Alter Bridge

λίγα σκόρδα για εξορκισμό…

https://www.youtube.com/watch?v=EOXSlRAmLlI&index=4&list=PLMUUrr4GcmCpmxpj3diCSA9XUmxMo0Eis
Ρε παιδιά δεν δένει πολύ όμορφα η συμφωνική στο Writing on the Wall; Έχω ακούσει σχεδόν ότι τραγούδι είχαν στο setlist στο RAH και έτσι όπως το ακούω το συμπληρώνει ιδανικά. Εσείς τι λέτε;
Το σίγουρο είναι ότι αναμένουμε το DVD πως και πως…

From Mark:

"I’ve been going through all the stuff I’ve been working on. I need to organize stuff and send it to Myles [Kennedy, vocals]. We just have to work over Skype and stuff now.
"But we’re scheduled to go into the studio in like March and April. Our manager is here right now and I’m like, ‘You’re out of your mind.’ I’ve hardly been able to put my head together to think about the next Alter Bridge record because I’m still learning to perform these songs off of this [latest solo] record [‘A Dying Machine’].
“I don’t want it to be anything but the best record we’ve done. Hopefully, we’re ready by then, but they have us slotted for March/April. And then I tour after that with Tremonti over the year again while they’re setting up that record. And then we come back and tour late 2019 with Alter Bridge.”

3 Likes

Τρομερό video που σχεδόν αποτυπώνει το μαγικό feeling των 2 βραδιών στο Royal Albert Hall. Όσο περνάει ο καιρός τόσο περισσότερο εδραιώνεται μέσα μου ως μια από τις ωραιότερες συναυλιακές εμπειρίες που έχω ζήσει.

Έχει φύγει παραγγελία εννοείται.

1 Like

Αυτό, μαζί με το Rarities και το τελευταίο που τα έχει 10 ευρώ στο στορ της ναπαλμ και με 2 μπλουζάκια γιατί είμαι merch addict . Το ποστ το έκανα το πρωί που ο ταχυδρόμος έφερε το Cauterize των Tremonti και έπαιξε σερί με Blackbird και ΙΙΙ, και εδώ και λίγη ώρα χαζεύω ξανά βίντεο από λάιβ, συνεντεύξεις κλπ, ωραία περνάμε γενικά

2 Likes

:heart_eyes:

1 Like

Να διακοψουμε λιγο την πολυ ενδιαφερουσα συζητηση για το αν το run to the hills ειναι καλο κομματι (λολ ρε) και να ασχοληθουμε με κατι επικαιρο.

Ηρθε χθες το dvd/blu ray/cd του royal albert hall και μεχρι και τωρα που γραφω το ποστ αυτο δεν εχει σταματησει να παιζει. Μπορει οι συνεργασιες με ορχηστρες να εχουν γινει λιγο κλισε πλεον, αλλα αμα το κανεις σωστα τοτε “it elevates the songs” που λεει και ο Myles. Αναλογως πιστευω αυτη η κυκλοφορια μπορει να αναγαγει καποιον που εβρισκε τους AB απλα καλους, συμπαθητικους κλπ (οπως εγω), σε fan που στην επομενη περιοδεια θα ψαχνει να δει που μπορει να τον παει η ryanair για να τους δει.

Ολα φαινονται να ειναι ακριβως οπως επρεπε να ειναι, ο πανεμορφος χωρος, ο εκδηλωτικος κοσμος, το συγκροτημα, η ορχηστρα, το setlist κι ας κανανε μολις 2 προβες ολοι μαζι λιγες μερες πριν. Btw, επικο το σημειο στην πρωτη προβα που μολις τελειωνει η εισαγωγη του Slip to the Void, μπαινει ο Tremonti μονος του, η ορχηστρα για καποιο λογο ειναι στα χαμενα και λεει ο θεος “that would be bad” με ενα βλεμμα “καλο θα ειναι να μου εξηγησει καποιος τι παιχτηκε γιατι θα αρχισω να απολυω κοσμο” :joy:

Ειναι σημεια που δεν ξερεις ποιον απτους 2 frontmen να θαυμασεις, οταν τραγουδανε μαζι ή οταν σολαρουν. Ειδικα ο Myles με εφτασε αρκετα κοντα στο να πεταξω την κιθαρα μου απτο παραθυρο, (ειχε δηλαδη τα αντιθετα αποτελεσματα απο αυτο που θελει να πετυχει με το Future Song Foundation :yum: ) δε φτανει που τραγουδαει στο ΤΕΛΕΙΟ χωρις να προσπαθει ιδιαιτερα, ε να μωρε παιζει και τα κερατα του στην κιθαρα. Κανε και κανα λαθος που και που ρε μαν, οκ.

Highlights τα λιγο μεγαλυτερα σε διαρκεια κομματια που δεν παιζουν τοσο συχνα και αναδεικνυονται εδω, οπως τα Fortress, The Last Hero, Words Darker…, The End is Here, οχι οτι μπαλαντες οπως το In Loving Memory δεν προκαλουν ανατριχιλες, απλα καπου πρεπει να εστιασουμε.

Αν και ειναι πολυ νωρις, νομιζω ειναι απτα καλυτερα dvd που εχω δει, αφου προκαλει ενα συναισθημα του τυπου “βλεπεις κατι μεγαλο τωρα”, οπως κανουν αυτα που αγαπω περισσοτερο απτη συλλογη μου. Οπως λεει και ο @Outshined (ο οποιος αν δεν κανω λαθος κανει και ενα cameo, ε;) στην κριτικη του, ειναι οσο πιο κοντα γινεται σε feeling με ενα κανονικο live.

Παντα τετοια :metal:

5 Likes

Oh my! Πως με κατάλαβες; :blush:

Πραγματικά δεν έχω άλλα λόγια για αυτό το dvd.

1 Like

Τι λαθη περιμενεις σε μια επισημη λαιβ κυκλοφορια τετοιου τυπου ρε μπαγασα;

Ε απο τη φωτογραφια στο σαιτ, σε εχω δει και απο κοντα σε καποια λαιβ… Βοηθησε και το πλανο που ουτε παραγγελια να το εκανες :yum:

@pantelis79 Δεν εννοουσα να ειναι ξεκουρδιστος ή να παταει οπου να ναι ρε μεγαλε, το ειπα ετσι επειδη μου εκανε εντυπωση το ποσο καλος κιθαριστας ειναι, γιατι οπως ολοι στεκομουν κυριως στη φωνη. Και παλι, καποια θεματα που παιζει, ομολογουμενως δυσκολα αν συνυπολογισουμε οτι τραγουδαει ταυτοχρονα, ε θα μπορουσαν να ειχαν βγει λιγοτερο “καθαρα”. Τωρα αν ειναι πειραγμενο δεν ξερω, οταν το δω μερικες δεκαδες φορες ακομα θα σου πω. Επισης, εντυπωση μου εκανε το ποσο δικαια ειναι μοιρασμενη η κιθαριστικη δουλεια μεταξυ των 2, περιμενα ο Tremonster να εχει τη μεριδα του λεοντος, αλλα οχι.

Εσυ δηλαδη οσες λαιβ κυκλοφοριες εχεις δει/ακουσει ειναι αψογες; Πχ o Alder στο τελευταιο των FW δεν ειναι και εντυπωσιακος, στο Light and Shade… ας πουμε εκτιθεται λιγακι. Να μην πω για ολοκληρους Dickinson και Gildenlow που μπερδευουν στιχους σε επισημες λαιβ κυκλοφοριες. Το καλυτερο απ ολα στο Year of the Voyager που ο Dane προλογιζει το Heart Collector, ο Williams στον κοσμο του, ετοιμος να πυροδοτησει moshpit ξεκιναει το Born και o Loomis σε φαση “δε γαμιεται, Born? Born.”. Προτιμω 1000 φορες τετοιες τιμιες στιγμες που δειχνουν οτι οι μουσικοι ειναι ανθρωποι και οχι ρομποτ, παρα μονταρισματα στο στουντιο.

3 Likes

χμ, μήπως συστηθήκαμε πρόσφατα σε κάποιο live;

Οχι, νομιζω περσι στους Threshold πρεπει να ηταν που σε ειδα. Δεν το εχω και τοσο το να ξεκιναω κουβεντα γενικα, αλλα την επομενη φορα αν σε δω θα ερθω να σου δωσω ενα ρισπεκτ :wink:

Το λέω γιατί συστηθήκαμε με έναν άλλο παοκτζή του φόρουμ πρόσφατα (μήπως μπήκε με άλλο nick γιατί πρέπει να κάνει banια αυτή την περίοδο).

Στην επόμενη όμως!

1 Like

Χαχα, ζουμε αναμεσα σας!

Οοκ :+1:

2 Likes

Ε επόμενη περιοδεία πρέπει να τους ξαναδώ. Έχουν περάσει πολλά χρόνια από το ABIII. Είναι σα να είδες Maiden επί Number Of the Beast και τώρα βγάζουν το Somewhere in Time.

ΠΑΟΚτσή

(btw, ποτέ δεν κατάλαβα την ευαισθησία με το συγκεκριμένο, το εκλαμβάνουν ως βρισιά αν τους πεις ΠΑΟΚτζήδες :heart_eyes:)

μΠΑΟΚτσή

7 Likes

Τη μΠαναγια σου

7 Likes

Αυτα τα ανυπαρκτα επιχειρήματα παντα μου προκαλουσαν συμπονοια εξάλλου πολλοί χρόνιοι καρκινοπαθείς ζουν κανονική ζωή χωρίς υπολείμματα από την νόσο τους

2 Likes