Anathema

Ωραίος.Το “βαρετά” πιστεύω το λές για πλάκα. :stuck_out_tongue:

Επίσης Draconian - Arcade Rain Fell για πιο My Dying Bride φάση.

pio vareta se sxesi me afta pou anefera pio pano…

Anathema προτείνεται φυσικά το Alternative 4 και το Eternity…
Από Katatonia έχω μόνο το Viva Emptiness πολύ ωραίο…
Άλλα Katatonia ποια προτείνετε?

Το φετινό The Great Cold Distance που είναι περίπου στο ιδιο στυλ με το Viva… αλλά με σκοτεινότερο και πιο μελαγχολικό ήχο και το Last Faιr Deal Gone Down που έιναι ίσως και ο καλύτερός τους δίσκος με πολλές darkwave αναφορές και πιό gothic/rock ύφος.

Ώπα ρε παίδες !! Πολλοί μαζευτήκαμε και γουστάρω !! άντε να τα βλέπουν αυτά κάτι γραφικοί από το σάιτ που μου λένε ότι μόνο εγώ ακούω τέτοια…

Λοιπόν :

Anathema : Alternative4, Judgement και το εντυπωσιακά φοβερό A natural disaster.

Katatonia : Προσωπικό τρελό κόλλημα “tonight’s decision”. Για μένα ποτέ δεν το ξεπέρασαν. Πιστεύω ότι μιας και δεν έχεις τίποτα καλό θα ήταν να άρχιζες με το best-off τους που έχει σαν εξώφυλλο ένα φτυάρι με ένα καπέλο (είμαι μακριά από το σπίτι τώρα, πολύ μακριά όμως και δεν μπορώ να τσεκάρω το όνομα, σόρυ).

Sentenced δοκίμασα αλλά δεν τρελάθηκα. Μου ακούγονται σαν πιο “λίγοι” paradise lost…

Και μιας και ανέφερα τους Θεούς, ντροπή σε όλους και ειδικά στον dying freedom που δεν τους έχουν αναφέρει ακόμα. Αν θα έπρεπε να αρχίσεις από κάπου θα σου πρότεινα όλως περιέργως το ομόνυμο τελευταίο ή το symbol of life. Μετά θα ανακαλύψεις και τις απόλυτες δισκάρες μια μια…

Οι My dying bride είναι ΠΟΛΥ θεοί και αυτοί, με τα “angel n the dark river” και “dreadful hours” να ξεχωρίζουν. Αγριούτσικοι όμως και δεν ξέρω αν θα τους αντέξεις.

Κάντε καμία πρόταση για tiamat. Έχω ακούσει το judas iscariot το βρήκα ενδιαφέρον, αλλά δεν κόπηκα κιόλας…

Τους Gathering επίσης τους παραδέχομαι 100%, αλλά προσωπικά δεν μου πολυκάθονται καλά στο αυτί. Θα βάλω να ακούσω, αλλά δεν μπορώ να πω ότι είναι στα αγαπημένα μου συγκροτήματα.

Πειράζει που πιστεύω ότι πρέπει να ψάξει και λίγο τους therion ? (και εγώ επίσης)

Πρέπει να κανονίσουμε ένα ραντεβού παίδες και να γεμίσουμε το gagarin όταν θα έρθουν οι katatonia. Ηλία ζήτησε συνέντευξη τώρα !!!

ΥΓ : Δεν ξέρω πόσοι από εσάς το θυμούνται αλλά πέρυσι ο Dunkan Patterson (ex-Anathema) έβγαλε τον τελευταίο του δίσκο με τους antimatter ο οποίος ήταν συγκλονηστικά καλός. Τον είχα συμπεριλάβει στους δίσκους της χρονιάς και τον είχα στο cd-player για πολύ καιρό. Τσεκάρετέ τον οπωσδήποτε, φοβερή δουλειά !!!

ΜΕΓΙΣΤΗ παράλειψη να μην αναφέρω κι εγώ τους Opeth…

Πάντως η coralina σα να μου φαίνεται πως το ξέχασε το topic… Έχουν ακουστεί ένα σωρό απόψεις εδώ μέσα και μόνο coralina δε βλέπω… :?

Εκτός κι άν είδε τόσα και μπλέχτηκε ακόμα περισσότερο… (ελπίζω όχι!)

Για να επανέλθω όμως, από Opeth θα πρότεινα το “Deliverance” στη φίλη μας… Το “Blackwater Park” μπορεί να ήταν το ξεπέταγμα και αυτό που τους έκανε πολύ γνωστούς και μας έδωσε μια πρώτη γεύση για το πώς θα ακούγονται στη συνέχεια, αλλά προσωπικά θεωρώ το “Deliverance” πιό ισορροπημένο δίσκο… :wink:

Πάντως στην πραγματικότητα είναι αρκετά “βαρβάτο” άκουσμα για κάποιον που πρωτοαρχίζει με τα ατμοσφαιρικά, οπότε αγαπητή coralina (άν ποτέ διαβάσεις το topic… βρε μπας και πήγες διακοπές και είσαι σε καμιά παραλία και αράζεις κι εμείς εδώ τζάμπα παιδευόμαστε;; :lol: ) καλύτερα άστους για το τέλος. :wink:

montecristo afto pou ennoeis ton katatonia ine to Black Sessions…2cds ton pio prosfaton katatonia kai 1 dvd sinavlias tous…

Exei kaneis akousei tous This Empty Flow
Apotelounte apo meloi ton proin Thergothon

anathema apo ta kalitera band pou iparxoun stin atmospheric mousiki skini. ola tous ta cd apisteuta kai apo to palio tous stil alla kai apo to kainourgio. katatonia ena aplo kalo groupaki.

Χεχε.
Άμα αρχίσω να μιλάω για τους υπέρτατους, δεν θα υπάρχει χώρος για αναφορά άλλου συγκροτήματος. Τι να πρωτοπείς δλδ; Το ότι τους ανέφερα ως ενα εκ της αγίας τριάδας (του ατμοσφαιρικού ήχου) συγκρότημα, αρκεί.
Gothic
Shades Of God
Icon
Draconian Times
One Second
Host

Ο Holmes είναι ορισμός του εξελίξιμου τραγουδιστή, με ερμηνείες που τσακίζουν και στίχους που αποτελούν βίβλο. Ο Mackintosh είναι ο άρχοντας των riffs και των συναισθηματικών solos.Τα 90’s χωρίς τους Lost θα τανε διαφορετικά.

Όσον αφορά τους My Dying Bride, ok. Ίσως είναι το μοναδικό γκρουπ της παρέας που δεν έχει κυκλοφορήσει μέτριο άλμπουμ. Angel And The Dark River, Turn Loose The Swans, Like Gods Of The Sun, Dreadful Hours. Αριστουργηματικά.

Anathema = Μια απο της 5 αγαπημενες μου μπαντες… Τους εχω δει 4 φορες live και περιμενω με αγωνια να τους ξαναδω στο Rockwave…

Καθε δισκος μοναδικος απο την doom/death μαυριλα των Serenades, Pentecost III στη ατμοσφαιρικη τελειοτητα των Alternative 4, Judgement κι απο κει στην post-rock ψυχεδελεια των 2 τελευταιων αυτη η μπαντα βγαζει αποκλειστικα αριστουργηματα!

χμ.

απο αυτα τα αγαπημενα μου:

Anathema : Silent Enigma (restless oblivion…forever reeeeeeeeee), Eternity, Alternative 4, A Natural Disaster.

Katatonia : brave murder day, tonight’s decision, viva emptiness.

Sentenced : Amok, Frozen, Cold White light

My dying bride : δυσκολο. δεν μπορω να πω οτι εχω αγαπημενο δισκο που να ξεχωριζει πολυ. turn loose the swans, the light at the end of the world, dreadful hours, songs of darkness words of light κ.τ.λ…

Tiamat : γενικα πολυ ποιοτικοι. δυσκολα ξεχωριζω αγαπημενα καθως πλην του summerian cry τα λατρευω ολα και ακουω το καθενα αναλογως της φασης…

Paradise Lost : θεοι. απλά. κρατανε ψηλα τη σημαια του ατμοσφαιρικου ηχου για 11 πλέον κυκλοφοριες, αυτο ειναι αρκετο.

Gathering: How To measure A Planet, Souvenirs, Mandylion

αν τους θεωρησουμε στον ηχο αυτον: Opeth: Still Life και μετα τα υπολοιπα. ειδικα αυτο το λατρευω. το τελευταιο αλμπουμ ομως μαλλον χανει λιγο τελικα.

και καποιες πολυ καλες προτασεις αν γουσταρετε:


Blazing Eternity: http://www.myspace.com/blazingeternity

θυμιζουν αρκετα katatonia. γκρουπαρα. οχι αστεια. το cover me with your eyes ασυλληπτο κομματι

The Loveless: http://www.myspace.com/theeloveless

γκρουπ που εκαναν τα μελη που εφυγαν απο saturnus οταν εφυγαν σε πιο χαλαρη goth φαση. δισκαρα.

παρτε και τους ατμοσφαιρικους doomsters saturnus μιας και τα λεμε…

Saturnus: http://www.myspace.com/saturnus

ειδικα το Starres με στοιχειωνει οταν το ακουω…

my dying bride φαση group (σαν κατηγορια) που σπερνουν:

Rapture: http://www.myspace.com/rapturefin

Mourning Beloveth: http://www.myspace.com/mourningbeloveth

Agalloch: http://www.myspace.com/agalloch

αυτα για τωρα. αν γουσταρετε μπορω να κοιταξω να σας πω κι αλλα.:wink: :slight_smile:

Οι Αnathema μπανταρα!!Τους παω με τα 1000!!!θα τους δω και φετος για πρωτη φορα!!:bounce: :bounce: :vibrate: :yahoo:

Αγαπημενοι δισκοι:Alternative 4, A Natural Disaster

Και οι κατατονια πολυ καλοι και αυτους τους γουσταρω τρελα!

Viva emptiness:respect:

[CENTER]Anathema- Release

Seeing is believing but I don’t want to know
Walk on through the wasteland I just can’t let go
Face down I just break down when I see you cry
All the time

Hold on
Please
Hold on
To me
Tempt fate
Release
Escape

Someone now is screaming as the flames fly high
Think now that we’re lost here and we don’t know why
Face down I just break down when I see you cry
All the time

Hold on
Please
Hold on
To me
Tempt fate
Release
Escape

Behind those grey and lonely eyes
Unforgotten by time
Reality is dawning
Our spirit is awakening
And somewhere in the hurricane
Hope is waiting
Crying in the distance
And calling out your name[/CENTER]

anathema μου αρέσουν από τότε που “φλώρεψαν”:stuck_out_tongue:
alternative 4,judgement,fine day to exit,natural disaster κλπ…

Μ’αρέσουν και οι 2, αλλά για κάποιον ανεξήγητο λόγο τα κομμάτια των Katatonia μου φαίνονται κάπως “λιγότερο δουλεμένα” :? Και στη συναυλία το Σεπτέμβριο, ήταν λίγο σα να βαριούνται…:frowning:

Οπως το πες…Σου φαίνεται…:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Γεια στους φίλους της Doom…

Και ήθελα να δω τους Anathema στο Rockwave το καλοκαίρι αλλά αφού θα πάω 3η μέρα… no money :stuck_out_tongue:

Katatonia έχουν φοβερή εξέλιξη… το Great Cold Distance που βγάλανε πέρυσι το επιβεβαίωσε πιστεύω.

Α, μέσα σ’αυτούς προσθέστε και τους My Dying Bride!

μια απο τα ιδια!!:wink:
πολυ καλη μουσικη εχουν προσφερει οι anathema…:respect: