10 αγαπημένες ταινίες ever (+ κάποιες εξτρα αν δεν χωράει με τίποτα))

:pαληθεια?

Xωρίς σειρά προτίμησης…

  1. Lord of the Rings
  2. Edward Scissorhands
  3. The Big Lebowski
  4. Easy Rider
  5. Amelie
  6. Eternal sunshine of a spotless mind
  7. V for Vendetta
  8. Les Miserables
  9. The Wall
  10. One flew over the cuckoos nest

κι όλο και κάποια ακόμα θα μου έρθει όταν πατήσω submit :stuck_out_tongue:

-The Fountain
-Into the Wild

-Goodbye Bafana
-The Shawshank Redemption
-Le Cronica de una Fuga

-Santa Sangre
-Old Boy

-Die Welle
-La Antena

-Voleurs De Chevaux
-Amores Perros

Ίσως όχι όλες “αγαπημένες”, με τη συνηθισμένη έννοια

Μόνο εγώ βρήκα, το Die Welle, ανέμπνευστο, τέρμα κλισεδιάρικο, προβλέψιμο όσο δεν πάει και τρομερά επιτηδευμένα διδακτικό;

ναι…:slight_smile:

  1. American History X
  2. The Lord of the Rings trilogy
  3. Forest Gump
  4. 2001: A Space Odyssey
  5. V for Vendetta
  6. The Last Samurai
  7. Primal Fear
  8. Eternal Sunshine of a Spotless Mind
  9. The Green Mile
  10. Braveheart

Δεν είναι απαραίτητα κακό που το βλέπεις έτσι. :wink:

Almost Famous
Before Sunrise
Before Sunset
Eternal sunshine of a spotless mind
Fight Club
Gangs of New york
Sideways
Taxi Driver
The Godfather I
The Godfather II

Ναι ρε γιατι; Γαμηστερή ταινια είναι το ντεθ προυφ.

μαζί σου.
α και το death proof είναι ταινιάρα.

το death proof ειναι μεσα σε ενα δικο μου ατυπο τοπ 5 των χειροτερων εμπειριων σε κινηματογραφο…ευκολα απο τις χειροτερες ταινιες που εχουν γυριστει εβερ,για μενα…

πράγματι αν και ειμαι φόλα ταραντινο… η ταινια εκτός απο μερικους “ταραντινικους” διαλόγους δεν ειναι καμια ουσια και βασικά τωρα που το σκέπτομαι δεν ειχε τίποτα!!
αα ειχε τον χορό της ferlito…:stuck_out_tongue:

εγω προτιμώ το planet terror που ηταν μεγάλη καλτια…:smiley:

Edward Scissorhands (γιατί είναι η πιο όμορφη ταινία που εχω δεί…και γιατί δε θα βαρεθώ ποτέ να τη βλέπω…)
Trainspotting (μεγάλη αγάπη αυτή η ταινία :slight_smile: ούτε αυτή θυμάμαι πόσες φορές την έχω δεί…έχω χάσει το μέτρημα)
Sleepy Hollow (γαμάτη ατμόσφαιρα…πρώτη φορά την είδα σε κινηματογράφο κ έξω έριχνε καρεκλοπόδαρα…ωραίες αναμνήσεις :D)
Stand By Me (μου θυμίζει τότε που ήμασταν μικρά και κάναμε ό, τι χαζομάρα μας κατέβαινε)
Bram Stoker’s Dracula (η πιο ρομαντική ταινία που έχω δεί 8) )
The Godfather I (προσκυνώ Marlon Brando)
The Omen (1976) (δεν έχω δεί τις επόμενες αλλά είμαι σίγουρη ότι δε συγκρίνονται)
Psycho (1960)(http:// αρρώστια…:p)
A Clockwork Orange (τρελή ταινία…γι’ αυτό μου αρέσει :D)
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (απλά μου αρέσει απίστευτα αυτή η ταινία…κάποιες εικόνες έχουν καρφωθεί στο μυαλό μου…)

(+ Twelve Monkeys, Wuthering Heights, One Flew Over the Cuckoo’s Nest, The Shining, Pulp Fiction, The Imaginarium Of Doctor Parnassus, From Hell, Braveheart, Fear and Loathing in Las Vegas, Lord of the Rings…)

οντως, η καλτιλα του planet terror βαζει κατω οτιδηποτε προσπαθησε να κανει ο tarantino στο death proof. σιγουρα η χειροτερη δουλεια του(μαζι με Jackie Brown), αλλα αρκετα γαματη κατα τ’ αλλα. Την ξαναβλεπα ανετα.

Spider
Amen
Le feu follet
Dead man
Ghost Dog
Elephant Man
Stalker
Pulp Fiction
I stand alone
Vertigo

το spider και το amen σιγουρα πρωτο και δευτερο, για τα υπολοιπα η σειρα ειναι τυχαια.

The Matrix
Lord of the Rings
Pitch Black(aka Chronicles of Riddick)
Equilibrium(πολυ προσωπικη επιλογη)
Resident Evil
Minority Report
Underworld
The Rock
Mission Impossible(oxi to 3)
Event Horizon

σιγουρα ξεχασα καποιες απεξω,δε παιζει,απλα αυτες μου ηρθαν τωρα…και φυσικα βλεπω και κωμοδιες και λοιπα,αλλα δε μπορω να συγκρινω ποιες ειναι καλυτερες σε σχεση με περιπετειες οποτε εβαλα μονο action-adventure-scifi

πρώτα αυτή…
A Clockwork Orange γιατί έπαθα σοκ όταν την πρωτοείδα και γιατί ο κιούμπρικ είναι ο αγαπημένος μου σκηνοθέτας

και οι υπόλοιπες χωρίς σειρά…

Fight Club γιατί ο τύπος είχε άρρωστο μυαλό και τσαμπουκαλεύτηκε άσχημα

Monty Pythons and the Holy Grail γιατί η σκηνή με το δολοφονικό κουνέλι μου σημάδεψε τα παιδικά μου χρόνια

Fear and Loathing In las Vegas γιατί “There he goes. One of God’s own prototypes. Some kind of high powered mutant never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die”

The Godfather γιατί αποτυπώνει μια εποχή και παίζουν ηθοποιάρες μέσα

Brazil γιατί ο Γκίλιαμ είναι θεός.

V for Vendetta γιατί o Hugo Weaving δίνει ρεσιτάλ και κυρίως γιατί δεν έχουν βγει και πολλές χόλιγουντ ταινίες που να τα σπάνε

The Big Lebowski γιατί έχει ατάκες και περσόνες αξεπέραστες

Eyes Wide Shut Γιατί η σκηνή στο τέλος( τομ κρουζ-νικόλ κίντμαν στο σούπερι) συνοψίζει μια σύγχρονη σχέση

The Motorcycle Diaries γιατί με τσάκισε

  1. Lord of the Rings trilogy
  2. Star Wars (όλα)
  3. Nightmare before Christmas
  4. Requiem for a Dream
  5. Sweeney Todd
  6. Hangover
  7. Watchmen
  8. Ο Πανίσχυρος Μεγιστάνας των Νίντζα
  9. Pulp Fiction
  10. This is Spinal Tap

The Shawshank Redemption
Pulp Fiction
Cidade de Deus
The Godfather
Apocalypse Now
A Clockwork Orange
Silence of the Lambs
Platoon
Blade Runner
GoodFellas
ολες σε τυχαια σειρα…εχω αφησει εξω απο την λιστα πολλες ταινιαρες,δυσκολο να επιλεξω μονο 10 αγαπημενες…θα προτιμουσα 100 να εγραφα…:smiley:

Ρε παιδιά, γράψτε και καμιά σειρά λέξεις για κάθε ταινία όπως ο zouglau

Είναι δύσκολο καμιά φορά να ‘συμπτύξεις’ τους λόγους, που έκαναν μια ταινία να ξεχωρίσει, μέσα σε μια σειρά, ειδικά όταν μπορείς να μιλάς γι’αυτούς ώρες…