Καλύτεροι δίσκοι της δεκαετίας 2010-2019 ('10's)

Ορίστε και η δική μου δεκαετία. Σειρά όπως να 'ναι.

  1. Fortress - Alter Bridge (2013)

  2. Final Frontier - Iron Maiden (2010)

  3. Youngblood - Audrey Horne (2013)

  4. ABIII - Alter Bridge (2010)

  5. Feral Roots - Rival Sons (2019)

  6. Year Of the Tiger - Myles Kennedy (2018)

  7. Amaryllis - Shinedown (2012)

  8. Endure and Survive - Blaze Bayley (2017)

  9. Course Of Empire - Atlantean Kodex (2019)

  10. Evil Will Prevail - Hellsingland Underground (2012)

  11. Outlaw Gentlemen & Shady Ladies - Volbeat (2013)

  12. Address the Nation - HEAT (2012)

  13. Thirteen - Megadeth (2011)

  14. Into the Storm - Axel Rudi Pell (2014)

  15. The Devil’s Cut - White Wizzard (2013)

  16. The Strange Case Of - Halestorm (2012)

  17. Filthy Empire - Heaven’s Basement (2013)

  18. Shrine Of New Generation Slaves - Riverside (2013)

  19. IV - Toundra (2015)

  20. World On Fire - Slash (2014)

  21. Blackout - Audrey Horne (2018)

  22. 17th Street - Hammers Of Misfortune (2011)

  23. Bury the Light - Pharaoh (2012)

  24. In Progress - Work Of Art (2011)

  25. Act IV: Rebirth in Reprise - The Dear Hunter (2015)

  26. Year Of the Harvester - Archemoron (2018)

  27. Razorback Killers - Vicious Rumors (2011)

  28. Shades Of Black - Kovacs (2015)

  29. Boo Hoo Hoo - No Sinner (2013)

  30. Crooked Doors - Royal Thunder (2015)

  31. Rival Sons - Head Down (2012)

  32. Ira Imperium - Arrayan Path (2011)

  33. The Madness - Art Of Anarchy (2016)

  34. Black Coffee - Beth Hart/Bonamassa (2018)

  35. Shake Electric - Spiders (2014)

  36. Bones Of A Dying World - If These Trees Could Talk (2016)

  37. The Crest - Axel Rudi Pell (2010)

  38. Dust Bowl - Joe Bonamassa (2011)

  39. The Year the Sun Died - Sanctuary (2014)

  40. In Another Time - Tanith (2019)

  41. Better Than Home - Beth Hart (2015)

  42. Prelude To Sorrow - Witherfall (2018)

  43. Life’s Blood - Widow (2011)

  44. Incura - Incura (2012)

  45. Promise and Terror - Blaze Bayley (2010)

  46. Phantom Antichrist - Kreator (2012)

  47. Pitfalls - Leprous (2019)

  48. Iconoclast - Symphony X (2011)

  49. Threnodies - Messenger (2016)

  50. Diamonds - Enforcer (2010)

  1. Odyssey - Horisont (2015)
  2. Eye Of the Stygian Witches - Ashbury (2018)
  3. As the World Bleeds - Theocracy (2011)
  4. Show Me How to Live - Royal Hunt (2011)
  5. Eclipse - Journey (2011)
  6. Another Dimension - Razorwyre (2012)
  7. Zone Of Alienation - Steelwing (2012)
  8. Order Of the Black - Black Label Society (2010)
  9. Desolation - Wardrum (2012)
  10. What the Hell - Vega (2014)
2 Likes

Έχω ξεχάσει το καταπληκτικο EP των Periphery, “clear”.

Δεν ξέρω, άλλα πάντα είχα την αίσθηση ότι μια λίστα με τους “δίσκους της δεκαετίας” (της όποιας δεκαετίας) θα συμπεριελάμβανε κυρίως αριστουργήματα. Λανθασμένη εντύπωση ίσως, αφού ένας κατάλογος με τα καλύτερα έχει αξιολογική σειρά και προφανώς προοδευτικά φθίνει η ποιότητα.
Από μια τόσο μεγάλη δεξαμενή όμως (10 χρόνια!) θα περίμενε κανείς να δυσκολεύεται να διαλέξει μεταξύ κορυφαίων album, βάζοντας πρόσθετα κριτήρια όπως επιδραστικότητα, καινοτομία κλπ.

Ανατρέχοντας λοιπόν στους δίσκους των ‘10s που άκουσα, δεν είδα κάτι τέτοιο, μια πληθώρα δηλαδή σπουδαίων κυκλοφοριών. Σίγουρα δεν έχω συνολική άποψη για τα πεπραγμένα (ειδικά των πιο πρόσφατων ετών), αλλά και από τις λίστες των φίλων συμφορουμιτών που είδα παραπάνω είδα να μπαίνουν και δίσκοι του 7 π.χ. οπότε σε κάποιο βαθμό επιβεβαιώνεται η αίσθηση αυτή. Εύχομαι βέβαια, οι σύγχρονοι “ήρωες” να είναι πιο… μουλωχτοί και να ανακαλύψω αργότερα και να ενθουσιαστώ με πράγματα που μου ξέφυγαν – κάτι τέτοιο θα με χαροποιήσει ιδιαιτέρως!

Ψάχνοντας λοιπόν να βρω “μόνο αριστουργήματα” και με τον κίνδυνο να έχω ξεχάσει κάτι (οπότε διατηρώ την επιφύλαξη να… επανέλθω!) και ανά σκηνές θα ξεχώριζα:

Η occult κλπ rock σκηνή ήταν πολύ ενεργή στο πρώτο ήμισυ οπότε παρήγαγε κάποια πραγματικά υπέροχα album:

Blood Ceremony - Living with the Ancients

Jex Thoth - Blood Moon Rise

Devil’s Blood - The Thousandfold Epicentre

Witchcraft - Legend

Στο κλασικό heavy metal είχαμε :

Iron Maiden - The Book Of Souls

Accept – Blood Of The Nations

Warlord - The Holy Empire

Satan – Life Sentence

Riot – Immortal Soul

Στην επίσης δραστήρια prog metal πτέρυγα:

Leprous - Bilateral

Soen - Lykaia

Ihsahn - After

Rush - Clockwork Angels

Ενώ στο ευρύτερο progressive rock : Steven Wilson - The Raven That Refused To Sing

Doom metal

Atlantean Kodex – The White Goddess

Crypt Sermon - Out Of The Garden

Pagan Altar - The Room Of Shadows

Thrash : Vektor - Terminal Redux

Black : Enslaved - Axioma Ethica Odini

Death : Gojira - L’ Enfant Sauvage (δεν ξέρω βέβαια αν μετράνε ακόμη για death μπάντα!)

6 Likes

Αυτό να σου πω την αλήθεια, δεν το πολυκαταλαβαινω. Με ποιο κριτήριο του 7 κάποιος δίσκος? Επίσης γιατί σε μια προσωπική λίστα να παίζει ρόλο η επιδραστικοτητα, ειδικά όταν μιλάμε για τα τελευταία 10 χρόνια, που είναι δεδομένο ότι δεν έχουν προλάβει να χωνευτουν ακόμα αρκετά πράγματα.

Edit: ουσιαστική λίστα πάντως 10ετιας θα ειναι σε μερικά χρόνια.

1 Like

Δεν νομίζω να είναι τόσο δυσνόητα αυτά που γράφω αλλά ας τα κάνω πιο λιανά:

  • Ανέτρεξα στο τι άκουσα που κυκλοφόρησε αυτή τη δεκαετία μπας και φτιάξω κι εγώ μια λίστα.

  • Δεν βρήκα πολλά αριστουργήματα.

  • Αναρωτήθηκα πόσα θα μου έχουν ξεφύγει.

  • Είδα τις υπόλοιπες λίστες ότι έχουν μέσα και δίσκους του 7 (=7/10, βαθμός είναι αυτό!)

  • Συμπέρανα ότι, για να μπαίνουν και τέτοιοι (=όχι αριστουργήματα) δίσκοι στις λίστες, ίσως τελικά αυτά που μου ξέφυγαν να είναι λιγότερα απ’ όσα νομίζω.

  • Ευχήθηκα όμως να είναι αρκετά, να τα ανακαλύψω αργότερα και να ενθουσιαστώ.

To κριτήριο είναι ο αισθητικός παράγων, ο μοναδικός που, εν πολλοίς, αποκλείει την ασφάλεια της τεκμηρίωσης. Το λέω αυτό για να μην αρχίσουμε πάλι τα “για σένα”, “για μένα”, “για όλους σας”, τα “όλα 10αρια είναι αν έχεις το κατάλληλο προσωπικό γούστο” κλπ

Συμφωνώ ότι η επιδραστικότητα δύσκολα προσμετράται τόσο νωρίς, και μόνο για albums των πρώτων ετών της δεκαετίας. Ευτυχώς ή δυστυχώς, όπως λέω παραπάνω, δεν χρειάστηκε να καταφύγουμε σε τέτοια κριτήρια.

Βρε παιδί μου, ξέρω πως γράφεις και μου κάνει εντύπωση που λες “βλέπω 7άρια σε άλλες λίστες” και συγχρόνως να λες “για να μπαίνουν και τέτοιοι (=όχι αριστουργήματα) δίσκοι στις λίστες”, πραγματικά με κάνει να απορώ.

Ναι, ναι ξέρω, όπως είπες και συ “δικο σου/δικό μου κριτήριο/γουστο”, αλλά πραγματικά πως 7άρι ένα αλμπουμ σε μια λίστα κάποιου?

Δεν βρήκα πολλά αριστουργήματα.

Μα φυσικά δεν βρήκες πολλά αριστουργήματα γιατί έχεις άλλα γούστα προφανώς. Για παράδειγμα από την λίστα σου, μόνο σε 3 αλμπουμ θα συμφωνήσουμε, γιατί προφανώς και έχουμε άλλα γούστα. Δηλαδή πχ, εσύ βάζεις το (συμπαθέστατο) Satan σαν ένα από τα αλμπουμ της δεκατίας, εγώ δεν το βάζω να περνάει καν απ έξω.

Επίσης, άλλο κριτήριο θα χρησιμοποιήσεις για “προσωπική λίστα 10ετιας” και άλλο κριτήριο θα χρησιμοποιήσεις για “ποια ήταν τα πιο επιδραστικά και σημαντικά άλμπουμ της 10ετίας”. Που στο δεύτερο ειδικά, αν εξαιρέσεις την πρώτη 5ετία, επ ουδενί δεν μπορούμε να φτιάξουμε μια τέτοια λίστα, καθώς είναι πολύ νωπά τα πράγματα.

Δεν στην λέω, ετσι? Κουβέντα να γίνεται. Απλά μου έκανε εντύπωση η διατύπωση που έχεις κάνει.

1 Like

Ναι, κουβέντα να γίνεται, δεν υπάρχει θέμα, αλίμονο, μόνο να μην εξηγούμε ξανά και ξανά τα ίδια.
Λοιπόν, κοίταξα όλων τις λίστες, όχι μόνο μια, νόμιζα ήταν σαφές αυτό, και δεν βρήκα πολλά αριστουργήματα.
Απεναντίας, για να μπαίνουν και δίσκοι του 7 σημαίνει πως όντως τα αριστουργήματα ήταν λίγα και η “βάση εισαγωγής” έπεσε– δεν ξέρω πόσο πιο απλά να το εξηγήσω!
Σημειωτέον ότι άποψη εκφράζω για πράγματα που έχω ακούσει και γνωρίζω, όχι για ότι δεν ακουμπάω έτσι κι αλλιώς.

Εννοείται βέβαια ότι δεν θέλω να προσβάλω το γούστο κανενός. Αφού όμως μπήκες στον κόπο να κάνεις συγκρίσεις θα μιλήσω για τη δική σου λίστα!

Όταν βλέπω το (πολύ καλό) “The Hunter” μέσα, και μάλιστα 2ο καλύτερο, καταλαβαίνω ότι η δεκαετία ήταν πολύ φτωχή. Συμπαθητικά και το “Sol Invictus”, το “Drones” ή και το “Underworld” αλλά στο ίδιο συμπέρασμα οδηγούμαστε, αν θεωρήσουμε ότι συμπεριλαμβάνονται στους κορυφαίους δίσκους της δεκαετίας.

Επίσης, τα “Magma”, “Heritage”, “Affinity” είναι όλα καλά (“δίσκοι του 7”!) αλλά ακόμη και οι ίδιοι οι δημιουργοί τους έχουν βγάλει καλύτερα πράγματα μέσα στη δεκαετία!

Ας πούμε εδώ ότι έχω πλήρη δισκογραφία από όλα τα παραπάνω συγκροτήματα, προφανώς τα γνωρίζω πολύ καλά και τα παρακολουθώ επί σειράν ετών. Δεν είναι ότι δεν συμπεριλαμβάνονται στα ακούσματα μου ή έχω επιδερμική σχέση!

Οι Caligula’s Horse πάντως, πολύ ωραίοι!

Βλέπω μια περίεργη προσκώληση σε ονόματα. Δλδ δεν ήταν σπουδαίοι prog δισκοι Hacket και Marillion το συγκλονιστικό Fuck EveryBody And Run (FEAR) αλλά ας βάλουμε 4 τίμια εκεί. Επίσης περα απο το όνομα τους και καποια ok παιξίματα, τι είχε το Warlord καλο τραγουδιστή ? (χμ…), παραγωγή σίγουρά όχι και κατι παραληρήματα του Τσάμη που ποτε δεν πήγε στρατό λόγω υγείας, οτι θα το παίξει ράμπο και θα φάει τους άπιστους στη φελούτζα. Βασικά λίστε 10 δίσκων για μια δεκαετία είναι ματαίες ασκήσεις ψευδοδημοσιογραφίας. βλ loudwire κτλ. Τυπικά το λέμε τώρα. Haken και Risloo και τόσα άλλα prog δε βγήκαν ή άλλα καλύτερα αλμπουμ απο τους ίδιους τους Leprous ? Τελώσπάντων. Γούστα ειναι αυτά και απλά συζητάμε. Καλημέρες.

Σεντόνι αλερτ( κ πάλι)

Εντάξει,δεν σκοπεύω προφανώς κάθε ποστ μου να είναι τέτοιας έκτασης- είναι που έπεσα πάνω στις ανασκοπήσεις. Μιλάμε βέβαια κ για ολόκληρη δεκαετία, με πολλές σπουδαίες μουσικές.

Θα αφήσω τρία τοπτεν μονομεταλ κ δυο πιο ολαράουντ.
Περιόρισα τα σχόλια μόνο στην πρώτη λίστα( για λίγες διευκρινίσεις)
κ στην τρίτη ( κυρίως για αυτοτρολάρισμα)

Τοπτεν 1
Τα άκρως προσωπικά μου κολλήματα (ανεξαρτήτως ευρύτερου impact):

10.Heresiarch - Death Ordinance (2017)
Tο αγαπημένο μου ντεμπούτο του χώρου ( bestial war black/death or something) στα 10ς
9.Shrine of Insanabilis - Disciples Of The Void (2015)
Το αγαπημένο μου black metal( πιο απλά εδώ) ντεμπούτο των 10s
8.Integrity - Howling, for the Nightmare Shall Consume (2017)
Επικότατο hardcore από τους βετεράνους
7.No Hand Path - An Existence Regained (2010)
Διαστροφικα συγκινητικό κ βαθύ κόνσεπτ - ιδιαίτερο ελληνικό black metal
(είχε κανει ένα μικρό χαμούλη στο φόρουμ εδώ, στις αρχές της δεκαετίας, για όσους θυμούνται)
6. Aherusia - Prometheus - Seven Principles on How to Be Invincible (2017)
Ότι οίδασιν σύμπαντα σαρκία θνητά, τερατώδεις πολεμίους καταβάλλουσι…
5.Tombs - The Great Annihilation (2017)
Παραγνωρισμένη δισκάρα, σκοτεινή κ βίαια, ως όφειλε.
4.Rotting Christ - Εάλω (2010)
Συνεχίζει να με δαιμονίζει μια δεκαετία αφ ότου βγήκε κ 27 χρόνια απ’όταν τους πρωτάκουσα. Δεν είναι κ τόσο σύνηθες αυτό, ώστε να μην το εκτιμάς παραπάνω όταν συμβαίνει…
3.Hour of Penance - Sedition (2012)
Ο δίσκος που συνθλίβει για πλάκα ό,τι έχουν κάνει οι Behemoth κ Nile εδω κ 15 χρόνια ( κι ας έχω το σατανιστ πρώτη μούρη δυο λίστες παρακάτω- εδώ αναφέρομαι σε ορμή, δύναμη κ ξύλο)
2.Unlight - Antihelion (2016)
Γερμανικό black metal - απλά τίμιοι εργάτες για έξι δίσκους κ ξαφνικά στον έβδομο ανεβαίνουν πέντε επίπεδα κ δημιουργούν αυτό που θα ήθελαν ( αλλά δεν μπόρεσαν) να έχουν βγάλει Watain κ Μarduk στα 10ς.
1.Anaal Nathrakh - Vanitas (2012)
Δε θα σχολιάσω κάτι εδώ. Μιλάει η ασταμάτητη πορεία τους για δυο δεκαετίες ( κ πάμε για τρίτη- βγάζουν δίσκο σε λίγους μήνες) απο τις 26 Νοεμβρη του 2001 που παρουσίασε τη φρικαλέα μούρη του στον κόσμο τo μυθικό πια Codex Necro
( Την ημερομηνία τη θυμάμαι γιατί ήταν η μέρα που παρουσιάστηκα στο στρατό- καλώς ή κακώς δεν ξεχνιέται, όσα χρόνια κι αν περάσουν).

Τα υπόλοιπα:

Τοπτεν2
Σημαντικοί δίσκοι υψηλού μουσικού (κ σημειολογικού) ερείσματος:

1.Ulcerate - The Destroyers Of All (2011)
2.Deathspell Omega - Paracletus (2010)
3.Teitanblood - Death (2014)
4.Mgla - With Hearts Toward None (2012)
5.Dead Congregation - Promulgation Of The Fall (2014)
6.Agatus - The Eternalist (2016)
7.Primordial - Redemption At The Puritans Hand (2011)
8.Akercocke - Renaissance in Extremis (2017)
9.Vektor - Terminal Redux (2016)
10.Hail Spirit Noir - Pneuma (2012)

Τοπτεν3
Overground δισκοι - more or less- (κάποιοι εξ αυτών τέρμα τυρένιοι ομολογουμένως) που όμως τα σπάνε, κ έφεραν πιτσιρικαρία κ συσπείρωση (ή - σε κάποιες περιπτώσεις - απλα αποτελούν προσωπική αδυναμία):

1.Behemoth - The Satanist (2014)
Λολ με Νεργκαλ γενικά, αλλά ο δίσκος- γι αυτό που είναι- σπέρνει.
2.Kreator - Gods of Violence (2017)
Προφανώς δεν είναι πλεζουρ του κιλ, αλλά παραμένουν συγκινητικοί μέσα στο λαϊκισμό τους.
3.Soulfly -Archangel (2015)
Πρώτο μου πιο ακραίο άκουσμα, αμέσως μετά από μέιντεν/μετάλλικα, το αράιζ,τότε, τω καιρώ εκείνω- ως εκ τούτου εχω αιώνια αδυναμία στις μουσικές του Καβαλερα, συμβαίνουν αυτά…
4.Heaven Shall Burn - Wanderer (2016)
Α μωρή μπαντάρα
5.Machine head - Bloodstone & Diamonds (2014)
Τον αγαπώ αυτόν το δισκο, κι ας έχει φιλλερς.
6.Amon Amarth - Jomviking (2016)
Ε αφού μου άρεσε, πολύ κιόλας, τί να κάνουμε τώρα?
7.Amorphis - Queen Of Time (2018)
Η πιο πρόσφατη- κ αγαπημένη μου- σε ένα σερί από δισκάρες που έχουν βγάλει τα τελευταία δεκαφεύγα χρόνια.
8.Lamb of God - Resolution (2012)
Α μωρή μπαντάρα part 2
9.Arch Enemy - Will To Power (2017)
Ε αφού μου άρεσε, πολύ κιόλας, τι να κάνουμε τώρα?- part 2
10.At the Gates - To Drink From The Night Itself (2018)
Το συγκεκριμένο κονσεπτ έχει εξαιρετικό καλλιτεχνικό - κ πολιτικό - ενδιαφέρον για όποιον θελήσει ν ασχοληθεί περαιτέρω.

Τοπτεν4
Ολαράουντ- τα ροκ κ τα χεβιμεταλζ κ τα πανταολα
(μεηνστρημ αγάπες κ αντεργκραου λατρείες κ ολ μπητουιν κ νο απολοτζις):

1.Ghost - Prequelle (2018)
2.Sacral Rage - Beyond Celestial Echoes (2018)
3.Atlantean Kodex - The Course Of Empire (2019)
4.Baroness - Purple (2015)
5.Gojira - Magma (2016)
6.Muse - Drones (2015)
7.Coheed and Cambria - The Unheavenly Creatures (2018)
8.Perturbator - Dangerous Days (2014)
9.Within Temptation - The Unforgiving (2011)
10.Linkin Park - A Thousand Suns (2010)

Τοπτεν5

All around part 2
Ξεχωριστές Μηχανές Σωτηρίας
( Ιδιαίτερα ακούσματα για απάλευτες στιγμές- προφανώς εδώ χωράνε άπειρες μουσικάρες από chelsea wolfe μεχρι swans, κ πολλά πολλά άλλα, ωστόσο επέλεξα καθαρά συναισθηματικά κ βιωματικά):

1.Anatolian Weapons feat. Seirios Savvaidis - To The Mother Of Gods (2019)
2.Costin_Chioreanu with Sofia_Sarri - Afterlife Romance (2019)
3.Lightbearer - Lapsus (2011)
4.Amenra - Mass VI (2017)
5.Neurosis - Honor Found In Decay (2012)
6.Matt Eliott - The Broken Man (2012)
7.Saltillo - Monocyte (2012)
8.Zeal and Ardor - Stranger Fruit (2018)
9.Midas fall - The Menagerie Inside (2015)
10.Tales of murder and dust - Hallucination Of Beauty (2012)

Επιμύθιο:

Είναι η τρίτη δεκαετία που βίωσα στο σύνολό της σαν ενεργός ακροατής. Ούτε θέλω, ούτε μπορώ να συγκρίνω με τις δυο προηγούμενες. Θα πω απλά πως στο τέλος της υπάρχουν πολλές περισσότερες μουσικές εκεί έξω, που σημαίνουν πολλά σε πολλούς. Κ διατηρούν την ανάγκη για νέα μουσική ζωντανή.

Πάμε για την επόμενη - Δύναμη σε όλους.

Το κλείνω εδώ για να μη βγει μελό ( κ γιατί το γάμησα πάλι σε έκταση).

13 Likes

Δεκαετία τέλος οπότε πάμε για αλλαγμένη και ανανεωμένη λίστα.Χωρίς σειρά προταιρεότητας και αριθμούς.

Orodruin – Ruins Of Eternity 2019

Ένας δίσκος που έσκασε σαν βόμβα στο doom ακροατήριο.Μπάντα της οποίας τα μέλη ασχολούνται με άλλα πράγματα και προφανώς βρίσκονται μόνο όταν υπάρχει κάτι πραγματικά δυνατό στις συνθέσεις.Πάνε πάνω από 10 χρόνια από το πρώτο τους.Η κλασσική ατμόσφαιρα του είδους είναι εδώ, όπως και το στιβαρό rhythm section,αλλά με σαφώς καλύτερη-καθαρότερη παραγωγή από τον μέσο δίσκο του είδους, ενώ η πραγματική διαφοροποίηση και έκπληξη έρχεται με τις ταχύτητες στις κιθάρες που όταν βρίσκουν χώρο δε διστάζουν να ανέβουν σε ασυνήθιστες συχνότητες για doom.Κρίμα που αυτή η δισκάρα απευθύνεται ουσιαστικά σε περιορισμένο κοινό.

Clutch – Earth Rocker 2013

Η αποθέωση του Stoner με μία δουλειά που έχει να ζηλέψει μόνο το μυθικό Blast Tyrant.Feel good τραγούδια με άρωμα Αμερικανικού Νότου και μυρωδιά Whiskey.Η απόδοση του Fallon ξεχωρίζει αλλά και οι υπόλοιποι ακολουθούν πλήρως το όραμα του frontman.Το συγκρότημα έπαιζε ολόκληρο το άλμπουμ σε ημερομηνίες της περιοδείας, λόγω της καθολικής αποδοχής του.Εδώ δεν το έπαιξαν όλο αλλά ήταν και πάλι ένα μεγάλο live στην Ιερά Οδό.Η επιτυχία του είναι βασικός λόγος και για την άνοδο σχημάτων όπως οι Planet of Zeus ή οι 1000mods στην Ελλάδα.

Enforcer – From Beyond 2015

Οι Σουηδοί είχαν δείξει ήδη τις δυνατότητες τους από το Diamonds.Στο Beyond το πάνε ένα βήμα παραπέρα (λόγω…τίτλου?) κρατώντας όλα τα θετικά στοιχεία των NWOBHM επιρροών τους , αλλά ντύνοντας τα με περισσότερες μελωδίες.Θα έλεγα ότι πλησιάζουν τους WASP της Headless Children περιόδου.Κλασσικό αλα-Κθούλου artwork και επιρροές από Έντγκαρ Άλαν Πόε στιχουργικά.Πέρα από φουλ επίθεση έχει και τα ευαίσθητα σημεία του.

Ghost – Meliora 2015

Και παραπάνω λέγαμε για Πόε και επόμενα βήματα.Έτσι και στο Meliora.Ο πιο riffοκεντρικός δίσκος των Ghost, έχει ακόμα την στάνταρ spooky ατμόσφαιρα της μπάντας και είναι παντελώς ακομπλεξάριστος και ειλικρινής με τις pop επιρροές του που δένουν άψογα με το καρτουνίστικο σατανιστικό image.O Tobias χρωστάει πολλά στην Ιταλική Horror σχολή των Gallo ταινιών (κυρίως στον Argento) αλλά το επιτυχημένο μάρκετινγκ είναι απλά περιτύλιγμα και ας στραβώνουν πολλοί παραδοσιακοί metal οπαδοί με αυτό.Το κέντρο των Ghost παραμένει η μουσική τους.Πόσοι μπορούν να γράψουν κομμάτι όπως το He Is??

Rival Sons – Feral Roots 2019

Αναγέννηση για το hard rock την τελευταία δεκαετία με σχήματα όμως οι Black Keys οι Royal Blood κ.α.Οι ηγέτες του κινήματος αυτού είναι αναμφισβήτητα οι Rival Sons που με Led Zeppelin στυλ στα riffs, και αλητεία Mick Jagger στα φωνητικά , έχουν ανέβει επικίνδυνα όχι μόνο στο studio αλλά και στα live.Μακάρι να τους δούμε και Ελλάδα σύντομα (Release ακούς?) .Μέχρι τότε απολαμβάνουμε την θεική μελαγχολία του ομώνυμου κομματιού αλλά και τα μπόλικα hits τύπου The End Of Forever ή Too bad.

Mad Max – Fury Road OST 2015

Σαν φαν των μουσικών σκορ , τα οποία θεωρώ βασικό κομμάτι για μια ταινία, θα βάλω και ένα soundtrack στην λίστα.Η μουσική του Junkie XL είναι βασικά μια τεράστια ροκ όπερα που δεν ακολουθεί ή συνοδεύει απλά το φιλμ, είναι αναπόσπαστο κομμάτι του , και του δίνει χαρακτήρα και ένταση.Σε συνδυασμό με τους λίγους γενικά διαλόγους που υπάρχουν, αλλά και τις μεγάλες σκηνές καταδίωξης, υπάρχει η αίσθηση ότι παρακολουθούμε ένα συνεχόμενο video clip, ευτυχώς της μέγιστης ποιότητας.

Dunsmuir – Dunsmuir 2016

Την συνεργασία του Neil Fallon με τον Viny Appice την πέτυχα τελείως τυχαία στο ίντερνετ.Δύο διαφορετικοί μουσικοί που έχουν γράψει ιστορία ο καθένας στο είδος του,θα είχε σίγουρα ενδιαφέρον τι θα παρουσίαζαν.Τελικά το πάντρεμα της stoner λογικής του πρώτου με την metal αισθητική του δεύτερου , ταίριαξε απόλυτα και έδωσε ένα άλμπουμ σφηνάκι από πλευράς διάρκειας, αλλά μέγιστης απόλαυσης.Καταπιάνονται με το πώς η επιστήμη και η λογική πρέπει να επικρατούν της θρησκείας αλλά αγκαλιάζουν και ένα πιο αποκρυφιστικό κομμάτι μέσω αναφορών στον Lovecraft.

Mastodon – The Hunter 2011

Είναι αδικία μεγάλη να αναφέρεται ο συγκεκριμένος δίσκος αρνητικά σαν ‘εμπορική στροφή’ για την μπάντα.Το να ξεκινάς κάτι με την λογική επιρροής μεγαλύτερης αγοράς δεν είναι ντε και καλά λάθος, ειδικά όταν δεν κάνεις καμία έκπτωση στην ποιότητα των τραγουδιών σου, και φυσικά στις διάρκειες τους ή σε θέματα artwork και θεματολογίας.Οι Mastodon παραμένουν πιστοί στα δικά τους οράματα είτε τραγουδάνε με brutal φωνητικά (και εδώ υπάρχουν λίγα για τους γκρινιάρηδες) είτε με καθαρά.Όταν η αμεσότητα του Black Tongue δουλεύει παρέα με την prog-ια του Sparrow και τους πειραματισμούς του Creature Lives, δε μπορείς παρά να τους βγάλεις το καπέλο.

Avatarium – Avatarium 2013

Fact Νούμερο ένα…ο Lief Edling είναι ο σπουδαιότερος doom συνθέτης όλων των εποχών.Fact νούμερο δύο.Ο ίδιος άνθρωπος πέρασε δύσκολα μετά την διάλυση της συνεργασίας με τον Lowe στους Candlemass και την αποτυχία του τελευταίου δίσκου τους.Μαζί και με τα προβλήματα υγείας που είχε δεν ήθελε και πολύ να βυθιστεί στην κατάθλιψη.Το side project των Avatarium ήταν το αντίδοτο του και το μέρος που θα έβαζε όλες τις ιδέες του από την δύσκολη αυτή περίοδο.Με φοβερή ατμόσφαιρα και λιτό αλλά δυνατό artwork,με απόλυτη ελευθερία σε όλα τα μέλη του να δείξουν τις δυνατότητες τους,αλλά και με την φωνάρα της Jenny Ann Smith να δένει με μια γλυκύτητα τις κατά τα άλλα Heavy συνθέσεις , γεμίζοντας το κενό που υπήρχε στο female fronted doom,οι Σουηδοί αγγίζουν συνθετικές κορυφές που μόνο οι πρώιμοι Candlemass και Solitude Aeternus έχουν φτάσει.

Traveler – Traveler 2019

Είναι σχετικά συνηθισμένο για έναν speed metal δίσκο να σε πιάνει από την αρχή και να λέει αμέσως ότι έχει να σου πει.Σε αντίθεση με prog δουλειές πχ.Με το άλμπουμ των Καναδών δε ξέρω πως και γιατί αλλά όσο περνάει ο καιρός ανεβαίνει στην συνείδηση μου περισσότερο.Ευθύ και άμεσο με ξεκάθαρες Priest επιρροές, μοιάζει αρκετά στο Firepower (και αυτό σταματάει λίγο ταχύτητα για 2 mid tempo) αλλά γοητεύει λίγο παραπάνω ίσως λόγω του underground χαρακτήρα.

Pagan Altar – Room Of Shadows 2017

Τι να πρωτογράψεις για μία από τις πιο μυστήριες μπάντες στο χώρο? Οι Pagan ξεπήδησαν από το NWOBHM αλλά ξεχώρισαν γρήγορα από αυτό λόγω της occult θεματολογίας.Πάντα γοητευτικοί μέσα στην ασάφεια τους, και με μεγάλο διάστημα απουσίας, παρουσιάζουν σπουδαία κιθαριστική δουλειά, κάνουν περάσματα από μπόλικα είδη και στυλ, με τον αποκρυφισμό πάντα έντονο (έχουμε ποικιλία σε κομμάτια από πορτρέτο Ντόριαν Γκρέι μέχρι Βρυκόλακες) και την χροιά του Jones να ξεχωρίζει.RIP.

Black Trip – Shadowline 2015

Οι Maiden των δύο πρώτων δίσκων θα ήταν περήφανοι για τούτο εδώ.Βασικά τι των δύο πρώτων ίδιο με το Killers είναι.Ταξίδι σε άλλη εποχή (80s προφανώς) που έχει να κάνει και με τα τραγούδια αλλά και με την minimal άποψη περί artwork και παραγωγής.Έχει τα γρήγορα του έχει τις μπαλάντες του έχει γενικά την ανεμελιά ενός νεαρού ροκ σταρ που τώρα ξεκινάει και λέει τις περιπέτειες του.

Audrey Horne – Blackout 2018

Πόσο την αγαπούσα την Audrey στο Twin Peaks…τέλος πάντων…Thin Lizzy δισολίες και ταχύτητες, με pop επιρροές.Αμεσότητα και feelgood party.Οι Audrey δεν ανακαλύπτουν τον τροχό ούτε κρύβουν τι άκουγαν μικροί, αλλά το κάνουν με ειλικρίνεια και καλό και προσεγμένο γούστο που ξεκινάει από τα εξώφυλλα τους και φτάνει στην παραγωγή.Συνθέτουν με metal λογική, ο ήχος τους είναι ροκ, και ο τραγουδιστής τους γουστάρει και επηρεάζεται από τους Duran Duran.Ε πώς να μην βγει κάτι καλό?

David Gilmour – Live at Pompei 2017 / Helloween – United Alive 2019

Κλέβω βάζοντας και ένα Live.Βασικά δύο.Είναι όμως τόσο ίδια…Απλά σε άλλο μουσικό είδος.Fan Service μέχρι το θεό και τεράστιες παραγωγές που παρουσιάζουν τις καλύτερες στιγμές των καλλιτεχνών στο φανατικό κοινό τους αλλά και σε πιο casual ακροατές.Μιλάμε για πολύ προσεγμένες δουλειές σε θέματα εικόνας και φυσικά ΟΡΕΞΗ στο σανίδι.Ο Gilmour κάνει ένα πέρασμα από τα πιο κιθαριστικά κομμάτια των Floyd και μοιράζει ανατριχίλες στα ιστορικά solo (High Hopes , Comfortably Numb κλπ) ενώ οι Helloween στο δικό τους μέγεθος , δίνουν μια από τις καλύτερες metal παραστάσεις της δεκαετίας (και βάλε) και τιμούν ολόκληρη την ιστορία τους με ένα set μαραθώνιας διάρκειας.

Leprous – Bilateral 2011

Ανεξάρτητα από το αν αρέσουν σε κάποιον ή όχι, δε νομίζω να υπάρχει αμφισβήτηση για το ότι οι Leprous είναι από τις σημαντικότερες μπάντες των 10s.Μετά από σκέψη (στην αρχή έλεγα το Malina) θα βάλω το Bilateral στην λίστα γιατί καταφέρνει την τελειότητα στην σύνδεση πολλών διαφορετικών μουσικών ειδών (prog rock , metal , pop) ,έχει έντονη πειραματική διάθεση και καλλιτεχνικότητα , ενώ ταυτόχρονα είναι ο ίσως πιο άμεσος Leprous δίσκος.Βασικά είναι το άλμπουμ το οποίο θα πρότεινα σε κάποιον που δεν έχει ακούσει την μπάντα, ώστε να τους γνωρίσει ομαλά.Και θεωρώ σημαντικό να μάθει κάποιος τους Leprous.

Lana Del Ray – Ultraviolence 2014

Παρότι αρκετά τεράστια ονόματα του σκληρού ήχου προσκυνούν μπάντες όπως οι ΑΒΒΑ, η pop μουσική παραμένει παρεξηγημένη σε μεγάλη μερίδα ροκάδων.Σε αυτό δεν φταίει μόνο η γνωστή στενομυαλιά των συγκεκριμένων, αλλά κυρίως η τέρμα καθυστερημένη αίσθηση της pop που επικράτησε σε μουσικά κανάλια και διαγωνισμούς τύπου Eurovision τα τελευταιά χρόνια.Ευτυχώς η προηγούμενη δεκαετία είχε φωτεινές εξαιρέσεις, κυρίως γυναικείες.Θα διαλέξω τον δίσκο αυτόν της Del Ray (θα μπορούσε να μπει και κάποιο Lady Gaga ίσως) γιατί θέλει μεγάλες δόσεις καλλιτεχνικής μαγκιάς ώστε μετά την τεράστια εμπορική επιτυχία του Born to Die να βγάλεις το Ultraviolence.O τίτλος κλείνει το μάτι στο Κουρδιστό πορτοκάλι και χωρίς να κάνει εκπτώσεις στην γνωστή χροιά και την φωνή της Lana, καταπιάνεται με πολύ δύσκολα και μη-εμπορικά θέματα , όπως η γυναικεία κακοποίηση φερειπείν.Και το κάνει before it was cool.

Sorcerer – In the Shadow Of The Inverted Cross 2015

H Doom-μάνα Σουηδία δίνει άλλη μία σχετικά underground μπάντα που δισκογραφεί σπάνια.Οι Sorcerer παντρεύουν κλασσικά αργόσυρτα doom riffs με μπόλικα midtempo σημεία που πάνε προς το epic και το κάνουν με τραγουδιστή κόπια του Tony Martin των Sabbath.Γενικά θυμίζουν πολύ εκείνη την περίοδο των Sabs και σε θέματα artwork (λιτό και μεσαιωνικό).Τους διαχωρίζω γιατί εδώ έχουμε το σπάνιο για το είδος φαινόμενο, των πιασάρικων ρεφρέν.

Agnes Obel – Philharmonics 2010

Την Δανή την ανακάλυψα τυχαία ακούγοντας το single Riverside στην απαράδεκτη τηλεοπτική μεταφορά της νουβέλας Mist του Stephen King.Στην σειρά ήταν το μόνο που άξιζε αλλά στο άλμπουμ ευτυχώς όχι.Ήρεμο και μελαγχολικό πιάνο σε μια απαλή,μοναχική σχεδόν απόκοσμη φωνή.Καταφέρνει να γίνεται υπνωτιστικό και να σε παρασύρει σε σκέψεις δυνατές παρά τους χαμηλούς ρυθμούς του.

Green Lung – Woodland Rites 2019

Buzzer Beater είσοδος μιας και το ακούω το τελευταίο εικοσαήμερο.Να είναι ο ενθουσιασμός? Δε νομίζω γιατί παίζει κυριολεκτικά ασταμάτητα.Occult rock στα χνάρια των Devils Blood , με μεγάλη διαφοροποίηση στα κιθαριστικά solos που είναι γεμάτα μεταλικές πινελιές.Τα φωνητικά είναι ιδιαίτερα και χαρακτηριστικά, ίσως ξενίσουν κάποιους στην αρχή, αλλά με τις ακροάσεις φαίνεται πόσο αναπόσπαστο μέρος του έργου είναι.Μάγισσες, παγανιστικές θεωρίες, και μυστήρια στοιχεία της φύσης γεμίζουν το ντεμπούτο των Βρετανών.

8 Likes

Μια απορία έχω τόσο καιρό που βλέπω λίστες,για aydrey horne.
Σε κανέναν δεν αρέσει ρε παιδιά το ομώνυμο του 10?
Καλό το youndblood,συμπαθητικό το blackout,άλλα τις πιο εσωστρεφείς mid tempo κομματάρες με τον “παλιακο” ήχο που είχε όμως προσωπικοτητα δεν τις ξανάκουσα από τότε

2 Likes

Κοιτα καλυτερα :wink:

1 Like

Με περιορισμό να μπαίνει το πολύ ένας από κάθε μπάντα, μέχρι τώρα αυτό είναι το Top 10 μου:

  1. Russian Circles - Guidance
  2. Tesseract - Altered State
  3. deadmau5 - while 1 < 2
  4. Between The Buried And Me - The Parallax: Hypersleep Dialogues (μ’ αρέσει περισσότερο από το 2o)
  5. Periphery - III: Select Difficulty
  6. Norma Jean - Wrongdoers
  7. Bring Me The Horizon - There is a Hell, …
  8. Every Time I Die - Ex Lives
  9. Animals As Leaders - The Joy of Motion
  10. The Algorithm - Brute Force
5 Likes

Ενδιαφέρον λίστα για ποστ-πανκ της 10ετιας

https://www.post-punk.com/post-punk-com-best-of-the-decade-2010-2019/

Λείπουν αρκετά από αυτά, που εγώ ξεχώρισα, αλλά τουλάχιστον είναι αρκετά ψηλά οι Belgrado :grin:

2 Likes

Ημουν ετοιμος να κραξω γιατί δεν εβλεπα το Viet Cong αλλα τελικα οι κουφαλες το βαλαν τελευταίο

1 Like

Για τους στονεροτέτοιους

  1. Sleep, The Sciences (295 points)
  2. Elder, Lore (254)
  3. Elder, Dead Roots Stirring (223)
  4. Elder, Reflections of a Floating World (201)
  5. Graveyard, Hisingen Blues (181)
  6. YOB, Clearing the Path to Ascend (161)
  7. Uncle Acid and the Deadbeats, Blood Lust (155)
  8. Om, Advaitic Songs (150)
  9. Clutch, Earth Rocker (131)
  10. Red Fang, Murder the Mountains (107)
  11. Colour Haze, She Said (96)
  12. Earthless, From the Ages (92)
  13. All Them Witches, Lightning at the Door (91)
  14. All Them Witches, Dying Surfer Meets His Maker (87)
  15. YOB, Our Raw Heart (85)
  16. Baroness, Yellow & Green (79)
  17. Clutch, Psychic Warfare (78)
  18. Elephant Tree, Elephant Tree (72)
  19. Baroness, Purple (70)
  20. High on Fire, Snakes for the Divine (70)
  21. King Buffalo, Longing to be the Mountain (66)
  22. The Sword, Warp Riders (63)
2 Likes

Χωρις Arc of Ascent στην πυρα

Λοιπόν μόλις τελευταία ανακάλυψα το remastered Enemies of Reality και το έχω λιώσει προφανώς (επιτέλους δλδ μια παραγωγή της προκοπής), δίπλα σ αυτό λιώνω για παρέα το Obsidian…ε λοιπόν δεν γίνεται να μην μπεί στη λίστα, ΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΑ κιόλας, μέγα παράλειψη. Τεράστιο άλμπουμ, επιμετάλλωση της καριέρας τους έκαναν με αυτό το έπος επών.

1 Like

Απο οσο θυμαμαι ο δισκος αυτος ειχε βγει αρχικα με τελειως αθλια παραγωγη πραγμα που δεν αρεσε καθολου στον Warrell Dane και πηγε σε αλλον(δεν θυμαμαι τωρα ποιος ηταν) να ξανα κανει παραγωγη τον δισκο.
Ισως και να ειχε κυκλοφορησει με την πρωτη παραγωγη και να μην αρεσε και στον κοσμο επισης
Κατα τα αλλα πολυ καλος δισκος

Είχα ποστάρει 12 δίσκους στο τόπικ. Έρχομαι να βάλω τον 13ο. Μια αλμπουμάρα που ακούω αυτές τις μέρες.

Evanescence_-Evanescence(album)

1 Like