1988 - Αγαπημένο metal album?

Γαμάει… ως drummer. Αυτό είναι που όντως κάνει (ή έκανε) πάρα πολύ καλά. Τώρα για τα υπόλοιπα, μαϊντανός από τους λίγους. Σημερινή είδηση:

Πρέπει να υπάρχει ολόκληρο σύστημα image makers για το πώς θα στήνονται ωραία και θα γελάνε “αυθόρμητα” στις φωτογραφήσεις, πώς θα κάνουν κάτι πρωτότυπο στις συναυλίες τους, πώς θα δείξει ο Grohl σεβασμό και φανμποϊλίκι στον Paul McCartney ή τους Metallica ή οποιονδήποτε μεγάλο. Κι από μουσική, μία ποπ εφηβική τσιχλόφουσκα.

Ευτυχώς υπάρχει κι ο άλλος τεράστιος μαϊντανός, ο Jack White που λέει και βαθυστόχαστες ατάκες για το μέλλον της rock μουσικής, για να έχει συναγωνισμό ο Grohl κάθε 3-4 μέρες! :stuck_out_tongue:

Back to topic κι εγώ:

– Πρώτο και καλύτερο με απόσταση
Iron Maiden - Seventh Son of a Seventh Son

– 2 ως 5, όλα ισάξια
Queensryche - Operation: Mindcrime
Crimson Glory - Transcendence
Riot - Thundersteel
Helloween - Keeper of the 7 Keys - Part II

– 6 ως 10
Slayer - South of Heaven
Running Wild - Port Royal
Liege Lord - Master control
King Diamond - "Them"
Metallica - …and Justice for All (το έβαλα τελικά, γιατί ανακάλυψα ότι τα άλλα που είχα στη λίστα μου ήταν κάτι Bon Jovi, Cinderella κλπ, όχι και τόσο metal δηλαδή)

3 Likes

Μόνο οι Νεφελίμ λείπουν.

Εδώ ο Dave Grohl παρακολουθεί συναυλία Soundgarden από την αρένα, ύστερα από πρόταση της πολυπληθούς ομάδας των image makers του: https://www.youtube.com/watch?v=qF1ViOpUmBI

Το κούρασες τώρα. Δεν εννοούσα κάτι τέτοιο, ούτε κάποια σκοτεινή συνωμοσία. Αλλά ότι το “καλλιτεχνικό εκτόπισμα” του Grohl δε δικαιολογεί τη δημοφιλία του.

Οι Metallica τουλάχιστον έχουν κυκλοφορήσει και κάποιους δίσκους που άλλαξαν τη μουσική.

Με ωραίο μαλλί όπως πάντα :stuck_out_tongue:

Θα μπορούσες να το πεις έτσι τότε :stuck_out_tongue:. Για μένα ο Γκρολ είναι τίμιος σε αυτό που σου δίνει. Τώρα, το σε πόσους αρέσει και το πόσο αρέσει το συζητάμε, αλλά φαίνεται ότι αρέσει πολύ και σε πολλούς. Επίσης, το φανμποϊλίκι του έχω την αίσθηση ότι είναι “αγνό”. Δες Probot, δες την ταινία Sound City, τα παραδείγματα είναι πολλά. Μας αρέσει - δε μας αρέσει, είναι από τους τελευταίους μεγάλους ροκ σταρς. Και το γεγονός ότι δεν έχει πατήσει (μέχρι στιγμής τουλάχιστον) πάνω στην επιτυχία των Nirvana για να χτίσει τη μετέπειτα καριέρα του, του δίνει κι άλλους πόντους στα μάτια μου. Το αν είναι μαϊντανός ή όχι, είναι άλλο θέμα. Δεν κάνει και κανένα κακό.

3 Likes