Οι 100 κορυφαίοι Heavy Metal δίσκοι (σύμφωνα με το Rolling Stone)

Αυτή που είδα στα γρήγορα ήταν του κόσμου, αλλά η δική σας έχει μέσα διαμάντια όπως Livin’ In Hysteria ! Τι δισκάρα είναι τούτη;;; Bέβαια θα ήθελα ένα ακόμα Skyclad μέσα αλλά τέσπα…

2 Likes

Εγώ θα πω ότι μου λείπει μόνο το wolverine blues με μια γρήγορη ματιά.

Το Heaven’s Gate να ξέρεις βρίσκεται εκεί μέσα γιατί το ψήφισαν αλάνια σαν και μένα :sunglasses:

3 Likes

Σε πάω ρε αλάνι, ρε τι δισκάρα είναι αυτή ; Και μου είχε κολλήσει προχθές το ομώνυμο!

3 Likes

Γλεντάει πολύ κόσμο που λέει πως παίζει power metal αυτή η δισκάρα και γενικά σεβασμός μεγαλος για τους Γερμανούς

1 Like

Και ειδικά για τον Sascha Paeth, κάποτε όποιο cd κι αν αγόραζα έβλεπα το όνομα του μέσα βλ. Gamma Ray, Rhapsody, Angra κτλ

2 Likes

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/7/79/Nomorecolor.jpg

Ντροπή, καμία δικαιολογία, απαράδεκτοι σαν τις φαβορίτες του κόκκοτα :stuck_out_tongue:

2 Likes

Μου έλειψαν αρκετά πράγματα αλλά συνολικά είναι μια καλή λίστα. Συνολικά θα αφαιρούσα 5-6 πράγματα μόνο και αυτά όχι γιατί είναι κακοί δίσκοι αλλά για να μπουν καλύτεροι. Προσωπικά μου έλειψαν το Nosferatu και το No Place for Disgrace, όπως και 2 δίσκοι ακόμη του King Diamond. Και το No More Color εννοείται. Kαι το Forbidden Evil! Και το Heresy! To Power and Pain! Kαι το Court in the Act να πούμε και ένα NWOBHM…

Υπερβολή πάντως το Headless Cross ή το Fifth Angel όταν κάνετε οικονομία σε δίσκους του King Diamond, των Metal Church (που έπρεπε να μπει το ντεμπούτο ακόμα και αν δεν χώραγε το The Dark… και το ίδιο θέμα υπάρχει με τους Agent Steel και τον Malmsteen), των Overkill, των Running Wild (Death or Glory…), Savatage και έχουν αγνοηθεί μπάντες που έχουν σημαδέψει την δεκαετία (και την επόμενη) σαν τους Razor ή τους Suicidal Tendencies ή τους DRI ή το S.O.D. (το doom εκπροσωπείται, το crossover; ειδικά το SOD…)

Aλλά να’χαμε να λέγαμε, η λίστα για την δουλειά της, να μυήσει τον νεαρό είναι πολύ καλή για αρχή.

To Thundersteel κατά λάθος είναι στην αρχή του 1987…

2 Likes

Μεγάλος παίχτης και αδικημένος - ξεχασμένος. Έχει προσφέρει πάρα πολλά κυρίως σαν παραγωγός. Σεβασμός και στην μπάντα και στα μέλη. Ιδίως σε αυτόν

2 Likes

μπορώ να σου πω το ίδιο για τους Whiplash πχ που ανέφερες αναφορικά με κάποιους δίσκους που “θα μπορούσαν να μην μπουν”. Το Conspiracy δεν ξέρω πως δεν μπήκε πάντως (θα μου πεις εσύ γιατί δεν το ψήφισες). Anyway…η διαδικασία (δημοκρατική και αδιάβλητη) ήταν να διαλέξει ο κάθε συντάκτης 30 δίσκους. Οπότε είναι πολύ εύκολο να καταλάβεις γιατί ξέφυγαν κάποιοι. Δεν θα μπορούσα να βάλω πχ δεύτερο Overkill (και ας χωρούσαν 3 στην λίστα), τι να άφηνα απ’ έξω δλδ; Είναι κατανοητό αυτό που λες και σίγουρα κάποιοι δίσκοι μπήκαν και “με μέσο” δηλαδή λόγω προσωπικών βιωμάτων/κολλημάτων ορισμένων συντακτών. Συνολικά είναι μια τίμια λίστα και το ίδιο θα έλεγα και αν δεν συμμετείχα

1 Like

Eίναι παραπάνω από τίμια, το ανέφερα ήδη, σχόλια κάνω :slight_smile:

Οι Whiplash που λες, όπως και το υπόλοιπο namedropping είναι προσωπικές επιλογές που μου έλειψαν. Για την δεύτερη παράγραφο όμως κάποιος πρέπει να τα πει! :stuck_out_tongue:

2 Likes

Δεν είμαι ο κατάλληλος να σου απαντήσει περί SOD αφού το κροσόβερ τους δεν είναι και το φόρτε μου :stuck_out_tongue:

Δεν πειράζει, παραδέχτηκες με πόνο την εγκληματική απουσία περισσότερων δίσκων του King Diamond (δύο, όχι έναν!), μου αρκεί! :grin:

2 Likes

θεωρείς ότι ο King Diamond με δυο δικά του άλμπουμ και με δυο άλμπουμ των Mercyful Fate δεν αντιπροσωπεύεται σωστά στο σύνολο της δεκαετίας;

πολλά είναι συζητήσιμα, αλλά υπάρχει άνθρωπος που αμφισβητεί την πρωτοκαθεδρία του “Marching Out” από Malmsteen;

Είναι πολύ καλή και προσεγμένη δουλειά, να τα λέμε αυτά.

Παίρνοντας την σκυτάλη από τον @Vic,θα δηλώσω την έκπληξη μου που λείπουν :
το Nosferatu, το No Place for Disgrace, το No More Color, το ντεμπούτο των Metal Church (ας έμενε έξω τοThe Dark αν δεν χώραγε) ομοίως το Graceful Inheritance (αντί του One Small Voice), το Forged in Fire και το Fire of Unknown Origin.

Θα έπρεπε επίσης να βρίσκεται τουλάχιστον άλλος ένας δίσκος των Accept (Breaker ή Balls) όπως και των Voivod (Killing Technology ή Nothingface).

Αυτά με μια κάπως πρόχειρη ματιά.

3 Likes

Καρδούλα μόνο και μόνο για τους Voivod!

2 Likes

Να’σαι καλά.

Απολύτως δημοκρατικά επικράτησαν το “The Dark” του “Metal Church”, το “One Small Voice” του “Graceful”, το “Metal On Metal” του “Forged” όταν τέθηκε στην ομάδα να επιλέξει/ψηφίσει. Προσωπικά, και στις 2 περιπτώσεις προτιμώ αυτά που τελικά μπήκαν.

Για Accept και Voivod τι θα έβγαζες;

Τα Forged in Fire, Breaker/ Balls και Killing Technology/ Nothingface θεωρώ ότι θα άξιζαν να είναι στην 100άδα επιπλέον όσων δίσκων των Accept, Anvil και Voivod ήδη υπάρχουν.
Θα μπορούσαν να πάρουν τη θέση π.χ. του Headless Cross, του Fifth Angel που ειπώθηκαν πιο πάνω, και του Saxon

1 Like

Γιατί; οι Iron Maiden δεν θα αντιπροσωπεύονταν σωστά με 6 αντί για 7 δίσκους; Αν το πάμε αξιοκρατικά, οπότε και φυσικά χωράνε τα 7 Μέηντεν, χωράνε και τα αντίστοιχα του King, δισκάρες τεράστιες είναι (Fatal Portrait, Conspiracy) με κόσμο που τα έχει για τοπ κυκλοφορία του King. Γνώμη μου είναι πως και τα 2 σβήνουν άνετα αρκετούς δίσκους της λίστας. Μην λέω κι άλλους, όλοι καλοί δίσκοι είναι, δεν θα τους βγάλω στον ντάκο.

Το Death or Glory κατά γενική ομολογία μάλλον απολαμβάνει την πρωτοκαθεδρία στην δισκογραφία τους. Το αυτό για το Metal Church.

Re: Malmsteen: Φυσικά και υπάρχει κόσμος και μάλιστα πολύς αλλά και να μην υπήρχε, το σοκ στον πλανήτη το έκανε το Rising Force. Γύρισε ο διακόπτης. Δες αριθμό reviews:

Και αν μιλούσαμε για λίστα που καλύπτει τα basics, και το Trilogy μέσα έπρεπε να είναι. Να ξαναπούμε τι είναι το ομώνυμο για το europower;

@Ian_Metalhead πολύ σωστός για το Forged in Fire. Τεράστιος δίσκος.

Παρεμπιπτόντωςο σχολιασμός είναι της καβλάντας, όχι σαν μομφή, ειδικά αοφύ βγήκαν δημοκρατικά, τι να πεις;

2 Likes

ναι ρε. εννοείται. κουβέντες να γουστάρουμε κάνουμε. :grin: (το emoticon αυτό λέγεται grin και το έβαλα και προς τιμήν των Coroner που έμειναν στο νήμα εκτός μαζί με Sacred Reich) :stuck_out_tongue:

5 Likes