist.

Σχετικα με BSG , πιο πολυ εννουσα παραπανω το reference με το δε-ξερω-ποιος-ειναι-ρομποτ-η-οχι.

8 επεισοδεια εχουν βγει, μη το ματιασετε !

κι εγω στην αρχη ενθουσιαστηκα, μετα λιγο βαρεθηκα και τωρα ξανα εχω ενδιαφερον

για william

και mib υπαρχουν και πολλα references που δειχνουν οτι δεν γινεται να ειναι το ιδιο ατομο.
δεν το εψαξα πολυ αλλα γενικα τη σειρα την τραβανε περισσοτερο οι θεωριες της παρα αυτα που δειχνει

αυτο που με χαλαει πολυ ειναι στο στορυ της maeve

το ποσο αδικαιολογητα οι δυο τυποι την αφηνουν να τους κανει οτι θελει

Πες τα αγορι μου ! Τι φαση αυτοι οι 2 ?

Εδώ τα σχόλια βλέπω πολύ απότομα κόπηκαν, να φανταστώ λόγω απογοήτευσης;

Την σειρά την ξεκίνησα μόλις πριν από μια βδομάδα χωρίς μάλιστα να έχω φάει ούτε μισό spoiler. Γενικά στα 8 πρώτα επεισόδια μου άρεσε αρκετά ως πολύ. Στα 2 τελευταία όμως πολύ μου το χάλασαν. Όχι τόσο με το τι συμβαίνει όσο με το πομπώδη τρόπο που σου έδινε ακόμα και τις πιο μικρές λεπτομέρειες. Όπως σκηνοθετεί ο Shyamalan τα plot twist στο φινάλε των ταινιών του έτσι πήγαν 2,5 ώρες στα 2 τελευταία επεισόδια. Πολύ γρήγορα κούρασε όλο αυτό και από ένα σημείο και μετά οι όποιος αποκαλύψεις έρχονταν φάνταζαν ψιλοαδιάφορες.

Γενικά δεν ήταν κακή σειρά, απλά κάποια στιγμή φάνηκε να έχει το potential να γίνει κάτι πολύ ξεχωριστό που τελικά δεν ήρθε.