Alter Bridge

Μόνο Θρας.

Η αλήθεια είναι ότι και τους ΑΒ άργησα πάρα πολύ να τους εκτιμήσω, πιο πολύ κόλλησα με το προσωπικό του Myles, μετά έπρεπε να γυρίσει ο αδερφός μου από live Tremonti στο Λονδίνο λίγες μέρες πριν το rockwave και μετά να τον δω κι εγώ στο Rockwave (σαγόνι στο πάτωμα, καταδρομική στο μερτς για μπλουζάκι και πίσω στην καλή θέση που είχα καβατζώσει για να δω από κοντά Maiden) για να ασχοληθώ πάλι και να ακούσω ξανά δισκογραφία. Άκουγα το Blackbird πρόσφατα και νομίζω όταν το άκουσα πρώτη φορά (πριν χρόνια) είχα πει “οκ έπος το ομώνυμο και άντε 1-2 καλά κομμάτια ακόμα”, δεν ξέρω τι πρόβλημα είχα :")

Το Sevendust πολύ ωραίο, κάνε μια λίστα με “τέτοιες μπάντες” για να τσεκάρω, δεν έχω καμία επαφή με αυτόν τον ήχο =Ρ

(love can only heal 10/10 ε)

6 Likes

Δεν εχω και μεγαλη καψουρα να ξαναβαλω κουλουρα.

η εκδοση του κομματιου ηταν αυτη εδω.

αν την ξανακανω την εξυπναδα θα βαλω κανα hardcore Κομματι ή εστω το white knuckles ,αντε και το Metalingus !

Για να την πω ολοκληρη την ιστορια … με την εισαγωγη του Master of Puppets ειχα μπει , αυτη με την συμφωνικη και μετα το τραγουδι που χορευει το ζευγαρι ηταν αυτο των Alter Bridge.

Μπαντες σε αυτο το στυλ αρκετες , αλλα νομιζω οτι οποιος γουσταρει περισσοτερο “παραδοσιακο” μεταλ , δυσκολα θα τις εκτιμησει. Σιγουρα υπαρχουν και πολλα σκουπιδια.

2 Likes

se ayto to 8ema, kanena

(το εν λογω απαιτει γκρικλις :joy:)

1 Like

Ο Παντέλος έχει ανεξήγητο κόλλημα. Του το συγχωρούμε. Κάποια μέρα θα παραδεχτεί (χαμηλόφωνα) ότι είχε κάνει λάθος :smiley: ΄

Αφού υπάρχουν λoιπόν κι άλλοι Μπρίτζηδες (και δεν θα νιώθω μόνος βαρεμένος που τραβιέται όλη την ώρα εξωτερικό να τους δει) θα πω σιγά-σιγά κάποια πράγματα πιο οπαδικά.

Προς το παρόν μια ερώτηση: Θεωρείτε τους AB περισσότερο μια metal μπάντα ή μια rock μπάντα; Σίγουρα στοιχεία έχουν και από τα δυο είδη και οι γραμμές είναι λεπτές και μπλα μπλα, αλλά αν έπρεπε να δώσετε έναν από τους δυο προσδιορισμούς τι θα λέγατε;

2 Likes

Εγώ θα έλεγα ότι (για τα δικά μου γούστα/ακούσματα κλπ) είναι η πιο μέταλ από τις ροκ μπάντες εκεί έξω, και θα αποχωρήσω ικανοποιημένος που μάλλον δε βγήκε κανένα νόημα από αυτό που είπα.

Σίγουρα πάντως μπήκαν στο τοπ3 των συγκροτημάτων που πρέπει οπωσδήποτε να πάω εξωτερικό στην επόμενη περιοδεία για να τους δω (μαζί με Coheed & Cambria και Gojira που τους είδα 2 φορές αλλά θέλω κι άλλο)

edit, εδώ τα λένε ωραία για το τι έχει “μάθει” ο ένας στον άλλον, είχα δει και τον Myles σε κάποια φάση με μπλουζάκι Gojira οπότε ίσως αυτό που έγραψα πιο πάνω να μην είναι τόσο μακριά από την πραγματικότητα

4 Likes

εγώ αφήνω αυτό εδώ, αφού κάποιος το ανέβασε:

Υποψήφιο για καλύτερο τραγούδι της προηγούμενης δεκαετίας στα βιβλία μου.

5 Likes

Νομίζω είναι πιο κοντά στο ροκ. Τα περισσότερα κομμάτια είναι ροκ. Τα χιτάκια ηθελημένα ή μη, οι μπαλάντες, τα πιο πειραματικά όπως This Side of Fate, Calm the Fire. Κάποια από τα έπη είναι πιο κοντά στο μέταλ όπως το Last Hero και το Fortress. Κάνα White Knuckles.

Αυτό που ίσως σε μπερδεύει και νομίζεις ότι είναι μέταλ είναι ο ήχος που έχουν στις ρυθμικές που ναι μεν είναι βαριές αλλά τα θέματα δε φέρνουν σε μέταλ. Ας πούμε 80% ροκ, 20% μέταλ.

5 Likes

Νομίζω πως τείνω προς αυτή την άποψη κι εγώ περισσότερο από του bastard (σόρρυ του disconnect εννοούσα).

Heavy rock ίσως;

2 Likes

Αν δεν το έχεις κάνει, άκου Chevelle χθες. Από τις πιο υποτιμημένες μπάντες εκεί έξω. Αν οι AB κρατάνε από “κλασικό” metal, αυτοί κρατάνε από nu/post-grunge, με την καλύτερη δυνατή έννοια. Ενδεικτικά.

Για Blackbird δεν υπάρχουν λόγια, προσωπικά και στο End Is Here από το Royal Albert Hall με πήρανε τα ζουμιά.

Περί ταμπέλας

ξεκάθαρα.

3 Likes

Μια διευκρίνιση εδώ πριν πέσει το 1000χρονο ban, όταν άλλαξε το forum είχα κάνει κατά λάθος mute όλα τα threads στα οποία έγραψα έστω και ένα ποστ. Αυτό με ένα κλικ σε λάθος κουτάκι. Η λύση που μου πρότεινε τότε ο “είμαι δεν είμαι moderator” ήταν να κάνω 400 κλικς γιατί οι mods είχαν και άλλες δουλειές και πιο σοβαρά προβλήματα να ασχοληθούν, προφανώς δεν υπήρχε περίπτωση να κάνω πέρα δώθε σε ανώνυμη περιήγηση και να πατάω unmute σε 400 threads, οπότε έκανα αυτό το account και σταμάτησα από το άλλο.

Αυτά, αν ρίξετε ban για 2o account θα ποστάρω εδώ σε 1000 χρόνια και μία μέρα για το πόσο γαμάνε οι ΑΒ (!)

3 Likes

και εχουν και το πωρωτικοτερο ριφφ του 16

3 Likes

Heavy rock ειναι οι Sabbath ρε παλουκαρια!

Να, θα βγει και κατι χρησιμο: θα ακουσω αυτους τους Σεβελ.

Λογικά δεν είμαι ο μόνος που αγάπησα Alter Bridge από το theme song του Edge στο WWE έτσι; :joy:

1 Like

Μπορεί να ήταν θωτ προβόκινγκ, τα μπερδεύω.

Είπα να μην το πατήσω για να περιμένω να δω όλο το dvd όπως πρέπει, οπότε έβαλα την εκτέλεση από το Live In Amsterdam. Χωρίς διάθεση για κυνήγι μαγισσών και όλα αυτά, το totenkopf στο μανίκι του Tremonti ελπίζω να ήταν σε φάση “ήθελα να βάλω μια νεκροκεφαλή στην μπλούζα και πήρα το πρώτο patch που βρήκα” =Ρ

Γιατί οι βόρειοι φίλοι μου είναι πολύ ευαίσθητοι με το συγκεκριμένο. Μου έλυσες την απορία, thanks :grin:. Θα τους γαμήσω :joy:.

Αν χρειαστεί να παραδεχτώ κάτι, θα είναι δυνατά :yum:, don’t worry γι’ αυτό. Αλλά είπαμε, μου φαίνεται φλώρος και αυτό δε νομίζω να αλλάξει. Δε μου κάνει “κλικ” ρε παιδί μου.

Επιτέλους κάποιος το πε να μη νιώθω εντελώς γραφικός που βλέπω wrestling ενώ είμαι πάνω από 15 πχ

Και νομίζω θα γαμουσε να εμπαινε στον γάμο του ο @drenie με γυαλί και jacket αλά edge :joy:

Θα έλεγα ότι οι Alter Bridge είναι μια hard rock μπάντα, απλά πιο “σκληρή” απ τον μέσο όρο του είδους

2 Likes

Έχω σταματήσει να βλέπω εδώ και έναν χρόνο αλλά κάτι επιχειρήματα του τύπου “κλασσικές αμερικανιές”, “είναι για πεντάχρονα” κλπ είναι γελοία. Έχει πολύ χαβαλέ ορισμένες φορές ενώ όταν τα stoyrlines είναι καλά δομημένα το απολαμβάνεις πολύ περισσότερο.

Και για να μείνουμε στους ΑΒ, δείτε φοβερή είσοδο Edge με metalingus. (Από 5:02 και μετά)
Edge vs Undertaker WrestleMania 24

1 Like

εγώ βλέπω ακόμα ρε , ψυχαγωγικό σοου είναι .

και ο Triple H είχε κάνει 2 ( νομίζω ) φοβερές εισόδους με λαηβ motorhead

Πλάκα πλάκα δεν ήξερα ότι ήταν Alter Bridge το theme του , πρώτα άκουσα το άλμπουμ του Slash με τον Myles και σκάλωσα με την φωνή γιατί ήταν γνώριμη :joy:

από wwe monster magnet