Battlestar Galactica - Best Show Globally (So Say We All!)

ναι… το παρατηρισα και εγω…
αλλα μην ταραζεσε… το σταρ το εχει βαλει και στις 5:15 το πρωι…:?

πως φαινεται οτι δεν εχεις δει (τοτε) το wire…

ελπιζω να μην το αφησες στη 1η σεζον κ να το πας all the way

wire,η σειρα που ξεφτυλισε ολες τις ‘σοβαρες’ σειρες.

Να πω και 'γω τη γνώμη μου…

Έχω δει τους δύο πιλότους και τα 12 από τα 13 επεισόδια της 1ης σεζόν και δηλώνω υπέυθυνα ότι έχω κολλήσει. Του βάζω ένα 8 (ίσως και 9) με άριστα το 10!

Η σειρά διαθέτει 1ον σενάριο 2ον ατμόσφαιρα 3ον ηθοποιούς. Δε χρειάζεται κάτι άλλο για να είναι κορυφαία.
Η πρώτη σεζόν κάνει - κατά τη γνώμη μου - μια κοιλιά στα επεισόδια 9ο, 10 και 11ο (το 11ο μάλλον το χειρότερο όλων) αλλά δε μπορεί να είναι όλα στο ίδιο επίπεδο.
Να αναφερθώ στα επιμέρους ατού της:
1ον σενάριο. Αν και σε κάποια σημεία έχει κάποιες “αμερικανιές” οι συγγραφείς έκαναν πολύ καλή δουλειά. Είναι ιδιαίτερα δύσκολο να γράφεις μια σειρά που δεν έχει αυτοτελή επεισόδια. Επίσης είναι πολύ πολύ ωραίο που πριν ξεκινήσει κάθε επεισόδιο σου υπενθυμίζουν στοιχεία από παλαιότερα επεισόδια και σε βοηθούν να παρακολουθήσεις την πλοκή. Κατηγορήθηκε η σειρά ότι γράφτηκε από ανθρώπους δίχως γνώση του διαστήματος. Το συγχωρούμε εξαιτίας όσων γράφω πιο κάτω…
2ον ατμόσφαιρα. Το βασικό για μένα σε μια sci fi σειρά / ταινία. Επειδή στη sci fi δεν έχουμε να κάνουμε με πράγματα που η ανθρωπότητα έχει ζήσει και ξέρει (όπως στις ταινίες εποχής) παραβλέπουμε θέματα πιστότητας και συνέχειας για χάρη της ατμόσφαιρας. Δε με νιάζει που οι ενδυματολογικές επιλογές ενός πολιτισμού έτη φωτός μακριά από τη γη είναι τόσο … γήινες. Δε με πειράζει που πρέπει να σκεφτώ μόνος μου “πως κάνουν ετούτο και εκείνο” σε κατάσταση καθημερινής καταδίωξης από τον εχθρό. Δε με πειράζει πόσο απλοικά δίνονται κάποιες λύσεις. Όταν ακούω το “ντούπου ντούπου” των μηχανών του Galactica, όταν βλέπω την ένταση στα πρόσωπα των ηθοποίων, τον ιδρώτα να κυλάει, το σκοτάδι να καταπίνει τις σιλουέτες μέσα στα κλειστοφοβικά δωμάτια, νομίζω ότι αυτά που βλέπω είναι αληθινά. Δηλαδή η σειρά “τα λέει”. Όπως ένας καλός ηθοποιός. Και φτάνουμε στο…
3ον ηθοποιοί. Κορυφαία τετράδα Adama πατέρας και γιος, πρόεδρος και Γκάιους Μπάλταρ. Ακολουθούν η ξανθιά Κύλωνας και ο Γκαέτα. Νομίζω ότι ο τελευταίος είναι πολύ “μούρη” για sci fi και θα έπρεπε να έχει μαγαλύτερο ρόλο. Να θυμίσω ότι ο Edward James Olmos έχει στο βιογραφικό του Bladerunner, Miami Vice και μια υποψηφιότητα για Oscar ενώ είχε αρνηθεί (!) μόνιμο ρόλο στο Hill Street Blues.
Επίσης η σειρά δεν κρύβει κάποιες αναφορές - επιρροές που έχει από σειρές - ταινίες του παρελθόντος και αυτό είναι πολύ καλό.
Τέλος να πω ότι λίγο πριν αρχίσω να βλέπω το BSG έφτασε το 3ο season Star Trek TOS που περίμενα αλλά το έβαλα στην άκρη για αργότερα8)!

τι να πεις για αυτόν τον χρήστη :slight_smile:

dude/lupin κλπ

δωρακι να καειτε

http://hauntingthunder.wordpress.com/2008/12/19/battlestar-galactica-boardgame/

το board game

http://www.electricrequiem.com/forum/showthread.php?22854-The-Battlestar-Galactica-e-board-game-project

το e-board game

http://bsgeboard.blogspot.com/

το e-board blog

κατεβασα mini series να την ξεκινησω…

Ξεκινα για γηπεδο σιγα σιγα μην σε αρχισω:p

oκ,δωστου να καταλαβει μαν:D

λοιπον μολις τελειωσα πρωτη σιζον και η σειρα ειναι πολυ ανωτερη του αναμενομενου… μακραν μακρια απο οτι εχω δει το τελευταιο καιρο (μετα τον 1ο κυκλο ντεξτερ δεν περιμενα να δω κατι τοσο δυνατο) και φυσικα ενα τελος στην 1η σεζον που σου μενει θες δεν θες και δεν το περιμενεις με τπτ…

α καλα…αμα κανεις ετσι για την πρωτη σεζον και το φιναλε της,παρε τιποτα αγχωλυτικα,μυοχαλαρωτικα και ντeπον γιατι δεν σε βλεπω καλα με αυτα που θα δεις στη πορεια:p

Tωρα αρχιζει ουσιαστικα η σειρα…

SO SAY WE ALL!!

ok… BSG…:wink:

:lol:

:thumbup::ok:

:D:D:D:D

στην αρχη ηταν λιγο νυστα… αλλα απο 7-8ο και μετα αρχιζε να αλλαζει αρκετα… ε καλα το τελος ηταν δυνατο… μεχρι το επομενο μαλλον…

ρε lupin, η 3η μεχρι το 8 παει νορμαλ. για αγχωλυτικα μου ελεγες…:stuck_out_tongue:

η καρα θρεις ειναι μπαζο…

μεγαλη μπουκια φαε…

Ήντα πες ρε σκατόγαυρε για την Κάρα!

Η Καρα Θρεης σε γ@μ@ει με ντιλντο, αμπαλε κοτσιδα…

ουτε πιπα να μου παρει η απαισια κομπλεξικια. η ντουαλα ειναι ολα τα λεφτα… :smiley:

κοίτα αν λες για τον χαρακτήρα “kara” και οχι για την ηθοποιό οκ πολλοι δεν την πάνε…
οχι εγω βεβαία!!:stuck_out_tongue:


ας μου παρει εμενα μια…

Συμφωνώ με μαλλιά για την Κάρα, διαφωνώ με Ντουάλα. Γενικά καμιά δεν μου άρεσε, αν εξαιρέσεις την κα.Νούμερο 68)

καλα σαν χαρακτηρας ειναι αθλια… αλλα και σαν γκομενα τιποτε…
βεβαια θα με σφαξουν γρακχος και λουπιν, αλλα θα το ρισκαρω… :lol:

μικρε εσυ βλεπω πας βουρ στο ψητο ε? 6αρα ε?? :stuck_out_tongue: