10 αγαπημένες ταινίες ever (+ κάποιες εξτρα αν δεν χωράει με τίποτα))

1."Quills"
2."The Hours"
3."Vanilla Sky"
4."La Haine"
5.“Mar adentro” (The Sea Inside)
6."Sideways"
7."Gone With The Wind"
8."Wuthering Heights (1994)"
9."Revolutionary Road"
10."No country for old men"
rest: The wrestler,pride & prejuice,antichrist,match point,devil’s advocate,harry potter and the prisoner of azkaban,the time traveler’s wife,great expectations και από παιδικά Pocahontas,Brave,Kung Fu Panda 1

http://www.empireonline.com/301/

[B]301 καλύτερες ταινίες όλων των εποχών[/B]. Η λίστα είναι από τους αναγνώστες του περιοδικού empire.

Όπως όλες οι λίστες έχει το ενδιαφέρον της. Κάπως παρανοϊκή ώρες ώρες βέβαια αλλά σαφώς με αρκετές εκπλήξεις.

Φανερό βέβαια ότι στην ψηφοφορία συμμετείχαν και αρκετοί πιτσιρικάδες. Οι οποίοι έχουν ξετρελαθεί με τον Frozen αλλά μάλλον αγνοούν το Nightmare before christmas. Oh well…

ψηλοτραγική η πρωτη 50δα με SKYFALL,GRAVITY,JURASSIC PARK οπως και στη 10δα 2 star wars + DARK KNIGHT να ειναι πολυυ ψηλα οσο ταινιαρες και να ειναι…

Unbreakable


Ben Hur

Reqviem For A Dream

Lord Of The Rings I II III



Pieces (1982)

Almost Famous

Ο Αδελφός Μου Κιεγώ

Κάλπικη Λύρα

Phenomena (1985)

L’uccello dalle piume di cristallo (1970)

:):!:

+++ πέντε έξτρα
The Ninth Gate (1999)


Amityville II: The Possession (1982)

Hellraiser III: Hell on Earth (1992)

Breaking the Waves (1996)

Dead Man (1995)

:):!:

…καλά πως το ξέχασα#-o
Πρωϊνή Περίπολος (1987)

:):!:

Δεν βρήκα πιο κατάλληλο thread.

Το περιοδικό empire έκανε δημοψήφισμα με τις 100 καλύτερες ταινίες όλων των εποχών με τους αναγνώστες του περιοδικού να είναι αυτοί που ψήφισαν. Όπως όλες ανάλογες οι λίστες έχει και αυτή το ενδιαφέρον της φυσικά. Με το μεγαλύτερο από αυτά να είναι οι πιο πρόσφατες ταινίες που χώρεσαν μέσα. Εννοείται πως οι επιλογές είναι αρκετά πιο mainstream από τις συνήθεις λίστες κριτικών κινηματογράφου αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Ελλείψες και μεγάλες εκπλήξεις φυσικά και υπάρχουν όπως και σε κάθε λίστα.

http://www.empireonline.com/movies/features/best-movies/

Έχω δει τις 99 από αυτές. Αν και οι επιλογές είναι αρκετά εύκολες έτσι και αλλιώς.

Έχουν πλάκα αυτές οι λίστες γιατί πάντα βρίσκεις ταινίες που είτε δεν έχεις δει είτε ξαναβλέπεις…
Το ότι είναι μέσα το Arrival το αφήνω ασχολίαστο πάντως.

Σκέφτηκα για λίγο να ανοίξω thread για τις καλύτερες ταινίες του 21ου αιώνα (ως τώρα) μιας και τελευταία βγαίνουν σχετικές λίστες αλλά αμφιβάλω να θα βρει και τόσο μεγάλη ανταπόκριση. Πριν λίγο καιρό είχε βγει λίστα από το BBC

http://www.bbc.com/culture/story/20160819-the-21st-centurys-100-greatest-films

Που μπορώ να πω ότι είχαν ένα κάποιο ενδιαφέρον.

Πριν λίγες μέρες βγήκε σχετική λίστα και από ΝΥΤ

https://www.nytimes.com/interactive/2017/06/09/movies/the-25-best-films-of-the-21st-century.html

με κάποιος από τις επιλογές να είναι εντελώς παρανοϊκές. Εδώ ωστόσο υπάρχει και σχολιασμός από διάφορους σκηνοθέτες.

Εχω δει καπου 80-90 απο τις 100 αυτης της λιστας (δεν εκατσα να μετρησω μια μια), και σιγουρα ολες απο την πρωτη 50αδα. Σε πειραξε το Arrival αλλα οχι χαζομαρουλες τυπου Avengers, Captain America, και το υπεροχο αλλα σουπερ ευπεπτο Guardians Of The Galaxy, μερικα εκ των οποιων μαλιστα μπηκαν πανω απο ταινιαρες οπως το One Flew Over The Cuckoo’s Nest?

Ον τοπικ, η λιστα μου, χωρις σειρα αξιολογησης:

  1. Donnie Darko (γιατι ειναι τοσο εξυπνη, τοσο μελαγχολικη, τοσο ιδιαιτερη, τοσο ψαγμενα τα παντα)
  2. The Fountain (οπτικοακουστικο ντελιριο, τιποτα λιγοτερο)
  3. In The Name Of The Father (η πιο αγαπημενη μου ταινια απο μικρο παιδι, α ρε Τζουζεπε)
  4. One Flew Over The Cuckoo’s Nest (η καλυτερη ταινια του Jack Nicholson)
  5. The Dark Knight (οτι πιο κοντινο σε ρεαλιστικη ιστορια με σουπερ ηρωα, με ατακαρες για την κοινωνια)
  6. The Shawshank Redemption ( υπαρχει λογος που η ταινια ειναι στην κορυφη του IMDB)
  7. The Matrix (ταινια που αλλαξε τον κινηματογραφο με πολλους τροπους, και με φοβερο twist)
  8. Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (ο σουρρεαλισμος που αγαπω)
  9. Jeux d’enfants (Κοτιγιαρ και αρρωστημενο αλλα οσο πιο γλυκο γινεται λαβ στορι)
  10. Der Krieger Und Die Kaiserin (δε θα μπορουσα να μη βαλω Tom Tykwer στη λιστα)

Star Wars (η κλασικη εξαλογια) δεν μπαινει γιατι δεν ειναι ταινια, ειναι κατι αλλο μεγαλυτερο. Σιγουρα υπαρχει πληθωρα ταινιων που τωρα ξεχναω και θα μπορουσαν να μπουν στη λιστα, αλλα οκ, μια δεκαδα ειναι λιγες ουτως ή αλλως.

1 Like

Συνέχεια με λίστες που βγαίνουν στο internet.

BBC οι 100 καλύτερες κωμωδίες.

http://www.bbc.com/culture/story/20170821-the-100-greatest-comedies-of-all-time

Με μια πρώτη ματιά έφτασα κοντά στο εγκεφαλικό όταν είδα ότι λείπει το Seven Year Itch. Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω με την καμιά πως το Pulp Fiction είναι εδώ μέσα. Επιλογές από τα τελευταία 20 χρόνια δεν μου αρέσει ούτε μια. Μερικές είναι στις χειρότερες ταινίες που έχω δει ever. Γενικά πάντως ενδιαφέρουσα λίστα.

Δε’ν κακή απλά κλασικά υπάρχει μια αγγλοαμερικάνικη εμμονή (ως ένα σημείο δικαιολογημένη).

Από Hal Ashby θα έπρεπε να είναι ΚΑΙ το Βeing There με τον Sellers κατά τη γνώμη μου. Eπίσης θα έχωνα και κανά Jarmusch π.χ το Night on Earth. Oι Ιταλοί έχουν τρομερή παράδοση στο είδος.

Συμφωνώ στα τελευταία 20 χρόνια με τον Dead. Γενικά δυσκολο είδος, απαιτητικό.

1 Like

Καλή φάση για να ψάξω κάποιες, ειδικά παλιότερες, που δεν έχω δει. Από τις σύγχρονες ποια δεν θα βάζατε μέσα ας πούμε;

Καμία :stuck_out_tongue:

Οφείλω να ομολογήσω πως δεν τα έχω καθόλου καλά με τις σύγχρονες κωμωδίες.

Όσο για την λίστα βλέπω φτωχές επιλογές εκτός Αμερικής. Λείπουν το γαλλικό Rules of the Game και Amici miei από Ιταλία μεριά.

Δεν την κοίταξα προσεκτικά αλλά το Hot Fuzz & Hangover είναι μια χαρά κωμωδίες

Τώρα πρόσεξα Hot Fuzz. Γενικά corneto trilogy γουστάρω κάργα. Τώρα βλέπω και In the Loop, What we do in the shadows, Toni Erdmann.

Κάτι Step Brothers και Bridesmaids, Zoolander κτλ είναι kill it with fire φάση. Εντυπωσιακό πάντως που Jacques Tati είναι πιο πάνω από Buster Keaton και Charlie Chaplin.

Zoolander και Bridesmaids γαμω τις κωμωδιες ειναι, οπως και το Something About Mary απο τη λιστα. Μου φαινεται τραγικο που λειπει το As Good As It Gets, εκτος αν δεν προσεξα καλα.

Κι εγώ πάντως πιστεύω ότι όλες της τελευταίας 20ετίας που έχουν βάλει είναι καλές…

1 Like