Barcelona

Σε εκείνο το παιχνίδι δεν ήταν που έπεφτε ο Ντρογκμπά συνέχεια για να πάρει πέναλτι; Ναι, σε εκείνο ήταν. Αν είναι δυνατόν ένα τανκ που παίζει στην Αγγλία κιόλας, να πέφτει με την πρώτη επαφή. Ήμαρτον. Επίσης, στο ίδιο ματς η Μπαρτσελόνα είχε μείνει με 10 παίχτες από αποβολή εντελώς ανύπαρκτη, είχε δοθεί φάουλ σε φάση που ο Ισπανός δεν είχε καν ακουμπήσει τον Άγγλο, μιλάμε για ένα μέτρο απόσταση. Τέλος πάντων, σε εκείνο το ματς τα είχε κάνει μαντάρα ο διαιτητής, αλλά για κάποιο λόγο έχει επικρατήσει να θυμόμαστε το ότι ευνοήθηκε η Μπαρτσελόνα. Να μου έλεγες για το ακυρωθέν γκολ με τη Μίλαν το 2006 που ο Πουγιόλ είχε κάνει θέατρο των θεάτρων και είχε ακυρωθεί ως επιθετικό φάουλ (θα γινόταν το 1-1, με αυτό το σκορ έμπαινε η Μίλαν), να σου έλεγα ναι. Να μου έλεγες για καμιά άλλη περίπτωση, που όντως έχει ευνοηθεί η Μπαρτσελόνα, να σου έλεγα ναι. Όμως γεγονός είναι πως γενικώς τα τελευταία χρόνια δικαίως έχει κατακτήσει αυτά που έχει κατακτήσει. Εντάξει, μια χρονιά θα την ευνοήσουν λίγο και θα το πάρει, άλλη χρονιά θα την αδικήσουν και δε θα φτάσει στον τελικό. Αλλά η ζυγαριά δε γέρνει προς κάποια μεριά.

Το πρώτο είναι από τις μεγαλύτερες παραστάσεις που έχω δει :lol:. Στο δεύτερο η μπάλα έχει ήδη φύγει από το πόδι αυτού που πασάρει, το βλέπουμε όλοι αυτό νομίζω, ο τραγικός που έκανε το βίντεο δεν έβαλε το σωστό frame για τους δικούς του λόγους. Δεν ξεχνάμε τίποτα. Άσ’ το, στο πρώτο ματς είχε μπει γκολ-οφσάϊντ που δεν μπαίνει ούτε στην Ελλάδα.

Πλάκα κάνεις…έλα πες το…

ενα τελευταιο για μουρινιο μπαρτσελονα κ.λ.π…

τωρα ειλικρινα θεωρειτε οτι η ρεαλ με οποιοδηποτε αλλο προπονητη θα μπορουσε να κανει τοσες κηδειες στην μπαρτσα??

οχι απλα αμφιβαλλω αλλα παιρνω και ορκο για το αντιθετο…οι παικτες της μπαρτσα ειναι σαν συνολο μια κλαση ανωτεροι…

πες τα, κανείς δε μιλάει για τη σφαγή της Μπαρτσελόνα εκείνο το βράδυ

Διαφωνώ αλλά βαριέμαι να το αναλύσω…υπάρχουν διαφορετικά χαρακτηριστικά στον κάθε παίχτη, τα οποία η Μπαρτσελόνα εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο, η Ρεάλ δεν το έκανε.

Κανείς δε μιλάει για σφαγή, απλά ο παντελής τοποθετεί τα πράγματα στη σωστή τους βάση σχετικά με εκείνο το ζευγάρι ημιτελικών.

Στο καμπ νου υπάρχει ένα πέναλτυ υπέρ της μπάρτσα που δεν δίνεται, στο στάμφορντ ένα υπέρ της τσέλσι που δεν δίνεται και μια ας το πούμε “τραβηγμένη” (για να μην το πούμε ανύπαρκτη) αποβολή του αμπιντάλ.

Κλάιν δηλαδή και σιγά τα λάθη, απλά έχει επικρατήσει ο τρέντι μύθος ότι η τσέλσι σφάχτηκε εκείνο το βράδι και έμεινε με το έτσι θέλω εκτός, λες και έκανε σκριν στους αμυντικούς ο διαιτητής στο 90τόσο για να μείνει μόνος του ο Ινιέστα.

εγώ σε εκείνο το ματς υποστήριζα μπαρτσελόνα και στο γκολ χοροπηδούσα σαν κατσίκι στο δωμάτιο [SIZE=“1”](edit, δεν έχω ιδέα πώς χοροπηδάει ένα κατσίκι σε δωμάτιο)[/SIZE].

αλλά η μόνη λάθος απόφαση εναντίον της τσέλσι ήταν ένα πέναλτυ που δε δόθηκε, σοβαρά τώρα;

Εγώ έτσι λέω, η μόνη σημαντική λάθος απόφαση ήταν αυτή.

Δεν κάνω πλάκα, όχι. Δες [U]εδώ[/U] τα στιγμιότυπα και πες μου ποιες από αυτές τις φάσεις είναι πέναλτυ. Εγώ λέω σίγουρα το χέρι του Πικέ. Τώρα, αν μου πεις για τη φάση του μυρωδιά του Μαλουντά, γελάνε και τα τσιμέντα. Ή για την άλλη που [U]ο Αμπιντάλ πιάνει λίγο τη φανέλα του Ντρογκμπά χωρίς να τον τραβάει κι αυτός πέφτει σα σακί[/U]. Έλα ρε παιδιά, λίγο έλεος. Ο επιθετικός πρέπει να έχει μέλημά του να βάλει γκολ, αν πέφτει σα βλάκας με το πρώτο ακούμπημα έχει σίγουρα κερδίσει την αντιπάθειά μου. Στις φάσεις αυτές δεν έχει κοντινό της αποβολής του Αμπιντάλ.

