Basketball ή αλλιώς "μπάσκετ ω ρε"

Έτσι όπως το θέτεις ναι το δέχομαι, γιατί κι εγώ σαφώς άλλον ερασιτεχνικό αθλητισμό έχω στο μυαλό μου και σίγουρα όχι μια ερμαφρόδιτη ημιεπαγγελματική κατάσταση που απλά θα βολεύει τον κάθε παραγοντίσκο για να είναι “αυτόνομος” με την κακή έννοια, με άλλα λόγια μια κατάσταση που θα συνδυάζει όλα τα στραβά του επαγγελματικού αθλητισμού και όλους τους περιορισμούς του ερασιτεχνικού.

Τώρα όσο για το θέμα της υποβάθμισης που έβαλε ο Ντεντ, εγώ νομίζω ότι ούτως άλλως και ως “προϊόν” κάργα υποβαθμισμένο είναι το ελληνικό μπάσκετ και αυτή την εικόνα δεν μπορούν να την αλλάξουν ένας ΠΑΟ που σαρώνει Ευρωλίγκες, ένας ΟΣΦΠ που επίσης φτάνει ψηλά κάθε χρόνο και μια Εθνική που στηρίζεται σε συντριπτικό ποσοστό σε παίκτες που παίζουν στο εξωτερικό. Το επιχείρημα προφανώς, φαντάζομαι, θα είναι ότι η υποβάθμιση θα είναι ακόμα μεγαλύτερη, αλλά στην τελική δεν είμαι σίγουρος αν έχουμε και τόσα πολλά να χάσουμε.
Τέλος πάντων, μεγάλη κουβέντα σίγουρα, και η οποία έχω την αίσθηση ότι μας υπερβαίνει κιόλας.

για την ιστορία: παο-μαρούσι 93 - 61

Όταν θα φύγουν οι τσοπάνηδες από τα παιδικά και εφηβικά τμήματα που νομίζουν ότι παίζουν μπάσκετ το 1980 τότε ίσως δούμε προκοπή.
Φυσικά και η Ελλάδα βγάζει ταλέντα αλλά το θέμα είναι το που πάνε.Και εδώ συμβαίνει ότι γίνεται παντού στην Ελλάδα.Δεν είναι φαινόμενο μόνο του μπάσκετ

*Πολύ αμφιβάλω οτι ενδιαφέρει και κανέναν

[B]Άρης-Ολυμπιακός[/B] (19:00, ΕΤ-1)
ούτε αυτό έχει οπαδούς…

55-69 τέσσερα λεπτά περίπου πριν την λήξη:):!:

Ίσως γιατί παίζαν κεκλεισμένων…:–

59-80 ήρθε:):!:

?? γιατί εγώ τι εννοώ? οτι δεν βρήκαν τον δρόμο?
όπως χθες και σήμερα τα ίδια

My bad τότες… Νόμισα ότι δεν το ήξερες και σχολίασες την εικόνα του γηπέδου…

http://www.sport24.gr/Basket/OmadesBasket/A1Olympiakos/olympiakos-pao_sthn_kleisth_eyrwligka.1408441.html

Με λίγα λόγια το άρθρο μιλάει για κλειστή ευρωλίγκα που φαίνεται να είναι πιο κοντά από ποτέ αφού ακόμα και οι ισπανοί που έχουν το καλύτερο πρωτάθλημα το βλέπουν με καλό μάτι. Θα είναι καλο βήμα πιστεύω αν και μάλλον δύσκολο στην εκτέλεση αφού θα πρέπει προφανώς να αυξήσουν τις ομάδες αλλά αυτό προυποθέτει αρκετά έξοδα με πολλές μετακινήσεις αφού σαφώς θα γίνουν πολύ περισσότερες οι αγωνιστικές.

Πάντως μακάρι να βρουν μια φόρμουλα και να γίνει. Πιστεύω θα ανεβάσει ακόμα και τα πρωταθλήματα κάπως ειδικά αν τα κάνουν να λειτουργούν περίπου ως β’ εθνική της ευρωλίγκας όπου κάθε χρόνο μερικές ομάδες θα καταφέρνουν να ανεβαίνουν από κάποια πρωταθλήματα στην ευρωλίγκα.

