Ευρωπαϊκή Γιορτή της Μουσικής 19-21/06

Λοιπον χτες στην Ευρωπαικη μερα στο Βολο η πολυ μας γεμισε ζωντανια και ενταση.
Ειχαμε τη χαρα να απολαυσουμε μουσικη απο καποιες απο τις καλυτερες τοπικες μπαντες και φυσικα στο τελος τους βαβουριαρηδες(με την καλη εννοια το λεω)Planet Of Zeus.
Δεν προλαβα το festival απο την αρχη γιατι προτιμησα να δω ενα ημιχρονο την Αγγλια να προσπαθει για αλλο ενα παιχνιδι να διαφυλαξει το ‘‘X’’ κι ετσι πετυχα στο τελευταιο τραγουδι τους Sticky Fleas.
1)Ξεκιναω απο τους Lizardia.
Επαιξαν καλα,ειχαν δυναμη αλλα και ενα μεγαλο αλλα,…Ο νοων νοειτω.Παιδια σας εχουν φτυσει μαλλον.Δεν λεω αλλα,με τα παιδια μας συνδεουν δεσμοι φιλιας πολυ ισχυροι και στενοχωρηθηκα πολυ με την αναποδια που τους ετυχε.Ο Μοοn Madness ειναι πιο αρμοδιος να εκφραστει επι του θεματος.
2)Crossroads:Η hard rock εκπροσωπιση του Βολου με καποιους βετερανους μουσικους κ Moon Madness επισης στα drums.O κιθαριστας τους ειναι για μενα αποκαλυψη κ ειλικρινα ενας απο τους αγαπημενους μου κιθαριστες κ δεν κανω πλακα.Ουτε ο ιδιος το πιστευε καποτε,τωρα αρχισε να συνειδητοποιει οτι το εννοω.Κι αυτoi βεβαια εχουν αχιλλειο πτερνα,αλλα δεν λεω αλλα.
3)Tελος την πρωτοβουλια να γινει ενας ψιλοπανικος μπροστα στην πιστα την πηραν οι headliners Planet Of Zeus που προσωπικα ειχα ξαναδει στο Stoner Festival στη Λαρισα to Dekembrio κ ηξερα τι να περιμενω.Eιναι φυσικα πολυ καλη μπαντα,δυνατη,δεμενη,το κατεχει το αθλημα κ θεωρω οτι ειναι ενα πολυ ισχυρο χαρτι για το ειδος.Απλα κατα την αποψη μου υστερουν λιγο στον συνθετικο τομεα.
Αυτα λοιπον εγιναν χτες κ μετα το περας της συναυλιας οι Βολιωτες ξεχυθηκαν στην Πλατεια των Παλεων και στα αλλα στενα να ξεφαντωσουν καθως υπηρχαν dj sets και διαφορα αλλα events.
Σημερα συνεχιζεται το festival,και μαλιστα παιζει κ ο φοβερος κ τρομερος Mπαμπης Παπαδοπουλος,πρωην κιθαριστας των '‘Tρυπων’,αλλα εχω να παω σε ενα γαμο δυστυχως κ θα τον χασω.

καλησπέρα κ από εμένα ! επειδή εμένα δν με πολυ-ενδιαφέρει το μουντιαλ :stuck_out_tongue: και δν είχα κάτι καλύτερο να κάνω πήγα από νωρίς στη συναυλία …

Nibiru Orbits … νεαρό συγκρότημα (τα παιδιά πάνε λύκειο) κ άνοιξαν με τον καλύτερο τρόπο τη συναυλία . ΑΛΛΑ απροβάριστοι κ φάλτσοι σε σημεία . μ φαίνεται πως κάναν τη συναυλία περισσότερο για τα φιλαράκια τους . κρίμα :frowning:

Anoima … ελπίζω να είμαι όσο αντικειμενικός γίνεται . δν με έπεισαν . alternative rock με ελληνικούς στίχους . δν έχω κάτι με το alternative , παλιότερα άκουγα αρκετά , αλλά τους βρήκα λίγο … γλυκανάλατους . θα μ πείτε φεστιβαλ θεωρείται πρέπει να καλύψουμε όλα τα παρακλάδια … οκ ! πάσο . ( εξέχουσα μορφή ο μπασίστας τους . μπάσο BC RICH NT BEAST BASS , μαλλούρα και headbanging σε κάθε ευκαιρία , ξεχώριζε από όλα τα υπόλοιπα μέλη :stuck_out_tongue: )

Sticky Flees … με διαφορετική σύνθεση από την τελευταία φορά π τους είδα , με λιγότερες διασκευές και πολλά δικά τους τραγούδια-δυναμίτες ! τα έδωσαν όλα και όσο περνούσε η ώρα τόσο πιο ζωντάνια είχαν στο παίξιμο τους και δεν τους πτόησαν τα προβλήματα στον ήχο .

Lizardia … stoner /doom χωρίς μπάσο ? ναι , η απουσία του μπάσου “χτυπούσε άσχημα” σε μερικά σημεία . προβλήματα τελευταίας στιγμής με τον μπασίστα αλλά “καλύτερα να μην κρεμάσουμε το φεστιβαλ και να βγουμε ακόμη κ άμπασοι” όπως είπε κ ο moon_madness , όπως και να έχει μου άρεσαν και περιμένω να τους ξαναδω με ολόκληρη τη σύνθεση την επόμενη φορά .

Crossroads … o jiopas με κάλυψε απολύτως .

Planet of zeus … δίκαιως ήταν headliners ! δουλεμένοι , δεμένοι και άπιαστοι ! τραγούδια γεμάτα δύναμη και τσαμπουκά . τους χάρηκα μέχρι τέλους … :smiley:

αυτά ! πιστεύω τα πήγαμε καλά από κόσμο και οι ψιχάλες στην αρχή δν μας πτόησαν ! πάντα τέτοια ! εξάλλου ολόκληρο καλοκαίρι έχουμε μπροστά μας ! είναι καιρός να δούμε καμία συναυλία ! :smiley:

υγ. τσίμπησα και το ντεμο των LIZARDIA !

Ετσι ρε Diskovole.Σε εψαχνα μετα να σε γνωρισω,μου ειπε ο Moon οτι μιλησατε.Αν καταλαβα καλα απο την περιγραφη,πρεπει να ησουν απο πισω μου.
Οντως η αμπασσια χτυπησε πολυ ασχημα,σε αυτο αναφερομουν κι εγω.
Τες πα ηταν ωραιο χτες παντως.Οι Αnoima ειναι Λαρισαιοι κ τους ειχα δει κι εγω το χειμωνα που ειχαν ανοιξει στο Stage της Λαρισας τη συναυλια των ‘‘Mωρων Στη Φωτια’’.Οντως δεν λενε κ τιποτα το ιδιαιτερο.

Θέλω να ευχαριστήσω καταρχάς τα παιδιά για την υποστήριξη και να ζητήσω προσωπικά συγγνώμη που μας ανέχτηκαν να παίξουμε έτσι όπως παίξαμε…Το θέμα ''μπασίστας" είναι τεράστιο μαύρο κεφάλαιο ατην ιστορία του συγκροτήματος. Κάποια άτομα δε μπορούν να καταλάβουν το ότι όταν είσαι μέλος συγκροτήματος,

1ο) Προσπαθείς να δίνεις τον καλύτερο εαυτό σου, κυρίως σε ζωντανές εμφανίσεις.
2ο) Δεν συμπεριφέρεσαι στους άλλους σαν πιτσιρίκια που θέλουν να κάνουν την πλάκα τους μέσω του γκρούπ.
2ο) Δεν κρεμάς το συγκρότημα δευτερόλεπτα πριν ανέβει στη σκηνή!!

Είμαι αρκετά στενοχωρημένος γιατί πιστεύω σε αυτό το συγκρότημα (όπως και τα άλλα 2 μέλη) και είναι κρίμα να καταστρέφονται όλα μέσα σε λίγες μέρες, μετά σε ώρες και τέλος σε δευτερόλεπτα!!!

Και πάλι συγγνώμη και σε όσους μας ακολουθούν από την αρχή και μας πιστεύουν να ξέρουν ότι πλέον τίποτα δε θα χαλάσει την πρότερη καλή εικόνα των Lizardia. Δε θα αφήσουμε ΚΑΝΕΝΑ να το κάνει αυτο…