Δικά μας Audio

Ναι,το έχουμε εντοπίσει αυτό όπως και άλλα μειωνεκτήματά που έχουμε και τα δουλεύουμε ήδη.Το στούντιο είναι μεγάλο σχολείο τελικά,σου ανοίγει τα μάτια και αποκτάς πιο ολοκληρωμένη εικόνα του πως πρέπει να κάνεις τα πράγματα για να φτάσεις στο αποτέλεσμα που θες.Ευχαριστώ για την απάντηση.Περιμένω και άλλες ε:wink:

παντως με τετοια εκταση να σ πω στη φωνη του μπορει να κανει πολλα πραματα…!

Επιτέλους τελείωσα το πρώτο μου άλμπουμ (progressive/post/metal), μπορείτε να το ακούσετε εδώ :

Έπαιξα κιθάρες, μπάσο και τα υπόλοιπα τα προγραμμάτισα με διάφορα vsts.

Αυτη ειναι η πρωτη μου προσπαθεια σε επαγγελματικο επιπεδο οσον αφορα το τραγουδι, και επελεξα ενα απο τα αγαπημενα μου τραγουδια ολων των εποχων. Το Bohemian Rhapsody των Queen. Αν θελετε, ριξτε του μια ματια και πειτε μου τη γνωμη σας. Διαβαστε και την περιγραφη αν θελετε, πρωτα… Ευχαριστω εκ των προτερων! http://youtu.be/Txcyn19q1Js

1ον: Έχεις πολύ ωραία χροιά, σε κανα-δυο ψηλές νότες μου φάνηκε ότι σου “φεύγει λίγο” η προφορά. κατα τ’ άλλα νομίζω ότι είσαι άψογη… Η τονικότητά σου είναι πολύ καλή… Κορυφή το τέλος … Από το “nothing really matters to meEeEeEeEeE” (και μετά το κλείσιμο…)
Αλλά ας πει και κάποιος που ξέρει καλύτερα από φωνητική βέβαια…

Σειρά του isispelican τώρα :lightsabre: πιο πάνω που θέλει ακρόαση ο δίσκος του… =D>

edit: [SPOILER]
Κατ? αρχήν το εξώφυλλο, αν και «φιλοσοφικό το νόημα» του ονόματος είναι ανέμπνευστο… Αλλά άποψή μου… Για τη μουσική σου τώρα, αν θες συνεργάτη (2η κιθάρα), έρχομαι με 1000… :smiley:

  1. Από το 1:40 ? 2:50 είναι καλό, δε μου αρέσει η εισαγωγική μελωδία. Μου φαίνεται κάπως «υπερβολική»
  2. Ochre.Καλό…Μέχρι και φωνητικά φαντάστηκα να έχει.
  3. Κι αυτό μου άρεσε. Το καθαρό σήμείο είναι το δυνατό του σημείο
  4. Seppuku, μακράν το αγαπημένο μου… Ολόκληρο … Είναι πιο κοντά στο «στύλ μου!» Τάπα-τούπα!!(Άντε να ανεχτώ τα πλήκτρα) που είναι λίγα…ευτυχώς…
  5. Sun, Μπα… (είπαμε τάπα-τούπα-τούπατούπα- σου το ?πα !!)
  6. Pictures of the Real World. Θέλει σίγουρα φωνητικά, πολύ ωραίο. Μελωδικό.
  7. Μοster θα το ήθελα σε άλλο μέτρημα… πιο γρήγορο τέμπο δηλαδή (όπως στο 2:44). Ειδικά τα αργά-κοφτά σημεία μου τη δίνουν λίγο. Προς το τέλος είναι καλό…

Δεν έχω άλλο χρόνο σήμερα, για τα υπόλοιπα, αύριο ή το Σ/Κ… Μπράβο πάντως.
:thumbup:
[/SPOILER]

[QUOTE=THE HAUNTED;1576492]1ον: Έχεις πολύ ωραία χροιά, σε κανα-δυο ψηλές νότες μου φάνηκε ότι σου “φεύγει λίγο” η προφορά. κατα τ’ άλλα νομίζω ότι είσαι άψογη… Η τονικότητά σου είναι πολύ καλή… Κορυφή το τέλος … Από το “nothing really matters to meEeEeEeEeE” (και μετά το κλείσιμο…)
Αλλά ας πει και κάποιος που ξέρει καλύτερα από φωνητική βέβαια…

Σειρά του isispelican τώρα :lightsabre: πιο πάνω που θέλει ακρόαση ο δίσκος του… =D>

Οοο… Ευχαριστω παρα πολυ! να εισαι καλα!! ξερω οτι θελω δουλεια στις ψηλες, απλα δεν εχω κανει ποτε μαθηματα φωνητικης ή κατι σε σχεση με το τραγουδι και τωρα ψαχνω για δασκαλο! και παλι ευχαριστω!

με ενα ξεσκονισμα βρηκα αυτο στο σκληρο μου

σημερα το πρωι αποφισα να τερματισω τις επιλογες του Hall of fame reverb

το τοποθετησα αναμεσα στην τελε μου και τον pig nose

ψαχνοντας και παιζοντας βρηκα μια ωραια ρυμθιση στο lofi

ετσι ηχογραφισα αυτο το jam

telecaster(bridge pickup) -> Hall Of Fame -> Pig Nose ->μικροφωνο της πλακας -> καρτα ηχου

open E tuning με χοντρο γυαλινο slide

καλη ακροαση

Δευτερα παρελαβα την αναβαθμισμενη μου τελε εχοντας την μετατρεψει σε esquire.

η κιθαρα φοραει 12αρες χορδες και ειναι κουρδισμενη σε open E.

ο μαγνητης ειναι ο Django απο Nick Silver Pickups.

το reverb ειναι το hall of fame (spring mode)

και ο ενισχυτης ο αγαπημενος μου Pignose

στα 2 πρωτα 8μετρα παιζω και με το tone ανοιχτο το οποιο το εχω χαμηλωσει αρκετα και στα 2 τελευταια αλλαζω θεση και το tone ειναι εκτος.

καλη ακροαση

λιγο οφφ αλλα,

ρε Σακη, πες λιγο για μαγνητες τι να κοιταξω για τη στρατ μου που φοραει τους στανταρ?

για μπλουζ ροκ πραματα srv και τετοια

πραγματικα απο μαγνητες χαωνομαι λγο…

τα ακουω τωρα τα τζαμ

@bluezlick ωραίος φυσικός ήχος, ταιριάζει απόλυτα στο στυλ!

Single από το επερχόμενο άλμπουμ μου, προοδευτικό - βαρύ στυλ : https://fallingwiththerain.bandcamp.com/track/off-the-grid-single-2014

Καλησπέρες παίδες! Η παρακάτω φάση είναι solo grindcore σκηνικό με τα γνωστά και αγαπημένα υλικά. Dbeat, blasts και λοιπά όμορφα. Όποιος δε βαριέται ας ρίξει ένα αυτί/βλέφαρο. Τσίαρζ!

[B]Pigskinner - Vanity[/B]

[B]Facebook Page[/B]: https://www.facebook.com/pigskinnerofficial

^ Εχει ωραίο upbeat vibe και μ’αρέσει πολύ ο ήχος κιθάρας! Δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε η φωνή αλλά επίσης δεν ακούω grindcore XD

Ευχαριστώ για το feedback! Παίζει και μία διασκευή [B]Last Days Of Humanity[/B] (https://www.youtube.com/watch?v=zr3r7SRdmcg) όπως και 3 track promo με τα δύο παραπάνω κομμάτια συν άλλο ένα για streaming/download στο bandcamp.


Το δεύτερο προσωπικό μου άλμπουμ είναι επιτέλους έτοιμο! Prog Metal - Post Rock κυρίως και instrumental φυσικά!

Οι Hoodoo Doctor είναι ένα τετραμελές group το οποίο εκφράζεται μέσω των ηλεκτρικών ήχων των Blues βγαλμένων από την δεκαετία των 60?s. Τους αρέσει να επανεκτελούν τα αγαπημένα τους κομμάτια δίνοντας τους πάντα το προσωπικό τους ύφος και στυλ.

εδω ειναι το demo μας

και εδω ενα Like

Καλησπέρα. Μόλις έκανα μια προσπάθεια διασκευής στο While We Sleep των Insomnium. Με ψήνει ή όλη φάση του homerecording και θα εκτιμούσα τις όποιες παρατηρήσεις σας.

https://youtu.be/90gzI1dVu_A

https://soundcloud.com/user4683699/while-we-sleep-insomnium-cover

Φίλε Monolithic για πες τι setup έχεις στο home studio γιατί ακούγεται μπόμπα η διασκευή.

Καλησπέρα. Σαν workstation χρησμοποιώ το REAPER, που ουσιαστικά είναι δωρεάν και έχει άπειρες δυνατότητες. Από κει και πέρα τις κιθάρες τις ηχογραφώ μέσω του Line 6 UX1 Tone Port όπου έχω αγορασμένο το Metal Shop. Στη συγκεκριμένη ηχογράφηση χρησιμοποίησα σαν εικονικό ενισχυτή τον PEAVEY 5150 με το RAT πεταλακι σαν boost.
Στα drums χρησιμοποιω το ΕΖ Drummer ultimate metal kit ή κάπως έτσι.
Στα έγχορδα ένα δωρεάν VST Plugin για το Reaper, το DSK Strings.
To Line 6 το έχω συνδεδεμένο στο pc μέσω ενός μικρού φθηνού μείκτη, του Behringer Xenyx 1002. Τέλος η κιθάρα είναι μια Ibanez RG 470 με αλλαγμένους μαγνήτες.