Behemoth-Evangelion 2009

SOVARA? ELEOOOOOOS…#-o#-o ntaksei tote phgaine sto difwno… :stuck_out_tongue:
mn xehaseis kai tn necromayhem

Στο φίλαθλο θα γράψεις?

Ο necromayhem είναι το κολαούζο μου, τον παίρνω μαζί μου όπου γράφω.
Με το δίφωνο έχω τσακωθεί, αλλά θα ξεκινήσω να γράφω στο Πίστα, με πρώτη κριτική το νέο cd του Μπουγά, που κάνει τους Μπέχεμοθ να ακούγονται σαν κυρίες.

Αντί να ειρωνεύεσαι, απόλαυσε το κράξιμο που είχα προβλέψει καημένε «Αλέκο Φιλίππου» (άκου όνομα! ούτε ο Elton John δεν μας μπερδεύει τόσο).

Εγώ, πάντως, ως άσχετος, θέλω να πω ότι μου άρεσε το ?Evangelion?.

Εσύ όπως είπες και μόνος σου είσαι άσχετος οπότε η γνώμη σου μας αφήνει αδιάφορους.

Εγω ειχα γραψει αυτο.

Το οποιο νεο Behemoth με βρηκε λιγο απροετοιμαστο !
Ειχα την εντυπωση οτι θα συνεχιζαν στο ιδιο στυλακι.
Ναι μεν συνεχισανε αλλα χωσανε και καποια νεα στοιχεια,κατι που εκαναν
απο το Satanica μεχρι το Demigod.Παμε ρε Nergalito !

Δεν το εχω ακουσει παρα πολυ παρεπιπτοντως αλλα μιας και ειναι αγαπημενη μπαντα,
οι πρωτες ακροασεις ειναι ακρως ενθαρρυντικες !

Και συμφωνω μαζι σου πανω κατω.Η μεγαλη τους αλλαγη στα death metal
χρονια τους ηρθε στο Demigod.Εκει αλλαξανε αρκετα.Πλεον ειναι μια μπαντα που την
ξερει περισσοτερος κοσμος και ισως να προσεχουν λιιιιγο παραπανω τι τραγουδια
γραφουν.Τα κυρια στοιχεια της μπαντας ειναι εδω,αλλα πιστευω οτι δεν θα εχουν
ποτε ξανα την δυνατοτητα να γραψουν Satanica ή Thelema 6 που τα θεωρω και τα
καλυτερα τους λογω της ατμοσφαιρας μισους που τα χαρακτηριζε.

re den ntrepeste ligo afairesate ta post mou? (pera apo tn plaka twra den m emfanizei ta post mou :P)

Λογικα πηγες σχολειο οταν ησουν μικρος οποτε θα εμαθες να γραφεις και να διαβαζεις ελληνικα!:wink:

ενταξει μωρε σιγα επειδη εγραψα με greeklish? 8)

Λοιπον μιας και με δικη μου πρωτοβουλια ανοιξε το συγκεκριμενο θρεντ απο τον Ιουλιο και ειχα γραψει τη γνωμη μου για το καινουργιο αλμπουμ της MΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ/ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ EXTREME LIVE ΜΠΑΝΤΑΣ στο πλανητη.

Ειχα καιρο να μπω στο φορουμ και μετα λυπης μου επεσα απανω σε μια δισκοκρητικη
απιστευτη απο κα8ε αποψη και κυριως το πιο απιστευτο ειναι το πως αφησανε ν ανεβει ενος τοσο εμετικου περιεχομενου κειμενο να το διαβαζει ο κοσμος.

Επειδη στη προκειμενη περιπτωση δεν χορουν ουτε διπλωματιες, ουτε τακτ και στη τελικη δεν μ ενδιαφερει αν αυτο 8α ειναι το τελευταιο ποστ που μου επιτρεπεται να κανω.

Προς το Φιλιππο Αλεκου η’ Nihilist η’ οπως σκατα σε λενε μεγαλε δισκοκριτικε που γραφεις και στο ποπ και ροκ…

μονο και μονο απο τις μαλακιες που γραφεις στον επιλογο σου περι αθωων κορασιδων
που δεν αποκλειεται να δουμε σε μελοντικες κυκλοφοριες δειχνουν ποσο ασχετος και ποσο μακρια σου αισ8ανεσαι το συγκεκριμενο συγκροτημα.Και ας τους ακους απο την εποχη του From The Pagan Vastlands η’ ακομα και απο την εποχη του πρωτου demo,χεστηκα.Το οτι ξερεις τη δισκογραφια ενος συγκροτηματος δεν σημαινει οτι αφουγκραζεσαι και το ιδιο το συγκροτημα…

Λες ενα ακομα μετριο αλμπουμ: Ηταν δηλαδη μετρια αλμπουμς τα Demigod,The Apostasy που ηταν τα μεγαλυτερα breakthroughs που εκανε extreme metal παντα σε μουσικο,εμπορικο επιπεδο, τους εδωσαν την ευκαιρια να κανουν 4 αμερικανικες περιοδειες σε 2 χρονια (07-08) συμμετοχες σε Οzzfest,Mayhemfest και αυτη τη στιγμη να παιζουν πανω απο Cannibal Corpse και αυτο ειναι μαγκια τους.

Κι αν τους εχεις βαρε8ει,ξεγραψει απο την εποχη του Zos Kia η’ του Thelema τοτε γιατι ανελαβες ρε μεγαλε τη κρητικη? Ας την εδινες σε καποιο αλλο να την κανει.Εισαι ο κλασσικος μαλακας που βγαζει εμπαθεια στο κειμενο του και δεν αξιολογει τη κυκλοφορια <<ως>> κυκλοφορια παρα λεει το ποσο trendy/commercial εχει γινει αυτη η μπαντα.

Λες τα ιδια Μοrbid Angel riffs υπαρχουν και σ’αυτο το αλμπουμ.Στο Satanica τι ηταν ?
Στο Thelema 6 ? Στα 3 επομενα ?Υστερα, μονο οι ΜΑ επιρροες σου εμειναν απο το νεο αλμπουμ? Ειχαν τα προηγουμενα αλμπουμς κομματια σαν το Ov Fire and the void η’ το Lucifer δηλαδη ε? Μπραβο ρε, τους εχεις λιωσει τους δισκους τους !!!

Ο νεος δισκος απλα ειναι ο πιο αυθορμητος της περιοδου 99-09 κι αυτο γιατι ετσι αισθανθηκε ο Nergal και καλα εκανε.Ο δισκος ειναι αμεσος,ευθυς σε πιανει απο τα μουτρα οπως <<καθε>> Behemoth δισκος και εκει ειναι που ξεχωριζει.

Εισαι τοσο κολλημενος που ακομα δεν εχεις καταλαβει γιατι αυτη η μπαντα πηγε μπροστα ετσι?
Η μπαντα αυτη ανεκαθεν εγραφε κομματια με αρχη μεση και τελος.Κομματια ευκολομνημονευτα, επι8ετικα ,ΓΝΗΣΙΑ, που εβγαζαν μισος και οταν βγαινανε να παιξουν λαιβ ηταν τοσο δεμενη, groovare τοσο καλα, τοσο λυσασμενα που ο κοσμος καβλωνε και καβλωνει ακομα και σημερα.Δεν ειναι επειδη προσεχει περισσοτερο το make up και τα videoς της …Αυτα να τα λες για κατι Septic Flesh που τους γλειφετε ολοι εδω στην Μπανανια, που τα tattoos τους και τα δερματινα παντελονια τους ειναι περισσοτερα απο τις νοτες στη μουσικη τους.Μπορει να μην ειναι οι καλυτεροι μουσικοι του πλανητη ουτε να γινουν ποτε, αλλα εχουν ενα τσαγανο και μια μαγκια που τα κολεγιοπαιδα απο την αλλη πλευρα του ατλαντικου και οι μονομανεις με τις τεχνικουρες δεν προκεται ν αποκτησουν ΠΟΤΕ !!!

Οι Behemoth καταφεραν μεσα σε 10 χρονια απο πιναλες και χωρις να εχουν στον ηλιο μοιρα μετα απο εξαντλητικη δουλεια,ακαταπαυστο touring,focus στο death metal και πολλες θυσιες να γινουν αυτο που εγιναν… Το μεγαλυτερο δηλαδη ονομα στη πιατσα αυτη τη στιγμη.Αλλα κατι βλακες σα και σενα που να τα δουν αυτα.

Λες υπαρχουν και πιο αξιολογοι εκπροσωποι …
Ποιοι ρε. οι Αzarath,Arathyr,Immemorial,Trauma,Sceptic,Thy Disease,Vesania,Hate που ολοι τους πινουν νερο στο ονομα των Behemoth, αλλοι επειδη τους εχουν αντιγραψει σε ολα (ιματζ,μουσικη τα παντα)? Οι περισσοτεροι απ αυτους επειδη ειναι ως επι το πλειστον τεμπελικες μπαντες (φοβερες μουσικα αλλα αυτο ειναι αλλο 8εμα) δεν 8α υπηρχαν ουτε στο πολωνικο χαρτη αν δεν τους επαιρναν οι Βehemoth στα τουρ μαζι τους.

Οι μηπως οι Decapitated που δεν υπαρχουν πια και οι Vader που εχουν να βγαλουν καλο δισκο 8 χρονια τωρα ???

Εχεις μιλησει ποτε αλη8εια με ατομα της πολωνικης σκηνης να σου πουν ποια ειναι η γνωμη τους για τους Βehemoth?Μαλλον οχι !!!

Προφανως τ αφεντικα της Nuclear Blast που τους υπεγραψαν το εκαναν για να κυκλοφορησουν ενα δισκο <<σουπα>> οπως τον χαρακτηρισες κι εσυ.Προφανως δεν ξερουν τι κανουν.

Οπως επισης δεν χερουν τι κανουν οι Slayer που τους πηραν το καλοκαιρι μαζι τους να γυρισουν ολη την Αμερικη.

Οπως επισης δεν ξερουν και ολοι οι υπολοιποι αμερικανοι διοργανωτες που τους εκλεισαν αλλες 25 εμφανισεις μεσα στο Γεναρη του 2010.

Οπως επισης ολος αυτοσ ο κοσμος που γεμιζει τα venues και τα φεστιβαλς για να παει να τους δει.Ολοι αρεσκονται στο να τρωνε <<σουπες>>!!!

Ευτυχως που εισαι εσυ ο εξυπνος !!!
Αφου υπαρχουν ατομα που σε διαβαζουν ακομα καλα κανεις ρε μεγαλε !!!
Ευτυχως ομως παρατηρησα οτι δεν ειμαι ο μονος που θεωρει τις αραδες σου τριχες…
και μαλιστα στραβες !!!

+1000 το review ηταν για γελια!!

παρτα φιλιππου και necromayehm στα λεγα εγω ΧΑχΑΧΑχΑΧΑΧΑχα :p:p

Έχω δακρύσει λέμε… :lol2:

:lol2:<------κλικ

RedRum γνωστό και λατρεία.:stuck_out_tongue:

Η μπάντα μου είναι αδιάφορη, αλλά είναι καιρός να βγάλουν οι νοσηροί άγγελοι έναν δίσκο για να…(δεν συνεχίζω την πρόταση γιατί παραείμαι φλώρος να κονταροχτυπηθώ με τους ντεθμεταλλάδες ;Ρ)

Άσχετα από τα άλλα τα οποία αναφέρεις, στα οποία έχεις δίκιο ότι δηλαδή οι behemoth είναι μεγάλη μπάντα, επηρέασε πολλούς κλπ, σ’ αυτό το σημείο του ποστ σου αποδεικνύεις ότι, όπως κατηγορείς εσύ τον nihilist για εμπάθεια εναντίον τον behemoth, κι εσύ είσαι προκατειλημμένος θετικά υπέρ τους, οπότε ούτε κι εσύ κάνεις αντικειμενική κριτική.
Οι κριτικές προφανώς θα είναι και καλές, και κακές από διαφορετικούς ανθρώπους, με διαφορετικά γούστα και προσδοκίες από την εκάστοτε μπάντα, οπότε μην κολλάς αν κάτι που διαβάζεις δεν συμφωνεί με τη δικιά σου κρίση.
Η γνώμη των κριτικών είναι ισάξια με του καθενός μας, απλά η διαφορά είναι ότι δημοσιευέται σε site/περιοδικά κλπ, οπότε μη σκας κιόλας 8)
Φιλικά πάντα.

Α, ον τόπι: Το άλμπουμ μου άρεσε αρκετά, αλλά δεν το θεώρησα και τον υπερδίσκο, σίγουρα όμως είναι καλή δουλειά κατά τη γνώμη μου.

Για να δώσω μια απάντηση και στο ποστ - ποταμός του Inhuman Guitar.
Ίσως υπό προϋποθέσεις να άνοιγα συζήτηση και για τους Behemoth και για το πόσο σωστή είναι η κριτική αν και δεν συνηθίζω να κουβεντιάζω με φανμπόυδες.
Αλλά, αφού διάβασα την εισαγωγή του ποστ σου σχετικά με την MΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ/ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ EXTREME LIVE ΜΠΑΝΤΑΣ στο πλανήτη(!) και μου πέσαν τα μαλλιά η συζήτηση τελείωσε πριν καν ξεκινήσει.
Τώρα δεν ξέρω αν εσύ σκιρτάς μέσα σου βλέποντας τον Νεργκαλ με την φουστίτσα και το eyeliner στο μάτι, αλλά εμένα δεν μου κάνει καμία απολύτως αίσθηση. Λυπάμαι.
Αυτά και μην συγχύζεσαι. Όπως πολύ σωστά είπε και ο Axel:

Η γνώμη των κριτικών είναι ισάξια με του καθενός μας, απλά η διαφορά είναι ότι δημοσιεύεται σε site/περιοδικά κλπ

Cheers!

Μια παρενθεση. Το The Apostasy ηταν για τα σκουπιδια. Τοσο απογοητευτικο που δεν εχω ακομα ορεξη να ακουσω το καινουργιο. Προσωπικη αποψη οπαδου, κι οπως εχω ξαναπει, μην τρελαινεστε οταν σε καποιον κριτικο δεν αρεσει ενας δισκος. Ειναι αποψη ρε παιδια, τι να γινει.

ε κι η καλυτερη μπαντα στο death metal εν ετη 2009 ειναι οι Dead Congregation, για να βαλουμε καποια πραματα στη θεση τους. Αντε να βγει το επομενο να ξεκαθαρισει το πεδιο.

Νταξει ρε χαλαρωσε λιγο με τους Behemoth.Δε τρεχει και τιποτα αμα δε σ’αρεσει μια κριτικη.Απο τη στιγμη που σου αρεσει εσενα,δε σημαινει οτι ολοι θα συμφωνουν με 'σενα.:wink:

Βαθια μεσα μου παντα πιστευα οτι θα γινει σαματας με την κριτικη :D:D