Between The Buried and Me - The Great Misdirect

Ε, με το “Colors” ξέρουν ότι έκαναν μεγάλο μπαμ και πόσο δισκάρα είναι. Και μαγκιά τους που φαίνεται να μην αράζουν πάνω σε αυτό και δοκιμάζουν και νέα πράγματα.
Το καινούριο φαίνεται εν αρχής πιο “προσιτός” και μαζεμένος δίσκος (όσο γίνεται μάλλον, γιατί οι τύποι χάνουν τον έλεγχο και ξεφεύγουν πάλι) , σε σχέση με το μέγα μπέρδεμα που ήταν το άλλο (και έσπερνε !). Βέβαια περιέχει και αυτό κάτι σημεία, που μπερδεύονται οι νότες και οι επιρροές και βγαίνει ένα παρεμφερές αποτέλεσμα που χάνεται η μπάλα. Ντάξει, οι τύποι παίζουν (ή προσπαθούν να παίξουν) τα πάντα και το κάνουν καλά. Δίσκος που θέλει μπόλικα ακούσματα βέβαια, αλλά φαίνεται και αυτό εντυπωσιακό.

Μηπως θα μπορουσατε να μου στειλετε λινκ για κατεβασμα μεσω πμ?

Πιο δύσκολο μου φαίνεται απ’το Colors, θέλει αρκετό χρόνο για να “κάτσει”. Το’χω ακούσει μόνο 3-4 φορές και ακόμα δεν έχω συγκρατήσει πολλά.

To ειπα και τον rip_noob στο msn.
Oι ΒΤΒΑΜ εφτιαξαν για αλλη μια φορα εναν ωραιοτατο αχταρμα απο μουσικα ειδη και
διαφορετικες τεχνικες και εμεις προσπαθουμε να καταλαβουμε τι μας χτυπησε.
Πιο απαλο ηχητικα απο το προηγουμενο και απο την αλλη μου φαινεται πιο δυσκολο…

εγω πριν απο λιγο κατεβασα την δισκογραφια τους.τωρα ακουω ενα cdακι με διασκευες metalllica,motley crue,faith no more κ.α.Αργοτερα ομως θα ακουσω το great misdirect αν και δεν εχω ακουσει τα προηγουμενα και θα σας πω την αποψη μου.This is a promise:)

Με Colors ή Alaska.Οχι οτι το τελευταιο δεν ειναι καλο ε !

Ναι κι εγώ θα έλεγα πριν ακούσεις το καινούργιο να δοκιμάσεις με το Colors που είναι πιο “εύκολο” (αν είναι δυνατόν, χρησιμοποιώ αυτή τη λέξη για BTBAM δίσκο …) και μετά να δοκιμάσεις τα προηγούμενα και το καινούργιο.

Συγχωρείσαι που δεν έχεις τσεκάρει ακόμα αυτή τη δισκάρα λόγω avatar. :stuck_out_tongue:

Mεγαλος δισκος και αυτος λοιπον !
Πολυποικιλος,πληθωρικος,τα γνωστα standar στο παικτικο επιπεδο και συνολικα ολα καλα λοιπον. :slight_smile:

Τα πάντα όλα οι τύποι!

Τι να λέμε τώρα, απ’τις μελωδίες του Mirrors (γενικά οι μπασογραμμές του τύπου δεν υπάρχουν!), στη ρεφρενάρα του Obfuscation, στις 2395123751 αλλαγές στο Disease, Injury, Madness που δεν κουράζουν ούτε λεπτό, στο υπερψαρωτικό στην αρχή Fossil Genera με ένα απ’τα καλύτερα σημεία του δίσκου (εκεί που λέει “we must move on”), στις μελωδίες (πάλι) του Desert of Song και στο έπος Swim To The Moon (μόνο που είναι ένα πιο κλικ κάτω απ’το White Walls, αλλά ντάξει δεν μπορούμε να τα’χουμε κι όλα δικά μας).

Και μπόλικη καφρίλα βέβαια …

Τρίτη σερί δισκάρα!

Σόρρυ για το double post, απλά έχω λιώσει 1-2 μέρες τώρα το Swim To The Moon το οποίο είναι απλά μεγαλειώδες και μου’ρθε να postάρω στίχους

[SPOILER][I]It’s been a long night…away from it all
The grabbing authority of my peers…
The rusty cage that never seems to open…
When can I escape? When can I swim to the moon?
I’ve heard this expression my entire life…never realized how peaceful a statement really is.
All alone on the worlds waters…here I am.
The sun’s slowly drifting past the edge of the world…(can’t blame our ancestors)
I’m the loneliest boat on this entire body of water.
Rest will give my awakening purpose…this is why I have come here in the first place.
A peace I have never felt… a life I did not want to live.
I will awake through sleep…
The drifting drifter…look into the picture…

(The Foreshadowing)
No more panic, no more regret.
No more hoping for a new mess.

Slide into the water
Become one with the sea.
Life seems so much smaller.

Swim to the moon.

I awake with a cool breese blowing through my dirty hair. Rested, stable…a first.
A caffeine junkie’s longest wish: peace and quiet…
No wake-ups, no expectations…A strange feeling…suddenly drifting…
This “as seen on t.v.” anchor is just another lie I guess…
hoping for something not there. Filling a void that I can’t quite put my finger on.
This loneliness I always seek. I’m in the middle of black water.
No sign of human life in any direction…
The most peaceful event of my life seems to have typically turned into a struggle.
I’m in the middle of black water…no sign of human life.
Panic takes over my body. I have indeed floated due to a non-reversible decision to flee.
Just for a day I told myself…my survival skills were lost years ago.

Here I am: no food, no clean water, and this extremely embarrassing attempt at a “get away outfit”.
This is an inevitable death.

Slide into the water
Become one with the sea.
Life seems so much smaller.

Swim to the moon.

Look into the picture… (worry leaves my body)
This is what I lived to be.
This very moment is the first time in my life that I’ve felt pure joy.

Slide into the water
Become one with the sea.
Life seems so much smaller.

Swim to the moon.[/I][/SPOILER]

Περιττό να πω ότι δεν καταλαβαίνω τίποτα, απλά έχει ρεφρενάρα. :stuck_out_tongue:

Δισκάρα γενικά, απίστευτες στιγμές!

Πιστεύω πως πλέον έχουν αναγνωριστεί οι προσπάθειες τους.

Στο tour που είναι headliners, supporters είναι οι Cynic,Devin Townsend Project,Scale The Summit !

Έβγαλαν βίντεο για το Obfuscation (σε HD)

gamay! (ε βέβαια τι θα έλεγε ο φανμπόης)

Thanx για το post από youtube…γαμώ τα videoclip…!!!Και γενικά πιστεύω ότι είναι η πιό κατανοητή προσπάθεια των Between the buried…τα προηγούμενα δεν μπόρεσα να τα ακολουθήσω…το swim to the moon απλά είναι το κερασάκι στην τούρτα…:slight_smile:

αλλο ένα γαμάτο αλμπούμ όχι ότι περίμενα και κάτι διαφορετικό απο τα παλικάρια =)

Θα τους δω στις 27/1 με Cynic και Scale The Summit με 23 ντάλλαρζ \m/

Επιτέλους!

(headliners είναι)

Δωστους χαιρετίσματα και πες τους να περάσουν από Ελλάδα :frowning:

Well said στην κριτική του δίσκου αν και κατά την γνώμη μου το Colors είναι ένα κλικ καλύτερο. Τέλος πάντων, γούστα

Επέρχεται φωτο με το τικέτο που τσίμπησα την Δευτέρα! Δεν πίστευα ποτέ ότι θα τους έβλεπα λάιβ αλλά … :stuck_out_tongue:

Ωραίο το review.

Το κακό με το φετινό album είναι οτι επαναλαμβάνουν την συνταγή του colors.
Υπάρχει γεωμετρική πρόοδος σε κάθε καινούρια κυκλοφορία.
Με το colors υπήρχαν μεγάλες προσδοκίες και μας αποζημίωσαν με το παραπάνω. (Θυμάμαι χαρακτηριστικά οτι είχε leakάρει στις 15 Αυγούστου)

Στην τελική άμα είχαν βγει με ανάποδη σειρά θα έλεγα πως είναι το The Great Misdirect
καλύτερο, αλλά αυτό δεν έχει μεγάλη σημασία.

Κάτι παρόμοιο έγινε και με τους thrice φέτος με το beggars.