Anathema 31/10 AN Αθήνα, 1/11 Principal Θεσσαλονίκη

Καλά τώρα σοβαρά μιλάτε? Sold out? Σε ένα live που δεν θα είναι όλη η μπάντα, που θα είναι ακουστικό χωρίς καν πλήκτρα και τα σχετικά εφέ (που για Ανάθεμα σημαίνει κάτι πολύ διαφορετικό ηχητικά), που στα βίντεάκια των μέχρι τώρα συναυλιών φαίνεται ότι δεν θα έλεγε και πολλά το live…

Αν και τεράστιος fan, δεν θα δώσω 15αρι αύριο για όλους τους παραπάνω λόγους. Κι εσείς μου λέτε sold out?

Ποτς γένειν αυτό?

Wow. Απλά μαγεία. Και δεν περίμενα τέτοια συμμετοχή από τον κόσμο. Πάντα ο κόσμος δείχνει την αγάπη του στους Anathema, αλλά το χθεσινό δεν το έχω ξαναδεί.

Και ήταν τόσο μαγικά, που συγχωρώ τον γνωστό καραγκιόζη / ψωνάρα Danny. Και 4 τραγούδια από Alternative 4 (αν και θα περίμενα κι ένα Regret για να μη μείνει τίποτα όρθιο).

Τα περί sold out εντάξει, λογικό να ακούγονται περίεργα, αλλά έπαιζαν στο Αν. Και πάντα όταν έρχονται ακουστικά παίζουν σε μικρούς χώρους. Κανείς δεν θα περίμενε ότι θα ερχόταν τόσος κόσμος για να δει το μισό συγκρότημα.

Ο Danny επιβεβαίωσε ότι ηχογραφούν το Δεκέμβρη και ότι θα έρθουν ξανά όταν βγει ο δίσκος. Πάντως, στην περιοδεία για το Weather Systems πρέπει να ήταν η πρώτη φορά που δεν ήρθαν για προώθηση νέου δίσκου.

Καλά να περάσετε στην Θεσσαλονίκη όσοι πάτε!

Sent from my Nexus 10 using Tapatalk 4

Ουτε στο judgement ειχαν ερθει κ επαιξαν μπολικα απο αυτο οταν ηρθαν για το a fine day to exit.

Setlist το γνωστο ή ειχε καμια εκπληξη;

Άξιζε δηλαδή? Πείτε άμα είναι να την πάρουμε την ρημάδα την απόφαση να πάμε οι βόρειοι!

Kαι εγώ μια από τα ίδια.
Θα πήγαινα σίγουρα αν παίζαν κανονικά αλλά ξενέρωσα με το ακουστικό

Τι εκανε, για πες, του τα’χω μαζεμενα :stuck_out_tongue:

Πέρα από το ότι έκανε τη δουλειά του frontman (ανεπιτυχώς) ανακοινώνοντας τραγούδια, κάνοντας ‘χιούμορ’ (ο Θεός να το κάνω), κλπ., είπε μια ατάκα ‘I won’t have a conversation about the setlist’ ενώ ο Vinnie είχε πιάσει συζήτηση με ένα παιδί από κάτω, ‘not to be arrogant but practically we invented doom/death with Paradise Lost’ (και οι My Dying Bride κύριε;), και άλλα τέτοια χαριτωμένα. Όποιος θέλει να ακούσει τις παλιές μελωδίες λέει, βρίσκονται στο Falling Deeper που άκουγε την προηγούμενη μέρα και το οποίο τα σπάει (in his majesty’s words).

Κάποιος από το μαγαζί ανέβηκε πριν το support και είπε ότι το κάπνισμα απαγορεύεται αφού ενοχλεί τον Danny (λες και είναι ο τραγουδιστής) και ότι δεν του κάμερες / φλας (λες και είμαστε στο Waters ξέρω γω). Πάντως παραδέχτηκε ότι ο αδερφός του είναι πολύ καλύτερος τραγουδιστής από αυτόν (σώπα!), οπότε ελπίζω σε λιγότερες συμμετοχές στο νέο δίσκο (τραγουδιστικά).

Μεγάλο φάουλ ότι έβαλε στο ίδιο τσουβάλι εν είδει τριλογίας, τα Inner Silence / One Last Goodbye / Are You There?. Και άντε, να το δεχτώ για τα δύο πρώτα, όντας κομματάρες αμφότερα, τι δουλειά έχει το Are You There? μαζί τους; Σιγά το τραγούδι…

Ουφ, και του έχω και άλλα μαζεμένα από ένα live με την Anneke στην Ξάνθη…

Για να δούμε, πήγε κανείς στο Principal σήμερα;

Sent from my Nexus 10 using Tapatalk 4

Με επιβεβαιωνεις. Αυτο που με σκοτωσε ομως ηταν το:

#-o

εδω πηγαμε να βγαλουμε φοτο μαζι του.και εκανε λες και του’παμε να τον γ…

Ναι, και δυστυχως ηταν απτις χειροτερες συναυλιες τους που εχω παρακολουθησει. Δεν ξερω ποιος βαριοταν περισσοτερο, ο κοσμος ή αυτοι.

Ποσο μα ποσο θα ηθελα να ειχα παει…