Aθήνα vs. Επαρχία

Ας μη γελιόμαστε. Αν και χρόνια Αθηναίος, η επαρχία έχει ένα πολύ δυνατό ατού: τη φύση. Άλλο να ζεις κοντά στο δάσος, τα προβατάκια, τις κατσικούλες, τα γαϊδουράκια κλπ κλπ και άλλο να ακούς τα αυτοκινητάκια να μαρσάρουν και να σου σπάνε ώρες ώρες το νευρικό σου σύστημα, διάφορα χαριτωμένα μπινελικάκια κλπ.
Πάντως έχω ένα -έστω και μικρό- δείγμα από αυτή τη ζωή μιας και μένω Ηλιούπολη στα νότια της πρωτεύουσας και δίπλα στο σπίτι μου υπάρχει πευκοδάσος! Οπότε αν έχω την ανάγκη, πετάγομαι για καμιά βολτούλα να ξελαμπικάρω.

Όμως η Αθήνα έχει κάποια καλά που σπάνια συναντάς σε μια επαρχιακή πόλη. Περισσότερες επιλογές στη ζωή, διασκέδαση, έχει σινεμά, εστιατόρια, μπαράκια να ακούσεις τη μουσική σου κλπ κλπ. Βέβαια τώρα που έχουν στενέψει τα πράγματα πολλοί οικογενειάρχες δεν έχουν τη δυνατότητα να χαρούν ούτε αυτά.
Όσο για ανθρώπινες επαφές και σχέσεις ας μη το συζητάμε καλύτερα: πιο πάγος και από τον πάγο. Στα χωριά τα πράγματα είναι πιο ανθρώπινα.

Και από δουλειές ακόμα και τώρα εξακολουθούν να υπάρχουν περισσότερες επιλογές στην Αθήνα παρά επαρχία. Πολλοί συνάδελφοι στη δουλειά μου που έχουν έρθει από άλλες πόλλεις, αν και δεν είναι ευχαριστημένοι με τη ζωή εδώ, δεν επιστρέφουν πίσω γιατί δεν ξέρουν τι να κάνουν στο μέρος καταγωγής τους.

Και για να κλείσω το post, ένας λόγος που πραγματικά χαίρομαι που μένω Αθήνα είναι ένας: ΟΙ ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ, που γίνονται όλο και περισσότερες!!! Πραγματικά, πολύ συχνά σκέφτομαι τα παιδιά από άλλες πόλεις που θυσιάζουν το υστέρημά τους και έχουν να αντιμετωπίσουν ΚΑΙ τα έξοδα της μετακίνησης!
Ίσως τελικά η επαρχία είναι κομματάκι σκληρή για τους metalheads!

Κοίτα, όντως η Θεσσαλονίκη είναι μεγάλη και χαώδης όπως η Αθήνα (μη ξεχνάμε ότι την λένε και συμπρωτεύουσα) για αυτό αν θες κάτι ήσυχο και γραφικό όπως λες διάλεξε μια πόλη – που να έχει μεν τις σχολές σου – αλλά και να ανταποκρίνεται στις προσδοκίες σου, με την έννοια ότι είναι μια αναπτυγμένη πόλη που σου δίνει την δυνατότητα να αρχίσεις/συνεχίσεις τις δραστηριότητες που ονειρεύεσαι!

Εγώ σε συμβουλεύω να βγάλεις τον καλύτερό σου εαυτό φέτος για να βγάλεις όσο το δυνατό περισσότερα μόρια – όχι για κανέναν άλλο λόγο – αλλά για να έχεις την ευχέρεια να διαλέξεις την σχολή και την πόλη που θα σε ικανοποιεί στο μέγιστο.

-Και μεταξύ μας τώρα (και κατά την γνώμη μου πάντα) δεν υπάρχει καλύτερη επιλογή απο μια πόλη ήσυχη, γραφική αλλά συγχρόνως με μπόλικη φοιτητική ζωή π.χ. Γιάννενα που μου έχουν πει όλοι ότι είναι μια φανταστική πόλη και με πολύ οργανωμένο πανεπιστήμιο!

Σκέψου με την ησυχία σου και αποφάσισε το καλύτερο για σένα!:slight_smile:

μετα απο 8 χρονια σχολη-ξυσιμο-δουλεια στην αθηνα την κανω για μεσσηνια μερια… στο διλλημα εννοειται οτι ριχνω αθηνα χωρις δευτερη σκεψη λογω των συναυλιων, πλεον θα μου πηγαινει ενα 35αρι συν ΑΝ μπορω να ανεβω…

Αρχίδια ριγανάτα…

ΛΟΙΠΟΝ, το μπιγκ πρόμπλεμ της Αθήνας είναι πως ΔΕΝ είναι…ευρωπαϊκού τύπου Πρωτεύουσα: ένας μπετον-ο-αχταρμάς χωρίς ([I]πολεοδομική[/I])λογική είναι! Ναι, καλύτερη η ζωή στο χωριό, αλλά το γιατί δεν παίζουν μεταλ λαιβ εκεί, δεν φταίει το…χωριό γι αυτό! ΕΧΟΥΝ δυνατότητες να πραγματοποιήσουν συναυλίες ([I]τελευταία χρόνια μικρές πόλεις, κωμοπολεις όπως Λάρισα και Βόλος και 3-4 άλλα χωριά παίρνουν το πάνω χέρι σ αυτό[/I]) , απλά η βαρεμάρα/τεμπελια συνδιαστικά με το κακό το κεφάλι μας ([I]γκρίνια νεοελληνικού τύπου[/I]) έφερε το αποτέλεσμα-τέλμα που γνωρίζουμε χρόνια τώρα…
Και για να επιστρέψουμε στας Αθήναις: ΟΠΟΤΕ πάω σε μεγάλη πρωτεύουσα του Ευρωπαϊκου βορρά, γιατί νιώθω πως…δεν βρίσκομαι σε μεγάλη πόλη αλλά σε…χωριό; Διότι εκεί ΣΕΒΟΝΤΑΙ την ανθρώπινη φύση ([I]και ας χαρακτηρίζουμε τους βόρρειους ξενέρωτους, κρυόκωλους και άλλα τίνα[/I]): φροντίζουν να υπάρχει παντού- στο βαθμό που’ναι δυνατόν- πράσινο. Πλατείες, μεγάλες νησίδες, μη-μπαζωμένες ρεματιές με δασωμένα πλαϊνά, άλση,κ.τ.λ… Σε κάθε 20 μέτρα…πράσινο! Όχι αστεία. Και πολλά σπίτια ([I]κτισμένα από…μεσαίωνα κιολας[/I]) χαμηλά. Χωριατόσπιτα σε…πόλη μεγάλης έκτασης. Και εκεί εννοείται έχουν τα πάντα [I](κ πολλά παραπάνω απ’ οτι η Αθήνα[/I])!. Άρα για μένα η ουσιαστική σύγκριση δεν είναι Αθήνα vs επαρχία, αλλά: [B]ΑΘΗΝΑ VS North European City. [/B]Αυτο μάλιστα…Άντε να φεύγουμε…

Στο αποπάνο ποστ υπάρχει όλη η αλήθεια.

Ισχύει σε μεγάλο βαθμό. Το σκεφτόμουν και εγώ αυτό, πώς στο καλό έχει δομηθεί η Αθήνα, το κέντρο της και είναι έτσι όπως είναι

μια από τα ίδια κι εδώ, άντε να φεύγουμε … 8)8)8)

Αμήν και πότε! :slight_smile:

ΔΕΝ είναι επαρχία,αλλά επαρχίες…Υπάρχουν και αλλού πόλεις που κάνουν συναυλίες!

Η αγορά της Αθήνας πάντως έχει στερέψει.Καλό θα είναι όσοι έχουν τεχνογνωσία να ξεκινήσουν οργανωμένα την αποκέντρωση.

Ο πρωτογενής τομέας χρίζει αναβάθμισης…

Ανάλογα τη φάση της ζωής σου και το πού μεγάλωσες. Δηλαδή αν είσαι αθηναίος φοιτητής εννοίεται επαρχία. Από κει και πέρα σαν πόλεις γενικότερα τα τελευταία χρόνια με την κρίση η Αθήνα είναι μια μαύρη μαυρίλα συγκριτικά με την επαρχία. Εποχές 2006-2007 κλπ η Αθήνα πιστεύω υπερτερούσε πολύ σαν ποιότητα ζωής, επιλογών κλπ.

Στα προάστια της Αθήνας παλεύεται η κατάσταση, λίγες πολυκατοικίες και περισσότερες μεζονέτες και μονοκατοικίες… τώρα αν μου πεις να μείνω στο κέντρο της Αθήνας ή στην Επαρχία… εννοείται πως θα προτιμούσα επαρχία… πολύ χάλια κατάσταση στο κέντρο.

Από την άλλη θα προτιμούσα να μένω σε βόρεια πόλη τύπου Στοκχόλμη, Γκέτεμποργκ κ.τ.λ, όταν όμως σκέφτομαι τον καιρό τους αλλάζω γνώμη :smiley:

Παντως κατα τη γνωμη μου το καλυτερο ειναι η λεγομενη ημι/επαρχια. (Η λεγωμενες πολεις των 500000 / 1.500.000 κατι σαν τη θεσσαλονικη ενα πραγμα).

Ειναι πολεις που ενω δεν σε χαωνουν και δεν σε κλεινουν σε μια απροσωπη ζωη γιατι εχεις χωρους να αναπνευσεις παραλληλα σου δινουν τις δυνατοτητα για καλη ζωη (συναυλιες, θεατρα, δρωμενα).

Εγω μεγαλωσα στον βολο και παρολο που εχει φοβερους ρυθμους ζωης, δεν θα μπορουσα να γυρισω εκει καθως υστερει απιστευτα σε ποιοτητα ζωης.

Μου αρεσει παρα πολυ η ζωη μου στο Τορινο για τους λογους που ειπα πιο πανω. Στην Αθηνα αλλα και σε οσες πολεις εχω παει σαν την Αθηνα νιωθω πως κλεινομαι παρα πολυ σε ζοφερους ρυθμους ζωης.

εγω αν και θεσσαλονικιος ψηφιζω Αθηνα…

Απο αποψη μουσικη,καλλιτεχνικη δηλαδη θεατρα συναυλιες μουσικες σκηνες γενικοτερα τεχνη ειναι σε αλλο επιπεδο(οσον αφορα την ελλαδα) οτι θελει η καρδουλα σου.Στην επαρχια …αναλαμπες…και στην συμπρωτευουσα(μονο στα λογια )λιγα πραγματα.

Οσον αφορα αυτα που αναφερθηκαν οντως το επομενο επιπεδο ειναι ευρωπαικες πρωτευουσες -του βορρα και οχι μονο.
Αλλα για τα δεδομενα της Ελλαδας η Αθηνα ειναι απο αλλο πλανητη!Και ομορφη ειναι και πολυ περισσοτερο πρασινο σε αρκετες περιοχες απο θεσσαλονικη που πηξαμε πραγματικα…με παρα πολλες επιλογες,χαωδης ως προς το μεγεθος αλλα με αρκετα μ.μ.μ
Και συγκρινωντας παλι με την πολη μου θα πω οτι θεωρω πολυ πιο κοινωνικους και ακομπλεξαριστους τους αθηναιους/ες!

Η θεσσαλονικη σαν πολη ηταν πολυ ομορφη με την ανοικοδομηση σταδιακα πνιχτηκε στο τσιμεντο κυριολεκτικα ομως,χανωντας παρκα,παραδοσιακους συνοικισμους χωρους αναψυχης και δυστυχως πλεον μιλαμε για μια κατακρεουργημενη δυσλειτουργικη πολη.

Στα 41 μου θα μου άρεσε πολύ να φύγω από την Αθήνα για κάποια κοντινή πόλη (κατά κύριο λόγο στην Κόρινθο λόγω δουλειάς).Αν και Αθηναίος (έχω ζησει και στο εξωτερικό 8 χρόνια) την έχω βαρεθεί την Αθήνα και μου λείπει πολύ η επαφή με τη φύση.Για παράδειγμα θα μου άρεσε να ασχοληθώ στον ελεύθερο χρόνο μου με τη γεωργία , η χειμερινή κολύμβηση.
Το σκέφτομαι σοβαρά αν και υπάρχουν και διλήμματα όπως το πως θα μπορέσω να ενταχθώ στην τοπική κοινωνία αν και έχω κάποιους γνωστούς εκεί και το θέμα του γάμου.
Πληροφορίες για την Κόρινθο από κάποιον που έχει ζήσει ή ζει εκεί (αν και ξέρω αρκετά) θα ήταν ευπρόσδεκτες.:slight_smile:

Ξαναπαιζει.
Μεχρι τωρα εχω κανει τουλαχιστον 25 μετακομισεις:
Καλογρεζα, Ηλιουπολη (x2), Λιοσια (x2), Πασαλιμανι, Ν.Ψυχικο, Πατησια, Αργυρουπολη (x2), Μεσογεια, Κερατσινι, Θεσ/νικη, Θηβα (x2), Χαιδαρι(x2), Περιστερι, Ν.Ηρακλειο, Πεντελη, Περισσος, Manchester, Λονδινο, LA, Αυλιδα και βαλε…
Παιζει να μου διαφευγουν και κανα δυο περιοχες ακομα.
Υπηρξαν φορες που ειχα αλλαξει 3 σπιτια σε ενα χρονο σε εντελως διαφορετικες περιοχες, που η μια απο την αλλη ηταν στου διαολου το κερατο απο πλευρας αποστασης.

Και λογικο ειναι μετα απο ολα αυτα, να εχω σχηματισει αποψη, υποκειμενικη παντα:

Το καθενα εχει την χαρη του. Βεβαια αν το θεμα ειναι γκομενικο, στην Αθηνα (και ενιοτε Θεσ/νικη) μα κυριως Αθηνα, γνωρισα τυπισες που δεν θα γνωριζα αμα ημουν επαρχια, μα και παλι δεν μπορω ναμαι σιγουρος 100% διοτι δεν μπορω να γνωριζω τι θα ειχε συμβει αν και δυσκολο το κοβω αμα παιζεις με πιθανοτητες.

Γνωριζω την Αθηνα σα ναμαι ταξιτζης. Τι να το κανεις. Στις κεντρικες περιοχες, ειναι μια αχαρη τσιμεντουπολη που σε τρωει σαν το σαρακι. Ωστοσο επειδη ειναι τεραστια και αχανης πολη, υπαρχουν μπολικα προαστια που μπορεις να ζησεις μια χαρα ανθρωπινα, και μαλιστα αρκετες φορες ειναι σα να ζεις επαρχεια.
Απο την αλλη, το κακο ειναι πως αν γεννηθεις εκει, δυσκολα ξεφευγεις ετσι οπως αντιλαμβανομαι προσωπικα.

Πιο παλια υπηρχε η συγκεκριμενη εκπομπη στην κρατικη τηλεοραση:
[I]“Ελλαδα δεν ειναι μόνο η Αθηνα” [/I]
Ο τιτλος της εκπομπης βεβαια ηταν για γελια διοτι υποννοουσε πως οπως δομηθηκε η χωρα με μηδεν αποκεντρωση, δυστυχως Ελλαδα ειναι κυριως η Αθηνα ετσι οπως καταντησε η χωρα. Βρασε ρυζι δηλαδη.
Δεκαετια 90 αρχες νομιζω, ειχε ψηφιστει νομοσχεδιο με οικονομικα κινητρα για αυτους που θα εφευγαν απο Αθηνα για να πανε μονιμως σε επαρχιακη πολη; Τσαμπα το εκαναν. Κανεις δεν εφευγε ευκολα απο την Αθηνα, πολυ λιγοι το επιχειρησαν, και ετσι το νομοσχεδιο πηγε στραφι, ισως και για αλλους λογους βεβαια (ανεπαρκης σχεδιαση κλπ).

Και οσο σκεφτομαι πως υπαρχει πιθανοτητα να φυγω απο Λονδινο για Ασια με προοπτικη καποια στιγμη να καταληξω Αυστραλια, παρολα αυτα και παλι θα μου λειπει η γαμημενη αυτη τερατουπολη. Για αυτο σας λεω παιδες: Μακρια απο αυτη την χαβουζα!

Αληθεια οι μεταλαδες τι σχεση εχουν με το topic? Ακομα ψαχνω να το βρω :-k

Επαρχία all the way !

ετσι ακριβως.

κι εγω το ιδιο.