Aviv Geffen & Steven Wilson, 14/12

Kαλώς την! :slight_smile:

Την πρώτη φορά είχαν παίξει και το Waiting και κάποια στιγμή ο Wilson είπε ότι είμαστε σε συναυλία των Blackfield και όχι των Porcupine Tree και πως δεν έχει άλλο τραγούδι Porcupine Tree :lol:.

Τωρα που το λες, πρεπει να χεις δικιο. Κιε το χα ξεχασει εντελως.

Αν, λεμε ΑΝ τυχον παιξουν κανα Cure For Optimism, θα με μαζευετε. Επιτοπιο εγκεφαλικο.

Συγγνώμη, τελικά ξέρουμε αν θα γίνει η συναυλία; :-s

Mε τα τωρινα δεδομενα θα γινει κανονικα:) οπως και οι Monster Magnet

Στάνταρ ρε, το είχαν παίξει!

Κερδίστε μια διπλή πρόσκληση για το αυριανό unplugged set των Avin Geffen & Steven Wilson.

Μπες στο www.mixgrill.gr και δες περισσότερα…

Δεν πήγε κανείς να μας πει εντυπώσεις και τι περιλάμβανε το setlist της βραδιάς??

Στην αρχή βγήκε ο Aviv με τον πληκτρά των Blackfield και επί μισή ώρα έπαιξε κομμάτια από το επερχόμενο προσωπικό του άλμπουμ (στο οποίο συμμετέχει σε πολλά τραγούδια ο Wilson) καθώς και το Glow. Μετά βγήκε και ο Steven στη σκηνή για τα Blackfield, Pain και End Of The World. Τα τριπλά τους φωνητικά σκότωσαν για μια ακόμα φορά, είναι κατά τη γνώμη μου το δυνατότερο εκτελεστικά ατού του συγκροτήματος. Μετά έφυγε και συνέχισαν μόνοι τους οι άλλοι. Το encore ήταν ένα τραγούδι αφιερωμένο στον Αλέξη Γρηγορόπουλο, με όνομα Heroes.

Συνολική διάρκεια, περίπου 1 ώρα. Κόσμος, αρκετός αλλά ήταν πολύ άνετα ακόμα και μπροστά-μπροστά που ήμουν. Ήχος, μια χαρά.

ιδου το σετλιστ.

για τσαμπα καλα ηταν.

ο γουιλσον δεν ειχε φερει ουτε κιθαρα, και αυτη που του δωσανε ηταν ψιλοτραγικη.

ο ηχος στην αρχη ξυριζε, μετα το μεσο συνηλθε. ειδικα μπροστα.

δεν θελω να ειμαι αχαριστος, αλλα ηθελα κ αλλο!

καλυτερα κομματια για μενα:
black and white
glow
blackfield
pain
october
heroes

Aυτές είναι δύο που τράβηξα με το κινητό. Γύρω μου έπαιζαν και καλύτερες μηχανές από παιδιά του φόρουμ οπότε είμαι σίγουρος πως υπάρχουν και καλύτερες φωτογραφίες να ποσταριστούν. 8)

[COLOR=“Magenta”][FONT=“Comic Sans MS”][FONT=“Comic Sans MS”][/FONT]Heyz!!
Παιδιά, η συναυλία χτες ήταν καταπληκτική…αλλά ήθελα κι άλλο!!:roll: Ήμουν πρώτη σειρά…τους είχα μπροστά μου!!!8)

Δεν πρέπει να ήταν εντελώς γεμάτο το club… Πάντως είχε άψογο εξαερισμό!! Όσο για την οργάνωση, και προσκλήσεις στο σπίτι, και δωράκια μετά…καλή φάση!! Και δεν είχε κι επεισόδια μετά!!

Ο Geffen είναι φοβερός!! Έχει μεγάλο ταλέντο και είναι πολύ εκφραστικός:: ειδικά όταν είπε το October {ή μήπως ήταν το Heroes??#-o}, όταν έκανε τις κινήσεις με τα χέρια κι όλα αυτά ήταν τέλειος!! Και είναι και πιο ωραίος απ’ ότι φαίνεται στις φωτό!!:slight_smile:

Ο Wilson πάλι…είναι υπέροχος!! Τόσα χρόνια δεν έχει αλλάξει καθόλου!! Πάντα ξυπόλυτος…κι η μπλουζίτσα πολύ φάση!! Λατρεύω το στυλάκι του πάνω στη σκηνή:: όταν παίζει κιθάρα και κατά τη διάρκεια του τραγουδιού είναι στον κόσμο του και σε ταξιδεύει, σαν να είναι αλλού:: και όταν τελειώνει το κομμάτι “επιστρέφει” και χαμογελάει!! Και όντως, η κιθάρα ήταν λίγο άκυρη, και το τι δαχτυλιά είχε πάνω…8O

Φανταστικά ήτανε… Τράβηξα και βιντεάκια!! Έχω και την playlist!!!:stuck_out_tongue: Πήγαν να μου τη φάνε αλλά τα κατάφερα!!:smiley: Επίσης, αφού περιμέναμε λίγο στο τέλος, κατάφερα και μίλησα στο Wilson και βγάλαμε φωτό!! Πολύ ευγενικός, αν και λίγο απόμακρος… Τον Geffen τον πρόλαβα στο βαν του και όταν του ζήτησα αν μπορούσε να βγάλουμε φωτό, σηκώθηκε και βγήκε απ’ το βαν, πολύ πρόθυμος!!

Άντε, να μας ξανάρθουν!! Με διαβεβαίωσαν άλλωστε!!:)[/FONT][/COLOR]

Ο Wilson είπε τπτ για το πότε σκοπεύουν να έρθουν οι PT Ελλάδα?:p:(

[FONT=“Comic Sans MS”]:stuck_out_tongue: Δυστυχώς δεν διευκρίνισε!! Απλά είπε ότι θα ξανάρθει σίγουρα!! Εφ’ όσον έχει έρθει 2 φορές με PT αλλά και με Blackfield, κι άλλη μία χτες…ε, θα έρθει ξανά και σύντομα!!
Τώρα αν θα έρθει με PT ή άλλον δεν ξέρω…και με Christina Aguilera να 'ρθει, εγώ πάω!! Wilson είναι αυτός!!:smiley:
[/FONT]

Και εγώ είδα Blackfield αλλά έχουν τόσο καιρό να έρθουν οι PT…:frowning: Και να πεις οτι δεν κάνανε μεγάλες περιοδίες στην Ευρώπη εντάξει…Αλλα 2(η μια σχεδόν σε όλη την Ευρώπη εκτός απο Ελλάδα) έχουν κάνει ηδη και ακόμα περιμένουμε…:roll:

Ας ελπίσουμε ο νέος χρόνος να φέρει τον Wilson και την παρέα του:D

Δυστυχώς δεν είπε τίποτα για αυτό. Οι Porcupine Tree έρχονταν στην Ελλάδα από το 1995 και την περιοδεία του The Sky Moves Sideways, έχουν παίξει συνολικά 17 βράδια σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη.

Μέσα στο 2009 θα βγάλουν δίσκο (ο οποίος είναι ήδη έτοιμος συνθετικά), θα κάνουν περιοδεία όπου η κάθε συναυλία θα ηχογραφείται και θα βγαίνει προς πώληση σαν επίσημο bootleg. Ελπίζουμε αυτή τη φορά να μας έρθουν, γιατί 3,5 χρόνια είναι πάρα πολλά.

Δεν τρελα8ηκα … ισως με χαλασε που ειχε μονο πιανο στα πρωτα τραγουδια… τα οποια δεν η3ερα…

νεοι Pearl Jam. Κ ειδικα αν τις κυκλοφορουν και σε φυσικη μορφη (CD) την κατσαμε.

θα κάνουν περιοδεία όπου η κάθε συναυλία θα ηχογραφείται και θα βγαίνει προς πώληση σαν επίσημο bootleg.

[FONT=“Comic Sans MS”]OK, αλλά αυτό με το “επίσημο bootleg” δεν το ‘χω καταλάβει ακόμα…:-k Τι σόι bootleg?? Α, να το λένε αλλιώς…πάει η περηφάνεια με την οποία βάζεις στους φίλους σου ν’ ακούσουν τη μοναδική σου παράνομη ηχογράφηση!!:? Τς, τς…[/FONT]

Δεν τρελα8ηκα … ισως με χαλασε που ειχε μονο πιανο στα πρωτα τραγουδια… τα οποια δεν η3ερα…

[FONT=“Comic Sans MS”]Προσωπικά, τα τραγούδια που δεν ήξερα με συνεπήραν το ίδιο μ’ αυτά που σιγοτραγουδούσα!!:roll: Και το πιάνο στην αρχή μου άρεσε πάρα πολύ…γενικά μ’ αρέσει το πιάνο στο rock…κι ο Geffen έχει πολύ όμορφη ερμηνεία όταν παίζει πιάνο… Δεν ήταν ωραίο το “Glow”??:!:[/FONT]

Επειδή το ροζ κουράζει, γράφε με το default (μαύρο) χρώμα.

Θενκς.