Yes

Τελευταια αρχισα να ακουω. Ειχα ξανακουσει αλλα οχι στα σοβαρα. ΤΑ ΣΠΑΝΕ. Τωρα λιωνω τον πρωτο δισκο τους. Μου αρεσει που εχουν τζαζοεπιρροες. Δεν ξερω αν σε ολους τους μετεπειτα δισκους ειναι βεβαια ετσι, αλλα θα το διαπιστωσω:D

Πως και δεν το είχα δει αυτό το thread?

The Yes Album-Relayer-Close to the Edge-Fragile-Drama είναι οι κορυφαίοι δίσκοι τους.

Κρίμα που δεν έχουν παίξει ποτέ live στην Ελλάδα… καλύτερα έτσι όμως γιατί αν έπαιζαν δεν θα είχε προσέλευση πάνω απο 100 άτομα :wink:

~bump~

Ωραίος! Δεν ξέρω αν έχω γράψει εδώ. Τι να λέμε τώρα για τους Μάστορες. Όποιος δεν έχει επαφή, ας ακούσει μετά από το Crack the skye το Close To The edge, για να καταλάβει πως συνεχίζουν να επηρεάζουν μουσικούς μετά από τόσα χρόνια.

Οι yes αποτελούν ένα από τα σημαντικότερα και επιδραστικότερα συγκροτήματα της prog rock σκηνής. Μέσα σε διάστημα τεσσάρων χρόνων περίπου κυκλοφόρησαν τα The Yes Album , Fragile , CLOSE TO THE EDGE (:bow2: ) , Tales from Topographic Oceans και Relayer 8O8O8O. Η φωνή του Anderson είναι από τις κορυφαίες του είδους και τα λόγια είναι περιττά πιστεύω για τους Steve Howe(κιθάρα8) ) , Rick Wakeman(keyboards)
Chris Squire (μπάσο) και Bill Bruford ( ντραμς ). Συνέχισαν με αξιοπρεπέστατα αλμπουμς(Going for the One,Drama) , τα οποία όμως ( για μένα :stuck_out_tongue: ) δεν έφτασαν τα μεγαλεία του παρελθόντος.Βέβαια ( να πω και τη κακία μου :smiley: ) είναι κάπως υπερεκτιμημένοι σε σχέση με άλλα συγκροτήματα της ίδιας εποχής , όπως οι camel και οι van der graaf generator, που έχουν βάλει και αυτά το λιθαράκι τους σε αυτό το όμορφο οικοδόμημα που λέγεται μουσική .

το εχει πάρει κανείς αυτό?

[B]
Keys To Ascension [4CD+DVD]
[/B]

[B]Disc 1
Recorded Live at Fremont Theatre
in San Luis Obispo in California 1996[/B]

  1. Siberian Khatru
  2. The Revealing Science Of God
  3. America
  4. Onward
  5. Awaken

[B]Disc 2
Recorded Live at SLO 1996[/B]

  1. Roundabout
  2. Starship Trooper
    Studio Tracks Recorded 1996
  3. Be The One
  4. That, That Is

[B]Disc 3
Recorded Live at SLO 1996[/B]

  1. I?ve Seen All Good People
    a) Your Move
    b) All Good People
  2. Going For The One
  3. Time And A Word
  4. Close To The Edge
    a) The Solid Time Of Change
    b) Total Mass Retain
    c) I Get Up, I Get Down
    d) Seasons Of Man
  5. Turn Of The Century
  6. And You And I
    a) Cord Of Life
    b) Eclipse
    c) The Preacher The Teacher
    d) Apocalypse

[B]Disc 4
Studio Tracks Recorded 1995/1996[/B]

  1. Mind Drive
  2. Foot Prints
  3. Bring To The Power
  4. Children Of Light
    a) Children Of Light
    b) Lifeline
  5. Sign Language

[B]DVD
Recorded Live at Fremont Theatre in San Luis Obispo in California 1996[/B]

  1. Siberian Khatru
  2. Close To The Edge
  3. I?ve Seen All Good People
  4. Time And A Word
  5. And You And I
  6. The Revealing Science Of God
  7. Going For The One
  8. Turn Of The Century
  9. America
  10. Onward
  11. Awaken
  12. Roundabout
  13. Starship Trooper

υπάρχει εδώ με £12.99

Ντάξει, απλά μάζεψαν ό,τι είχε να κάνει με κείνη την περίοδο και το επανακυκλοφόρησαν σαν πλήρες πακέτο. Κάτι τέτοιο θα κάνουν και με το Union, αλλά νομίζω το DVD ειδικά του Keys… είναι καλύτερο, αν και με τα τωρινά δεδομένα χάνει σε ποιότητα.

εγω απλά ήθελα πληροφορίες για την όλη ποιότητα της συσκευασίας

Ένα μεγάλο digipack είναι. Αν δεν έχεις τις δύο αρχικές κυκλοφορίες, αξίζει για την τιμή του. Τα cd είναι πολύ καλά, το dvd είναι όντως μέτριο - όσον αφορά στην ποιότητα της εικόνας.

Έχω και το Union Live στα χέρια μου αλλά δεν έχω προλάβει να το δω / ακούσω.

οχι δεν τις έχω και λέω να το πάρω…είναι καλή και η τιμή…
όταν λες μεγάλο digipack ? σε βάθος η σε ύψος? γιατί δεν μπορώ να βρω φώτο του…
ευχαριστώ εκ των προτέρων :slight_smile:

Είσαι και περίεργος :stuck_out_tongue: Να περιμένεις να σου έρθει να δεις ρε :stuck_out_tongue:

(σε… ύψος είναι όσο ένα cd και έχει πάχος όσο τρία! - το έβαλα δίπλα και είδα, δεν κάνω πλάκα 8) Και μετά το… ξεδιπλώνεις και έχει τα 4 cd και το DVD + ένα μικρό βιβλιαράκι, επίσης από αυτά που ξεδιπλώνουν, με 4 φύλλα, δηλαδή 8 σελίδες!)

Με το γκρουπ αυτό έχω μια περίεργη “σχέση”. Φοβόμουν να τους ακούσω ώσπου πέρσι το καλοκαίρι μου έδωσε ο αδερφός μου το Yessongs, το λάιβ του 1973. Έμεινα με το στόμα ανοιχτό. Μετά όμως δεν επιδίωξα να ακούσω κάτι άλλο και τώρα πάλι τους φοβάμαι:p. Βασικά με ξενερώνει λίγο και η φωνή του Anderson. Δεν είναι και από τους αγαπημένους μου τραγουδιστές…

Ιιι, μάθε… μπασκετάκι ρε Άριαν :stuck_out_tongue:
The Yes Album, Fragile, Close To The Edge, Drama (δεν τραγουδάει ο Jon - αν και η φωνή του Horn μοιάζει πολύ, είναι το πιο βαρύ τους άλμπουμ), Relayer (καλά, εδώ χάνεται η μπάλα!), αλλά και 90125 για πιο… απλό ήχο χωρίς πολλά prog στοιχεία.

Το καταλαβαίνω αυτό που λες για τον Jon, έχει ιδιαίτερη φωνή και ξενίζει αρχικά.

Είναι κάτι σαν τους Rush.Τρομερή μπάντα με ιδιαίτερη φωνή.Πάντως όποιος γουστάρει προγκ λογικά θα γουστάρει και τα close to the edge,fragile και το yes album. Τα άλλα είναι κάπως πιο δύσκολα ως ακούσματα.

Πάντως περί Keys To Ascension, δεδομένης της εποχής και του τι προηγήθηκε δισκογραφικά στα 80’ς, το συγκεκριμένο περιέχει μερικές πολύ καλές στιγμές. Και η εκτέλεση του Revealing Science… στο live είναι ένα μεγάλο plus. Το Union ok, ψιλοπανηγύρι είναι και άνισο.

όσον αφορά το τι είναι και τι δεν είναι Yes, η περίοδος από το Time And A Word μέχρι και το Going For The One (γιατί σνομπάρεται αυτό το αριστούργημα, είναι ακατανόητο) είναι ασύλληπτη σε δημιουργία και επιρροή. μπεστ μπαντ έβερ και τέτοια για εκείνα τα (πολλά) γκρούπς της εποχής!
Μετά οκ, καλό το drama με μια φωνή κόπια του Jon, αλλά από κει και πέρα στα 80’ς καμία μα καμία σχέση. Σα να αποφάσισαν να επιδείξουν τις αδυναμίες τους παίζοντας σύμφωνα με τις μόδες εκείνες. Με το Ladder και το πολύ καλό Magnification σα να επέστρεψαν στις καλές κυκλοφορίες. Και εννοείται ότι Yes χωρίς Anderson δεν υφίστανται δισκογραφικά.

:slight_smile:

Όντως το Going For The One παίζει να έχει και το καλύτερο τραγούδι τους,το Αwaken,το οποίο αποτελεί ένα 15 λεπτο έπος.:wink:

[B]Cozy[/B] ευχαριστώ…ναι είμαι περίεργος.!!
εχω κάτι συσκευασίες που την δίνουν στα νευρά…
ας πούμε απο το 2cd+dvd του fates warning - parallels, τα 2 δισκάκια αρνούνται να βγουν .!!! (:lol:)

Εγω εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι το σνομπαρουν λογω του αθλιου εξωφυλλου.Οταν πρωτοαρχισα να ακουω Yes ηταν ισως το μονο που με απωθουσε απ το να τ ακουσω,επειδη λογω cover το θεωρουσα οτι ειναι καμια νεροβραστη 80’ς πατατα(oυτε καν ημερομηνια ειχα τσεκαρει!!),απ τα ατοπηματα στα οποια επεσαν ουκ ολιγα prog 70’ς μεγαθηρια σ εκεινη τη δεκαετια.Μετα το ακουσα βεβαια(τελευταιο σχεδον απ την δισκογραφια τους :!: )και μου πηγε το σκατο στην καλτσα αλλα μεχρι να το κανω,με το που εβλεπα το εξωφυλλο μου γυριζαν τ αντερα.Ακομα μου γυριζουν δλδ…τι σκεφτοταν???(Αμ γιατι,στο βιντεο που προβαλλεται στο Keys To Ascension στο going for the one,που εχει εναν σκιερ να κανει κωλοτουμπες???)…Bεβαια βλεποντας κανεις τα πεθαμενα εδω και καιρο μουτρα του Howe συνειδητοποιει οτι οκ,ισως μερικα ατοπηματα δικαιολογουνται.Ακομα και ο Geddy Lee θα του τρωγε γκομενες με ανεση.

Μοιάζει λίγο με τον Άκη Πάνου ή μου φαίνεται;:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Ρε παιδιά, μιας και τα πολλ για το καλύτερο δίσκο ενός συγκροτήματος μεταφέρονται από τα δημοψηφίσματα στο groups and artists ,δεν φτιάχνεται και εδώ πέρα ένα; Θα έφτιαχνα και εγώ ένα αλλά αφού θα μεταφερθεί ποιος ο λόγος;