Καλύτερα albums των '00s

κατσε εδω ρε συ να πεις αποψη και μετα φευγεις (απο που ηρθες κ που πας ?)

Ναι αλλά αν και οι 3 το είχαν ψηφίσει απο 16-20 καταρρίπτει αυτό που λες γιατί θα έχει 3/4 αλλά μόνο 15 πόντους.

Edit για ChrisP: Μόλις γύρισα και η βαρεμάρα έχει χτυπήσει κόκκινο…:frowning:

εχεις δικιο , τοχα σκεφτει πριν αλλα λεω σιγα μην κατσει κανεις αν το ψειρισει

(εκανα edit στο ποστ μου)

Εγώ όντας του θεωρητικού δε μπορώ να συνεισφέρω στην κουβέντα. Να πω μόνο πως θα ναι καλό και για μένα να μην παίζει καταλυτικό ρόλο η θέση ενός άλμπουμ στη λίστα κάποιου αλλά η συχνότητα εμφάνισης του άλμπουμ στις λίστες όλων.

Και να κάνουμε και καταμέτρηση συγκροτημάτων στο τέλος όπως ανέφερα πριν.

Στις επόμενες μέρες θα ποστάρω και τη δική μου λίστα, προς το παρόν έχουν μαζευτεί καμιά 80αριά υποψήφιοι δίσκοι, δύσκολα τα πράγματα αλλά θα βγάλω άκρη (ε, το προσωπικό γούστο θα παίξει τον καταλυτικό ρόλο στο τέλος).

Τρέμω στη σκέψη του δημοψηφίσματος για άλλες δεκαετίες, άντε να βγάλεις 20 μόνο αγαπημένα (γι’ αυτό και είναι απαραίτητος ο διαχωρισμός σε υποείδη εκεί)

'Ηρθα από τον άρη και λέω να φύγω για πιο μακριά.

Δεν λέω την άποψή μου, εδώ ισχύει ο νόμος του χόρορ.

πω μωρέ.
να σου θυμίσω πως το σύστημα βαθμολόγησης που ισχύει είναι δική σου ιδέα ε?

Του χάμερ είναι, μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Και για να είμαι ακριβής, το σύστημα του χάμερ είναι 20 στο πρώτο, 19 στο δευτερο κ.ο.κ. και μπόνους έναν βαθμό για κάθε επανεμφάνιση σε λίστα.

Καλά σας κουράγια. :smiley:

Ρε δε σκεφτονται ολοι με τον ιδιο τροπο,καθενας τα ζυγιζει αλλιως μεσα του.Οποτε πιστευω οτι ενας συνδυασμος αυτου

και αυτου

θα ηταν ο,τι καλυτερο γιατι ειναι DIY:p Υπαρχει παλι ταβανι στους βαθμους,ο γιουζερ τα ρυθμιζει ολα(ποσες ισοβαθμιες θα υπαρχουν,ποσο μεγαλη η μικρη θα ειναι η διαφορα του ενος απο το αλλο κτλπ),τους υπολογισμους πλεον τους κανει επισης ο γιουζερ κι ο poll-KREATOR με μια προσθεσουλα ειναι κομπλε.

ακριβώς αυτό το σύστημα σκοπεύω να εφαρμόσω.
αλλά μη με κατηγορείς για αδιαλλαξία ξέρωγω.
απλά εγώ είμαι θεωρητικός και προσπαθώ να καταλάβω ποιο σύστημα είναι το καλύτερο.
και θεωρώ πως αυτό είναι μέχρι στιγμής το πιο σωστό, πέρα από διπλωματισμούς και τα συναφή.
τώρα δεν ξέρω, αν θέλετε κάντε poll για τον τρόπο βαθμολόγησης.εγώ είμαι πηγμένος στις εργασίες αυτό το διάστημα.

edit: το σύστημα με τους βαθμούς που τους μοιράζει ο καθένας όπως θέλει αυτός, θεωρώ πως είναι το πιο ασαφές για το τελικό αποτέλεσμα.

explain.Και αυτο και για τις “δημοσιες σχεσεις” που δε το πιασα.

γιατί δεν υπάρχει ακριβές τελικό αποτέλεσμα.κάποιος δίσκος που παίρνει τέταρτη θέση μπορεί να έχει παραπάνω βαθμούς από ένα που παίρνει πρώτη.
και στην τελική ένα δημοψήφισμα είναι, δε σημαίνει πως αν ένας δίσκος είναι πιο κάτω από άλλον έναν θα χαλάσει τις σχέσεις σου με αυτήν τη μπάντα ξέρωγω…
χρόνος υπάρχει.αν δεν είστε σίγουροι για τη σειρά μπορείτε να συντάξετε τη λίστα αργότερα.

@horror

τωρα ειδα οτι θα παει μεχρι τελος του χρονου το 00s

οποτε 1η σεπτεμβριου θα ξεκινησω τα 90s rock να τρεχουν

μηπως κανουμε back-2-back ανακοινωση αποτελεσματων στο τελος της χρονιας (πρωτα ο θεος)

επισης μου κανει εντυπωση πως δεν εχετε βαλει να τρεχει κ ενα 80s μεταλ δημοψηφισμα

πως και ετσι ?

Oταν λεμε οτι θα τους μοιραζει οπως θελει εννουμε οτι θα εχει παλι φθινουσα βαθμολογικη σειρα η λιστα απλα οι διαφορες δε θα ειναι ομοιομορφες,θα ειναι στη κριση του user.Νομιζω δεν υπαρχει πιο ακριβης τροπος για να εκφρασουμε τη διαφοποιηση των αλμπουμς οπως την εχουμε στο μυαλο μας.Και που κολλαν οι σχεσεις με τη μπαντα κι οι δημοσιες σχεσεις,απλα λεμε οτι το ζητουμενο ειναι οι διαφορες να ειναι οσο το δυνατον πιο ρεαλιστικες γι’αυτο λεγαμε στην αρχη για μικρες αποκλισεις και τα σχετικα.Anyway…

ε θα επρεπε να γινει τοπ 50 αλλιως θα ηταν ματαιο

Το 80’s αν ειναι να γινει θα γινει μονο του.

Επισης βρειτε τα στον τροπο βαθμολογησης γιατι να βγει ως αποτελεσμα
κατι που οι περισσοτεροι δεν συμφωνειτε με τον τροπο που βγηκε δεν
εχει και πολυ αξια.

Η πρότασή μου έγινε στα πλαίσια του "κουβέντα να γίνεται "συμπληρώνοντας την σκέψη του pumpkin. Ο horror που ανέλαβε τη βρώμικη δουλειά ας βαθμολογήσει όπως θεωρεί πιο αξιόπιστα. Εννοείται θα θελα να συμμετέχουν όσο γίνεται περισσότεροι στην ψηφοφορία και δεν υπάρχει περίπτωση να βγω και να γκρινιάξω για τα τελικά αποτελέσματα ή να καταγγείλω τη διαδικασία…:stuck_out_tongue:

Καλό θα ήταν να μη γίνονται όλα μαζί τα δημοψηφίσματα, αλλά με απόκλιση κανενός μήνα το ένα απο το άλλο. Μην έχουμε και 10 sticky threads μαζεμένα ξέρω γω.

Επίσης για κάθε δημοψήφισμα καλό θα είναι να υπάρχει το αντίστοιχο του έξτρα θρεντ, σαν αυτό που γράφουμε τώρα, στο οποίο και θα συζητάμε ό,τι δε θα μπορούμε στο άλλο που θα έχει μόνο λίστες.

Τέλος, μια που είπατε για '80ς, να θυμίσω απλά πως τα '80ς δεν ήταν μόνο μέταλ! (οι μισοί απο τους αγαπημένους μου δίσκους της περιόδου είναι μη-μέταλ)

Όσο αφορά τις μη-ροκ κατηγορίες (ηλεκρονική μουσική,τριπ χοπ κλπ) νομίζω θα ήταν καλύτερο ή να έχουν δικό τους δημοψήφισμα (χωρίς δεκαετία ενδεχομένως) ή έστω, να μπουν μαζί με τα alternative κλπ. (μιλάω για μελλοντικά δημοψηφίσματα πάλι, όχι γι’αυτό εδώ που τα έχουμε όλα)

ρε τι βιάζεστε να κάνουμε δημοψήφισμα και για τα 90s και για τα 80s… έτσι όπως πάμε, μέχρι να βγει ο χρόνος θα χουμε φτάσει στην εποχή του ψυχρού πολέμου.

επίσης, σχετικά με τον τρόπ βαθμολόγησης, προφανώς και δεν υπάρχει σωστός ή λάθος. το θέμα είναι να αποφασίσεις τι κριτήρια θες να ικανοποιεί η συνολική λίστα, οπότε μετά προσπαθείς να βρεις το “δικαιότερο” σύστημα.

εμένα το σκεπτικό μου είναι το εξής:

α) όσο το δυνατόν όχι μεγάλα νούμερα, δλδ οπωσδήποτε ο τελευταίος δίσκος πρέπει να παίρνει έναν πόντο.
β) όχι τεράστιες διαφορές βαθμολογίας ανάμεσα στα άκρα της λίστας, δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.
γ) προτιμώ μια ταξινόμηση που ξεκινάει από τις τελευταίες θέσεις με μεγαλύτερες ομάδες και όσο ανεβαίνουμε προς τα πάνω διαμερίσματα οι ομάδες μικραίνουν.
δ) στις πρώτες θέσεις θέλω να υπάρχει διαβάθμιση, γιατί κακά τα ψέμματα πάνω το ψυρίζουνε πιο πολύ για ευνόητους λόγους, ενώ όσο κατεβαίνουμε τα βάζουμε στο ίδιο σακί πάνω κάτω.

το σύστημα του μάνου δεν είναι άσχημο σαν ιδέα. απλά μπελαλίδικο. άσε που ίσως και να βασιστούμε στο ότι ξέρουν όλοι ΠΡΟΣΘΕΣΗ. εγώ πάντως αμφιβάλλω. θα πρέπει να αλλάξουνε και όλοι τις λίστες τους, χέσε ψηλά κι αγνάντευε δλδ. α, θα βγει και το λάδι στον καταμετρητή ε. πφ.

ψ. ρε συ χορρορ, πλάκα μας κάνεις? έχεις λιώσει να ανοίγεις polls και τώρα λες πως δεν προλαβαίνεις λόγω φόρτου? :lol: πες ότι δε θες, δεν είναι κακό. για την ιστορία βέβαια, ούτε γω συμφωνώ να ανοίξουμε πολλ για τον τρόπο βαθμολόγησης.

ρε, έχω να παραδώσω τρείς εργασίες το σεπτέμβρη.τελευταία μου χρονιά φέτος.δε θέλω να χρωστάω μαθήματα για αργότερα.
και γενικά μέχρι μέσα σεπτέμβρη δεν προβλέπεται να ανοίξω νέο poll.:stuck_out_tongue:
αντικειμενικά βέβαια, θεωρώ πως το υπάρχον σύστημα βαθμολόγησης είναι το καλύτερο για όλους και αυτό που μπορεί να ανδείξει με τον πιο αντικειμενικό τρόπο τα αποτελέσματα.πείτε πως είστε συντάκτες σε ένα περιοδικό ή σε μια ιστοσελίδα και σας ζητούν μια λίστα στην τελική.

κλείσε το μοντεμ να σωθείς, δεν τη γλυτώνεις αλλιώς.

οκ? το κανες?

χορρορ?

[SIZE=“1”]ωραία, έφυγε παιδιά, βγείτε. πόσους βαθμούς είπαμε η τρίτη θέση?[/SIZE]

:lol:

Ρε παιδια ολοκληρο AENIΜΑ εχετε κατανοησει,σε απλες συγκεκριμενες λογικες ενστασουλες κολλατε?