Διαφωνώ. Η Μπαρτσελόνα έχει αρκετούς ρολίστες, που σε άλλες ομάδες θα ήταν φύρα. Απλώς έχει έναν καταπληκτικό άξονα (με την εξαίρεση του Βαλντέζ, που είναι απλά καλός). Σέντερ μπακ και αμυντικά/επιθετικά χαφ, που κάνουν τη διαφορά. Οι Πέδρο και οι Μπουσκέτς και οι Άλμπα και οι λοιποί λειτουργούν ως κομμάτια της ομάδας, τα “άλογα” όμως που την τραβάνε είναι οι Μέσι, οι Τσάβι, οι Ινιέστα, οι Πικέ.

Τα βασικοτερα προβληματα της Μπαρτσελονα ειναι 3. Πρωτον η ελειψη κανονικου προπονητη. Καμια ομαδα, οσους παικταραδες και να εχει, δεν μπορει να νικαει συνεχως σε αυτο το επιπεδο χωρις προπονητη. Δευτερον οπως σωστα ειπε και ο ChrisP δεν νοειται η ομαδα να μην εχει εναν κανονικο σεντερ φορ… Χρειαζεται μεταγραφη αρχιδατου σεντερ φορ εδω και τωρα. Και τριτον η αμυντικη της λειτουργια ειναι για γελια. Ο Πουγιολ δεν ειναι σε καλη κατασταση, ο Πικε το ιδιο (τι ηλιθιο πεναλτυ εκανε) και στο κεντρο δεν εχει τον αμυντικο χαφ-σκυλο που θα καταπιει τους αντιπαλους. Ο Μπουσκετς απορω γιατι παιζει ακομα, τυφλοι ειναι ολοι εκει?

Αυτα πρεπει να τα αξιολογησουν στην διοικηση και να κανουν σωστες μεταγραφες το καλοκαιρι. Αλλιως τα επομενα χρονια θα φθινει ακομα περισσοτερο η αποδοση της ομαδας.

Αμυντικο χαφ σκυλο εχει, αρκει να κατσει παγκο το βυσμα.

Μασερανο εννοεις?

Αυτον και τον Σονγκ. Χαραμισαν ενα σπουδαιο κοφτη, ελπιζω να μην κανουν τα ιδια λαθη με τον Σονγκ.

Βαλε αυτους τους δυο να κοβουν, Τσαβι-Ινιεστα να δημιουργουν, Μεσσι σε ελευθερο ρολο και ενα σωστο σεντερ φορ μπροστα που να πλαισιωνεται απο Βιγια ή εναλλακτικα Σαντσεζ. Απλο ειναι.

1 τερματοφυλακας, 4 στην αμυνα, 2 αμυντικα χαφ, Τσαβι, Ινιεστα, Μεσι, 1 σεντερ φορ και ενας να τον πλαισιωνει μας κανουν 12.

Α, κάπως έτσι δηλαδή ρε ΑΛΕΦΑΝΤΕ???

[CENTER]Σεντερφορ

Βιγια

<— Μεσι —>

Ινιέστα — Τσάβι

Σονγκ — Μασεράνο

Άλμπα — Πικέ — Πουγιόλ — Αλβες[/CENTER]

Σύστημα ΚΩΝΟΣ, πρωτοποριακό και με 12! :smiley:

Ας παιξουν τρεις δυνατοι και αξιοπρεπεις αμυντικοι πισω. Τα μπακ ουτως ή αλλως διακοσμητικα ειναι στην αμυνα. Τρεις παικτες που να μην αφηνουν ουτε κουνουπι με Σονγκ-Μασερανο στο κεντρο και νομιζω θα ηταν καλυμμενη.

Ε ρε μλκ Κρισπ, μη χασεις :lol:

martian με 12 σου φτιαχνω και εγω φοβερη 11αδα :stuck_out_tongue:

3 αμυντικοι δεν γινεται να παιξουν ρε, τοσα χρονια η ομαδα παιζει με μπακ τα οποια ανεβαινουν.

Ο Μπουσκέτς είναι το λιγότερο πρόβλημα αυτή τη στιγμή, το βασικό είναι ότι τα δήθεν “ακραία μπακ” είναι μονίμως ακραίοι μεσοεπιθετικοί. Άπαξ και γίνει καλή διαγώνια, βαθιά μπαλιά και υπάρχουν γρήγοροι και καλοί κυνηγοί το άρπαξε το γκολάκι η Μπάρτσα.

Ο Μπουσκετς ειναι προβλημα γιατι δεν προσφερει τιποτα ουσιαστικο ουτε αμυντικα, ουτε επιθετικα. Τα ακραια μπακ της Μπαρτσα παντα ανεβαιναν, αλλα οταν ηταν σε καλη κατασταση οι κεντρικοι αμυντικοι αυτο δεν ηταν τοσο μεγαλο προβλημα, οσο τωρα.

Συμφωνώ. Πρέπει μόνο ένας απο τους δύο ακραίους να ανεβαίνει.