Between the Buried and Me

Το “The Anatomy Of” περιέχει πολύ καλές διασκευές που πηγάζουν από μία μεγάλη γκάμα ακουσμάτων. Μάλλον φανερώνει και το τι μουσικοί είναι τα άτομα καθώς ακούνε πολλά πράγματα και δε διστάζουν να τα βάλουν στα κομμάτια τους.

Ντάξει, μην το ψάχνετε, όλα τα κομμάτια στο Colors είναι ένα και ένα (ακόμα και το Backtrack!).

Απ΄τα λεγόμενά σας βλέπω ότι ελίσσονται περίτεχνα ανάμεσα σε πολλά μουσικά είδη. Αλλά έχω μια απορία παιδιά: Blasts και σκατοψυχιά έχουνε? :smiley:

Αμέ!
Η βάση της μουσικής τους είναι τεχνικό death metal και μετά ακολουθούν όλα τα υπόλοιπα. Καλύτερά άκου τους και θα καταλάβεις μόνος σου :stuck_out_tongue: !

Ενδεικτικά άκου το Sun of Nothing.

Έχω πρόβλημα με το pre-order του Colors live

https://www.victoryrecords.com/item/13576/0/Between_The_Buried_And_Me_Colors_CDDVDTShirt_PreOrder_Package

(Πρόκειται για live cd/dvd όπου έπαιξαν όλο το colors καθώς και μερικά ακόμα τραγούδια απο τις προηγούμενες κυκλοφορίες τους)

Το ιδιο ακριβως επαθα κι εγω ακουγοντας το παρακατω

Γενικα ολος ο δισκος ηταν ενα κολλημα.Δυστυχως τους χασαμε στο Hellfest(αει να χαθουν κι αυτοι,νταλα μεσημερι βρηκαν να βγουν?).

Τι πρόβλημα έχεις ?

Μου βγάζει Unable to place order, cannot enter line items. VT471-CDZU-CDZU

Πρόβλημα του site είναι.

ΟΚ το έφτιαξαν τώρα :smiley:

Πωω δε βλέπω την ώρα να έρθει εδώ… το setlist είναι καταπληκτικό

Με το δικό τους DVD, το DVD των Opeth και το Chaos in Motion… πάνε τα λεφτάκια μας

http://www.myspace.com/betweentheburiedandmeband

Τα πρώτα 2 τραγούδια απο το live :smiley:

Είναι θεοί, τους αγαπάω (10 μέρες ακόμα υπομονή)

Βγήκε στο internet το audio στο internet. Άκουσα μόνο τα 3 πρώτα τραγούδια και περιμένω να έρθει το dvd για να το δω :smiley:

Βγήκε το dvd εν τω μεταξύ

Και είναι τρελό έπος
ΕΠΟΣ!
Δείτε τα σχετικά vids στο youtube
Πάω να το πάρω από βδομάδα, φαίνεται να αξίζει τρελά τα λεφτά του. Οι τύποι είναι απίστευτοι live!

Λοιπόν τους είδα χθες, επιτέλους, με Scale The Summit, Devin Townsend Project και Cynic.

Προσπερνώντας τους κομπάρσους, πάμε κατ’ευθείαν στους BTBAM.

[SPOILER]:lol: Ψαρώσατε ε;

Scale The Summit

Λεπόν στους Scale The Summit είχα ρίξει μία πρόχειρη αυτιά και μου είχαν κινήσει το ενδιαφέρον. Απλά περίμενα το λάιβ για να δω πόσο θα γουστάρω. Νέοπες, θα χαρακτήριζα τον ήχο τους σαν groovάτο τεχνικό metal (όλα τα κομμάτια ιnstrumental). Άψογοι παικτικά, με μπόλικες εναλλαγές στα κομμάτια τους, δεν βαρέθηκα λεπτό. Άλλωστε είναι ηλίου φαεινότερο ότι προσκυνάνε Theater. Ήταν δυνατό να μη μου αρέσουν; :stuck_out_tongue:
Επίσης, για όσους δεν το ξέρουν, ο Portnoy τους είχε χώσει στο σκέλος της Prog Nation για την Αμερική μαζί με Bigelf και Zappa Plays Zappa.
Παιχταράδες και η ανταπόκριση του κοινού (οι περισσότεροι απ’τους οποίους για Cynic είχαν έρθει!) ζεστή.

The Devin Townsend Project

Πριν πάρω εισιτήριο δεν είχα ποτέ ακουστά τον κύριο Devin Townsend. Πριν το λάιβ ίσα που είχα ακούσει 4-5 κομμάτια απ’το project του.
Λοιπόν, ο τύπος λάιβ είναι ΘΕΟΥΛΑΣ. Η μορφή του, οι κινήσεις του, είναι ναρκωτικό. Έπαιξε για κανα μισάωρο “hard rock ‘n’ roll” όπως είπε και ο ίδιος και στην διάρκεια της εμφάνισής του τα σπάσαμε όλα! Απ’ό,τι είδα από πίσω μου (και ένιωσα γιατί ήμουν αγκαλιά με ένα ηχείο στη σκηνή, ο τύπος ήταν σε απόσταση εκατοστών απ’τη μάπα μου) γινόταν πανικός! Crowdsurfing, moshpits, stagediving, τα πάντα όλα.
Δεν έχω λόγια, η εμφάνισή του αψεγάδιαστη και απλά αφορμή για να τον ψάξω περισσότερο.
\m/

Cynic

Για Cynic δεν ήμουν ποτέ φανατικός. Οk, τους θεωρούσα μπαντάρα αλλά ποτέ δεν την έβρισκα εντελώς με τη μουσική τους, όπως τη βρίσκω μ’αυτή των BTBAM ας πούμε.
Αλλά πρέπει να παραδεχτώ ότι η μουσική τους live ηχεί αλλόκοσμη. Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο χαρακτηρισμό.
Δεν έχω να πω και πολλά, τεχνική αρτιότητα, λίγο τους έλειπε η όρεξη, αλλά με άφησαν ικανοποιημένο (πρώτη φορά τους έβλεπα). Παίξανε κυρίως απ’το Traced In Air (Nunc Fluens, Space For This, Evolutionary Sleeper, Integral Birth, King of Those Who Know … αυτά μου’ρχονται τώρα …). Ωραίοι, ωραίοι. Να’χα δει και Malone …

Highlight ένα σημείο που ενώ παίζανε παπάδες σε ένα κομμάτι (δεν θυμάμαι ποιο) και ο ΘΕΟΣ Masvidal (πόσο ταλέντο έχουν μερικοί άνθρωποι ρε γαμώτο μου;) δίνει μία με την κιθάρα στον μπασσίστα (δεν μου’ρχεται το όνομά του) και αρχίζουν να κυνηγιούνται πάνω στη σκηνή συνεχίζοντας το κομμάτι κανονικά … :lol:[/SPOILER]

Between The Buried And Me

Λοιπόν, δεν πίστευα ότι θα τους έβλεπα ποτέ live, πόσο μάλλον σε απόσταση αναπνοής (κυριολεκτικά). Γύρω στις 22:00 ακούγονται λοιπόν οι πρώτες νότες του Obfuscation απ’την καινούργια τους δισκάρα The Great Misdirect.
Ο Rogers ακριβώς πάνω απ’το κεφάλι μου να ωρύεται, χαμός, crowdsurfers να σκάνε στην κεφάλα μου, σπρωξίδια, οι πρώτες σειρές να φωνάζουν τα λόγια, ΧΑΜΟΣ.

Close one eye. Step to the side.

Όλοι τους παικταράδες, οι Waggoner και Waring αλάνθαστοι στα τεράστιας δυσκολίας μέρη τους, ο Briggs είναι μεγάλος μπασσίστας, πραγματικά δεν μπορώ να σκεφτώ άλλον αυτή τη στιγμή σε μέταλ μπάντα με γραμμές τόσο groovy και τέτοιου βαθμού δυσκολίας στη σύλληψη, ο Richardson πίσω απ’το kit πότε να χώνει δικασίδια και blastbeats και πότε να το γυρίζει σε υπέροχα prog γεμίσματα και τέλος ο Rogers να τα δίνει όλα, είτε με growls είτε με καθαρά. Στόφα μεγάλης μπάντας και, αν και ίσως ακόμα δεν τους ξέρει όσος κόσμος θα έπρεπε να τους ξέρει, έχουν προσφέρει ήδη 3 δίσκους τεράστιας αξίας, και έχουν να προσφέρουν ακόμη περισσότερα απ’ό,τι φαίνεται.

Συνέχεια με το Disease, Injury, Madness στο οποίο πήγαμε και ήρθαμε άπειρες φορές, απ’το death metal στην jazz και απ’το hardcore στα blues. Highlight το κόψιμο στη μέση του τραγουδιού όπου χώνει ο Briggs μία θεόρατη γραμμή πάνω στην οποία σκέφτηκα τι κάθομαι και ασχολούμαι με τη μουσική όταν υπάρχουν τέτοιοι παίκτες.

More of Myself To Kill
και

One day we will all be in this soil?
with no gods to slave to, and no heroes to kill for.

Δεν υπάρχουν λόγια για να περιγραφεί το πόσο κομματάρα είναι το Ants of the Sky. H άψογη εκτέλεση του απλά το έκανε ακόμα μεγαλύτερο. Τι να πρωτοπώ; Όσοι γουστάρουν τέτοιο ήχο και δεν έχουν ακούσει το συγκεκριμένο κομμάτι (για να μην πω ολόκληρο το Colors) καλούνται να το κάνουν ακόμα και τώρα.

Sleep on, fly on … In your mind, you can fly.

Οι φωνές μας ένα με του Rogers. Ανατριχίλα. Σε μία φάση δεν το πίστευα ότι έβλεπα αυτό το πράγμα μπροστά μου. Και μετά κι άλλη υπέροχη μουσική και στο τέλος το απίθανης έμπνευσης barfight σημείο, ένα απ’τα highlights της βραδιάς.

Walking dead.

Alaska. Το μοναδικό (δυστυχώς) κομμάτι που παίχτηκε απ’την ομώνυμη δισκάρα έτυχε (ή μήπως όχι;) να είναι αυτό. Ας είναι, τα υπέροχα sweeps και ο ρυθμός του για ένα λεπτό μ’έκαναν να ξεχάσω ότι δεν πρόκειται να παίζανε το Selkies. Κομματάρα και το μοναδικό στο οποίο, καθ’όλη τη διάρκειά του, είχα μείνει αποσβολωμένος να κοιτάζω τον Waggoner έχοντας ξεχάσει τους άλλους. Σχεδόν “βιβλική” μορφή (κυριολεκτικά … χαχαχ φέρνει λίγο σε Τζίζους Κράιστ!), να κοπανιέται συνέχεια χωρίς να κοιτάει καν τι παίζει, αλλά παίζοντας σωστά τα πάντα …

Και ήρθε η ώρα για το καλύτερο κομμάτι απ’το τελευταίο τους. Το επικών διαστάσεων Swim To The Moon τα είχε όλα … Οι τύποι μας στείλανε στο φεγγάρι και από’κει, πίσω πάλι …

Απ’τα σημεία που πραγματικά ανατρίχιασα χθες το βράδυ… όλο το club να τραγουδάει το υπέροχο ρεφρέν και ο Tommy να χαμογελάει σαρδόνια …

Slide into the water
Become one with the sea
Life seems so much smaller
Swim to the moon.

Ο Richardson άψογος στο drum solo του. Γενικά τα δώσανε όλα.

ΟΚ όλοι ξέραμε ότι το “encore” επρόκειτο να περιελαμβανε White Walls. Και πράγματι, κανα 5λεπτο μετά το Swim To The Moon ακούστηκαν οι τελευταίες νότες του Viridian (μακάρι να το παίζανε όλο!) και σκάει το επιβλητικό ξεκίνημα άλλου ενός έπους απ’το Colors.
Ακολούθησε όργιο τεχνικού metal και mathcore. Ό,τι μας είχε απομείνει το δώσαμε …

This is what we have, when we die.
It’s what’s left of us, when we die.
We will be remembered for this.
White wall!
White wall!
White wall!

Τα 3 τελευταία λεπτά απλά συγκλονιστικά. Το ιδανικό τελείωμα σε μία υποδειγματική εμφάνιση (αν ξεχάσουμε διάρκεια κτλ.) όπου η μπάντα έδωσε ό,τι είχε και δεν είχε.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι κάτσανε και δώσανε τα χέρια σε όλους (ανεξαιρέτως) στην πρώτη σειρά (μεταξύ αυτών και εγώ … ε τι διάολο είχα στηθεί μία ώρα πριν ανοίξουν οι πόρτες στο ψοφόκρυο για να πιάσω 1η σειρά!) ευχαριστώντας μας θερμά. Και από’κει που το να τους δω κάποτε ήταν μακρινό όνειρο, βρέθηκα να σφίγγω το χέρι τους. Πολύ προσγειωμένα παιδιά και μακάρι να παραμείνουν έτσι.

Δυστυχώς παίξανε μόνο μία ώρα και 15 λεπτά προφανώς λόγω υπερφορτωμένου προγράμματος στο συγκεκριμένο tour και επειδή παίζουν με αλλες 3 μπάντες. Ας είναι, δεν υπάρχει περίπτωση να μην τους ξαναδώ για να ένα Sun of Nothing, ή ένα Selkies …
Πάντως οι επιλογές απ’το τελευταίο τους σωστότατες.
Επίσης, το setlist ήταν γνωστό μια και παίζουν παντού τα ίδια. Με χαλάει μερικώς αυτό αλλά οκ όταν έχουν μέσα τέτοια κομμάτια, και τους βλέπεις παρέα με μπάντες όπως Cynic μπορείς να παραπονεθείς και καθόλου;

Τι άλλα; Α ναι μετά το live πήγα στον πάγκο με τα t-shirts των Scale The Summit και έτυχε να είναι όλοι τους εκεί! Είχα μία μικρή κουβεντούλα με τον μπασσίστα τους και τον μουσάτο κιθαρίστα τους. Γαμάτοι τύποι. Περιττό να πω ότι τσίμπησα δίσκο και t-shirt. Το εισιτήριο πλέον φέρει την υπογραφή τους.

Eπίσης, παρατήρησα ότι κάμποσοι από πίσω μου φύγανε μετά τους Cynic! χαχαχ

Α και όλα αυτά με 25 καναδικά ντάλλαρζ! Οκ άφησα και λεφτά στο merch θα μου πείτε αλλά οι τύποι τα αξίζουν και με το παραπάνω. Άλλωστε καραγούσταρα.

Άντε, πάντα τέτοια! Leviathan out.

ωραιος =D

Μόνο το White Walls τραβήχτηκε από κάποιον στο πάνω διάζωμα αλλά ευτυχώς η ποιότητα είναι πολύ καλή … με βλέπω στο 1ο βίντεο κυρίως καθαρά αλλά ο ψηλέας στ’αριστερά μου με κρύβει ;p.

Για rip_noob, deathster και καναν 2 άλλους μου φαίνεται το ποστάρω αλλά τέλος πάντων, όσοι πιστοί προσέλθετε, όσοι μη πιστοί δείτε τι κάνουν οι τύποι λάιβ.

White Walls pt.1
White Wall pt.2

Απ’τις υπόλοιπες μπάντες της βραδιάς:

Devin Townsend Project - Truth (με τον μπασσίστα των Scale The Summit)
Scale The Summit - Sargasso Sea

Έχει και από Cynic αλλά όχι απ’τον ίδιο user.

Όλα τα λεφτά ο τύπος με την μπλούζα Wu Tang Clan που πέταγε τους crowdsurfers πίσω στο πλήθος χαμογελώντας μοχθηρά μετά … χαχαχα

Χαλια το λαηβ ε ? :stuck_out_tongue:
Zηλευω απιστευτα γιατι εκτος των αλλων δεν εχω δει Cynic (ντρεπομαι :oops:).
Mακαρι να ειμαστε τυχεροι να τους δουμε και εδω καποια στιγμη.
Θα δω και τα βιντεακια αν και ειμαι σιγουρος για το ποσο καλα επαιξαν.

κλαίω ρε

Και οι Cynic εξαιρετικοί ήταν απλά δεν τρελαίνομαι εγώ τόσο.

Πάντως όταν είδα άτομα να φεύγουν μετά τους Cynic είπα “α ρε Ελλαδίτσα μας ρίχνεις στη μάπα κάτι τιμές ναααααααα με ψιλομέτρια billings αλλά τουλάχιστον μετά εκτιμάμε τέτοια πακέτα με τέτοιες τιμές” :lol:

Είμαι τέρμα κωλόφαρδος που προχθές δεν έκανε το κρύο που κάνει σήμερα γιατί αν περίμενα για 1η σειρά με τον σημερινό καιρό τώρα θα’μουν σε κανα ινστιτούτο κρυογονικής για έκθεμα.

Τέλος πάντων άμα κρίνει κανείς απ’το ποσοστό ενδιαφερόμενων στο forum (το ίδιο συμβαίνει και με πολλές άλλες μπάντες … χωρίς να σημαίνει κατ’ανάγκη ότι είναι αντιπροσωπευτικό το δείγμα, απλά δεν έχω πού αλλού να βασιστώ) δεν είναι ν’απορείς που δεν έρχονται Ελλάδα. Και στην Ιταλία παίζουν 2 μέρες … είναι να τρελαίνεσαι δηλαδή αν τους γουστάρεις γιατί βλέπεις ότι είναι στα ντουζένια τους, είναι αυτό που λέμε “συμβαίνει τώρα”. Η απόδοσή τους λάιβ είναι σε τρομερά επίπεδα, πιστεύω όμως ότι για να τους χορτάσεις πρέπει να παίζουν κοντά στο 2ωρο. Βέβαια σ’αυτό το tour δεν είναι εφικτό και γενικά με τόσο κοπάνημα που ρίχνουν, ειδικά ο Tommy, με τόση πολυπλοκότητα στη μουσική τους, είναι σχεδόν ακατόρθωτο να παίζουν έτσι για 2 ώρες ας πούμε.
Ένα λάιβ με τη διάρκεια του Colors DVD είναι ιδανικό νομίζω με βάση όλα αυτά.

Θα τους ξαναδώ οπωσδήποτε. Και την επόμενη φορά, ελπίζω, με περισσότερα κομμάτια.

Σε ό,τι αφορά το Great Misdirect, φιγουράρει σε πολλές λίστες με τα καλύτερα άλμπουμ του 2009 και σιγά σιγά στα μάτια μου παίρνει τη θέση του δίπλα στο έτερο magnum opus τους, το Colors. Και το Alaska αλμπουμάρα είναι απλά με τα επόμενα δύο εδραιώνουν τον ήχο τους σε περισσότερες progressive επιρροές, ανεβαίνοντας τουλάχιστον άλλο ένα επίπεδο.

Μεγάλη μπάντα. Αν δεν θεωρούνται και τώρα μεγάλοι, μουσικά τουλάχιστον, δεν ξέρω πότε θα θεωρηθούν.

Στην Ελλάδα το hammer έδωσε 6 στο Alaska γράφοντας οτι παίζουν metalcore. Δηλαδή ούτε καν το άκουσαν το album.

Ζηλεύω.