Καλύτερη 11αδα Super League 2009-2010

Νιώθω στεγνός και καθαρός…στεγνό καθάρισμα στου Πατέρα:):!:

μου κανεις πλακα ε?θεωρεις οτι ο λετο ειναι στην καλυτερη φετινη ενδεκαδα?επισης και ο σηφακης ειναι καλυτερος απο τον τζορβα που ακομα δεν εχει μαθει οτι την μπαλα την πεταμε κορνερ οταν αποκρουμε και για τον ζιλμπερτο εχω τις ενστασεις μου αλλα οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο.

ποιος ηταν καλυτερος αριστερα??? ο μαντουκα??? η ο σορλεν??? η ο δατολος???

ελλειψει αλλου ειναι μεσα, οχι γιατι εκανε τελεια σεζον…

ο μαντουκα ηταν αποτελεσματικοτερος παντως αν και γενικοτερα το ιδιο μετριος με λετο ητανε.αλλα πλην αυτου εκανε πολυ καλο δευτερο γυρω και ο σμολαρεκ που κατα τη γνωμη μου ηταν και ουσιαστικοτερος απο τον λετο,ακομα και σε πολυ λιγοτερα ματς.

GK: Τζορβας

RB: Νετο
LB: Τζαβελλας
CB: Μελμπεργκ
CB: Κοντρερας

DMF: Ζιλμπερτο Σιλβα
CMF: Παμπλο Γκαρσια
CMF: Ντομπρασινοβιτς ( οσο επαιξε,ηταν τελειος )

RW: Νινης
LW: Σκοκο
ST: Σισε

Τερματοφύλακας: Είναι διαφορετικό να είσαι τερματοφύλακας σε μικρή ομάδα και άλλο σε ΠΑΟ, ΟΣΦΠ κακά τα ψέμματα. Πάμπολλα παραδείγματα τερματοφυλάκων που έβγαζαν μάτια σε μικρότερες ομάδες και όταν πήγαν σε αυτές τις δύο δεν έστεκαν (Μάλαρτζ, Πάρντο κλπ). Δεν περίμενα τον Τζόρβα να αντέξει το βάρος και ήταν ο πιο βελτιωμένος τερματοφύλακας.

Κεντρικός Αμυντικός: Μελμπεργκ. Όσο κρατούσε ο Σουηδός, ήταν κάτι σαν τη Νινα. By far…

Κεντρικός Αμυντικός : Ντουγκλάο. Πολύ δυνατός παίκτης, αν και εκεί θα μπορούσαν να μπουν και 2-3 ακόμα παίκτες που έκαναν καλό πρωτάθλημα.

Δεξί μπακ: Ο παίκτης με τις καλύτερες δυνατότητες αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα είναι ο Τοροσίδης, αλλά και αυτός δεν ξέρει που πρωτοπαίζει και ίσως αυτό, όπως και του Βύντρα τους στερεί τη θέση στην 11αδα των περισσοτέρων.

Αριστερό Μπακ: Δεν έχω δει πολλά φουλ ματς του Τζαβέλλα, αλλά το να έχει κάποιος ως κριτήριο ενός αριστερού μπακ τα καλά χτυπήματα σε στημένες φάσεις (κόρνερ, φάουλ) δεν είναι δα και το πιο αξιόπιστο κριτήριο. Δεν υπάρχει σοβαρός ανταγωνισμός όμως.

Αμυντικό χαφ: Ζιλμπέρτο. Πολυτέλεια να τον έχει ελληνική ομάδα. Επίσης, ξεχνάμε εύκολα τα γκολ που έβαλε ο Κατσουράνης στον πρώτο γύρο και τις ασιστ που έδωσε.

Αμυντικό χαφ: Ναφτί. Και ο Γκαρσία έκανε καλή χρονιά, αλλά ο Ναφτί ήταν ένα κέντρο μόνος του και έτρεχε και για τους άλλους

Δεξί χαφ: Βιερίνια. Ο πραγματικά καλός παίκτης του ΠΑΟΚ, αυτός που ήξερες ότι μπορεί να κάνει ζημιά όποτε έπαιρνε μπάλα.

Αριστερό Χαφ : Σκόκο. Μια ΑΕΚ σχεδόν μόνος του. Παίζει παντού και συμφέρει.

Επιθετικό Χαφ: Νίνης. Ο πιο βελτιωμένος παίκτης. Στα 20 του ήταν σε πολλά ματς ο καλύτερος του γηπέδου και είχε σημαντική συνεισφορά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος. Πολύ καλός σε αυτό το ρόλο και ο Ιβιτς. Επίσης, πολλή μπάλα ξέρει ο Ορούμα και σε κάποια ματς ήταν σουπερ.

Σέντερ Φορ : Σισέ.