Nba

Όσο υπάρχει έστω και ένας μικροψυχος σαν τον τύπο που έγραψε αυτήν την ηλιθιότητα στο ΦΒ, εύχομαι να μην παίξει ποτέ ο Γιάννης με την Εθνική Ελλάδος. Δεν της χρωστάει τίποτα, και το να είναι κάποιος “Έλληνας” περήφανος για τα επιτεύγματα του Αντετονκουνμπο δεν είναι κίνητρο, είναι απωθητικο. Εγώ αν ήμουν επαγγελματίας αθλητής θα ξενέρωνα άπειρα αν οτιδήποτε έκανα ήταν πάτημα για εθνική υπερηφάνεια.

Για τον Γιάννη νιώθω “περήφανος” και συγκινήθηκα όχι επειδή πρεσβεύει την Ελλάδα, αλλά επειδή είναι Έλληνας. Αυτό σημαίνει ότι μεγάλωσε σε μια χώρα ππυ μεγάλωσα κι εγώ, με πολλές κοινές καθημερινές εμπειρίες και αναμνήσεις (και εκατοντάδες διαφορετικές, αφού ήταν πολύ πιο δύσκολα για αυτόν μεγαλώνοντας), με την ίδια γλώσσα, και μια σύνδεση που δε θα είχα με έναν τυχαίο Ελβετό, Αυστραλό ή Καναδο, μόνο και μόνο λόγω τυχαίων συνθηκών. Άρα μπορώ να καταλάβω πώς είναι για αυτόν να έχει καταφέρει όλα αυτά προερχόμενος από την Ελλάδα μέχρι έναν μικρό βαθμό.

Από κει και πέρα, καμία εθνική υπερηφάνεια.

9 Likes

Σωστη διασταση, δεν εχει να κανει με εθνικη υπερηφανια αλλα με κοινες παραστασεις, επισης εμεις που τον παρακολουθουμε εδω και 3-4 χρονια ανελλιπως και βλεπουμε την εξελιξη του εχουμε εναν λογο να το χαιρομαστε παραπανω.

Σε αλλα νεα δεν εξασκει την Player option του ο KD και μενει ελευθερος, για να δουμε. Νεα Υορκη παρεα με Καιρι? Επισης σε πανικο που δεν θα βρουνε μπροστα τους για εναν χρονο Γκολντεν Στεητ οι Χιουστον, δινουν την μιση ομαδα για να κανουν χωρο στο καπ, κατι ετοιμαζεται απο εκει.

4 Likes

Δεν θα εξασκούσε την player option ούτως ή άλλως, ακόμα κι αν μείνει GSW, προκειμένου να πάρει max contract, έτσι δεν είναι?

1 Like

Υπηρχε κουβεντα αν λογω του τραυματισμου του δεν θα του δινανε μαξ οποτε αν θα παταγε στην οψιον του. Αν το εκανε γιατι του εχουν πει για μαξ η για να φυγει ειναι μια καλη ερωτηση, θα δουμε συντομα (30/6 ανοιγει η Free agency σωστα?)

2 Likes

4 Likes

Πολλα λαικ για ολα κ ειδικα για τα θεματα περηφανειας κτλ.

1 Like

fhjjghjhg

Ξερουν κατι για Clippers οι book makers που δεν το ξερουμε εμεις? Φημολογειται για Kawhi, αλλα δεν ειναι καθολου μα καθολου σιγουρο. Επισης, αν οντως θεωρουν οι book makers οτι ο Kawhi θα παει στους Clippers, αυτοματως οι πιθανοτητες για Raptors δε θα επρεπε να πεσουν καμια δεκαρια φορες? Επισης, οι Jazz πηραν Mike Conley, και ειχαν ηδη σουπερ ομαδα, πως γινεται να μην ειναι πιο ψηλα στην λιστα?

Καλα το 3 προς 1 για Lakers ειναι αστειο πιστευω, εκτος κι αν παρουν κανεναν Kyrie ή εναν καλο point guard. Μονο με τον υπερεκτιμημενο και με τον Anthony Davis δεν ειναι και τοσο δραματικο φαβορι σε σχεση με αλλες ομαδες.

Ελπιζω σε Bucks προσωπικα, κι ας ειναι παρα πολυ νωρις. Φετος ηταν χρυση ευκαιρια να το παρουν, αλλα λιγο το οτι κανα 2-3 παικτες δεν ηταν σταθεροι απεναντι σε Ραπτορς, λιγο η διαιτησια που ηταν εξευτελιστικα υπερ των Ραπτορς σε κρισιμες φασεις, τους εβγαλαν εκτος τελικων.

1 Like

Ειναι πολυ νωρις για odds μωρε, παιζουν πολυ με το hype ακομα οι μπουκς, κατσε να ανοιξει η free agency και βλεπουμε.

Για Kemba που ακουγεται για Βοστωνη δεν με χαλαει καθολου παντως.

Επίσης το LA έχει κόσμο με πολλά λεφτά για σπατάλη σε τζόγο και με πρόβλημα στο τζόγο δίχως να ξέρουν μαθηματικά ή το πότε είναι πολύ νωρίς για να ποντάρουν. Πιθανόν και για αυτό οι 2 ομάδες του LA να είναι τόσο “κατεβασμένες”

Εγώ ανησυχώ λιγάκι για Bucks. Δεν ακούγεται σχεδόν τίποτα για αυτούς στο μεταγραφικό και εκτός αυτού ο Brogdon έχει αρχίσει να γίνεται περιζήτητος την ίδια στιγμή που ο Middleton ζητάει max συμβόλαιο (που ούτε κατά διάνοια δεν αξίζει). Το μόνο που έκαναν είναι να δώσουν Snell.

Τα σενάρια που θέλουν ξαφνικά τον Leonard στους Lakers (μιας και οι τελευταίοι κατάφεραν να εξασφαλίσουν 32 εκ cap space) μου φαίνονται θεοπάλαβα. Δεν μπορώ να καταλάβω τι σχήμα θα κατεβάζουν στους αγώνες.

1 Like

Έκαναν waive και τον Hill χθες βράδυ (αν και ίσως τον κρατήσουν με λιγότερα).

Συμφωνώ μαζί σου πάντως. Καλός ο Middelton, αλλά στο ποσό που αντιστοιχεί το max, φέρνεις καλύτερο παίκτη. Ίσως με χειρότερη χημεία με τον Γιάννη, αλλά με σταθερή παρουσία στα κρίσιμα ματς των playoff. Νομίζω οι Bucks για την ώρα περιμένουν να δουν πόσα χρήματα μπορούν να έχουν και να κυνηγήσουν μετά κανέναν ελεύθερο από το πρώτο ράφι και να κρατήσουν όσους μπορούν από τους φετινούς. Αν το Μιλγουόκι δώσει σε όλους Max, τότε δε θα μπορεί να κρατήσει τον Γιάννη πέρα από 2 χρόνια

Ειναι μεγαλο διλλημα ο Μιντλετον, απο την μια ειναι εξαιρετικα απαραιτητο γραναζι στην μηχανη του Μπαντ, απο την αλλη ουτε εχω πιστευω οτι αξιζει το μαξ (και θα το ζητησει), γριφος…

Σε καμία περίπτωση μαξ στον ασταθή Middleton. Απορώ πως δεν κάνουν κίνηση για ψηλό από το πάνω ράφι με καλό σουτ από μέση/μακριά απόσταση τύπου Horford, Vucevic. Eγώ εκεί θα επικεντρωνόμουν και θα κάλυπτα το κενό του Middleton με ένα καλό σουτέρ με λιγότερα λεφτά τύπου Reddick ή Bogdanovic (που αμφότεροι έκαναν καλύτερη χρονιά με εξαιρετικά ποσοστά).

υγ: το 11 προς 1 για τους Warriors είναι αστείο -δεδομένου ότι θα κρατήσουν τον Klay. Συνεχίζουν να έχουν 3 τοπ παίκτες στην 5άδα τους και εφόσον φύγει ο KD θα έχουν χώρο στο salary cap να δώσουν βάθος στον πάγκο τους και να φέρουν ένα καλό 4/5.

1 Like

Ακουγεται οτι η Βοστωνη εκλεισε ηδη Κεμπα, ο Καιρι μαλλον Μπρουκλυν. Επισης μαλλον φευγει ο Χορφορντ οποτε εχουμε χωρο και για εναν ψηλο απο το πανω ραφι.

Butler θα πάει Rockets ή θα μείνει Philadelphia?
Εγώ νομίζω - χωρίς να μαι Lakers fanboy - πως δικαίως το Vegas θεωρεί αυτή την στιγμή τους Lakers το #1 φαβορί για τον τίτλο. Ας μην ξεχνάμε πως κράτησαν και Kuzma, έτσι. Άρα Anthony Davis, Kuzma, LeBron…

Durant τελικά στους Nets!!

Ενδιαφερουσα η τριαδα με Kyrie και Deandre.

Μιντλετον τελικα πενταετες με 178 μυρια, Λοπεζ τετραετες με 52 μυρια, πολυ καλα λεφτα, φευγει μαλλον ο Μπρογκντον.

Πάνε για μεγάλο fail οι Bucks. Τεράστιο λάθος η ανανέωση του Bledsoe από τόσο νωρίς, έδωσαν πολλά σε Middleton και τώρα έχασαν Brogdon που πάει Indiana. Έχουν χάσει ήδη και Mirotic και δεν ξέρω τι θα γίνει με Hill.

4 Likes

178 μύρια για 5 χρόνια στο Μιντλετον. Απίστευτο. Πήρε ο Μίντλετον συμβόλαιο επιπέδου Kyrie.
Eνδεικτικά, μιας και ψάχνουν για σουτέρ, ο Ρέντικ έκλεισε με 20 εκατομμύρια για 2 χρόνια στους Πέλικανς.

Μεγάλο λάθος που άφησαν τον Brogdon να φύγει.