Εκλογές 20 Σεπτεμβρίου 2015

Εκ του αποτελέσματος, όποιος δεν πήγε να ψηφίσει, βοήθησε τον Τσιπράκο, έβαλε κι αυτός ένα λιθαράκι. “Μπράβο” λοιπόν σε όλους όσους μπορούσαν να πάνε να ψηφίσουν και αποφάσισαν να μη πάνε. Κατεβαίνουν 20 κόμματα στις εκλογές, μου φαίνεται σχεδόν αδιανόητο να μη μπορεί κάποιος να συμφωνήσει ή έστω να ανεχτεί τις απόψεις ΚΑΝΕΝΟΣ.

Σύμφωνα με το news247, αυτοί είναι 7 από τους 8 βουλευτές του Λεβέντη, εκτός από τον ίδιο.

Γεωργιάδης Μάριος
Καρράς Γεώργιος
Μεγαλοοικονόμου Θεοδώρα
Καραβέλλας Δημήτριος
Φωκάς Αριστείδης
Κατσιαντώνης Γεώργιος
Μεγαλομύστακας Αναστάσιος

Δεν ξέρω ποιος είναι ο 8ος, πάντως κανείς μέχρι στιγμής δεν είναι συγγενής του. Ήταν μάλλον αλήθεια αυτό που έλεγε ότι δεν τους έβαλε σε εκλόγιμες θέσεις.

Ο Λαφαζάνης τώρα που δε βγήκε, ίσως έχει χρόνο να πάρει το πτυχίο του.

Το ποσοστό των αυγών δυστυχώς δεν πρόκειται να πέσει έτσι εύκολα, εγώ αντιθέτως βλέπω να ανεβαίνει κι άλλο.

[QUOTE=pantelis79;1687625]Εκ του αποτελέσματος, όποιος δεν πήγε να ψηφίσει, βοήθησε τον Τσιπράκο, έβαλε κι αυτός ένα λιθαράκι. “Μπράβο” λοιπόν σε όλους όσους μπορούσαν να πάνε να ψηφίσουν και αποφάσισαν να μη πάνε. Κατεβαίνουν 20 κόμματα στις εκλογές, μου φαίνεται σχεδόν αδιανόητο να μη μπορεί κάποιος να συμφωνήσει ή έστω να ανεχτεί τις απόψεις ΚΑΝΕΝΟΣ.

νομίζω πως σαν αναρχικός ιδεολογικά διαφωνείς με τον θεσμό τον εκλογών και τον τρόπο με τον οποίο αυτοί πραγματοποιούνται σήμερα, όχι απαραίτητα με όλους όσους είναι υποψήφιοι οπότε συμφωνώ με τον angel7 στην ξεχωριστή αναφορά σε αυτούς…και φυσικά αυτοί είναι πολλοί λίγοι…
από την άλλη έχεις δίκιο για όλους τους άλλους που δεν πήγαν

σχετικα με το ποσοστο των αυγων, αποψη μου ειναι οτι ναι μεν ειναι θλιβερο να ειναι 3ο κομμα, αλλα απο την αλλην με τοση αποχη, αμφιβαλλω παρα πολυ οτι θα επαιρναν παραπανω. με λιγα λογια πιασανε ταβανι μεγαλο. δε νομιζω οτι ο κοσμος που δεν πηγε να ψηφισει, αηδιασμενος, στεναχωρημενος κτλ, ηταν αναμεσα σε χρυση αυγη και κατι αλλο. αν το μοτο της χρυσης αυγης ειναι αντιμνημονια (γελαμε) και λοιπες φασιστικες ιδεες, νομιζω οτι ο κοσμος που ταυτιζεται μαζι τους θα πηγαινε και πηγε ετσι κι αλλιως να ψηφισει. επομενως σε συνολικο ποσοστο δυσκολα να εβγαινε 3ο κομμα. γνωμη μου παντα αυτο.

Δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς το που στηρίζεται το επιχείρημα σου. Απ’όσα κόμματα κατέβηκαν, αν πήγαινα, θα συμφωνούσα μερικώς ή θα ανεχόμουνα την ανταρσύα. Άντε και πήγα λοιπόν και ψήφισα και η ανταρσύα πάει στο 0,888. Πως βοήθησα τον Τσίπρα ; Άντε και ψήφιζα ΖΚ+Λαφαζάνη έτσι γιατί έχω κέφια. Και ; ;Έστω πως έμπαιναν στην βουλή με τη δική μου ψήφο. Πάλι δεν θα έκανε συγκυβέρνηση με Καμμένο ο Τσιπραλέξ(plan a) ; Πιστεύεις δεν είχε plan b, c για συγκυβέρνηση ; Εξήγησε αν θες τη σκέψη σου λίγο παραπάνω.

