Καλύτερος ΡΟΚ δίσκος των 90s

αν το mezzanine θεωρείται rock τότε άνετα αυτό.
ειδάλλως nevermind…

Awake, πρέπει να έρθει η εποχή που θα ακούσεις σοβαρά και απροκατάληπτα τους Radiohead και μετά να ποστάρεις κάθε μέρα πόσο πατάνε κάτω τις βλακείες που ακούμε!

@horror

το mezzanine ειναι πιο ροκ απο το 95% αυτων που μας πλασαρουν για ροκ.δισκος-οροσημο.

@μανο

δεν μπορω να μιλησω για τα αλμπουμ τους απο kid a κ μετα ,μιας κ δεν τους εχω δωσει ακουσματα.

μπορω να σου πω την αποψη μου για τα 2 αλμπουμ τους στα 90s (το pablo honey το θεωρω πρωτολειο κ δεν το μετραω σαν φουλ αλμπουμ)

the bends : miα χαρα αλμπουμ ειναι , αλλα μπροστα στο νοrthern soul των verve που διαπραγματευεται πανω κατω τα ιδια heartbreaking θεματα τρωει γκολ απο τα αποδυτηρια (κατσε ακουσε το , διαβασε κ στιχους κ ελα πες μου)

ok computer : κανονικα επρεπε να πληρωνουν full roylaties στους floyd (με τετοιο κλεψιμο που εχουν κανει απο dark side/wish/animals) . ισως το πιο hype αλμπουμ των 90s ( oxi ισως,σιγουρα) . ασε που τοσος κοσμος παιρνει πιπες στο οκ διχως να εχει ακουσει το grace του jeff buckley (το οποιο εχουν ομολογησει κ οι ιδιοι οτι τους επηρεασε φουλ)

στην τελικη αυτη ειναι απλα η προσωπικη μου αποψη.δεν υπαρχει σωστο/λαθος.

ps : ενα μεγαλο + στον leviathan που εκτος της ωραιας λιστας του εβαλε και primus.

Σίγουρα λιγότερα απ’ όσα θα πλήρωναν οι P. Tree της συγκεκριμένης περιόδου. :razz:

μαζί σου όσο δεν πάει σε αυτό άρα να κάνω μια πρόχειρη εικοσάδα με τυχαία σειρά…
[SIZE=“4”][/SIZE]
[SIZE=“4”]MASSIVE ATTACK[/SIZE] - mezzanine
[SIZE=“4”]NIRVANA[/SIZE] - nevermind
[SIZE=“4”]KYUSS[/SIZE] - welcome to sky valley
[SIZE=“4”]SOUNDGARDEN[/SIZE] - superunknown
[SIZE=“4”]ALICE IN CHAINS[/SIZE] - dirt
[SIZE=“4”]RADIOHEAD[/SIZE] - ok computer (αν και τους προσκυνάω με το kid a)
[SIZE=“4”]RED HOT CHILLI PEPPERS[/SIZE] - blood sugar sex magik
[SIZE=“4”]TOOL[/SIZE] - aenima
[SIZE=“4”]PEARL JAM[/SIZE] - ten
[SIZE=“4”]NIRVANA[/SIZE] - in utero
[SIZE=“4”]SMASHING PUMPKINS[/SIZE] - mellon collie and the infinite sadness
[SIZE=“4”]OASIS[/SIZE] - definitely maybe
[SIZE=“4”]SMASHING PUMPKINS[/SIZE] - siamese dream
[SIZE=“4”]BLUR[/SIZE] - parklife
[SIZE=“4”]MOBY[/SIZE] - play
[SIZE=“4”]TEMPLE OF THE DOG[/SIZE] - temple of the dog
[SIZE=“4”]BLACK CROWES[/SIZE] - shake your money maker
[SIZE=“4”]RAGE AGAINST THE MACHINE[/SIZE] - rage against the machine
[SIZE=“4”]RADIOHEAD[/SIZE] - the bends
[SIZE=“4”]MASSIVE ATTACK[/SIZE] - protection

και αφήνω πολλά ηλεκτονικά/trip hop απ’έξω.

Αχαχαχαχαχ, το ίδιο σκέφτηκα!!

Επίσης το Mezzanine είναι δισκάρα, αλλά ΔΕΝ είναι ροκ για κανένα λόγο.
Και δε βλέπω το λόγο γιατί να το βαφτίζουμε έτσι, άμα κάτι είναι ροκ είναι καλύτερο απ’ ότι αν είναι τριπ-χοπ/ηλεκτρονικό?

chris

για αυτον τον λογο αφησα εκτος ροκ λιστας το protection (το οποιο ειναι κ αυτο δισκαρα) κ εβαλα το mezzanine

το γαμημενο το μεζ ειναι υβριδιο.ρομποτ-ανθρωπος.εχει τα ηλεκτρονικα του στοιχεια κ τα μπλιμπλικια αλλα απο την αλλη εχει κ τις κιθαρες του εχει κ τις παραμορφωσεις του εχει κ τα μπασα του εχει κ τα σπασιματα του.γι’αυτο ειναι τεραστιος δισκος εκτος των αλλων,γιατι ειναι ενα ειδος γεφυρας μεταξυ ροκ κ ηλεκτρονικου ηχου.

για μενα , μαλλον ειναι ο καλυτερος δισκος που βγηκε απο βρεττανια στα 90s

(στο μεζανιν δεν παιζουν πια τριπ-χοπ.παιζουν κατι περα απο ταμπελες.)

κ μιας κ πιασαμε κουβεντα για μεζανιν , οσοι πιστοι τσεκαρετε αυτη τη δισκαρα

red snapper - prince blimey (1996)

(horror εσυ ειδικα θα παθεις μεγαλο κοκομπλοκ λεμε ,αν δεν εχεις ηδη παθει)

έχω ήδη πάθει…8)
και βασικά μέσα στα top 20 albums των 90’s ανεξαρτήτως μουσικής ταμπέλας για μένα.
επίσης δισκάρα είναι και το our aim is to satisfy.
γενικά φοβερή μπάντα και πολύ μπροστά.

και μόλις τώρα συνειδητοποιώ πως άφησα εκτός λίστας το angeldust των faith no more…#-o

:lol::lol::lol:(και προφανως,δεν θα μαθουμε ποτε γιατι:p)

ontopic

Rage Against The Machine - Rage Against The Machine
Blood Sugar Sex Magik - Red Hot Chili Peppers
green day-dookie
Smashing Pumpkins-Mellon Collie and the infinite sadness
Tool-Aenima
Νirvana-Ιn Utero
voyage 34-porcupine tree
Badmotorfinger-soundgarden
Kyuss-welcome to the sky valley
Pixies-Bossanova
Radiohead-ok computer
REM-Automatic for the People
Nine Inch Nails-fragile
Cocteau Twins-heaven or Las Vegas
Pearl Jam-ten
Alice in Chains-DIrt
Pj Harvey-Rid of Me
Faith No More - King For A Day…
Temple Of The Dog-ομοτιτλο
Smash - Offspring

  • καμποσα που δεν μου ηρθαν τωρα

+2 αλμπουμ,των οποιο το δευτερο το θεωρω το αγαπημενο μου μαλλον της περιοδου και μου κανει εντυπωση που δεν αναφερθηκε κανεις μεχρι τωρα:
sonic youth-goo

και το τεραστιο
sonic youth-dirty

Συμφωνώ κάργα με Αwake…Ξέρω ξέρω θα μου πείτε να το κοιτάξω αυτό:p

Βασικά το ροκ έχει πολύ πιο ευρεία έννοια από ότι νομίζουν κάποιοι. Δεν σημαίνει πως ότι δεν έχει ηλεκτρική κιθάρα δεν είναι ροκ, και απο την άλλη δεν σημαίνει ότι αν υπάρχει κιθάρα, ειναι σώνει και καλά ροκ. Ελπίζω να καταλάβατε ε:lol:

Όχι ότι έχει και ιδιαίτερη σημασία να πουμε αν κάτι είναι ροκ ή όχι. Αν σας πει κάποιος ότι το Mezzanine είναι rock θα σας αρέσει περισσότερο?

