Amorphis 12-11-11 @Block33 Thessaloniki 13-11-11 @Gagarin205 Athens

οφτοπικ:

[SPOILER]

τι σε κανει να πιστευεις οτι στο εξωτερικο μαζευεται περισσοτερος κοσμος? ενδεικτικα crimson glory και amorphis σε αλλες χωρες (με εισιτηρια 20 και 17 ευρω) παιζουν σε κλαμπακια των 350-500 ατομων και ψιλοαδεια.
φυσικα δεν ειναι παντου ετσι, αλλα εδω μαζευεται περισσοτερος κοσμος σε σχεση με σχεδον ολες τις αλλες ευρωπαικες χωρες (δε μιλαω για τρεντομπαντες και ψευτο-ροκσταρς που ισως πανε ολες οι θειες, αλλα για μια καλη μεταλ μπαντα).
γι αυτο και μας βαζουν αυτα τα ωραια εισιτηρια και τους λεμε κ ευχαριστω εδω περα.
φυσικα και δεν ειχε πολυ κοσμο amorphis. γιατι ο αλλος να δωσει παλι 32 ευρω για μια μπαντα που εχει ερθει τοσες φορες τα τελευταια χρονια? δε μιλαω για τους πορωμενους με τη μπαντα, αλλα για τον μεσο ακροατη. αν ειχε 25 να δειτε τοτε ποσος κοσμος θα πηγαινε…
παντως εδω στην ελλαδα με 32-35-… ευρω για καθε συναυλια και με την κατασταση που επικρατει ειναι αξιοσημειωτο το οτι πηγαινει ακομα τοσος κοσμος… αν σε καποιες αλλες χωρες τους εβαζαν τετοια εισιτηρια, αρχικα θα ξεκαρδιζονταν και μετα θα επαιρναν τους διοργανωτες με τα μαρουλια και τις ντοματες. εδω σε διαφορες χωρες με εισιτηρια των 8, 11 και 15 ευρω και βλεπεις χαμηλη προσελευση… [/SPOILER]

στα των amorphis τωρα, πολυ καλο το λαιβ, πολυ καλος ηχος αλλα θα μπορουσαν να παιξουν λιγο παραπανω. δεν εχω παραπονο ομως, οση ωρα και να επαιξαν μου φανηκε πως περασε σαν μια στιγμη μονο. το ενα αγαπημενο τραγουδι μετα το αλλο…
συμφωνω με καποιους που ανεφεραν πιο πριν, παιδια ελεος με τις μηχανες. σηκωναμε τα χερια και οι μηχανες ηταν πιο πολλες απο τα χερια. για εσας τους ιδιους το λεμε, εμενα δε με νοιαζει, ειναι καλυτερα να βλεπεις με τα ματια, παρα μεσα απο μια οθονη. τραβα φωτο. και κανενα βιντεο τραβα, αλλα οχι ολη την ωρα… εχει παραγινει. χανεται το νοημα…για το σετλιστ δε σχολιαζω. πολλα θα ηθελα που δεν επαιξαν, αλλα κι απο αυτα που επαιξαν δεν αλλαζω κανενα, οποτε παω πασο… την επομενη φορα ελπιζω σε καλυτερο εισιτηριο (ή να εχω φυγει για εξω, οποτε δε θα με νοιαζει…). για τη μπαντα, το ξερω οτι θα ειναι το ιδιο καλη…

ετσι αρχηγε πεστα. 32 ευρο δοσαμε του πουστη αν δεν πεσουν μερικεσ πσιλες τι να το κανεις. πος να νιοσεις αλλιως. πιγενω και τσαμπα αμα λαχει στον εσπερινο της εκκλησιας να κα8ομαι σαν τον Βουδα :lol: Μονο νεκρολατρυ υπο τις ευλογιες μου και σμοκε ειχε παλμικη δονηση #-o

Διαβασα 2 Live Reports για τη συναυλια στο Block 33,βεβαια η παρουσιαση ειναι εκ διαμετρου αντιθετη,το ενα report κανει λογο για μια καλη συναυλια και παρουσια απο ολα τα συγκροτηματα,το αλλο report κανει ολομετωπη επιθεση και στις τρεις μπαντες,ριξτε μια ματια αν θελετε,αν και αναμενω το report,αν υπαρξει,του rocking.

http://www.rockoverdose.gr/news_details.php?id=7359

Πολυ κραξιμο εδω…:stuck_out_tongue:
http://www.soundmag.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=3720:amorphis--leprous--nahemah&catid=22&Itemid=100040

Πολύ καλή εμπειρία. Βέβαια ήθελα να παίξουν περισσότερη ώρα οι Amorphis… Γενικά καλός ήχος, μέτρια διάθεση του κόσμου, άδειος εξώστης, ορεξάτοι οι Amorphis και οι Leprous.
Κάιζερ έχω την εντύπωση ότι ήσουν μπροστά μου :-ρ

Οκ δεν πήγα καν στη συναυλία στη Αθήνα, αλλά ο άλλος έθαψε ότι έβλεπε μπροστά του. Σίγουρα το φαγητό το μεσημέρι δεν θα ήταν καλό. Δεν λέω ότι μια μπάντα πάντα θα παρουσιάζει το 100% της, αλλά γαμώ είναι οι Amorphis, δεν μπορεί να είναι τόσοοο χάλια…

και γιατι δεν μιλησες??? :stuck_out_tongue:
δεν σε ειδα καν… μπροστα αριστερα ημουν

Το ότι ελάχιστοι ενδιαφέρθηκαν να δουν τους Leprous (ή και τους NahemaH) δεν αναιρεί το απαράδεκτο θέμα με την μη τήρηση του προγραμματισμού. Δεν είναι μόνο οι οπαδοί που δεν στηρίζουν τις συναυλίες, αλλά είναι περισσότεροι οι λόγοι για το φαινόμενο των τόσο άδειων venues και καλό είναι να μη το βλέπει κανένας μονομερώς.

Περισσότερα για το θέμα και τη συναυλία [U]εδώ[/U].

Άψογο το ρηπορτ.

Γενικά καλό ήταν το λαηβ, αλλά από πολλές πλευρές θα μπορούσε και καλύτερα. Για αρχή, οι Nahemah έκαναν ό,τι μπορούσαν, αλλά με τον κόσμο να μην πιάνει ούτε τριψήφιο -για όποιο λόγο-, η κατάσταση ήταν σχεδόν αμήχανη και γι’ αυτούς και για μας. Για τους Leprous τι να πω… δεν ξέρω από ποιο πλανήτη μας ήρθαν. Από το λίγο που είχα ακούσει το τελευταίο τους δε με είχε πείσει ιδιαίτερα, αλλά στη σκηνή ήταν απίστευτοι. Ενέργεια, κέφι, ήχος, τα πάντα όλα. Και ο ντράμμερ πάει για υπερτατη σκανδιναβοφατσα της χρονιάς, άνετα.

Οι Amorphis νομίζω ότι στα λαηβ τους έχουν ένα στανταρ απόδοσης, που ποτέ δεν πέφτουν κάτω από αυτό. Όπως και την προηγούμενη φορά, ο ήχος ήταν πολύ καλός, ο Joutsen έσκιζε φωνητικά και σκηνικά, ενώ όλη η μπάντα, με τους Holopainen/ Koivusaari κάπως πιο μπροστά ήταν εξαιρετικοί. Το σετ καλοδιαλεγμένο, αλλά χωρίς εκπλήξεις και κάπως μικρό. Δηλαδή, ένα κομμάτι από Silent Waters, άλλο ένα από το καινούριο (Song of the Sage που το παιζαν σε κάποια φάση πχ) κι ένα ακόμα από Elegy (Relief, που επίσης το παίζανε σε κάποια φάση πχ) χωρούσαν άνετα. Αλλά νταξ, Vulgar Necrolatry, Greed και Magic and Mayhem είχε. Ειδικά στο δεύτερο, λιώσιμο όχι αστεία. To κύριο θέμα ήταν αυτό που ειπώθηκε και παραπάνω, ότι δηλαδή όσο και να το πάλευε η μπάντα ο κόσμος ήταν -παραβλέποντας το λίγος- από χλιαρός ως απογοητευτικός. Αν δεν ήταν ο Tomi και πεντε-εξι από κάτω θα ντρεπόμουν που χτυπιόμουν στο Into Hiding ξερωγω.

Και κάτι που παίζει να είναι κομματάκι οφφ, αλλά μιας και πιάσαμε τα παράδοξα. Εκτός από τα κινητά, αυτό που δε μπορώ να καταλάβω είναι από πότε θεωρείται 100% δεδομένο το ενκορ. Οκ, είναι κάπως από πλευρά συγκροτήματος σα σκεπτικό και με τον τρόπο που γίνεται, αλλά όταν από κάτω αντί να φωνάζουν, αράζουν και πιάνουν κουβέντα λες και είναι διάλλειμα στον κινηματογράφο, ε αυτό μου φαίνεται δεκα φορές πιο κάπως. Αλλά μπορεί να είναι και δικό μου θέμα, τες πα.

κλασικός κομπλεξικός Λυμπιτσούνης, nothing more, nothing less.

Πανέξυπνη παρατήρηση του φίλου. Έτσι όπως πάμε, θα έρθει κάποια μέρα που αντί να φωνάζουμε να βγει το Χ συγκρότημα για encore, θα πάρουμε τα τρία μας. Και με το δίκιο του o X. Και μεις, μετά, πολύ απλά θα τους βρίζουμε…

[SPOILER]#-o μάλλον με μπέρδεψε το μαλλί σου, τί να πω…νόμιζα ότι τό’χες κοντό! Τεσπα, άλλη φορά θα παίρνω το μεγάλο ρίσκο και θα μιλάω :lol:[/SPOILER]

το πιο εύκολο πράγμα είναι να καταλάβει (κάποιος που δεν τον ξέρει) τον κάιζερ.
αν δεις έναν τύπο που τον πετυχαίνεις σε όποια( μα σε όποια συναυλία πας), ε αυτός είναι ο κάιζερ :stuck_out_tongue:

Ναι, πρώτη μούρη!
Μάλιστα σε μια συζήτηση που είχαμε στη συναυλία των Amorphis, του θύμιζα ΕΓΩ σε ποιές συναυλίες έχει πάει ΑΥΤΟΣ, γιατί έχει αρχίσει και τις ξεχνάει σιγά σιγά. :lol::lol:

Γι’ αυτο βγαζει φωτογραφιες με τις μπαντες, για να θυμαται σε ποιες εχει παει :stuck_out_tongue:

:lol:

δικιο εχει ο σορεν…
εεε τι να κανουμε…εχουμε λιωσει στα live φετος ενα μυαλο εχω που να τα θυμαμαι ολα :stuck_out_tongue:

[SPOILER]neniel λογικο να νομιζεις οτι εχω κοντο μαλλι αφου εχουμε να βγουμε απο τοτε που ηταν κοντο…:stuck_out_tongue: γιαυτο αντε οργανωθειτε να κανονισουμε τπτ με ellanor κτλ… :)[/SPOILER]

Ω ήταν η πρώτη μου συναυλία αααααα!!!

Όχι τέτοια ξεθάμματα ρε σεις. Ανοίγω πρωί-πρωί φόρουμ, βλέπω Amorphis στις συναυλίες, αρχίζω να φωνάζω, βλέπω πέντε δευτερόλεπτα μετά '11. Κάπου όχι δηλαδή.

4 Likes

Πάρε και την πρώτη σου μούτζα:

1 Like

Θα μετανιώσω αυτό που θα γράψω
Αλλά…
Άντε ψοφα ρε μπασταρδε

Α γιατι δεν ειπες οτι γνωριζομαστε; :")

3 Likes