Your Opinion on Jimi Hendrix

respect για το τόπικ…Πραγματικά έλειπε…:wink:
“Όταν παίζει κιθάρα είναι σα να πέφτουν βαρια μέταλα απο τον ουρανό” είχε πεί δημοσιογράφος του Rolling stone νομίζω…Τί να πεί λοιπόν κανείς για τον άνθρωπο που για να περιγράψουν το παίξιμο εφήυραν τη λέξη heavy:wink:

Απλά θεός όσο αφορά τη μουσική και πιστεύω σε αυτό που έκανα απόλυτα χαρακτηριστικός…

δεν ξερω αλλα ο φιλτατος ριτσι με την ατακα του τα λεει ολα για μενα :wink:

:wink:

:wink:

εγω να σου πω οτι πιστευω οτι πανω κατω τα ιδια θα ηταν απλος ο Hendrix ειχε το “μυαλο” να τα κανει πιο μπροστα απο καποιους αλλους!

προσωπικα ειναι η μεγαλυτερη επιροη μου σαν κιθαριστας σαν μουσικος αλλα κ σαν ανθρωπος γενικα!(θυμαμε ποσο με ειχε επιρεαση στα 15 μου οταν διαβασα για την ιστορια της ζωης του)
επειδη εχω βαρεθει πραγματικα να λεω ολο τα καλα του hendrix:p θα πω αυτο που με πειραζε παντα σε αυτον! ηταν η εσωστρεφια του! αυτο τον εφαγε! ηταν πολυ ντροπαλος κ συνεσταλμενος ανθρωπος κ δεν ηταν ποτε ψυχικα ετοιμος να αντιμετωπισει την μουσικη βιομηχανια! τον τελευταιο χρονο της ζωης του κλειστηκε στον εαυτο του απογοητευμενος απο τα παντα κ ιδικα απο τον κοινο του! στο τελευταιο του Live ( isle of wight) παιζει τελειος αθλια! ακομα κ εγω δεν εχω μπορεσει ποτε να δω αυτο το DVD συνεχομενα ολοκληρο! χαρακτηριστικο ειναι οτι μιλαει συνεχεια ασχημα στον κοσμο κ ιδικα πριν παιξει το Foxy Lady που τους λεει οτι ειναι βλακες κ δεν ειναι ετοιμοι να δεχθουν την καινουρια μουσικη του για αυτο ζητανε παλια κοματια του! για μενα το σοκαριστικο σε αυτο το Live ειναι ο τροπος που φευγει! http://www.youtube.com/watch?v=Djn9pIjdQSU (στο τελος αυτου του βιντεο)

αυτο ειναι ενα σχετικα σπανιο βιντεο στο οποιο λιωνει στη κυριολεξια ενα Blues!

αυτο απλα μου αρεσει παρα πολυ!

θα κλεισω με μια ατκα που γραφει αυτο το βιβλιο που διαβασα για την ιστορια του!
" ο Hendrix επαιζε την κιθαρα του με το αριστερο και εγραφε στοιχους με το δεξι. Με το ενα αυτι σε αυτο τον κοσμο κ με το αλλο στον αλλον κοσμο ο Jimi ηταν συνδεδεμενος κ με τους δυο πολους του ηλεκτρικου κυλωματος που αποτελεσουμε τον εγκεφαλο του"

PEACE HAPPINESS AND ALL THAT SHIT

πρωτοπορος μουσικος…προσωπικα μ αρεσει παρα πολυ…και φοβερη σκηνικη παρουσια…ατελειωτο respect οπως και σε καμμια αλλους 20-30 ιερα τερατα της κιθαρας που ο καθενας για τους δικους του λογους θεωρειται μεσα στους κορυφαιους…:slight_smile: :slight_smile:

τωρα αν τον θεωρω κορυφαιο…ασφαλως και οχι γιατι σαν κιθαριστας δεν μπορω να αντιληφθω την εννοια καλυτερος η κορυφαιος οταν μιλαμε για κιθαριστες οπως page,blackmore,hendrix,michael schenker,uli roth,jeff beck…μονο την την υποκειμενικη αποψη μου αρεσει περισσοτερο η λιγοτερο…

