Απορία για windows 8

Βασικά έχει γίνει μια παρεξήγηση σχετικά με την περιβόητη επαναφορά του start button. Το μόνο που κάνει είναι να σε μεταφέρει στην οθόνη έναρξης (start screen) και τίποτα άλλο, κάτι που γινόταν εξίσου έυκολα με το πάτημα του αντίστοιχου πλήκτρου στο πληκτρολόγιο. Δεν είναι όπως το start button στις προηγούμενες εκδόσεις που περιελάμβανε τα διάφορα προγράμματα, λειτουργίες κλπ οπότε και μπορούσες να μεταβείς ταχύτερα και ευκολότερα όπου ήθελες. Για να βρεις ένα πρόγραμμα πρέπει είτε να το αναζητήσεις μέσω του search είτε να ρολάρεις οριζόντια την start screen έως ότου το εντοπίσεις μέσα στο χαμό από κουτάκια! Αν κάποιος θέλει start button με την μορφή που είχε παλαιότερα πρέπει να εγκαταστήσει ανεξάρτητη εφαρμογή που το επαναφέρει και που μάλιστα σου δείνει τη δυνατότητα να επιλέξεις τη μορφή που είχε είτε στα Windows XP είτε την ελαφρά διαφοροποιημένη που είχε στα Vista/7.

^ 8)

Κατά τα άλλα, από τις εφαρμογές των 8 (8.1) το skydrive είναι καλή φάση ειδικά αν έχεις windows phone (samsung ativ s με 190 ευρώ το παίρνεις και καθάρισες), όπως επίσης και το ότι αν δε σας βολεύει το skype (κάποιος το ανέφερε), υπάρχει και η έκδοση desktop (δηλ. όπως ήταν παλιότερα) την κατεβάζεις και έχεις το “παλιό καλό skype” που ήξερες… Συνήθεια είναι τα 8…
Εγώ που πήγαινα για dual-boot με linux, και από κεκτημένη ταχύτητα αυτά γράφτηκαν πάνω στα 8.1 ??? #-o Τώρα γράφω από ubuntu φαντάσου… και ψάχνω να (ξανα)βάλω τα 8 άρια παράλληλα (να κάνω την ίδια διαδικασία-αντίστροφα φαντάσου) [-X

Μα εννοείται όλα τα προγράμματα μέσω desktop στα 8! Αγνοώ καν την ύπαρξη των άλλων της κεντρικής οθόνης…

Μία απάντηση στο θρεντ αυτό:

Ναι… και πολύ αξιόπιστη… :lol:
Δε ξέρω τι από τα 2 της φταίει:

[SPOILER]
η @γ@μ14 ή η μ@λ@κ14[/SPOILER]

Οκ, δεν είναι και το πιο γαμάτο λειτουργικό που βγήκε ποτέ, νταξ…

Ξέρει κανείς εκτός από

  • το secure-boot, B[/B]
  • το hybernation B και[/B]
  • το boot-mode [B](αλλαγή από UEFI σε CSM)[/B]

Τί άλλο πρέπει να αλλάξω για dual-boot με linux?
Το πρόβλημά μου είναι πως όταν είμαι στο σημείο της εγκατάστασης (των ubuntu) δεν αναγνωρίζει πως υπάρχουν (ήδη) τα windows.

edit: τα [B]BOLD[/B]