Μέσα σε όλα, θυμήθηκα πως ενώ συζητάγαμε για το αν η αποχή [B]ενισχύει [/B]τη χ.α. , ο Μιχαλολιάκος ανέλαβε την πολιτική ευθύνη για την δολοφονία Φύσσα. Σαν να κατεβαίνει ο Κουφοντίνας στις εκλογές και να αναλαμβάνει πολιτική ευθύνη για δολοφονία εισαγγελέα. Τι ζούμε …

Γραφω απο κινητο τωρα, οποτε δε θα γραψω πολλα. Το πρωτο που σκεφτομαι ειναι οτι αν η ΛΑΕ εμπαινε στη Βουλη, ολοι θα εχαναν απο μια εδρα, ας πουμε. Οποτε Συριζα και Ανελ θα ειχαν ας πουμε 153 αντι για 155. Αρα και το αυγο λιγο πιο μεσα στον κωλο τους. Θα επρεπε να κοιταξει και αλλου ο Τσιπρας. Τωρα πετυχε ακριβως αυτο που ηθελε: να ξεφορτωθει την αριστερα απο το κομμα του (το οποιο πλεον ειναι το παλιο ΠΑΣΟΚ). Για μενα ηταν εκπληξη τα ποσοστα Συριζα και ΝΔ, περιμενα μικροτερα. Εκανε δουλεια το πιπιλισμα οτι ειναι κοντα μεταξυ τους.

Απο τους πρωτους που εστειλαν συγχαρητηριο SMS

Το πολύ πολύ να έβαζε μέσα και το ΠΑΣΟΚ αν είχε λιγότερες έδρες. Η νομίζεις πως δεν θα το τολμούσε; Άσε που εγώ ακόμα δεν το αποκλείω η Φώφη να μπει στο κυβερνητικό σχήμα έστω και λίγο πιο αργά.

Με το συμπάθιο παίδες αλλά δεν με πείθει με την καμία το ότι η αποχή βοήθησε τον Τσίπρα. Καταρχήν πως το θεωρούμε τόσο σίγουρος πως όσοι αποφάσισαν να μην πάνε δεν θα ψήφιζα Σύριζα τελικά;

Το προβλημα σ’ αυτο ειναι οτι η Ελλαδα εχει σταθερα 380.000-400.000 φασιστες.

Αν εσυ θεωρεις οτι με την αποχη, εχουν περισσοτερη δυναμη, εγω θεωρω οτι δε θα εξαϋλωθουν με ενα μικροτερο ποσοστο, πραγμα που με απασχολει πολυ περισσοτερο.

Καμια σχεση.

Ολα τα κομματα επεσαν σε ψηφους. Εκατονταδες χιλιαδες ψηφων χαθηκαν για Συριζα, ΝΔ, Ποταμι, ενω ακομα και το ΚΚΕ που εχει σταθερη βαση ψηφοφορων εχασε γυρω στις 40 χιλιαδες.

Η χρυση αυγη εχασε μολις 9 χιλιαδες ψηφους.

Εδώ πήρε η ΠΑΣΟΚΑΡΑ σύνολο 42% και εσείς κάθεστε κι ασχολείστε με τον Λεβέντη και τις γραφικότητες για πολλαπλές και πρόωρες συντάξεις, αργόμισθους, πολυθεσίτες κλπ. που λέει το κόμμα του. Σα δε ντρέπεται ο γραφικός κωλόγερος.

ΣΕΙΣΜΟΣ, ΣΕΙΣΜΟΣ, ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΣ :!:

Μακάρι να ίσχυε αυτό αλλά αν νομίζεις ότι ένα σημαντικό ποσοστό αυτών που ψήφισαν ΣΥΡΙΖΑ δεν θέλει το βόλεμα ενώ ταυτόχρονα αυτοί που απείχαν το έκαναν ειδικά γιατί απεχθάνονται το βόλεμα, μάλλον τρέφεις αυταπάτες…

[SPOILER]Όλα τα κόμματα έπεσαν σε ψήφους; Όχι όλα… :wink:[/SPOILER]

Ας το έβαζε το ΠΑΣΟΚ. Όλοι κωλώνουν να μπούνε στην κυβέρνηση, γιατί με αυτά που πρόκειται να γίνουν, προβλέπουν την τύχη που θα έχουν. Δες τι έχουν απογίνει Καρατζαφέρης, Κουβέλης από μικρούς και πόσο έχουν καταποντιστεί ΠΑΣΟΚ και ΝΔ. Ο Καμμένος τη γλίτωσε φτηνά μέχρι στιγμής, απλώς γιατί συγκυβέρνησε μόνο λίγους μήνες και στην ουσία δεν κληθήκαμε να πληρώσουμε κάποιον σοβαρό λογαριασμό. Κάτσε τώρα να αρχίσουν να έρχονται οι φόροι και θα δεις που θα πάει το ποσοστό του Καμμένου. Το ΠΑΣΟΚ λοιπόν δε θέλει να είναι στην κυβέρνηση γιατί καταλαβαίνει ότι μόνο να χάσει έχει από αυτό. Οπότε καλό θα ήταν ο ΣΥΡΙΖΑ να τραβούσε μαζί του και κανέναν άλλο, που να φοβάται τη φθορά.

Όσον για την αποχή, κάνω την υπόθεση ότι όσοι έχουν αγανακτήσει με το πολιτικό σκηνικό και δεν πήγαν να ψηφίσουν, ΜΑΛΛΟΝ θα ψήφιζαν με διαφορετικές αναλογίες σε σχέση με αυτούς που πήγαν. Δηλαδή, δε θα έδιναν 30τόσο στον ΣΥΡΙΖΑ, αλλά λιγότερο. Το ίδιο και στη ΝΔ. Αυτό είναι υπόθεση, αλλά πιστεύω σχετικά ασφαλής.

Ο Τσίπρας έπαιξε άριστα το παιχνίδι και πέτυχε αυτό που ήθελε. Έκανε την ίδια κυβέρνηση με πριν, χωρίς τα αριστερά βαρίδια (γι’ αυτόν).

Σίγουρα είναι καλύτερα να έχουν 4% αντί για 7%, είναι ένα πρώτο βήμα. Αλλά ούτε αυτό δεν μπορούμε να κάνουμε. Μικρότερο ποσοστό σημαίνει μικρότερη εκπροσώπηση στη Βουλή και λιγότερο χρήμα στα ταμεία τους.

Έτσι ακριβώς είναι. Ο ΣΥΡΙΖΑ είναι το παλιό ΠΑΣΟΚ, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Και σίγουρα συνεπάγεται ότι στους ψηφοφόρους του συμπεριλαμβάνονται πολλοί που έχουν μάθει να ζούνε όπως ήταν τα πράγματα επί παλιού, καλού ΠΑΣΟΚ.

Και σε αυτο το σημειο να πεσουμε λιγο απο τα συννεφα. Οπου ψηφιζουν μπατσοι τα ποσοστα των ναζι εκτινασσονται–> http://www.eleftheria.gr/ελλάδα/item/41067-καλπάζει-η-χ-α-σε-ενστόλους-και-νησιά-του-αιγαίου.html

Δεν το λες σταγονιδια, κανονικη καταιγιδα το λες…

Όλα τα παραδοσιακά (πλην πασοκ) κόμματα έχασαν σε αριθμό ψήφων, σε αντίθεση με την ένωση κεντρώων που ανέβηκε θεαματικά και σε ψήφους.
Όσον αφορά τη ΧΑ, η οροφή τους σε ψήφους φαίνεται να είναι ~400.000. Οπότε, και μικρότερη να ήταν η αποχή, ο αριθμός ψήφων τους δεν θα αυξανόταν (οπότε και το ποσοστό τους θα έπεφτε). Θα μου πεις, λίγες είναι οι 400.000; Καθόλου! Αλλά όσο επιτρέπουν σε εγκληματικές οργανώσεις να συμμετέχουν σε εκλογές, αυτά και χειρότερα θα έχουμε.

Και άλλα κόμματα μπορούν να χαρακτηριστούν εγκληματικές οργανώσεις, το θέμα δεν είναι να τους κόψεις τη συμμετοχή στις εκλογές, το θέμα είναι να σταματήσεις τις πραγματικές αιτίες της αύξησης του ποσοστού τους. Ο απελπισμένος που δεν έχει να χάσει τίποτα, έτσι ψηφίζει.

Τσουβαλιασμα…δεν ψηφίζουν μόνο Αμπελόκηπους οι μπάτσοι αλλά ο καθένας όπου είναι το σπίτι του ή η καταγωγή του ή στην περιοχή του τμήματός του. Δλδ απ τους 50.000 παρατηρήθηκε ότι ή μισή ΓΑΔΑ έχει φασισταρια, κάπου στα 2500-3000 άτομα και κάτι ξαφνικά οι μπάτσοι είναι ναζί… Παρεμπιπτόντως Αμπελόκηπους παίζει να ψηφίζουν και τα ΜΑΤ που είναι ειδική κατηγορία ανθρώπου…

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τα υψηλά ποσοστά ΝΔ, Συριζα είναι περισσότερο αποτέλεσμα του ντέρμπι που έδιναν οι δημοσκοπήσεις και έπεισαν τον κόσμο να το ρίξει σε ένα από τους 2. Θεωρώ πως έτσι θα ψήφιζε και το μεγαλύτερο ποσοστό όσων τελικά αποφάσισαν να απέχουν.

Βέβαια το ποσοστό της αποχής δεν είναι και τόσο αληθινό. Διάβασα πως οι εγγεγραμμένοι ψηφοφόροι είναι 9,8 εκατομμύρια. Σε χώρα 11 εκ. δηλαδή τα 10 μπορούν να πάνε να ψηφίσουν; Δεν νομίζω.

Όσο αφορά το ΠΑΣΟΚ και την όποια φθορά μπορεί να έχει από την συμμετοχή του σε κυβερνητικό σχήμα, εγώ δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα. Ειδικά το ΠΑΣΟΚ δεν μπορεί αυτή την στιγμή να πάθει καμιά απολύτως φθορά όπου και αν συμμετέχει. Ο κόσμος το έχει χωνέψει το μνημόνιο, ο Λαφαζάνης δεν έμεινε τυχαία εκτός, ούτε τον άφησε έξω η αποχή. Απλά ο κόσμος δεν μπορεί να ακούει άλλο για σωτήρες που μπορούν να τον βγάλουν από το μνημόνιο και ότι έχουν ένα καλό plan B. Αυτά νομίζω τελείωσαν. Ο λογαριασμός έρχεται εδώ και 5 χρόνια δεν θα ξεκινήσει να έρχεται από αύριο.

αλέφας:και γω αν κατέβαινα ένα 2,8% τοπαιρνα…

[B]https://www.youtube.com/watch?v=2-q54agZ3qk[/B]

Παρε και μια χθεσινη τριλεπτη αναλυση που τα λεει ολα, ειδικα στο τελος.
Η πλακα ειναι οτι τα πιστευει κιολας.

Δεν είναι έτσι. Η ΧΑ δεν είναι κόμμα, είναι οργάνωση που έχει διαπράξει και διαπράττει επιθέσεις και φόνους. Άλλο να κρίνεις πολιτικά ένα κόμμα, κι άλλο να αντιμετωπίσεις μια οργάνωση ως εγκληματική και να πράξεις τα δέοντα νομικά. Όλα τα υπόλοιπα γύρω από τη ΧΑ είναι σκέτη υποκρισία από πλευράς όλων των υπόλοιπων κομμάτων, καθώς και των δικαστικών αρχών. Ας τους λούζονται, όσο δεν το παίρνουν απόφαση.
Όσο για τις πραγματικές αιτίες, που αυξάνουν τα ποσοστά τους, προφανώς πρέπει να αντιμετωπιστούν. Αυτά πρέπει να γίνονται παράλληλα. Αν και… ο κάλος στον εγκέφαλο ορισμένων (αρκετών) ψηφοφόρων τους δεν αντιμετωπίζεται με τίποτα…

Πιστεύω ότι τα κόμματα που έχουν φάει απ’ ευθείας εκατομμύρια ευρώ και μας έχουν κοστίσει με τις ρεμούλες τους δισεκατομμύρια ευρώ, μια χαρά εγκληματικές οργανώσεις είναι. Η ΧΑ είναι άλλου τύπου εγκληματική οργάνωση, ναι, σύμφωνοι σε αυτό.

Συμφωνώ με τη δεύτερη παράγραφό σου.

Ακριβώς, το είχαμε πει και παλιότερα και αμέσως βγήκαν οι πεταμένοι φιλελέ του φόρουμ και μας φόρεσαν τη μπλούζα με τον μαίανδρο. Πάμε πάλι, η ΧΑ είναι παιδικός σταθμός μπροστά στο πασόκ και την νδ. Δεν απαξιώνω την επικινδυνότητα της αλλά αυτά τα εγκλήματα που έκαναν αυτά τα δύο κόμματα τα λουζόμαστε εδώ και 20 χρόνια και θα τα λουζόμαστε για δεκαετίες ακόμα. Μόνο να σκεφτεί κανείς την ανηθικότητα και τη λαμογιά που πέρασαν ώς νέα ήθη και έθιμα στην πλειοψηφία του πληθυσμού της ελλάδας.