Εκλογές 20 Σεπτεμβρίου 2015

Το χεις καταλάβει ότι πρακτικά μου ζητάς εκλογικό κάλεσμα, έτσι;

Τα πράγματα είναι απλά, αν εσύ θεωρούσες μέχρι σήμερα ότι έχει νόημα να πας μόνο όταν μπορεί να βγει μια “αντιμνημονιακή” κυβέρνηση ή “για να μη βγει ο Σαμαράς ή ο οποιοσδήποτε μνημονιακός” ή κάτι παρεμφερές, έχω να σου πω δύο πράγματα: 1ον, περαστικά (:razz:) και 2ον, ότι ξέρεις, υπάρχει μεν η παραπάνω αντίληψη, κυρίαρχη προφανώς στον κόσμο (“έχω να επιλέξω όχι από όλους όσοι κατεβαίνουν στις εκλογές, αλλά από όσους έχουν ρεαλιστικές πιθανότητες να βγουν, οπότε πρακτικά το μόνο που έχω να κάνω είναι να θέσω κάποια μίνιμουμ κριτήρια για το ποιος θέλω να βγει/ποιος δεν θέλω να βγει”), αλλά υπάρχει και η άλλη αντίληψη, ότι αν μια πολιτική που εμείς θέλουμε μπορεί να βγει ενισχυμένη έστω και ως αντιπολίτευση, έστω και κατά μία ή μισή μονάδα, καλό είναι, δε μας χαλάει. Γιατί αν δεν υπήρχε κι αυτή η αντίληψη, τότε οι εκλογές στην Ελλάδα θα ήταν καρμπόν απ’ τις αμερικανικές, όπου όταν π.χ. οι Δημοκρατικοί παίρνουν 52%, τότε οι Ρεπουμπλικάνοι παίρνουν 48%. Και δε χρειάζεται να μιλήσουμε για το αν είναι πιο εύκολο ή πιο δύσκολο, σ’ αυτές τις συνθήκες, να ακουστούν οι μικρότερες πολιτικές δυνάμεις, έτσι δεν είναι;

Know what I’m sayin’?

[I]Ε δώσε λίγο πόνο και συ, το πας λάου λάου τόση ώρα, πες μας γιατί να ψηφίσουμε κκε :p[/I]

Μέχρι σήμερα, ψήφισα κάποιες φορές πιστεύοντας ότι ίσως θα έχει κάποια αξία να μην βγει ο " χ,y,z Σαμαράς" ή τουλάχιστον να καταγραφεί ένα ποσοστό σε κάποιο κόμμα που είναι κοντινό στα πιστεύω μου .

Όσο για την αναφορά στην Αμερική, αναρωτιέμαι τελικά αν είναι ο αριθμός των κομμάτων ή η πόλωση , η τηλεόραση κλπ αυτά που καθορίζουν τις συνθήκες.Στην Ελλάδα, ίσως να έχουμε σχεδόν 10 κομματα στην ερχόμενη βουλή. Πιστεύεις ότι θα ακούγονται περισσότερο οι μικρότερες πολιτικές δυνάμεις ;

Ίσως μια γενικευμένη αποχή σε αυτές τις εκλογές, να είναι μια καλή αρχή για μια πολιτικοποίηση με εντελώς διαφορετικό τρόπο απ’όσα έχουμε συνηθίσει. Θα δούμε.

Είναι δυνατόν να πιστεύεις/ελπιζεις κάτι τέτοιο ?? Ούτε καν?
Η αποχή, ανεξαρτήτως για ποιο λόγο και με ποιο σκεπτικό γίνεται, απλώς ενισχύει το χιψτεραδικο ‘‘δεν ασχολούμαι, όλοι ίδιοι είναι’’.

Εδώ μέσα δεν ξανακάνω κουκουέδικη προπαγάνδα, είναι σαφές αυτό. Χάσιμο χρόνου.

Πρέπει να αστειεύεσαι αν έχεις μπει στα σοβαρά στη διαδικασία σύγκρισης του εγχώριου πολιτικού συστήματος (σ’ αυτόν τον τομέα) με το αμερικάνικο. Ειλικρινά, πες μου ότι αστειεύεσαι.

Ρε παιδιά, πράματα που είναι προφανέστατα λάθος, μην τα γράφετε. Δηλαδή ο “τα γράφω στα αρχίδια μου όλα” είναι το ίδιο με κάποιον που κάνει αντιεκολογική προπαγάνδα και συμμετέχει σε κοινωνικούς αγώνες. Δεν έχει σημασία ο λόγος και το σκεπτικό, λέει.

Ας γαμήσουμε τα περιεχόμενα, λοιπόν, το αποτέλεσμα μετράει.

Μ΄αρέσει που τα γράφουν αυτά και άτομα που υποτίθεται έχουν μία άποψη για τα πολιτικά τεκταινόμενα.

Γιατί ρε γέρο δε βάζεις τα γυαλιά σου? Μια χαρά τα είπε ο rebel χωρίς καμία αντίφαση. Άλλή έννοια ότι ο φασισμός προέρχεται βασικά από την τάση πρός τον ατομισμό και άλλο η ατομική προσπάθεια για αλληλοσεβασμό και συνύπαρξη, οι λέξεις μοιάζουν αλλά υποδηλώνουν κάτι εντελώς διαφορετικό, ζήτα συγγνώμη τώρα που πήγες να διαστρεβλώσεις μια από τις πιο ρεαλιστικές κοσμοθεωρίες :stuck_out_tongue:

Δυστυχώς η έλλειψη αντίληψης ορίζει την ανθρωπότητα, ο καθένας μπορεί να διαβάζει/βλέπει/ακούει Α και το κάνει Β. Πολλαπλασίασε το αυτό επί εκατομμύρια μυαλά και έχεις τον αχταρμά που έχουμε γύρω μας. Καλώς ή κακώς ΜΙΑ είναι η πραγματικότητα, όπως και να την δείς.
Επίσης η καραμέλα με τα μικρά κόμματα είναι γλυκόπικρη αλλά κατανοητή. Δεν είναι πάντα όμως θεμιτή. Επίσης όσοι πιστεύουν ότι το μνημόνιο είναι παράνομο είναι εντελώς στόκοι και έχουν μνήμη χρυσόψαρου. Το μόνο παράνομο στην όλη υπόθεση είναι το πρόσφατο παρελθόν της χώρας, από αντρίκο και μετά δλδ.

Άσε μας κουκλίτσα μου

Βενζίνη και σπίρτο.

Στο αποτέλεσμα, ναι δεν φαίνεται πουθενά η διαφορα.
Οι εκλογές δεν είναι απλώς μια ‘‘ανάθεση’’, αλλα χρησιμεύουν και για καταγραφή τάσεων, ρευματων και δυναμικής όλων των κομματιών της κοινωνίας.
Αρα, θα ήταν προτιμότερο εκείνα τα κομμάτια που συμμετέχουν σε αγώνες να μην τσουβαλιάζονται στο αποτέλεσμα με όλους τους σταρχιδιστες στο νεφελώδες ποσοστό της αποχης.

Πολύ ωραια τα χώνει το παρακάτω κείμενο στην ‘‘προδομένη από τον Αλέξη’’ αναρχία.
:!: http://antigeitonies.blogspot.gr/2015/09/blog-post_68.html?spref=fb

Ποια ειναι η “προδομενη απο τον Αλεξη” αναρχια; Φιλοι του αρθρογραφου, γνωστοι του, εχει κανει καποια ερευνα, το μυριζεται ή δεν ξερωγω τι, γιατι αλλιως ειναι μια αρθραρα πανω σε μια υποθεση και αισθηση δικια του.

Γιατι εγω θυμαμαι απο τη μια μερια καταληψεις σε γραφεια του συριζα τον πρωτο μηνα και μετα την καταληψη πρυτανεις και απο την αλλη τον Πανουση να αναγει ως μεγαλυτερο προβλημα της κοινωνιας τους αναρχικους.

Το αν καποιος το εκανε ως “μη χειρον-βελτιστο” ή εργαλειακα ειναι προσωπικο του θεμα και δε βλεπω πως μπορει να ταυτιστει με ενα χωρο τοσο πολυ οσο περιγραφεται.

Αλλα, ειδικα, οι αναρχικοι που πιστεψαν στο ονειρο συριζα ειναι σχεδον δημιουργημα του αρθρογραφου, μπας και.

Επισης, δε βλεπω ιδιαιτερο νοημα στην καταγραφη των ρευματων. Δηλαδη ποια η διαφορα στην κοινωνια αν γραφτει ενα 3 ή 1% Ανταρσυα πχ. Ή ποιο το νοημα, για το οποιο θα πρεπε να ασχοληθει καποιος με ενα τετοιο παιχνιδι, αν η καταγραφη ρευματος χτυπησει ενα (κενο) 30% και πρεπει ή να ξεχασεις ο,τι ησουν, οπως οι συριζαιοι ή να αποχωρησεις;;

Η δυναμικη των κομματιων της κοινωνιας φαινεται πολυ περισσοτερο στην πραξη απο ο,τι σε μια καταγραφη που περισσοτερο θυμιζει ξενο παρτυ.

Δεν το γράφω επί προσωπικού αλλά διαβάζοντας πολλές απόψεις στο ίδιο ύφος, απορώ. Έτσι σύνθετη όπως είναι η πραγματικότητα σήμερα, αυτό που οι [I]περισσότεροι [/I]αντιλαμβάνονται ως “πολιτικοποίηση” δεν είναι τίποτ’ άλλο παρά μια αποδοχή τρίτων απόψεων (η “μασημένη τροφή” που λέμε) λόγω αντικειμενικής αδυναμίας αποτίμησης της πραγματικότητας. Για να δώσω ένα παράδειγμα, αν πάρεις 9-10 άτομα και τα βάλεις να σου περιγράψουν τι έχει γίνει απ’ το ‘09 ως σήμερα και βρισκόμαστε σ’ αυτό το σημείο, κατά πάσα πιθανότητα θα σου απαντήσουν γενικόλογες μπούρδες. Οπότε να μας εξηγήσεις πώς η γενικευμένη αποχή θα κάνει πιο έξυπνους/σοφούς/πες-το-όπως-θες τους ψηφοφόρους, πράγμα που νομίζω ότι συμφωνούμε πως είναι προϋπόθεση ώστε να γίνει μια “καλή αρχή για μια πολιτικοποίηση με εντελώς διαφορετικό τρόπο” (δικά σου λόγια). Δε νομίζω ότι υπάρχει καμία σύνδεση.

Απ’ αυτά που διαβάζω, αντι να κοιτάμε την ουσία και τι ιδέες πρεσβεύει ο καθένας, ασχολούμαστε με το ποιος είναι “μνημονιακός”, “αντιμνημονιακός”, “γερμανοτσολιάς”, “δραχμιστής”, “ευρωλάγνος” κτλ. Αν αρχίσουμε να κοιτάμε τις ιδέες (τις πραγματικές ιδέες βέβαια, όχι τις αερολογίες που μπορεί να πλασάρει ο καθένας για να λαϊκίσει) σοβαρά ίσως μπορεί να γίνει κάτι, αν δεν είναι ήδη πολύ αργά.

Ε, ΑηρονΑρη, άσε να έχει διαφορετική άποψη πολύς κόσμος που τους ζούσε και τους έβλεπε καθημερινά, σχετικά με το ποσο είχαν επενδύσει ελπιδες στον Σύριζα και μετά αντιδρούσαν επειδή ακριβώς δεν περιμεναν τέτοιο άδειασμα.

ΟΚ, αφηνω να 'χει αποψη ο πολυς κοσμος που τους ζουσε, γιατι μονο αυτος τους ζουσε, συναναστρεφεται μαζι του ή δεν ξερωγω τι. :wink:

Δεν το εννόησα ετσι ότι ‘‘άκουσε εμενα να σου πω’’ ούτε ότι όλοι έκαναν το ίδιο, αλλα όχι και να σφυρίζουν αμέριμνα τώρα επιστρέφοντας στην αντιεκλογικη τους προπαγάνδα, έχοντας λερώσει με τέτοιο τρόπο τη φωλια τους.

Τέλος παντων, δεν έχει κανένα νόημα αυτή η κουβέντα για να συνεχιστεί.

Προσωπικά, όσο αστείοι μου φαίνονται οι αναρχικοί με την αποχη, το ίδιο και περισσότερο αστείοι μου φαίνονται οι ανταρσαιοι οι οποιοι κάθε φορα κλαίγονται που δεν εκλεγουν ‘‘αντικαπιταλιστη βουλευτή’’ ενώ τις υπόλοιπες μέρες στα διαστήματα μεταξύ εκλογών το ότι είναι ‘‘εξωκοινοβουλευτική αριστερά’’ θέλουν να το παρουσιάσουν ως τίτλο διαφοροποίησης από την (συστημική) αριστερά του κοινοβουλιου, ενώ σε προεκλογικές περιόδους κάνουν τα πάντα για να γινουν μερος του κεντρικου πολιτικου σκηνικού εντός βουλής.

ενω ας πουμε πολλοι της ανταρσυα δεν ειχαν επενδυσει στο συριζα. Απλα διαδηλωνατε μαζι τους ολο τον Ιουνη και μετα καιγατε τις σημαιες του επειδη σας “προδωσε”

ασε μας μωρε

Σαφέστατα. Πολλοι προσδοιοριζομενοι ως ανταρσαιοι στο τέλος σύριζα το έριχναν.
Μέχρι που ένα κομμάτι αυτών τελικά κατέληξε και επίσημα στον σύριζα του λαφαζανη.
Απλώς, το θέμα είναι όταν γκρεμίζονται οι αυταπάτες των αναρχικών από τον σύριζα, και όχι της ανταρσυα, μιας και αυτή υποτίθεται ότι ήταν πιο κοντα ιδεολογικά και πολιτικα στον σύριζα (τον προ Ιανουαρίου), αρα angel7 δεν βλέπω και πολύ ουσία στη διαπίστωση σου.

Τι λες μωρέ στο εντιτ που έκανες ? Τι διαδηλώνατε και καίγατε ? Δεν είμαι ανταρσυα. Αλλα και πάλι δεν διαδηλωναν υπέρ του σύριζα ως συμπαράσταση, αλλα για τερματισμό και ρήξη των συνομιλιών.

ε αμα παραδεχεσαι οτι εισαι κοντα ιδεολογικα και πολιτικα με το συριζα, ουτε εγω βλεπω πολλη ουσια στη διαπιστωση μου

//αμα δεν εισαι ανταρσυα σορρυ, ετσι ειχα καταλαβει απο τις “διαμαχες” σου με το Γρακχο

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΑΡΣΥΑ λεμε ρεεε !!!

Ε οι ανταρσαιοι δεν μαλώνουν έτσι με τους κκεδες.

Γράκχε δεν κατάλαβα ακριβώς τι θες να πεις με την αμερική σόρυ. Εγώ πάντως δε νομίζω ότι στην ελλάδα ακούγονται πολύ οι διαφορετικές φωνές.

Leviathan, δεν βλέπω να έρχεται μαζική αποχή συνδιασμένη μάλιστα με πολιτικοποίηση(ευσεβής πόθος είναι αυτός) , αλλά ίσως να είναι μια καλή αρχή για τη γενιά μας η απονομιμοποίηση των εκλογών. Ελπίζω οι κωλοτούμπες του Τσίπρα να βοηθήσουν προς αυτήν την κατεύθυνση.

Όσο για την στάση των αναρχικών, ανταρσύα και τις εκλογές διάβαζα χθες αυτό εδωπά http://www.provo.gr/apantisi_marketo/

Πραγματικα αυτες οι εκλογες ειναι τρομακτικα ανουσιες.Και γενικα εχουμε φτασει σε ενα απιστευτο οχι μονο πολιτικο αλλα και κοινωνικο αδιεξοδο.Μπορει να εχουν αλλαξει ενα σωρο πραγματικα στις ζωες μας,στην οικονομια,στην πολιτικη αλλα εξακολουθει η κοινωνια να ειναι δεσμια της ιδιας σκατονοοτροπιας που μας εφτασε μεχρι εδω και μας πηγαινει απο το κακο στο χειροτερο.Θελουμε δραχμη,θελουμε και iphone,θελουμε και τα ευκολα χρηματα του εσπα,θελουμε και την “ανεξαρτησια” μας,θελουμε και μεσα στο ευρω,θελουμε και να κανουμε την ΕΕ να χορευει,θελουμε και να μην αλλαξει τιποτα στις ανεσεις μας,αλλα θελουμε να αλλαξει και το πολιτικο σκηνικο,θελουμε να μην δουλευουμε,θελουμε και αναπτυξη,θελουμε να πολεμισουμε τους σαπιους πολιτικους,αλλα θελουμε να τους φιλαμε τα χερια και τα ποδια οταν τους βλεπουμε στο δρομο.Πραγματικα δεν ξερεις με τι να πρωτοαπελπιστεις?Με τους ελληναραδες που αγοραζανε πολυτελη αυτοκινητα και iphone με πιστωτικες μεσα στα capital control?Με το 10% της ΧΑ?Με το αλλο 10% του ποταμιου?Με τον κοσμο που κουναει ακομα σημαιες του Πασοκ και της Νδ και φιλαει χερια?Με αυτα εδω?:
http://www.koutipandoras.gr/article/150849/emploki-meimaraki-kai-sta-exoplistika-sonac-ypopsifia-tis-nd-i-kori-tis-eisaggeleos

Κι ανοιγεις και την τηλεοραση και βλεπεις απο δεξιους και “αριστερους” το θεατρο του παραλογου.Περιμενοντας την αναπτυξη,οπως λεμε “Περιμενοντας τον Γκοντο”.Θα αλλαξουν ολα και δεν θα χρειαστει να κανει κανενας τιποτα,χωρις κοπο,χωρις ιδρωτα,χωρις να γινουμε καλυτεροι,χωρις καν να αλλαξουμε.Μια μικρη μειωση της φορολογιας και της γραφειοκρατειας μας χωριζει απο την “σωτηρια”.Γελια και κλαματα.