όχι, απλά στη μία έχει και στην άλλη δεν έχει θέση στο θρεντ.

Αν υποθέσουμε ότι όλα είναι ροκ, τότε χωράει και το mezzanine. Αλλά με την ίδια λογική χωράνε τα πάντα από bad religion, σε judas priest και από NIN μέχρι Current 93 ξερωγώ

Κάποια αγαπημένα που μου ήρθαν στο μυαλό(αν έχω καταλάβει την λογική του τόπικ):

Nick Cave and the bad seeds - The good son
Soundgarden - Superunknown
Red hot chili peppers - Blood sugar sex magik
Sonic youth - Dirty
Morrissey - Vauxhall and I
Spiritualized - Ladies and gentlemen we are floating in space
Mercury rev - Deserter’s songs
The smashing pumpkins - Siamese dream

Λοιπόν, πάλι σε μέσες άκρες σχετικά με τον όρο “ροκ”, όπως έκαναν και οι προηγούμενοι (με άλλα λόγια έβγαλα τα εντελώς μεταλ). Ε και κλασικά μέχρι ένα δίσκο από κάθε μπάντα.

Radiohead-Ok Computer
Ό,τι και να πει κανείς για αυτόν το δίσκο είναι λίγο. Από τα πραγματικά αριστουργήματα της ροκ μουσικής. Επηρέασε εκατοντάδες μπάντες και δημιούργησε σχολές, αλλά ο λόγος που τον τοποθετώ τόσο ψηλά είναι ότι όταν μου αποκάλυψε το μεγαλείο των συναισθημάτων του -μετά από καιρό- παρατήρησα ότι είχε ένα κομμάτι του εαυτού μου.


Tool-Aenima
(βλέπε awake)


Jeff Buckley-Grace
Δε γνωρίζω άλλον καλλιτέχνη να κατάφερε με ένα μόνο δίσκο να είναι τόσο τεράστιος. Φωνή που όμοιά της δεν υπήρξε. Ψάχτε βιντεο του στο utube να δείτε τι φωνή έβγαζε. Dream Brother <3


Kyuss-Welcome To Sky Valley
Πέραν του ότι κατάφεραν να δημιουργήσουν έναν πραγματικά πρωτότυπο ήχο και πέραν του ότι απ’ όλα τα υποείδη που γνωρίζω αυτοί είναι οι μοναδικοί που υπήρξαν ταυτόχρονα αδιαμφισβήτητοι πατέρες και αξεπέραστοι από τους “απογόνους” τους, το σημαντικό είναι ότι το Welcome To The Sky Valley είναι ένας ΚΟΥΛ δίσκος.


Manic Street Preachers-The Holy Bible
Υπερδισκάρα, με φοβερούς πολιτικοποιημένους στίχους που σε κάνουν να ανατρέχεις σε εγκυκλοπαίδειες για να δεις ποιοι στοδιαλο ειναι αυτοί για τους οποίους μιλάνε και γενικά το τελειότερο πάντρεμα του αναρχικού συναισθήματος του πανκ με το σοφιστικέ αλτ. ροκ συναίσθημα


Faith No More-King For A Day… Fool For A Lifetime
To Angeldust είναι ο πιο κατασταλλαγμένος δίσκος τους. Και παλιότερα ο αγαπημένος μου. Μέχρι που συνειδητοποίησα ότι δε θέλω τον Πάττον κατασταλλαγμένο, αλλά μανιακό!


Porcupine Tree-The Sky Moves Sideways
(βλέπε Awake)


Tom Waits-Mule Variations
Ο καλύτερος δίσκος της 3ης περιόδου του μεγάλου Tom Waits, όπου βρυχάται, τρομοκρατεί και γαληνεύει. Δισκάρα.


Portishead-Dummy
Όπως είπα και πριν, για μας τους μεταλλάδες, οτιδήποτε μη μεταλ=ροκ χεχ. Ο ιδανικότερος δίσκος για να ακους τις μικρές ώρες. Nobody loves me…


Alice In Chains-Dirt
Για μένα, ό,τι καλύτερο έβγαλε ποτέ το grunge.


Naked City-Naked City
Kάψιμο εγκεφαλικών κυττάρων. Ο δίσκος που κάνει τον Πάττον να μοιάζει καθωσπρέπει κύριος. Εξάλλου πολλά στοιχεία του τα δανείστηκε από εκεί.


Bonnie Prince Billy-I See A Darkness
Όταν ο Will Oldham αποφάσισε να γίνει ο Bonnie “Prince” Billy μας προσέφερε αυτήν τη μελαγχολική και συνάμα σκοτεινή δισκάρα.

edit: Α ξέχασα


Τhe Tea Party-The Edges Of Twilight
[κλισε]Οι λεντ ζεπελιν των 90ς[/κλισε]


Monster Magnet-Dopes To Infinity
Κάβλα και αλητεία


Nick Cave & The Bad Seeds-Murder Ballads
N00b επιλογή, αλλά αυτό γουστάρω.

δεν παίζω.[-X
αν θεωρήσουμε ροκ τους portishead τότε αυτός είναι ο αγαπημένος μου δίσκος των 90’s (και βασικά όλων των εποχών μαζί με το mezanine)…

Μα δεν είναι ροκ. Εγώ το έβαλα όμως, γιατί μπορώ ^^

πφφ…moderators…[-X

:p:p

Ήταν και γαμώ τις δεκαετίες τα 90s. Nirvana, Soundgarden, RATM, Red Hot Chilli Peppers, Body Count, Alice In Chains, Guns n Roses, Offspring, Monster Magnet και κάμποσοι ακόμα κυκλοφόρησαν ΜΝΗΜΕΙΩΔΗ και ΚΛΑΣΙΚΑ άλμπουμ. Αν είναι να διαλέξω ένα όμως θα πω Kyuss-Welcome To Sky Valley.
Πρωτοποριακοί, με φανταστικό ήχο, εκπληκτικές συνθέσεις, κρίνοντας από την συνέχεια όλων των μελών τους θα έλεγα ότι ήταν κάτι σαν all-star μπάντα, πατέρες ενός ολόκληρου ιδιώματος και αξεπέραστοι από οποιονδήποτε μεταγενέστερο. Επίσης, κάτι το οποίο για μένα μετράει πολύ, κατάφερναν να δημιουργήσουν και να μεταδώσουν μια πολύ ρεαλιστική ατμόσφαιρα, με την έννοια ότι κάθε φορά που τους ακούω νιώθω να ανεβαίνει η θερμοκρασία, ο ήλιος να καίει ξερά βράχια, άμμος να μπαίνει στα ρουθούνια μου, κάκτοι από δω κι από κει και μια σαύρα να λιάζεται πάνω σε μια ταμπέλα με ξεθωριασμένα γράμματα και το κρανίο ενός βουβαλιού…Εναλλακτικά, παραλία, σερφ, μπικίνι, ιδρώτας και μια μπύρα στο χέρι. Γιέα!

REVENGE ΤΩΝ KISS !!! EΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΟΙ KISS ΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΣΚΟΒΟΙΟΙ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑΛΑΔΕΣ !!

Πέρα απο την πλάκα,πρέπει να είναι απο τα δυσκολότερα topic για να αποφασίσεις έστω και μια 20αδα δίσκων.
Μαζί με τα 70s ίσως οι πιο επιδραστικές δεκαετίες για το συγκεκριμένο ιδίωμα.
Προσωπικό αγαπημένο,με μικρή διαφορά απο την πλειάδα δίσκων που το ακολουθούν: