Εδώ δεν υπάρχει άσυλο, 14/3/2014, Gagarin

κανονικά στο συγκεκριμένο thread έπρεπε να φτιάξετε λογαριασμό με όνομα Πήγασος :stuck_out_tongue:

αφιέρωμα στο σημερινό “Ε” της Κυρ. Ελευθεροτυπίας

Οι συντελεστές του Εδώ δεν υπάρχει άσυλο σε λίγα λεπτά μέχρι τα μεσάνυχτα καλεσμένοι της εκπομπής Songs of Love and Hate http://www.indiegroundradio.com/sinentefxi-me-tous-sintelestes-tou-edo-den-iparchi-asilo-stin-ekpombi-songs-of-lovehate-indieground-tue-1103-2200-2400/

Δυστυχώς δε θα πάω για διάφορους λόγους…
Θερμοπαρακαλάω κάποιον να τραβήξει βιντεο την εμφάνιση των Αρνακίων.
Και όχι μόνο εννοείται.

Συμφωνω απόλυτα…από τις πιο αδικημένες μπάντες που έβγαλε ποτέ η εγχώρια σκηνή. Έμεινε στην ιστορία για λάθος κομμάτι. Τα Αρνάκια δεν πήραν ποτέ την αναγνώριση που έπρεπε. Ελπίζω να τα γαμήσουν όλα σήμερα. Θα είμαστε εκεί.

Βέβαια χαρακτηρισμοι τύπου η συναυλία της χρονιάς με βρίσκει αντίθετο. Κάποτε πρέπει να ξεπεράσουμε το 80’s σύνδρομο. Υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν πάντα φοβερές μπάντες.

Χορτάσαμε από τα reunion της χρονιάς…

το κομμάτι δεν είναι ποτέ λάθος, το αυτί δεν ήταν σωστό…

Υπάρχουν πολλά λάθος κομμάτια στην ιστορία της μουσικής. Συνθετικά και στιχουργικά είναι από τα πιο αδύναμες συνθέσεις τους. Άποψη μου.

Δεν είναι κακό κομμάτι, είναι απλά αδύναμο σε σχέση με τα υπόλοιπα.

Ένα review κάποιος;

Ε απο τα βιντεακια που ανέβηκαν στο youtube καταλαβαίνεις ότι έγινε χαμός.

Από κει και μετα ας αντιγράψω τις εντυπωσεις του Παντελή Ροδοστογλου στο fb που τα λέει πολύ ωραία

[I]ΤΑ ΑΔΕΡΦΙΑ ΤΟΥ ΧΑΟΥΣ
Το προχθεσινό live στο GAGARIN, ήταν μια μεγάλη δικαίωση για όλα αυτά τα παιδιά, που μεγαλώνοντας, εκεί στα μέσα της δεκαετίας του '80, στην Ελλάδα των δυστυχισμένων οικογενειακών σχέσεων, της αστυνομοκρατίας και μιας παροιμιώδους πολιτιστικής και κοινωνικής παρακμής[που προεικόνιζε τη σημερινή μας κατάντια], ένιωθαν ενστικτωδώς πως ‘‘η ζωή είναι αλλού’’. Και που προσπάθησαν να εκτιναχθούν προς αυτό το ‘‘αλλού’’, προς το μεγάλο rollercoaster της ύπαρξης δηλαδή, μέσα από τη φιλία, τον έρωτα, τον κινηματογράφο, τα βιβλία και τη μουσική, προπάντων τη μουσική.
Υ.Γ.
Καθώς παρακολουθούσα το live, το μυαλό μου ήταν μια πυριτιδαποθήκη και η ψυχή μου συγκλονιζόταν από ανάμικτα συναισθήματα χαράς και λύπης, καθώς σκεφτόμουν όλους αυτούς που λείπουν, άλλοι γιατί εγκαταβιούν πλέον στις μονές του ουρανού [Feell Scars, Pluto, Ποθουλάκης, Πρωτονοτάριος, η αδερφική μου φίλη Έφη Τζούρα] και άλλοι επειδή προσπαθούν ακόμα να λυτρωθούν από τα προσωπικά τους φαντάσματα[Αντώνης Μανιάτης, Σπύρος Φάρος].
[/I]

Ανέβηκε ένα πολύ πετυχημένο στο σάητ σύμφωνα με το οποίο οι Χωρίς Περιδέραιο είναι… υπερτιμημένοι.

Γελάει ο κόσμος.

Εκπληκτικά πράγματα είδαμε… Αν σε μένα που γεννήθηκα το 89 χαράχτηκαν ορισμένες στιγμές έτσι (πχ η υπερσυντομη εμφανιση των νοτ metro decay και η ξενερα που παιξαν τοσο) δεν μπορω να φανταστω τι εγινε στους παλιοτερους… Υπεροχη φαση.

Ειμαι Λονδινο ρε γαμωτο. Μεγαλο γαμωτο.
Απο τα ονοματα που επαιξαν, τους εχω δει ολους εκτος απο ενα, στην εποχη που ημουν 14-25…πιτσιρικας δηλαδη!
Και παλι γαμωτο που δεν μπορεσα να ειμαι εκει.

Εντάξει, σχετικά καλό live. Θεωρώ πως Αρνάκια και Χωρίς Περιδέραιο ξεχώρισαν. Καιρός να δούμε και τους νεώτερους…ας μην χάvουμε την εποχή μας και τη λησμωνούμε 30 χρόνια αργότερα…

Είναι απαραίτητο να συμφωνούμε όλοι φαντάζομαι για την αξία των Χωρίς Περιδέραιο. Να χαρώ ανοιχτά μυαλά που ταιριάζουν και με το ύφος της συγκεκριμένης συναυλίας.

Όχι όχι, δεν κατάλαβες, ο κόσμος γέλασε με τον χαρακτηρισμό σου. Πες “δεν τους γουστάρω, μάγκες” και τέλος. Δε μιλάμε για τους Μέηντεν, κύριε ινστρούκτορα, μια μπάντα που έβγαλε ένα 7" κι ένα δίσκο είναι. Πόσο να υπερτιμηθεί;

[I]Να ξεκαθαρίσω, ζητώντας συγνώμη από τους φίλους τους, ότι θεωρώ το συγκρότημα αρκετά υπερτιμημένο, κυριολεκτικά και μεταφορικά. Κυριολεκτικά γιατί τα ποσά στα οποία αλλάζει χέρια το μοναδικό LP τους είναι εξωπραγματικά αλλά και μεταφορικά γιατί ποτέ δεν μπόρεσα να μπω στη φάση τους. Έχοντας ξεκαθαρίσει τη θέση μου όμως, δεν μπορώ να μην αρνηθώ ότι είχαν μεγάλο κοινό που τους στήριξε αποθεώνοντάς τους συχνά, ενώ όσο περνούσε η ώρα τόσο πιο πολύ κέρδιζαν και δύσπιστους σαν και του λόγου μου με το πολύ ιδιαίτερο στυλ τους.[/I]

Πιο σαφές νομίζω ότι δε γίνεται

Σε γενικές γραμμές πάντως, το report μεταφέρει το κλίμα της συναυλίας (από όσο μπορώ να εικάσω δηλαδή). Ε αν δεν του αρέσουν οι Χωρίς Περιδέραιο δεν θα τον πυροβολήσουμε κιόλας (θα καεί στην κόλαση όμως :stuck_out_tongue: ).

Χίλιες φορές μια τέτοια παρουσίαση, παρά κάτι τέτοιο:

http://www.rockap.gr/εδώ-δεν-υπάρχει-άσυλο-gagarin-205-αθήνα-140314/

ό,τι να 'ναι γράφει δλδ. Βραβείο πιο άστοχης παρουσίασης της δεκαετίας.

Για τους Χ.Π. το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι hell ain’t a bad place to be. Πάντως να διευκρινίσω ότι δεν είπα ότι δε μου αρέσουν καθόλου. Απλά δεν τους έχω τόσο ψηλά όσο άλλοι (ίσως και οι περισσότεροι) και επειδή έχω πολύ ψηλά τα Αρνάκια (ίσως περισσότερο από όσο οι περισσότεροι :p) η διαδοχή μου φάνηκε.

[SPOILER]Από την άλλη τα Αρνάκια μου έχουν σκάσει και κάτι 50ευρα για να τα λέω αυτά ενώ οι ΧΠ ούτε σουβλάκι δε με κέρασαν…[/SPOILER]

Κατά τα άλλα για το λινκ που παραθέτεις νομίζω ότι (και;) σε εμάς προσπαθεί να τα χώσει…

Τελευταίο σχόλιο. Δεν υπάρχει πιο εύκολο πράγμα από το να αποθεώνεις ό,τι είναι ελληνικό. Κάνεις φιλίες, σε αγαπάνε όλοι, σε διαβάζουν οι μουσικοί και σε διαβάζουν και οι φίλοι τους. Δημιουργείς την αίσθηση ότι υπάρχει τεράστιο ταλέντο στην Ελλάδα, πληθώρα ποιοτικών συγκροτημάτων, ολόκληρες σκηνές …και μετά απορείς γιατί τα συγκροτήματα παίζουν μπροστά σε συγγενείς και φίλους.