Nba

Συμφωνω 100% !!!:thumbup:

Ίσως γτ λειτουργούμε κάτω από το ομαδικό πνεύμα και όχι από το ατομικό.

Δηλαδη ο Φωτσης και ο Σπανουλης (αν φυγει απο το Χιουστον) απετυχαν επειδη ειναι πολυ ομαδικοι παικτες? #-o #-o

Πρώτα απ’ όλα ο Σπανύλης δεν έχει αποτύχει ακόμα,1 κακή χρονιά δεν είναι αποτυχεία.Αν κάτσει άλλη 1 χρονιά και του δίνει χρόνο θα δείς τι θα κάνει το παλικάρι.
Δεύτερον,η επιτυχεία είναι πολύ περίεργο πράγμα στο NBA,ειδικά αν παίζεις ως PG.Αν ενοίτε να γίνει σουπερστάρ,τότε ζητάτε από τους έλληνες υπερβολικά πράγματα.Πόσοι ευρωπαίοι έχουν γίνει Ν.1 στις ομάδες τους?Γκασόλ,Νοβίτσκι και Στογιάκοβιτς,και όλοι σε ομάδες χωρίς πολύ ψωμί.
Απλώς δεν το 'χουν κυνιγίσει πάντως πιστεύω,π.χ. βλέπεις τον καλύτερο έλληνα τον Διαμαντίδη και δεν θέλει να πάει,το ίδιο και ο Ζήσης,Παπαλουκάς,κ.α.

Ίσως αν πάει ο Σχορτσιανίτης να γίνει κάτι με τους Κλίπερς.

Δε μιλαω για να γινουν σουπερσταρ αλλα να ειναι αξιοολογες λυσεις για την ομαδα τους. Εκει πλεον που εχει καταντησει το ΝΒΑ και ολες οι ομαδες εχουν πολυ περισσοτερους Ευρωπαιους και Λατινοαμερικανους απο παλιοτερα, θεωρω αδιανοητο να μην υπαρχουν και 2-3 Ελληνες αναμεσα τους…

Ασε τον Γκασολ, τον Νοβιτσκι και τον Πετζα…

Ο Γκαρμπαχοσα, ο Καλντερον και ο Μπαρνιανι εκαναν μια χαρα χρονια με το Τοροντο. Ρουκι ολοι τους εντωμεταξυ. Ο Γκιριτσεκ ειναι πολυτιμη μοναδα της Γιουτα (και ο Κιριλενκο επισης). Οι Παρκερ, Ομπερτο, Τζινομπιλι των πρωταθλητων Σπερς. Οι Βαρεζαο, Παβλοβιτς των Καβς. Ο Μιλισιτς που οταν ηταν ρουκι ξεκινησε πολυ χειροτερα απο τον Σπανουλη, αλλα τελικα βρηκε τον ρολο του στους Ματζικ (αν δεν κανω λαθος)…

Απειρες περιπτωσεις. Ο καλομαθημενος Σπανουλης θελει να φυγει επειδη δεν παιζει. Οσο για τον Παπαλουκα αναμενουμε να δουμε, αλλα ειναι πλεον μεγαλος, αυτος αν κανει μια χρονια στον παγκο ειναι λογικο να θελει να φυγει. Ο Διαμαντιδης παλι για να λεει οτι δεν θελει να παει στο ΝΒΑ, κατι θα ξερει. Ισως πιστευει οτι δεν ειναι αρκετα ικανος…

Ίσως πάλι να φοβάται τις συγκρίσεις με τους ξένους και ότι θα τον αμφισβητούν, πράγμα που δεν γίνεται στην Ευρώπη και για αυτό δεν κάνει το άλμα στο NBA. Προφανώς δεν έχει παραπάνω φιλοδοξίες και αυτό ειναι κακό. Προτιμάει να έιναι πρώτος στο χωριό…

Ρε φίλος, αυτό είπα;

Διάβασε καλύτερα. :wink:

Μπα,βασικά πέρα του ψυχολογικού είναι και το στύλ παιχνιδιού,που είναι πολύ πιο ατομικό.Είναι κρίμα πάντως,γιατί πιστεύω ότι για την θέση του είναι παγκοσμίος ο καλήτερος αυτή τη στιγμή,και μάλλον περίπτωση βιωνικού μπασκετμπολίστα.Αν είχε γεννηθεί U.S.A.,τότε και ο Nash σκόνη θα έτρωγε.

κι ο Νίκος Γκάλης το ίδιο έκανε…το NBA πλέον δεν είναι ανώτερο,απλά διαφορετικό.

Καλά μην το συγκρίνουμε με τον Γκάλη γιατί είναι σε διαφορετικές εποχές ρε συ. Τότε ήταν πολύ λίγοι Ευρωπαίοι (Πέτροβιτς και Μαρτσουλιόνις θυμάμαι) στο ΝΒΑ και αυτούς δύσκολα τους εμπιστευόντουσαν. Εγώ θα ήθελα να πάει ο Διαμαντίδης στο ΝΒΑ και σύντομα, τώρα που είναι νέος σχετικά. Μόνο καλό θα του κάνει.

Μπα,δεν θα 'χει πιστεύω τόση διαφορά στην απόδοση,το παιδί είναι βιονικό και έτσι και αλλίως,τουλάχιστον για PG είναι ο κορυφαίος παγκοσμίος τώρα(όποιος έχει αντίρηση καλήτερα να μου αναφέρει έστο και ένα που να συγκρίνετε).Ίσως να ΄ταν και αρνητικό,μιας και δίπλα στον Ομπράντοβιτς μόνο να μάθεις έχεις.Αυτό που θα άλλαζε θα 'ταν η φήμη,όχι μόνο του ιδίου αλλά και όλων των υπόλιπων,αυτό στο οποίο ελπίζουμε φέτος στον Σπανούλη.

Εγώ τον Σόφο θέλω να δώ NBA,και ο Ζήσης ίσως μπορούσε να κάνει κάτι με τις ικανοτητές του,αλλά των βλέπεις,κολλημένος με Ευρώπη.

Ε οκ, κι εγω πιστευω οτι ο Διαμαντιδης ειναι παιχταρας αλλα ο Νας για παραδειγμα ή ο Κιντ ειναι σαφως τεραστιοι. Και τελειως διαφορετικο στυλ πλεη μεηκερ οποτε δεν μπορουμε να τους συγκρινουμε.

Βασικά τι άλλο να του μάθει και ο Ομπράντοβιτς. Πιστεέυω ότι πρέπει να παάιξει σε ΝΒΑ ώστε να δει τις δυνατότητές του απέναντι στους καλύτερους αυτή τη στιγμή και φυσικά τις αντοχές του (αν κ αυτό το τεστ το έχει περάσει με τόσα ματς σερί…) που εκέι παίζουνε κάθε 2-3 μέρες σε υψηλό επίπεδο και όχι 1-2 φορές την βδομαδα. Άλλό να παίζεις απέναντι στον Ρέι Άλλεν (παιχταρα μου…) και τον Λιούις για παράδειγμα την Τρίτη και απέναντι στον Σακίλ και τον Γουέιντ την Πέμπτη, και άλλο εναντίον των φοβερών ομάδων της Ελλάδας. Υψηλού επιπέδου μόνο στην Ευρωλίγκα και στα ημιτελικά κ μετά των Play-off του πρωταθλήματός μας…

Μιας και είπες τον Wade,θυμάσαι ποιος του έβαλε 1 ωραία ταπούλα σε 1 ημιτελικό Ελλάδα-ΗΠΑ?:stuck_out_tongue:
(Πλάκα κάνω,τον πάω πολύ αυτό το παίκτη).Δεν το 'χα σκεφτεί έτσι…κοίτα,και ο Duncan να ερχόταν Ευρώπη,πιστεύω θα 'χε πράγματα να μάθει με αυτή τη λογική,άλλωστε και η ευρώπη έχει τρομερούς παίκτες.

Υ.γ. Καλός ο Alen…έχεις δεί όμως Marion ή Odom να παίζουν?:wink:

Φυσικά και έχω δει, τι να λέμε τώρα. Είμαι μεγάλος fan του ΝΒΑ. Ο Odom δεν έκανε όμως την καριέρα που έπρεπε κ τώρα είναι στη σκιά του Bryant. Τρομερος παίχτης πάντως. Ο Marion παίζει στην πρωταθλήτρια για μένα… Οι ήλιοι έπαιξαν το καλύτερο μπάσκετ απ’ολους, αλλά τους έφαγε η κλίκα… :wink: Όχι ότι δεν το αξίαζανε οι Spurs,αλλά καλύτεροι οι Suns. Ο Duncan να έρθει να κάνει τί στην Ευρώπη?? Οι Αμερικανοί έρχονται εδώ για να πάρουνε χρόνο συνηθως και να γυρίσουνε πισω με αλλες προοπτικές.Εαν κολλάνε στο κλιμα της Ευρώπης και τους αρεσει, τοτε μένουνε (πχ Μπατίστ, τρομερός παιχτης για Ευρώπη, οχι για ΝΒΑ).

Τον Allen ομως μάλλον δεν τον έχεις δει καλά. Από τους Bucks τον παρακολουθώ, είναι τρομερός (40-45% στα τρίποντα σε όλη την καριέρα στο ΝΒΑ είναι απο τα καλύτερα ρεκορ). Fεύγeι από το Seattle.Αντε μπας κ παει σε πιο καλή ομάδα κ παρει κανα δαχτυλιδάκι… :slight_smile: Άσε που έχει κάνει και ταινία… :smiley:

Στη Βοστωνη πηγε. Οχι ακριβως η ομαδα που σε κανει πρωταθλητη! :stuck_out_tongue:

Τα ξημερωματα εγινε το Draft και οπως φαινεται, το ΝΒΑ συνεχιζει στον ιδιο εσφαλμενο δρομο. Στην πρωτη 10αδα ουτε ενας παικτης δεν ειχε οολοκληρωσει τον 4ετη κυκλο του στο κολλεγιο, ενω οι δυο πρωτοι εκαναν μολις εναν χρονο. Το ΝΒΑ συνεχιζει να γεμιζει παικτες που μπορει μεν να εχουν τεραστια αθλητικα προσοντα, αλλα δεν ξερουν μπασκετ. Γιατι το μπασκετ στην Αμερικη μαθαινεται στα κολλεγια. Το ΝΒΑ ειναι απλως ενα σοου. Που πλεον εχει μετριους πρωταγωνιστες…

Εντάξει,είναι στη σκιά του Bryant,αλλά είναι 26 ακόμα,έχει χρόνο.Άσε που λένε ότι αν φύγει ο Bryant θα φύγει και εκείνος.:frowning: Μιας και είπα για Bryant,βλέπω αν φύγουν και οι 2,τους Lakers να υπε-ραποδυναμόνοντε,και από κει που λέγαμε να έρθει ο Garnett και να γίνει ξανά δυνατή η ομάδα,βλέπω να χαροπαλεύουν να κάνουν 20 νίκες:( (και να σκεφτεί κανείς ότι θυμάμαι την ομαδάρα του 2002 και ήταν τόσο καλοί που για αυτούς έγινα Lakers fan.). Ο Bryant μάλλον θα πάει ή Dallas (:thumbdown: ) ή Bulls.

Είδες την φάση Horry-Nash?Τρομερό φάουλ!!!Sorry που θα το πώ,αλλά εγώ ήμουν με Spurs(Duncan rules!).Αν και βασικά αυτό που δεν ήθελα ήταν να το πάρει το Dallas,από 'κει και πέρα και αφού οι Lakers αποκλείστικαν δεν είχα πολύ προκατάληψη.

Ενοείς το He got game του Spike Lee,έ?Κοίτα,ο τύπος είναι θεός,αλλά αυτή ήταν 1 από τις αποτυχίες του.Και για να λέω οτι ταινία του Spike Lee είναι κακή,σημαίνει ότι είναι πολύ κακή.Άσε που ο Allen ήταν ντυμένος σαν &^%() σε όλη τη ταινία.

Καλά δεν ειπα ότι έκανε ταινία για οσκαρ βρε συ. Πλάκα έκανα, ότι και καλά αυτος έχει κάνει ταινία, ενω οι άλλοι όχι. Ωστε είσαι Fan των Lakers ε?? Τσέκαρε αν βρεις τα αφοερώαματα σε Magic Johnson εναντίον Larry Bird. Τότε ίσως γίνεις ακόμα πιο μεγάλος fan των Lakers.

Τώρα αν o Allen πάει Celtics, απλά θα αντικαταστήσει τον άχαρο ρόλο του Paul Pierce :frowning: . Λογικά όμως θα έχει κι άλλες προτάσεις…
ChrisP νομίζς ακόμα δεν εκλεισε ε? Εντονες φημες κυκλοφορουν για Βοστώνη ε?

Εκλεισε η ανταλλαγη…

http://www.nba.com/celtics/draft/press062807-ray-allen-trade.html

Έχω τσεκάρει,είχε φρντίσει ο πατέρας μου από γεννησιμιού:D

Άκουσα ότι ο Marion θα φύγει και θα πάει Bobcats για να έρθει ο Morrisson.Ξέρεις αν αληθεύει?