ε καλά δεν έγινε τίποτα…απλά δεν έβαλα emoticon… (:p)

πάντως δεν ξέρω τι εξέλιξη ειναι αυτή με την κλειστή ευρωλιγκα σε σχέση με τις υπόλοιπες ομάδες στο πρωτάθλημα…μάλλον κακή…τουλάχιστον με αυτήν την επαγγελματική(στο περίπου) κατάσταση…
η φάση ειναι οτι ετσι όμως σε προλαβαίνουν οι εξελίξεις και δεν έχεις κάνει εσυ κάποιο σχέδιο/αλλαγή…
θα γίνει κάτι επειδή θα υπάρξει κλειστή ευρωλιγκα

Καλά ακόμα στις κουβέντες είναι. Κοίτα μπορούν και να κάνουν κλειστή ευρωλίγκα και να αξιοποιήσουν τα πρωταθλήματα για μένα με έναν καλό σχεδιασμό, να μπορούν δηλαδή να αλλάζουν οι ομάδες κάθε χρόνο κάτι σαν υποβιβασμός και να έρχονται ομάδες που παρουσίασαν ένα καλό πρόσωπο στα δικά τους πρωταθλήματα (τα πως και τα γιατί είναι μεγάλη κουβέντα), δύσκολο μεν αλλά αν γίνει θεωρώ πως θα ανεβάσει το άθλημα πολύ. Φυσικά αν εμείς εδώ το γυρίσουμε στον ερασιτεχνισμό καληνύχτα αλλά ελπίζω πως αυτό δεν θα γίνει.

είναι γεγονός πως είναι νωρίς να λέμε πράγματα…απλά λεω οτι επειδή κάποιες δυνατές ομάδες θέλουν ενα διαφορετικό πρωτάθλημα, θα αλλάξουν/ αλλοιώσουν το ύφος των εθνικών πρωταθλημάτων …και σε μερικές χώρες όπως η δικιά μας ίσως να καταστρέψουν και το άθλημα(ναι είμαι απαισιόδοξος) τελείως

Το δικό μας ειδικά πιστεύω θα επωφεληθεί περισσότερο από όλα βασικά :stuck_out_tongue:

Εξηγούμαι. Είναι αυτονόητο αν γινόταν αυτή την στιγμή κλειστή ευρωλίγκα Παο και Ολυμπιακός θα μας κουνούσαν μαντίλι πιθανόν και μια 3η η και 4η ομάδα. Αυτό μόνο του κάνει το πρωτάθλημα πολύ πιο ανταγωνιστικό και την κουπά προσιτή σε πολλές ομάδες. Τώρα αν η καλή εικόνα σε ένα από τα εθνικά πρωταθλήματα της ευρωπής κάθε χρόνο επιβραβεύετε με μια πιθανή θέση στο πρωτάθλημα της ευρωλίγκας αυτό δίνει έξτρα κίνητρο για τις ομάδες να παρουσιάσουν μια καταρχήν υγιής εικόνα. Το να υποβαθμίσουν τα εθνικά πρωταθλήματα και να κλείσουν την πόρτα για την ευρωλίγκα δεν έχει νόημα και θα είναι καταστροφικό για όλα τα εθνικά πρωταθλήματα δεν νομίζω να γίνει δεκτό από κανέναν αυτό πόσο μάλλον από την Ισπανία.

καλα αυτο που ειπα δεν εχει βαση αν δεν δουμε τι θα γινει…
απλά ενα μη ανταγωνιστικό πρωτάθλημα με ολυμπιακό/παναθηναικο μέσα δεν ξέρω πχ αν εχει λιγότερα χρήματα απο τηλεοπτικά χωρίς αυτούς και ας ειναι ανταγωνιστικό…
το μέλλον θα δείξει

Καλά, εδώ και δέκα χρόνια ακούμε για κλειστές ευρωλίγκες και κλειστά τσάμπιονς λιγκ και ένα σωρό παραμύθια. Η ευρώπη δεν είναι αμερική (δεν το λέω θετικά ή αρνητικά) και δεν πρόκειται να γίνει ποτέ ώστε να υπάρχει ενοποιημένο πρωτάθλημα.

Στα ξένα πρωταθλήματα δεν ξέρω τι γίνεται, αλλα εδώ το [U]επαγγελματικό[/U] μπάσκετ το κατέστρεψαν διάφοροι παράγοντες-κομήτες που πέρασαν από τα τέλη των 90ς μέχρι πριν λίγα χρόνια. Αυτοί που διοικούν τώρα τις μικρές ΚΑΕ δικαίως ζητούν καλύτερο καταμερισμό των όποιων εσόδων γιατί έχουν βουνά από προβλήματα να υπερβούν. Αλλά θα πρέπει και να μάθουν ότι όταν έχεις λίγα χρήματα απαιτείται να τα ξοδέψεις με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Είμαι βέβαιος ότι υπάρχουν δεκάδες Μαλίκ Χέρστον και Μπο ΜακΚάλεμπ που δεν είναι ακόμα γνωστοί και θα έπαιζαν για 50-100 χιλιάρικα, αλλά κάποιος πρέπει να τους εντοπίσει.

Στα παραπάνω υπογράμμισα τη λέξη “επαγγελματικό” γιατί το μπάσκετ ως άθλημα στην Ελλάδα δεν πεθαίνει για κανένα λόγο, όσο υπάρχουν γήπεδα ελεύθερα για τον λαό. Κι ας έχει τα 1000 δίκια μαζί του ο Floydized για τους τσομπάνηδες (εύστοχο όντως) των ακαδημιών.

Αρχίζει το Σ/Κ το μπάσκετ… Χωρίς καμία τηλεοπτική μετάδοση… Και ομόφωνη απόφαση για διακοπή αμέσως μετά αν δε βρεθεί πρόταση για τα τηλεοπτικά…

Κάθε χρόνο όλο και καλύτερα αρχίζει το πρωτάθλημα μας…:thumbdown:

http://www.sport-fm.gr/article/509062

[B]«Μπλόκο» Βατικανού σε Μπαρνιάνι
[/B]
Την αντίθεσή τους στο ενδεχόμενο να χορηγήσει μία ιστοσελίδα γνωριμιών και συνοικεσίων τη μεταγραφή του Αντρέα Μπαρνιάνι στη Λοτομάτικα Ρόμα εξέφρασαν Βατικανό και Opus Dei.

Η ιταλική ομάδα ετοιμαζόταν να προχωρήσει στην απόκτηση του σούπερ σταρ των Ράπτορς με τη βοήθεια του «AshleyMadison.com», που δέχτηκε να καλύψει ένα μέρος της συμφωνίας, ύψους 1,5 εκατ. ευρώ. Ωστόσο οι εκκλησιαστικές αρχές επικαλούμενες ηθικές αναστολές, δεν δέχονται η ομάδα που εκπροσωπεί την «αιώνια πόλη» να προωθεί την? ασυδοσία στην ερωτική ζωή των ανθρώπων.

Ο εκπρόσωπος της «Opus Dei» έκανε λόγο για «? προδοσία των αξιών του αθλητισμού. Ελπίζω η διοίκηση της Ρόμα να το σκεφτεί καλά. Ο αθλητισμός είναι στενά συνδεδεμένος με την οικογένεια και όταν πηγαίνεις τα παιδιά σου σε μία ομάδα που προωθεί μία τέτοια ιστοσελίδα, προδίδεις τις ηθικές αρχές σου. Ο κόσμος του αθλητισμού πρέπει να αντισταθεί στο δέλεαρ των χρημάτων».

Αν και γενικά στον αθλητισμό μπορείς να βρεις πολλές κουλαμάρες αυτή εδώ δίνει στην λέξη νέα έννοια. Γαμώτο ΔΕΝ γίνεται μερικοί άνθρωποι όπου και αν ανήκουν να είναι ΤΟΣΟ βλαμμένοι, απλά δεν γίνεται.

Μ’αρέσει που λες ότι δε γίνεται. Γίνεται, γίνεται. Και κυρίως αυτοί κυριαρχούν.

:? μιλάμε για σύγχυση στον εγκέφαλο… :confused: