Your Opinion on Jimi Hendrix

ποιος ειναι ο αγαπημενος σας δισκος του JIMI?
ολοι μου αρεσουν το ιδιο αλλα το ARE YOU EXPERIΕNCED εχει κατι αλλο κατι Μαγικο που με τρελενει!

ego mia diplh sillogh exo kai me kaluptei apolita, merika apafta pou exei mesa gamane(Hey Joe,Purple Haze, Foxy Lady, Voodoo Chile ktl.)

Αυτή την εποχή το Band Of Gypsys από τα εν ζωή και το Blues από τα μετά τον θάνατο του.

Κι εγώ μία συλλογή εχώ! Πολύ καλή!

Are You Experienced και Blues

Smash hits(Hey Joe,The wind cries Mary,Foxy Lady,Red House,Purple haze κ.α),γιατί μ’αυτό το album μ΄έκανε να θέλω να τον γνωρίσω περισσότερο…

Το Βαnd Of Gypsys ειναι πιστευτος Δισκος αυτο το MACHINE GUN στην καρδια σε τρυπαει!
κ ειναι κ LIVE!!!

To Smash Hits ειναι πολυ ωραιο Best!! το αγορασα προσφατα για συλεκτικους λογους κ το ακουγα συνεχεια ! Πολυ σωστα διαλεγμενα κοματια κ σε ωραια σειρα!

Για το Blues τι να πω ο Δημητρακης μα Δειχνει ποιες ηταν οι βασεις τους αλλα κ ποσο τις Κατεχει!

Όλα μ’ αρέσουν από Jimi! :slight_smile:

](http://imageshack.us)[/IMG]

Κι όμως, καμία απο τις επιλογές που έβαλες δε με εκφράζει! Εγώ θα λεγα “Ίσως ο σημαντικότερος, ασφαλώς και μου αρέσει” ή “Ένας απο τους πιο σημαντικούς”, σκέτο. Χωρίς να τρελαίνομαι και να κόβω φλέβες, δε μπορώ να μην αναγνωρίσω την αξία του… Σκεφτείτε μόνο να μην είχε υπάρξει…

edit: και σκηνές όπως εκείνη απο το Monterey Pop Festival που έβαλε φωτιά στην κιθάρα είναι γραμμένες με χρυσά γράμματα στο βιβλίο της Ροκ μουσικής…

ο πρωτος ροκ κιθαριστας.-

Ε βασικα αυτος διαμορφωσε τον ροκ ηχο. Χωρις τον Χεντριξ θα ηταν αλλιως, δεν ξερω πως αλλα σιγουρα διαφορετικος. Μαλλον ειναι ο καλυτερος εβερ αν και προσωπικα δεν τρελαινομαι.

Χαιρομαι που ο αποπανω γιουζερ συμφωνει μαζι μου…

Nα πω πως στην 5η επιλογη δεν πρεπει απαραιτητα να μην σου αρεσει καθολου.Μπορει και να σου αρεσει περισοτερο η λιγοτερο και να τον θεωρεις τον σημαντικοτερο ,χωρις προσωπικα να τρελενεσαι.Απλα δεν χωρουσε να το γραψω ολο αυτο :stuck_out_tongue:

Ε πως βρε Τζίμυ? Αφού η επιλογή λέει “δε μου αρέσει”…! :stuck_out_tongue: Δε μπορώ να το ψηφίσω αυτό, άλλο “δεν τρελαίνομαι”, άλλο “δε μου αρέσει”.

Αυτό φτάνει νομίζω…

Ναι μλκια,δεν ηξερα οτι δεν χωραει να το γραψω ολο αυτο και πατησα να εχει 7 επιλογες,ε μετα τι να κανω

Να μαθεις να ποσταρεις πολς…:stuck_out_tongue: Στην τριτη καιγεσαι…
Εγω παροτι δεν τρελενομαι με Χεντριξ, πιστευω οτι ηταν πολυ σημαντικος γιατι πανω απ’ολα ηταν πρωτοπορος. Αν και δεν πιστευω σε καμμια περιπτωση οτι χωρις αυτον δεν θα υπηρχε η ροκ ή οτι θα ηταν πολυ διαφορετικη, αρκετα ισως.

Ε απο τις μεγαλυτερες μορφες, αλλα προτιμω τις επιρροες του.

Τον θεωρώ κορυφαίο και ναι, συμφώνησα με την πρώτη επιλογή. Πέρα από την αναμφισβήτητη προσφορά του στη ροκ μουσική, το εντυπωσιακό για μένα είναι το πόσο προοδευτικός για την εποχή του υπήρξε, το πόσο πιο μπροστά απο αυτή. Ίσως να έχουν υπάρξει/να υπάρχουν και καλύτεροι τεχνικά, δεν είμαι αρμόδια να κρίνω… αλλά αυτό το χαρακτηριστικό του πιστεύω ότι τον ξεχωρίζει. Σε προσωπικό επίπεδο πια, τα τραγούδια του μ’αρέσουν πολύ!