Nba

Αυτό όμως. Αν υπάρχει ένας λόγος που χάρηκα είναι που τιμωρήθηκε η λογική των Warriors στην αγορά. Κρίμα φυσικά για τους τραυματισμούς δεν το συζητάμε, αν και όταν έχεις 2 παίκτες με ρήξη χιαστών οι επόμενες μεταγραφές σου πρέπει να είναι στο ιατρικό τιμ.

Το αληθινό αστέρι βέβαια είναι ο Val Fleet. Από την στιγμή που άρχισε τις μεγάλες εμφανίσεις οι Toronto έριξαν έξω Bucks και Warriors.

1 Like

Διαλογο κανουμε ή σε καφενειο βρισκομαστε? Δε σε ρωτησα για μενα, εγω εμφανως στηριζα τους Golden State Warriors, το εχω δηλωσει αλλωστε. Αυτο δε σημαινει οτι δεν μπορω να πω μπραβο στους Raptors που πηραν το πρωτο πρωταθλημα της ιστοριας τους, αλλωστε η πλειοψηφια των παικτων τους ειναι συμπαθεις (και βεβαια ΟΧΙ ο Λεοναρντ μετα απο αυτα που εκανε στους Σπερς), και μιλαμε για Καναδικη ομαδα, αρα αυτοματως συμπαθης για εναν ακομα λογο.

Δε διαφωνω σε τιποτα με οσα λες για τον σχεδιασμο. Απλως δεν καταλαβαινω αυτην την (ελλειψη) λογικη(ς) πως ειναι καλο για το αθλημα που κερδισαν οι Raptors και μια κατοπιν εορτης αποφαση πως επρεπε να κερδισει το outsider πριν ξεκινησουν τα playoffs που βλεπω απο διαφορους (δεν λεω για σενα). Καποιες φορες κερδιζει ο καλυτερος, καποιες ο πιο τυχερος, καποιες ειναι 50-50 και οποιος και να το επαιρνε θα ηταν δικαιο, αυτα γενικα ισχυουν καθε χρονια.

Απλως οταν παιζουν τοσοι πολλοι και τοσο σημαντικοι τραυματισμοι, το αποτελεσμα ειναι λιγο πλασματικο, οπως ηταν και το 2015 με τους τραυματισμους για τους Cavaliers. Εγω προσωπικα δεν ευχαριστιεμαι το μπασκετ τοσο πολυ ετσι, ανεξαρτητως προτιμησεως. Δε θεωρω οτι κανει καποιο καλο στο αθλημα η νικη των Raptors, οχι δηλαδη περισσοτερο καλο απο οτι μια πιθανη νικη των Warriors. Το ζητουμενο ειναι να βλεπουμε ωραιο θεαμα, και απο αυτο οι Warriors εχουν προσφερει απειρο ολα αυτα τα χρονια.

Μιλαμε για ομαδα που εχει κανει draft ολον της τον βασικο κορμο εντωμεταξυ, αστεια καποια πραγματα που διαβαζω για τον σχεδιασμο της. Ολα αυτα τα χρονια σε ολες τις εκπομπες για το μπασκετ και ολοι οι μπασκετμπολιστες και παραγοντες εκθειαζουν τον υποδειγματικο οργανισμο των GSW, και τωρα επειδη εχασαν αυτο σημαινει οτι δεν εκαναν τιποτα σωστο τελικα?

ΥΓ. Ο τραυματισμος του Τομψον απο χθες το βραδυ δεν ειχε να κανει με κανεναν ιατρο των GSW, στηριξε κυριολεκτικα ολο του το βαρος στο ενα γονατο και επεσε οσο πιο ατσαλα μπορει να πεσει κανεις, μιλαμε για απιστευτη γκαντεμια μετα απο τοσες ατυχες στιγμες.

Ρήξη χιαστων ο Τομπσον; Όχι ρε…

Μόνο του Cousins ήταν μία κακή στιγμή. Ο αρχικός τραυματισμός του Durant ήταν ξεκάθαρα λόγω κόπωσης επειδή έπαιζε 40+ λεπτά σε όλα τα playoffs. Τις προηγούμενες χρονιές οι Warriors είχαν πολύ καλύτερη second unit και λόγω ηλικίας. Livingston, Iguodala δεν ήταν 33+, υπήρχαν παίκτες τύπου West, Barbosa επίσης που ήταν πολύ καλύτεροι από τους Cook, Jerebko. Ακόμα και ο Bogut πλέον δεν μπορεί να τραβήξει ούτε λίγα λεπτά σε τέτοιο επίπεδο. Ο τραυματισμός του Thompson στο game 3 που ήταν game changer ουσιαστικά όπως έχεις πει ήταν πάλι μυϊκός λόγω κόπωσης. Άτυχη στιγμή ήταν ο τραυματισμός του στο τελευταίο παιχνίδι, αλλά ακόμα και με Thompson αμφιβάλλω ότι οι Warriors θα μπορούσαν να πάρουν πρωτάθλημα. Δεν γίνεται να έχεις rotation 7 παικτών από τους οποίους οι 2 είναι πολύ μεγάλοι.

Επίσης πληρώνουν και την υπεροψία τους, γιατί η σειρά με τους Clippers πήγε στα 6 ματς ξεκάθαρα λόγω χαλαρότητας και θα μπορούσαν να είχαν κερδίσει κάποιες μέρες ξεκούρασης.

2 Likes

Ρε Quintom, πρέπει να είσαι Συριζαίος…
Που έγραψα εγώ ότι είναι καλό για το άθλημα;;;;;;
Επίσης, πας πίσω και λές για το ντραφτ και για τις μεταγραφές και κτλ. Δεν μπορείς να εστιάσεις τα επιχειρήματα σου μόνο στο θέμα μας, τα Πλέι οφς και το τελικό;;;;; Στην έκθεση στο σχολείο δεν σου έμαθαν να μην βγαίνεις εκτός θέματος;;;;

Ο καθένας καθορίζει τι είναι καλό ή κακό ανάλογα τα συμφέροντα του. Άλλα συμφέροντα έχω εγώ και άλλα ο κομισάριος του ΝΒΑ. Εγώ θέλω να βλέπω καλό μπάσκετ και θα ήθελα και αλλαγές στους κανονισμούς για να υπάρχει μεγαλύτερη έμφαση στην άμυνα. Το ΝΒΑ σίγουρα δεν θέλει κάτι τέτοιο γιατί οι Αμερικάνοι ψοφάνε για σόου και υψηλά σκορ.

Όσο περί λογικής: Προτιμώ να βλέπω 2 ομάδες που έχουν ένα κοντινό επίπεδο, παρά έναν οδοστρωτήρα να διαλύει τον αντίπαλο του. Α

Οφ τόπικ. Επίσης, αν και φανατικός ΠΑΟ στεναχωριέμαι που ο ΟΣΦΠ έχει προβλήματα. Το Ελληνικό πρωτάθλημα δεν θα έχει ανταγωνισμό και πέρα από αυτό μου άρεσε και το μπάσκετ του ΟΣΦΠ, ακόμα και φέτος.

2 Likes

Ωχ, υποδείξεις για το πώς να γράφουμε κι έκθεση τώρα…

Πάντως, τόσο με τις μπάντες όσο και με τον αθλητισμό, αν η σκέψη και το πνεύμα σου έχουν χτιστεί μέσα από φανταμενταλιστική ανάλυση των Star Wars/λοιπών fantasy, χωρίζεις τα πάντα σε “καλούς - κακούς” και δεν αφήνεις χώρο για τίποτα ενδιάμεσα. Αυτό δημιουργεί πρόβλημα σε κουβέντες αθλητικές ή μουσικές (ευτυχώς δεν πιάνουμε πολιτικά εδώ).

Δε βρίζω, ούτε δόλο έχω (κυρίως απορία και έναν σαδιστικό θαυμασμό), να περάσει.

1 Like

Εποχή πανελληνίων

1 Like

Οκ το τελευταιο περι ξεκουρασης λιγο ακραιο, αφου ειχαν 9 μερες για τους τελικους, και γενικα ολες οι ομαδες παιζουν γεματες σειρες με γεματα λεπτα. Επισης κανενας δεν λεει οτι αν δεν τραυματιζοταν ο Τομψον θα επαιρναν το Game 7, συγκεκριμενα εγω ειχα ηδη πει οτι μαλλον θα τελειωνε χθες η σειρα (που και εγινε)

Ο Τομψον στο Game 3 τραυματιστηκε επειδη επεσε ατσαλα, οπως δηλαδη και χθες… Ρε μαν τα ιδια λεπτα επαιζε ο Ντουραντ και ο Καρι και ο Τομψον με ολους τους σουπερσταρς ολων των ομαδων, δεν ειναι τοσο πολυπλοκα τα πραγματα. Εκατσαν πολλες γκαντεμιες μαζι, εγιναν και λανθασμενες αποφασεις (η εισοδος του Durant στο Game 5 ηταν η μοναδικη), ε και εδεσε το γλυκο. Αχιλλειος τενοντας ο ενας, γονατο ο αλλος, απο το πουθενα. Ο ιδιος ο προσωπικος γιατρος του Ντουραντ ειπε πως ο μονος κινδυνος ηταν απλα να υπαρξει υποτροπη στην γαμπα, εμεις εδω μεσα ξερουμε καλυτερα και κατοπιν εορτης λεμε οτι οκ αρα λογικο που εκοψε αχιλλειο τενοντα?

Χαχχαχα δεν ειμαι Συριζαιος οχι… Και εγραψα συγκεκριμενα για αυτο που λες οτι το λενε αλλοι, διευκρινισα οτι δεν εγραψα για σενα. Μια χαρα μου εμαθαν να γραφω εκθεση, διευκρινιζω σε καθε παραγραφο για ποιο πραγμα απανταω. Δεν σκεφτονται ουτε γραφουν ολοι οι ανθρωποι το ιδιο, και θα ηταν βαρετος ο κοσμος μας αν ηταν ετσι.

Μαζι σου για κανονισμους εννοειται.

Δε θα διελυαν οι Γουοριορς τους Ραπτορς με Τομψον, οπως δεν τους διελυσαν στα πρωτα 2 παιχνιδια που ηταν ολοι εκτος του Ντουραντ καλα. Μετα εκτροχιαστηκε η κατασταση ακομα περισσοτερο. Ενας τραυματισμος ειναι λογικος, αλλα εδω μιλαμε για ομαδα νοσοκομειο σε ολη την σειρα των τελικων σχεδον. Μου θυμησε 2015 που βλεπαμε Ντελαβεντοβα και Βαρεζαο να παιζουν βασικοι τελικους ξερω γω, οκ.

Σαφώς, απλά καλό είναι να μένουμε ον τόπικ. Ειδάλλως," από την πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλα"

Ον τοπικ ημουν, απλα δεν απαντουσα μονο σε σενα, αυτη η παραγραφος δεν ηταν για σενα κοινως. :stuck_out_tongue:

Ε όχι δεν ισχύει αυτό. Ναι ήταν γκαντέμηδες και νοσοκομείο, αλλά δεν υπήρχε load management όλη τη σεζόν. Ο Leonard τη μισή σεζόν έπαιζε σε ένα στα δύο ματς και Durant/Thompson έπαιζαν 30 λεπτά+ σε μία πολύ πιο ανταγωνιστική δύση. Το These finals’ legacy στο τέλος αυτού του άρθρου εξηγεί ακριβώς αυτό.

1 Like

Πουλησανε τον Καναδα για ενα πρωταθλημα

5 Likes

Τρομερο παιχνιδι χτες, ρυθμος πανω-κατω, ψηλο σκορ χαμος. Τεραστιο κριμα για τον παιχταρα τον Κλευ (χιαστοι ειναι κανα εξαμηνο εξω?) μετα το σοκ του Ντουραντ, αυτα ειναι πολυ ασχημα ρε γαμωτο.

Για τους Ραπτορς hail στην παιχτουρα Καγουαι που για αυτον το χαρηκα παραπανω, επισης τρομερος X factor ο VanVleet (οπως και στην σειρα με τους Μπακς).

Πολυ περιεργο μεταγραφικα καλοκαιρι γιατι πλεον 2 απο τους πιο δυνατους FAs της αγορας θα ειναι και μακροχρονια τραυματιες, ποιος θα παρει το ρισκο, ενδιαφερον πολυ…

Για τον Durant μετά τις φήμες για ΝΥΚ έκανε μία γκάφα (; ) η Νike και “αποκάλυψε” ότι μάλλον ανανέωσε στους GSW. Νομίζω και ηθικά θα του κάνουν πρόταση για να τον κρατήσουν.

Αυτο θα ειναι πολυ μεγαλη ανατροπη αν ισχυει, για να δουμε…

Λογω ελειψης χρονου δεν γραφω συχνα στο forum οπως θα ηθελα αλλα σημερα με αφορμη την κατακτηση του πρωταθληματος απο τους Toronto Raptors θα ηθελα να δωσω συγχαρητηρια σε αυτη την ομαδα που κατα την γνωμη μου αξιζε 100% το πρωταθλημα παρα το γεγονος οτι στην αρχη της χρονιας λιγοι τους θεωρουσαν ικανους να φτασουν μεχρι το τελος του δρομου. Σιγουρα επαιξαν μεγαλο ρολο και οι τραυματισμοι που ειχαν οι Warriors αλλα ειναι η ομαδα με τα περισσοτερα “υπερατου” ever οποτε δεν μπορουν να μιλησουν για ατυχια. Οι Raptors εδωσαν ο,τι ειχαν και δεν ειχαν, επαιξαν με ψυχη και παθος και ειναι αξιοι θαυμασμου.

Προσωπικα δεν υποστηριζω γενικως τους Raptors αλλα φετος ηθελα πολυ να το παρουν και ο βασικοτερος λογος ειναι αυτος ο ΥΠΕΠΑΙΚΤΗΣ που ονομαζεται Kawhi Leonard τον οποια απο το 2014 που κατεκτησε το πρωταθλημα με τους Spurs τον εχω σταθερα μεσα στην 3-αδα αγαπημενων μου παικτων, πραγματικα υπερπολυτιμος και απιστευτα πολυδιαστατος, τραγικο λαθος των Spurs που του φερθηκαν οπως του φερθηκαν και τον εχασαν. Μακαρι να τον δω με την φανελα των Lakers στο μελλον, το οποιο μελλον του προβλέπεται εξισου λαμπερο.

2 Likes

Αν μου έλεγαν θα σου λέμε μια λέξη και θα λες το πρώτο πράγμα που σου ρχεται στο μυαλό, και κάποια στιγμή η λέξη ήταν “κλώνος”, ενστικτωδώς θα ξεστόμιζα Leonard. Δεν ξέρω γιατί. Strikes me as a clone for some reason. :open_mouth:

Πρώτο μπαμ για φέτος. Ξεφορτώθηκαν πακέτο και την μπολο-οικογένεια.

1 Like

μια χαρα οι λεικερς. δυνατη μετα γραφη ο φρυδιας, να δουμε πως θα τα παει με λεμπρον. αντε καναν αλλον τωρα να φτιαξουν αλλ σταρ .

1 Like

Λέει σχόλιο “οι Λέικερς δώσανε έξι φρύδια για να πάρουν ένα”

7 Likes