Yes

Δεν έχω ακούσει πολλά, αλλά ό,τι έχω ακούσει μ’ αρέσει… Τόσα πολλά ν’ ακούσεις, τόσο λίγος χρόνος…
Πάντως νομίζω ότι προτιμώ τους King Crimson (όχι ότι μοιάζουν και τόσο μουσικά, αλλά είναι 2 από τους πρωτοπόρους του prog rock)

[COLOR=“Purple”]“Ξεθάβω”…:roll:

Έχω ακούσει μόνο τα time and a word, the Yes album, fragile, close to the edge, relayer, tormato, 90125 και union.
Από αυτά και με κάποια σχετική δυσκολία σε σχέση με τα time and a word και close to the edge… ξεχωρίζω το fragile.

Θέλω όμως να κάνω μια λίγο διαφορετική ερώτηση…
Αν θα παίρνατε σε κάποιον το πρώτο του Yes album…ποιο (από όλα τους τα album) θα διαλέγατε?:-s [/COLOR]

To 90125 για να μην πέσει κατευθείαν στα πιο δύσκολα album τους…

:wink:

αναλογα τι ακουσματα ειχε αυτος που θα του το επαιρνα δωρο!
δλδ αμα ηταν progman ανετα closer to the edge
αμα ειχε ακουσει λιγο Prog κ γενικα τωρα εμπαινε σε αυτην την φαση yes album η fragile

Το Fragile ισως,μια και στεκεται καπου στη μεση,αφου δεν ειναι ουτε απ τα πιο δυσκολα τους(με το Tales from topographic oceans νομιζω επιασαν κορυφη εκει),ουτε απ τα πιο εμπορικα τους(“εμπορικη” κορυφη για μενα το Drama).

Κάπως έτσι σκέφτηκα και εγώ…:slight_smile:
Δηλαδη… όχι close to the edge για να μην του έρθει απότομο…
διάλεξα fragile (επειδή μ’αρέσει και μένα πολύ όμως…:oops:) αλλά δε το βρήκα και πήρα the yes album.
'Οταν θα βρω όμως το fragile θα του το πάρω και αυτό…άμα δε μου πετάξει το άλλο στο κεφάλι.:wink:

Ευχαριστώ παιδιά!

Ίσως είναι το μόνο απ’τα μεγάλα prog bands του '70 που δεν έχω ακούσει ακόμα…

Downloading… με έχετε προϊδεάσει θετικά :smiley: !

Τελευταία περνάω ξανά μεγάλη YES - φάση με τα “Close To The Edge”, “Fragile”, “Drama”, “Relayer”, “Magnification” και τα live “Keys To Ascension” να διαδέχονται το ένα το άλλο στο cd player…
Ακόμα και όταν έγιναν prog pop πάλι κορυφαίοι ήταν ρε γμτ.
Η μεγαλύτερη prog μπάντα ever. Πατάει χάμω κάτι βαρεμένους όπως τους King Crimson :stuck_out_tongue:

Quote από παλιότερο post:

Εγώ νομίζω ότι καλύτερα θα ήταν που διάλαξες το The Yes album,πιστεύω θα γούσταρε πάρα πολύ καθότι είναι δισκάρα:p Και το Drama σκίζει.

μεγαλοι δε θα το ελεγα…οσο καλες ειναι αλλες prog μπαντες των 70’ς τοσο καλοι ειναι κ αυτοι.
ξεχωριστοι?? ναι…αλλα κ αλλοι ειναι το ιδιο ξεχωριστοι.

απλα τα media το καναν λιγο παραπανω θεμα με δ’αυτους οπως και με ELP…

δεν εχω ακουσει κατι καλυτερο κ ολοκληρωμενο απο yes απο το The Yes Album…δεν εχω λογια απλα…
και το 1ο με τρελαινει.

το Fragile με χαλαει με κατι fillers που εχει μεσα.αλλα εχει Randabout…ημνος!!! απο εκει ξεκινησα να ακουω.
το close to the edge μ’αρεσει αμεσως μετα το yes alboum.μετα παει το time and a word.

Δεν θα γραψω πολλα! Απλα γαμανε!!!

Η γνώμη της παγκόζμιας μουσικής κοινότητας είναι οτι είναι το καλύτερό τους άλμπουμ.

Βρηκα στο δισκαδικο κατι αλμπουμ τους.Ποιο να παρω ?Τα εχει με 9 ευρω και
ψηνομαι να αγορασω κατι χωρις να το εχω ακουσει.

Close to the edge, Fragile.

[FONT=“Comic Sans MS”]Δε θέλετε να μάθετε τη δική μου γνώμη για το 90125 :stuck_out_tongue:
Πιο πολύ μ’αρέσουν πχ τα Big Generator και Τalk…

σόρρυ Τζορτζ :oops:

Deathster ότι είπε ο αποπάνω :slight_smile: [/FONT]

The Yes Album με κλειστα ματια!!!

ειναι κ ο Bill Bruford τυμπανα που δινει πολυυυυ εξτρα!

σημαρα ακουσα κ το Going for The One και με εξεπληξε!!!

κ τωρα ακουω το Relayer …ειμαι στο 16:00 του Gates of delirium και ειναι Καταπληκτικο!!!

τώρα που γινε και αφιέρωμα στο ροκιν και ίσως τους μάθανε και περισσότεροι, μήπως ν ανοίξουμε κάνα πολλ? :slight_smile:

Σχετικά με τον καλύτερο δίσκο λες ε;

ναι, είναι και της μόδας πλέον :stuck_out_tongue:

εγώ προτείνω να μπουν στις επιλογές τα yes, the yes album, fragile, close to the edge, tales from topographic oceans, relayer, going for the one, drama, 90125, magnification. but that’s only me :stuck_out_tongue:

ε, και που στε, βάλτε 2 επιλοές.