εχω γνωρισει πολλους καλους φιλους μου κιθαριστες που στον καθενα θαυμαζω κατι διαφορετικο απο το παιξιμο του…

αυτο περισσοτερο που θαυμαζω στον hendrix ειναι η πρωτοπορια του και οι συνθεσεις του που μ αρεσουν πολυ…αυτα ηταν νομιζω τα μεγαλα προσοντα του και φτανουν για να τον καταταξω μεσα στους κορυφαιους…σαν παιξιμο δεν ειμαι ιδιαιτερα μεγαλος fan του…δηλαδη στην εποχη του ηταν κορυφαιος στην συνεχεια ομως τεχνικα βγηκαν νεα πραγματα και πολλοι καλυτεροι παικτες…

Αυτο ακριβως ειναι που του αναγνωριζω! Οτι ηταν πρωτοπορος οπως εγραψα. Οτι πολυς κοσμος οταν τον ακουσε τοτε επαθε πλακα γιατι δεν ειχε ακουσει κατι τετοιο!

Τι σκατα λεει στο τελος απο το πρωτο βιντεακι?? Δεν μπορω να καταλαβω με τιποτα!:lol:

ενα ωραιο σκηνικο ειχε γινει μολις ειχε πρωτοπαει Αγγλια! παει σε μια συναυλια οπου επαιζε ο κλαφτον! ε κ ζηταει σε μια φαση να ανεβει κ αυτος για να τζαμαρει! ολοι παγωνουν! λενε ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟΛΜΑΕΙ Κ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟΝ ΚΛΑΦΤΟΝ!(εκεινη την εποχη τον ειχα για θεο το κλαφτον στην Αγγλια)
οταν τελιωσε το τζαμ ολοι ψαχνανε να βρουν τα σαγονια τους…:wink:

γενικα δεν καταλαβαινεις τι λεει:p αλλα τελιωνει με αυτην την ατακα!

Bluezlick,λές πως ε΄χες δεί live τον Hendrix???8O Αν είναι έτσι σε ζηλεύω θανάσιμα:p :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Excellent post.

Το πρώτο live σου φάνηκε σοκαριστικό γιατί φεύγει με τρόπο που δείχνει κάποια απαξίωση απέναντι στην όλη φάση?

Αναρωτιέμαι πάντως με τι μυαλά κάποιος θα μπορούσε να ψηφίσει στο poll “έλα μωρέ, ένα μαύρο πρεζόνι ήταν”. Δηλαδή, έλεος.

δεν σε πιανω…:-k :slight_smile:

Excellent ειναι η μουσικη του!:wink:

σοκαριστικο μου φανηκε η τελευται φαση που πεταει την κιθαρα κ δειχνει τοσο απογοητευμενος!:frowning:
την πεταει γιατι ειναι πικραμενος για ολα αυτα που συνεβεναν γυρω του! οχι μονο στο Live αλλα κ γενικα!
σε ενα ντοκυμαντερ λεει ο drummer του Mitch Mitchel(για μενα ο κορυφαιος βρετανος ροκ drummer) οτι ο hendrix αποκαλουσε ολους αυτους γυρω του ΖΙΖΆΝΙΑ

αυτο ellanor εχει γραφτει απο εναν ΤΡΟΥ εδω στο φορουμ!

Προσωπικά, δεν μου αρέσει καθόλου! [-X
Ούτα νότα, ούτε riff, ούτε solo, τίποτα! :expressionless:

Επηρέασε όμως πάρα πολλούς (και κάποιους από δικούς μου αγαπημένους), οπότε είναι :respect: !

Ποτε δεν ηταν ο αγαπημενος μου κιθαριστας,ουτε προκειται να γινει,αλλα αντικειμενικα το παιξιμο του ηταν τρομερα πρωτοποριακο και μεσα στα λιγα χρονια που καταφερε να δισκογραφησει καταφερε να μεσουρανησει και να αλλαξει ολοτελα τον τροπο που παιζεται το “σημαντικοτερο” ισως οργανο στον ηλεκτρικο ηχο…Αυτο δεν το χουν καταφερει πολλοι,μπορει να ναι και ο μοναδικος που καταφερε τοσα πολλα σε τοσο λιγο χρονο.Αυτο το αποδεικνυει πιστευω οχι μονο η επιρροη του στους μεταγενεστερους αλλα και η αποδοχη του απ τους συγχρονους του,μια και συνηθως επικραττει η ταση καποιοι να μυθοποιουνται μονο μετα θανατον ή επειδη απλα πεθαναν νεοι.Ο Τζιμαρας ηταν μυθος εν ζωη και μετα θανατον ακομα μεγαλυτερος,οποτε ρισπεκτ ατελειωτο.

:slight_smile:
Ψηφισα 1 , ο Jimi ειναι Ο Θεος . Τα πολλα λογια ειναι φτωχια.

Υιέ μου Υιέ μου σε πρωτογνώρισα μέσα από ένα άρθρο σου για τα μπλουζ με το πόστ σου αυτό επιβεβαιώνεις την επιλογή μου
Να προσθέσω μόνο ότι Χέντριξ Τσόπλιν και Μάρλευ ήταν οι πρώτοι καλλιτέχνες που πέραν της μουσικής τους άρχισα να ψάχνω και τις προσωπικότητες τους τα πιστεύω τους τα θέλω τους το τραγικό τέλος τους…
Συμφωνώ μέχρι κεραίας με όσα αναφέρεις για την εσωστρέφεια του θα την έλεγα κοσμοφοβία του ίσως να έχει τις ρίζες του στα ταραγμένα παιδικά και εφηβικά του χρόνια…
Ίσως να έψαχνε στην ηρωίνη το θάρρος που χρειαζόταν να αντιμετωπίσει το πολυπληθές κοινό του
Για μένα ο τζιμάρας δικαιώθηκε μετά θάνατον και οχι μόνο μέσα από την λατρεία του κόσμου αλλά κυρίως με την επιρροή που άσκησε στους μετέπειτα κιθαρίστες αυτή η επιρροή του και μόνο τον καθιστά εκτός συναγωνισμού και για να το πούμε καθαρά αν ζούσε σήμερα η μουσική θα ήταν άλλη…
Δεν έχω γνώσεις να κρίνω τα ριφ του τα σόλα του την τεχνική του αποδέχομαι τα όσα κατά καιρούς έχουν αναφέρει για αυτόν αυτοί που ξέρουν.
Ούτε μπορώ να πω ότι στα αυτιά μου ηχεί ιδανικά ο σκληρός ήχος προτιμώ τον σκληρό ήχο των επιρρεασθέντων από αυτόν όμως ένα μπορώ να του ευχηθώ
ΤΖΙΜΑΡΑ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΒΡΗΚΕΣ ΣΤΗΝ ΆΛΛΗ ΖΩΗ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΨΑΧΝΕΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΣΤΟ ΜΑΤΑΙΟ ΤΟΥΤΟ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΠΟΥ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΣΤΗΝ ΔΩΣΕΙ Η ΗΡΩΙΝΗ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΠΙΣΤΕΨΕΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ…

Κάτι τέτοια έκανε και κάνει ο έρικ και δικαίως θεωρείται μια από τις μεγαλύτερες προσωπικότητες της μουσικής έβερ
Σακούλη τον γουστάρεις δεν τον γουστάρεις η αλήθεια είναι μία αν δεν ήταν ο Έρικ ίσως και να μην γνωρίζαμε σήμερα πολλούς…

2 ειναι οι jimαρες ο hendrix και ο πανουσης

αυτο ειναι ενα σχετικα σπανιο βιντεο στο οποιο λιωνει στη κυριολεξια ενα Blues!
http://www.youtube.com/watch?v=qJ-qKb1FKX4

φοβερο βιντεακι Σακη!

Τώρα τι συζητάμε εδώ; :-k

Aν ο Hendrix ήταν καλός κιθαρίστας/μουσικός, αν ήταν επιδραστικός κλπ. ;
Mάλιστα 8)

Περιμένετε να σας το πώ κιόλας πως ψήφισα 1 ; :wink:

Nα φτιάξουμε και άλλο ένα thread να συζητήσουμε αν ο Πάπας είναι καθολικός! :smiley: :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Εγώ ψηφίζω την επική ατάκα του Blackmore!!:smiley: Κατά τα άλλα πάντως επηρέασε πολλούς προς αυτό που ακούμε σήμερα χωρίς όμως να μ’ αρέσει…