Bigelf

Αμερικανοι που οπως διαβασα και αλλου και το περιγραφει καλυτερα,παιζουν από progressive και psychedelic rock μέχρι 70?s heavy metal,λίγο από stoner(μεσα θα βρεις SABBATH,FLOYD,ZEPPELIN,οτι θες) και κ@βουν κωλους…καταπληκτικο χωνευτηρι επιρροων και μουσικων σχολων για μενα,διχως να γινονται ουτε κουραστικοι,ουτε προβλεψιμοι,με δικη τους ταυτοτητα παντα…

Εχουν 3 δισκιδια ουσιαστικα,που σκοτωνουν και τα 3,δυστυχως δεν μπορω ν προτεινω κατι συγκεκριμενο,μιας και τους ακουω κανα μηνα περιπου,οπωτε τα χωνω ολα στο Player (και γ@μ@νε,Guess which,ολα:p:D!!!)…επισης ναι,τα ep γ@μ@νε επισης…

γενικα πεφτει πολυ σεξ:p:lol:

Closer to Doom EP 1996
Goatbridge Palace live EP 2001
The Madhatter EP 2003

Money Machine May 2000
Hex 2003
Cheat the Gallows 2008

Αντε,σημερα θα τους δω και λαιβ,ελπιζω να υπαρχει ανταποκριση εδω γενικα,ωστε να κανω πορωτικο ποστ το βραδυ για το λαιβακι τους…

Έτσι, σκίσε μας χωρίς σάλιο. Αναμένουμε επικό ρηπόρτ, το νου σου…

Όσο για τα δισκία τους, μάλλον το “Hex” προπορεύεται μιας και χτυπάει 10αράκι ακατέβατο.

γ α μ α ν ε. και τα 3 μαρεσουν με ελαφρια προτιμηση στο τελευταιο.

αντε γεια ροκενρολλ!

Μπαντάρα
Ναι και γω τους έμαθα όταν τους πήραν οι Dream Theater για tour (ίσως και ο μόνος λόγος ύπαρξης των Theater την τελευταία 5ετία :p)
Μεγάλος δίσκαρος το Hex

http://www.youtube.com/watch?v=jO80-_eKHXI

Eτσι,παμε η αρμαδα…
http://www.youtube.com/watch?v=AAcUL8o5F2I διαμαντακι απο το καινουριο τους…(τι διαμαντακι δλδ,σπερνει…)…

http://www.youtube.com/watch?v=15unVOXJv8Mχαρακτηριστικο δειγμα του floyd meets Sabbath εδω-προσωπικα δεν ειναι απο τα αγαπημενα τους,χιτακι κ ετσ ομως,ομορφο…
http://www.youtube.com/watch?v=6RnOn_YmdIU&feature=relatedχασιμο…
http://www.youtube.com/watch?v=frB4J6_RJIU&feature=related
Ωραια,αντε να μαζευτει κι αλλος λαος να αποθεωσει τιμια!!!

ω ρε manga ζημια έπαθα. δεν τους ήξερα:!:

Χωνευτήρι δε θα τους έλεγα γιατί οι Black Sabbath, Pink Floyd, Led Zeppelin επιρροές τους συνήθως είναι αυτούσιες :razz:

Το Hex φοβερή δισκάρα πάντως. Ντάξει, δεν είναι το 10αρι που έλεγε το blabbermouth, αλλά σίγουρα είναι 8,5/9.

Στηρίζουμε πάντως. =)

Μπανταρα,Γκρουπαρα…:D…οκ υπερβαλλω λιγο:D αλλα οταν ειχα ακουσει το Hex η κατω γναθος εκανε το γυρω της γειτονιας:D…και το τελευταιο ομως ειναι παρα πολυ καλο…

Δεν τους ξέρω καθόλου τους τύπους αλλά κρίνοντας από τα άτομα που τους συνιστούν, παίρνει φωτιά το κατεβαστήρι asap και επιστρέφω με εντυπώσεις.

Αλήτη Λουπέν ήθελα χθες ν’ανοίξω θρεντ γι’αυτή τη μπαντάρα, λέω άσ’το γι’αύριο και με πρόλαβες!

Λοιπόν τι να λέμε τώρα, τα πάντα όλα

Καλά ναι οκ το Hex είναι δισκάρα κτλ. κτλ. αλλά και το προπερσινό τους Cheat The Gallows ήταν ισάξιο για μένα, όσοι δεν το’χετε τσεκάρει, σας το προτείνω ανεπιφύλακτα

Και ο Portnoy τους έχωσε στην Prog Nation πέρυσι όπως έγραψε κάποιος.
Σε λίγες μέρες περιοδεύουν με Theater στο Σάουθ Αμέρικα.

Απ’τις μπάντες που άξιζαν μεγαλύτερης αναγνώρισης απ’αυτήν που έλαβαν γιατί βγάζουν δίσκους εδώ και καμιά δεκαπενταετία …

Άμα ανοίξεις και θρεντ για τους θεούληδες και συντοπίτες Unexpect σ’εσφαξα! :stuck_out_tongue:

Χαχα,δικο σου το σποιλερ,it’s a deal:lol::stuck_out_tongue:

Και τα 3 cd σπερνουνε,αν και μενα επειδη ακουσα το HEX Πρωτο,του δινω ενα απειροελαχιστο προβαδισματακι…μολις γυρισα απο το λαιβ…πορωτικο review(γτ ναι,ηταν μεγαλο βραδυ) αργοτερα,ακομα μαζευουμε το κεφαλι μας…
Απλα:

Πρεπει παση θυσια να αποκτησουν λιγο κοινο Ελλαδα και να ερθουν…trust me:p…later τα καλα…

Ατακα τραγουδιστη στο κοσμο:
''Hey,do you know that song…It’s pure evil ??
''YEAAHH!!!
''Yeeeeah,we are not gonna play it…#-o

Πολύ ωραία μπάντα, έχω τα άλμπουμ και ψάχνω τα EP.

Lupin γράψε ένα κανονικό report για το live ρε συ!

Αυτή τη στιγμή ακούω για 3η φορα το Hex. Γαμώ τις μπάντες! Μου αρέσει η ρετρό αισθητική τους. Το Carry The Load διακορεύει κορμάκια ή μου φαίνεται;

Edit: Ντάξει…όσο πιο πολύ το ακούω το τεμάχιο, τόσο πιο πολύ γουστάρω…Πάω και στους άλλους δίσκους σε λίγο.

+1
Μπράβο Lupin! :smiley:
Ξεθάψιμμο γιατί αυτή είναι η δουλειά μου και γιατί ΔΕΝ πρέπει να μένει θαμμένο ένα τέτοιο συγκρότημα.Αναρωτιόμουν αν υπάρχει ήδη thread γι’αυτή τη συγκροτηματάρα αλλιώς θα άνοιγα εγώ ένα.Ψυχεδελικός χαρντ ροκ ήχος με doom αποχρώσεις,riffs απλά,αργά,βαριά και δυνατά αλλά που σπάνε κόκαλα (και νόμιζα πως μόνο οι acdc είχαν το προνόμιο),η χαρακτηριστική φωνή του τρελαμένου τραγουδιστή που ηλεκτρίζει την ατμοσφαίρα και γενικά μία ατμόσφαιρα που σε γεμίζει ενέργεια και σε απογειώνει και απόκοσμες δόσεις από νότες πιάνου που παραπέμπουν σε επικήδειο ή σε κάτι μακάβριο και σχιζοφρενικό.Ακούω bigelf εδώ και λίγους μήνες,μου τους συνέστησε ένας παιδικός φίλος μουσικός και μου τόνισε ότι έχουν επιρροές από beatles,floyd και sabbath…ε δεν άργησα να τους λατρέψω. :stuck_out_tongue: Πρώτο τραγούδι το [I]blackball[/I] και ακολουθεί [I]money,it’s pure evil[/I] και [I]the evils of rock n roll[/I] (και τα τρία από το πιο πρόσφατο album τους [I][U]cheat the gallows[/U][/I]).Eίχα κολλήσει κανα δίμηνο κι άκουγα τον δίσκο χωρίς να μπορώ να ξεκολλήσω για να ακούσω και τους προηγούμενους 2 που έχουν κυκλοφορήσει.Ε σήμερα στη διαδρομή για κάπου-το πού δεν σας αφορά-άκουσα ολόκληρο το[U][I] Hex[/I][/U] και έπαθαααα:vibrate:
Tί να πρωτοπροσέξει κανείς;…Ένα κομμάτι που προσωπικά μου έμεινε είναι το falling bombs.To black moth είναι ίσως το αγαπημένο μου…στην αρχή έχει ένα riffaki ΙΔΙΟ με ένα των zeppelin…νομίζω από το dazed and confused.To carry the load είναι δυνατή κομματάρα που ξεχωρίζει (από τον τίτλο έκανα συνειρμό με carry that weight των beatles δεν ξέρω γιατί).Πάντως η επιρροή από τα σκαθάρια είναι εμφανέστατη αν και οι bigelf καταφέρνουν να κρατούν μια καθαρά δική τους ταυτότητα.To madhatter μου θυμίζει λίγο σε κάποια φάση we don’t need no education (pink floyd).Θα ακούσω περισσότερο και θα ακούσω και το πρώτο τους album (τα χω πάρει ανάποδα) και θα επανέλθωωω!

o τραγουδιστής είναι μορφή!!!:bow2: [SPOILER][/SPOILER]