Accept (θεοί)

+10 . Οπως τα λες ειναι . Κολοφαρδε εισαι πολυ τυχερος που εχεις ζισει τοτε και εχεις βιωσει αυτα τα αλμπουμ στη γεννηση τους . Ρεσπεκτ .

Να σου πω εχω ζησει οχι τοσο τα πρωτα αλμπουμ τους αλλα τις μεταγενεστερες δουλειες τους,μιας και ημουν μικρος τοτε οταν εβγαιναν οι πρωτες καλες κυκλοφοριες τους(δηλαδη 81-85)αλλα επειδη στην Ελλαδα τοτε τα μουσικα δρωμενα αργουσαν λιγο να φτασουν και ειδικα στην Λευκαδα που ξεκαλοκαιριαζα,το aftershock των δισκων αυτων κρατουσε για καιρο εκει και διαρκουσε για χρονια ,μιας και δεν ειχαμε και πολλες επιλογες…σχεδον ολη η γειτονια ακουγε Accept και αυτοι μου τους εμαθαν ουσιαστικα(μαζι με τους αλλους θεους Running Wild!!) ,το καλοκαιρι του 88 και του 89…ειδικα εκεινο το Metal Heart ειχε γινει πολυ σουξε στην γειτονια,μιας και καποιοι απο τους γειτονες μου ηταν ηδη στο γυμνασιο και μαθαιναν και εμας τους μικροτερους μεσω tape trading σωστη και ΠΟΙΟΤΙΚΗ μουσικη…ηταν ωραια και ρομαντικα χρονια εκεινα…στο γυμνασιο και αρχες Λυκειου ,πραγματικα τους ελιωνα τους Accept…περιμενα πως και πως να ξεκινησει το επομενο τραγουδι απο το Balls to the Wall και απο το Metal Heart για να αναταθω ψυχολογικα…το ιδιο πωρωτικο αισθημα μου εδιναν και οι Running Wild,οπου επεσα να τους μαθω στην χρυση εποχη τους 1988-1994…(Death or Glory αξεπεραστο επος…)…ηταν τα 2 συγκροτηματα που σημαδευσαν τις διακοπες μου μεχρι τα μεσα του 90…μετα το γυρισα σε πιο σκοτεινα αλλα και progressive ακουσματα χωρις να τους ξεχασω ποτε…τωρα ακουω το Go back to Hell ,απο το Αnimal House του UDO …πραγματικα μονολιθικο,ογκολιθικο και αρχετυπικο pure metal!!!
Eternal Hail!!!

Nικος Summoning

Πολύ τον πάω αυτόν τον τύπο ^^

Σωστος ο φιλος Αshen_Cold. Ο Udo εχει βγαλει πολυ καλες δουλειες που εχουν αγνοηθει από τους περισσοτερους. Ακόμα κράζω όσους γνωστους μου εχασαν την υπερσυναυλιαρα στο Ροδον (το '04) για να δωσουν τα λεφτα τους στους Σκορπιονς. Ο Udo βγηκε, γ%$%^σε και εφυγε. Εδωσε ενα Χεβυ Μεταλ λαιβ με την εννοια του ορου, συν τα μυαλα μας στο χερι.

Τι να λεμε τωρα. Ακουστηκαν επικες κομματαρες με τις επιλογες απο Αccept να ειναι μπολικες στο σετ λιστ. Η μπαντα ειχε ενεργεια, ο Udo ηταν σε πολυ καλη μερα και εκανε και ενα μικρο σοου. Στην αρχη βγηκε με ενα jacket νομιζω σα καπαρντινα (δε θυμαμαι), μετα στο Holy ντυθηκε παπας, στο Man And Machine φοραγε ενα jacket και καλα σαν cyborg και μετα ειχε την κλασσικη ‘‘στρατιωτικη’’ εμφανιση του.

Το σαπορτ ηταν οι InnerWish. Νταξ εσπειραν, δε χρειαζεται να πω αλλα.

Και:

[CENTER][/CENTER]

Ξυλο :!: “Independence Day” ρε #$$%$^ :!:

Εδιτ: Κριμα που στο Ροκγουειβ οι Accept ηταν υπερμετριοι. Πολυ κριμα. Μακαρι να ερθει παλι ο Udo και να ειναι σε φορμα…

Και οι accept αποτελουν ενα απο τ αγαπημενα μου γκρουπ…(ισως και περισσοτερο απο τους πριστ αν ακι τωρα πια οι δευτεροι μα ρεσουν περισσοτερο)…Ειχα ακουσει το Im rebel στις αρχες της ‘‘μεταλλικης μου καριερας’’ και ειχα πορωθει…Τους δισκους μεχρι το face the heat τους ειχα λιωσει…Η αληθεια ειναι πως οτι αλλο ακουσα δν μ αρεσε(και απο τους ιδιους τα 90s αλμπουμς και απο την καριερα του)…Επισης δεν τρελαινομαι για το μεταλ χαρτ δν μ αρεσει τοσο!Kai o udo μερικες φορες με κουραζει…καπως…Το αγαπημενο μου ειναι to balls to the wall!!!Κα restless and wild καιι breaker και το το πρωτο !!:smiley:

Αμάν πια, μέχρι και στο thread των Accept για τους Σκορπιούς θα γράφετε?

Eat the heat είναι ο δίσκος :stuck_out_tongue:

Ουπς κεκτημενη ταχυτητα8)

ακουγα παλι το balls to the walls και ειπα να ξεθαψω ενα ξεχασμενο τοπικ
οι accept ειναι θεοι ρεεε, καθαρο heavy metal

Εμπνευστές του nick μου. Γενικά ο δίσκος Restless and Wild είναι από τους αγαπημένους μου με πολύ καλά κομμάτια όπως τα Fast as a Shark, Get Ready, Neon Nights, Restless and Wild και φυσικά το Princess of the dawn. Ακολουθούν Russian Roulette και Eat the Heat.

Προτιμάω London Leatherboys και Fight It Back από Balls, όπως και το Burning από Breaker. Καλά, Restless = κορυφή…

ACCEPT = Το ιδιο το heavy metal. :wink:

Καντε επανασυνδεση να παρει φωτια το συμπαν ολοκληρο ωρε !!! :smiley:

μεγαλο κομματι του heavy metal οι γερμανοι…
τα metal heart,breaker,balls to the wall ειναι υπερκλασσικα pure heavy metal albums ενω το restless and wild ειναι μεσα στα 20 αγαπημενα μου ablums ever!

To Νeon nights δεν σπέρνει?Eιδικά στο θεικό τελείωμα…

Εχουν και καλύτερα.

Προφανώς.Απλά το θεωρώ λίγο υποτιμημένο.

τεράστιο συγκρότημα με δισκάρες και ύμνους, απλά ΘΕΟΙ!

Αυτό είναι αλήθεια :wink:

Για να ξεθαυτει το thread…

Τραγουδια-Υμνοι τα περισσοτερα τραγουδια σε ενα δισκο-σταθμο για το Heavy Metal.
Μοναδικη ενσταση μου ειναι οτι μετα το αρχικο ριφ του Son Of A Bitch,το τραγουδι καταντα απιστευτα βαρετο.
Αφθαρτη στο χρονο η μπαλαντα-μονολογος-ερωτικη απογοητευση του Can’t Stand The Night χωρις να χανει σε ενταση.Το Breaking Up Again δεν ειναι Accept(τραγουδα και ο Peter Baltes) αλλα και παλι ειναι αξιολογο.Τα υπολοιπα τραγουδια δεν μπαινω στην διαδικασια να τα σχολιασω,αγγιζουν την τελειοτητα με αγαπημενα τα Midnight Highway,Breaker,Burning,Starlight να κλεβουν την παρασταση.Δεν λεω,ξεχωριστη η φωνη του Udo που επιβαλλεται στον ακροατη,αλλα για μενα οι Accept ηταν οι κιθαρες.

Οι Accept ήταν όλα…αλλά ήταν και ο Udo ωρέ…

Καλά είμαστε σοβαροί??? 3 χρόνια είχαμε να γράψουμε σε αυτό το thread? Και μόνο 5 σελίδες? #-o#-o#-o
Εγω θα ήθελα να αναφερθώ στην επάνοδο που έκαναν το 2010 με έναν αξιοπρεπέστατο και πολύ καλό δίσκο. Ακούγοντας για πρώτη φορά ότι θα έσκαγαν και πάλι μύτη, και με άλλο τραγουδιστή μάλιστα, η αντίδρασή μου ήταν φυσικά να γελάσω. Βέβαια, όταν άκουσα το Blood of the nations και τις ριφάρες του Locked and loaded, του Pandemic, το επιβλητικό Abyss κλπ κλπ το γέλιο μου κόπηκε.
Και βέβαια καθοριστικό παράγοντα στην επάνοδο αυτή αποτέλεσε ο Μαρκ, ο οποίος όπως είδαμε και εδώ έχει την ιδιότητα να κερδίζει τον κόσμο από την αρχή με το πάθος του και την ενέργεια που βγάζει στη σκηνή.
Εντάξει, ο τύπος είναι κατι σαν μέσος όρος του γερμανού και του Bon Scott και του αξίζουν πολλά μπράβο, άσχετα αν με άλλο τραγουδιστή αγαπήσαμε και εκτιμήσαμε αυτή τη μπαντάρα.
Το live του Φεβρουαρίου ήταν από τα καλύτερα που έχω δει κα μου λείπουν ήδη…ελπίζω σε γρήγορη έλευση στη χώρα μας. :slight_smile: