70's Underground Groups

Nai ok,allwste giname k oi dio katanoitoi k dn exei noima pia na to sinexizoume kai na xalame ena apo ta kalitera topic tou forum…Tous king crimson tous ektimw k egw idiaiterws k oso gia dilwseis,opws auti tou Wakeman,exoune plaka otan tis akous apo mousikous,alla isws to palikari ennoouse pws ekproswpoun tin pio kallitexniki plevra tou rock ekeinis tis epoxis,i opoia itan poli epireasmeni apo tin klassiki mousiki kai apo sinthetes opws o Bach(oxi oti dn itan megalo pswnio:p )…Entaksei,opws to vlepei kaneis!

ναι ρε οκ αλλα δεν νομιζω οτι χαλασαμε και το topic, δεν μιλαμε και για ασχετα πραγματα

για προτεινε μου και κανα δισκο εδω που τα λεμε

αν δεν τους εχεις ακουσει ψαξε για SKIN ALLEY πιστευω θα σου αρεσουν

Missing Link:Γερμανοι με ενα μονο δισκο,το “Nevergreen”,οχι krautrock,αλλα πιο jazz/rock,αρκετα καλοι,χωρις ομως να ειναι κατι το πολυ ιδιαιτερο πιστευω.

ναι ρε νταξει, δεν χρειαζεται να παιζουν kraut για να μου αρεσουν!:slight_smile:

Bρεταννοι με επισης ενα και μοναδικο δισκο στα 1972.Προσκυνανε Zappa και δεν το κρυβουν,αλλα ονομαζουν και ενα κομματι τους tribute to Frank.

Επισης εχουν ενα καποιο κοινο με τον Ritchie Blackmore(oπως και καποιοι αλλοι σ αυτο το thread)…οποιος το βρει κερδιζει ενα τοπικ που δε θα ποσταρει ο Manos87.:stuck_out_tongue:

μου αρέσουν τα χρώματα στο εξώφυλλο των Missink Link. Θα τους τσεκάρω.

:slight_smile:

ακραια ηλεκτρονικη ψυχεδελια του '71 που πραγματικα προκαλει δεος για την εποχη που βγηκε
οποιος δεν εχει συνηθισει σε τετοια ακουσματα μην κανει τον κοπο να το ψαξει καν, θα αηδιασει το λιγοτερο, απ’την αλλη οποιος εχει συνηθισει…θα παθει επιληψια

Οι Popol Vuh ειναι απλα θεοι.Ο Florian Fricke ειναι πρωτοπορος απ τους λιγους…

thanx ρε γιατι εκανα μια βλακεια και δεν εμπαινε το εξωφυλλο
ναι ρε, εντελως μπροστα απο την εποχη του ο ανθρωπος. και οι μετεπειτα δισκοι που επαιξε απο progressive μεχρι και νεοκλασικη μουσικη και θρησκευτικη μουσικη ειναι ο ενας καλυτερος απο τον αλλο
μαγος ο fricke

Algarnas Tradgard - Framtiden Ar Ett Svavande Skepp

δισκος του '71 απο σουηδους που δεν τους ξερουν ουτε οι γονεις τους και σφαζουν μεγαμπαντες στο γονατο ετσι για πλακα
space rock, psychedelic rock, folk rock, progressive electronic ολα σε αυτο το δισκο
ιδιοφυες… τρομακτικοι ακομα και για τα επομενα 50 χρονια

Tim Blake - Crystal Machine

μιλαμε για μεγαλο επος. δικος με synth που αγγιζει ηλεκτρονικές φόρμες αλλά πάντα στα όρια της ψυχεδέλειας όπως μας τη δίδαξαν στα 70’ς. ο τυπας ήταν στους gong αρα ένα παραπάνω συν το παιρνει απο κει και μονο.:smiley:

με ψηνει τρελα, μονο και μονο το εξωφυλλο…it’s worth checking it…

θα παθεις πλακα

NECRONOMICON - Tips Zum Selbstmord (1972)

για οσους νομιζουν οτι οι sabbath παιζουν βιαια για την εποχη τους
παρτε μαθηματα progressive βιας

Ρε παιδιά , επειδή μου κινήσατε το ενδιαφέρον για αυτούς τους Popol Vuh, να ανησυχώ που άκουσα λίγο πριν και το θεωρώ τελείως καμμένο? Πίστευα ότι μετά τις Faust tapes τα είχα ακούσει όλα.

Πάντως, αν υπάρχει ίχνος μουσικότητας σε αυτήν την πρωτόγνωρα ανώμαλη και διεστραμμένη εμπειρία που πριν λίγο γνώρισα, μαγκιά σας που την έχετε ανακαλύψει. Όσο για μένα πιστεύω ότι:

It’s more than I can take…

:slight_smile:

αν μου εδεινες τον συγκεκριμενο δισκο πριν κανα 4αρι χρονια θα σου ελεγα ‘‘τι παπαριες ειναι αυτες ρε?’’.
σημερα, με αυτα που ακουω και εχω ακουσει μπορω να σου πω με σιγουρια οτι οι ανθρωποι ειναι θεοι.
δεν ακους popol vuh ουτε faust πηγαινοντας κατευθειαν σε αυτους, πρεπει να ακουσεις αλλα πραγματα και μετα να πας σταδιακα σε αυτους. γενικα αυτο το εχουν πολλα γερμανικα συγκροτηματα, δεν ξεκινας με krautrock ποτε. ειναι σαν να πηγαινεις απο κανα τσιγαρακι στα σουτια με την μια
η μουσικη τους ειναι εντελως εγκεφαλικη και απαιτει μεγαλη προσηλωση οταν το ακους

Ναι συμφωνώ πάνω κάτω αυτό είπα και εγώ.

μην ακους τις βλακειες που σου λεω ρε, ολα θεμα γουστου ειναι:?

παρτε αλλο ενα εντελως καμενο
COSMIC JOKERS - GALACTIC SUPERMARKET (1974)
τι να πω τωρα γι’αυτο…σχεδον ολη η αφροκρεμα του krautrock παιζει σε αυτο το project, progressive electronic, electronic psychedelia, space rock…ξερω γω τι διαολο ειναι…φαννταστειτε οτι ολα ειναι ενα τζαμαρισμα παιγμενο υπο την επηρρεια lsd. μουσικη απο αλλο πλανιτη