Black Metal Albums

Έπαθα πλάκα με τους Sadhaka του Ντίνου, έχω ακούσει το ‘‘Ancient ones’’ 3 φορές στα καπάκια. Για πείτε οι γνώστες, τι άλλο αξιόλογο υπάρχει σε αυτό το στυλ; Wolves in the Throne Room έχω ακούσει σκόρπια κομμάτια και Weakling καθόλου για έναν περίεργο λόγο, αν και το ‘‘Dead as dreams’’ έχει εκθειαστεί πολλές φορές. :-s

ε, Weakling και τα δυο πρωτα Wolves βασικα για αρχη. Αν και για σενα θα ελεγα και Panopticon, ειδικα το ντεπουτο. Ειναι δισκος που θα υπερλατρεψεις.

Nice, δεν τους ήξερα τους Panopticon, θα τους ψάξω. :slight_smile:

Μπα όχι και πολλά! Πρέπει να είναι καινούρια μπάντα με μέλη από Vradiazei όπως ειπώθηκε παραπάνω. Portland, Oregon η καταγωγή και ναι τους έχω λιώσει κι εγώ!

Panopticon αν δεν υπάρχουν και πολλοί με το ίδιο όνομα, δηλαδή αν λέμε τους ίδιους, είχαν κάνει και μια εξαιρετική διασκευή Amebix\m/

http://www.youtube.com/watch?v=0a9lw9rNXzg :-s

θα’ θελες κρυφολαικέ!

[B]vradiazei[/B]

παρεπιπτόντως θα γουστάρεις εσύ μπλιντιν

Aνέβασε ο Stephen O’Malley τα 5 τέυχη του Descent fanzine (1994 - 1999) σε pdf. Συνεντέυξεις με :

[SPOILER]Abigail
Abruptum
Accursed
Aeturnus
Aghast
Ain Soph
Allegory Chapel Ltd.
Allerseelen
Angelcorpse
Atrax Morgue
ATWA (Charles Manson, Lynette Fromme & Sandra Good)
Bathory
Bestial Warlust
Bethlehem
Beyond Dawn x2
Blood Axis x2
Brighter Death Now
Brocas Helm
Trevor Brown
Burzum
Coil
Con-Dom
Control Resistance
Coven
Cradle of Filth
Attila Csihar
Darkness Enshroud,
Darkstyle
Darkthrone x2
Death In June
Der Blutharsch
Destroyer 666
Dissection
Dødheimsgard
Dream Into Dust
Emperor x2
Enslaved x2
Equimanthorn
Ernte
Evoken
Eyehategod
Fleurety
Gehenna (NOR)
Genocide Organ
Gorgoroth (interview + “an article”)
Grey Wolves
Hades
Immolation
In The Woods?
Stephen Kasner
KDNR
Laibach
L.O.K.I. Foundation
Tor Lundsvall
Malicious Records
Manes
Mangled
Marduk
Mayhem
Metalion (of Slayer Magazine)
Monumentum
The Moon Lay Hidden Beneath A Cloud
Mortiis
Mystifier
MZ.412
Nagual Mag
Necromantia
Necrophobic
Old Europa Café
Opeth
Orplid
Pan.Thy.Monium
Pazuzu
Pentacle
Plecid
Primordial
Psywarfare
Boyd Rice
Kari Rueslatten
Sabbat
Satyricon x2
Savior
Sigh
Sleep
Smell & Quim
Sol Invictus
Solemn
Sshe Retina Stimulants
Sutcliffe Jugend
Taint
Tesco
Thorns
Thou Art Lord
Tiermes
Trial of The Bow
Turbund Stermwerk
Typhon
Ulver
Unpure
Valefor
Ved Buens Ende
Waldteufel[/SPOILER]

http://www.ideologic.org/news/view/3241

Isis Πολυ ωραίος.

Έχει επικές δηλώσεις μέσα… Οκ οι περισσότεροι ήταν πιτσιρίκια τότε και πέταγαν απίστευτες ποζεριές. Μ.W. Daoloth εναντίον Vikernes και κάτι τέτοια.
Αλλά οκ το Descent είναι η ιστορία του black metal των χρόνων εκείνων.

Γαμάτo, Isis, δεν είχα ιδέα για αυτό το 'zine! Έχει πολύ ψωμί.

Τρομερά ενδιαφέρον, τότε κάνανε και σωστές ερωτήσεις στις μπάντες σε συνεντεύξεις. Ήταν και πρώτα χρόνια βέβαια, αλλά όλη αυτή η παλιακή αισθητική είναι απίστευτη.

Από λίγες συνεντεύξεις που διάβασα μόνο γέλιο. Όλοι ήταν γαμιάδες, σατανισταράδες, true ατομάρες κλπ κλπ. Και εντάξει λογικό να περνάνε αυτή την εικόνα. Αφενός οι περισσότεροι ήταν πιτσιρικάδες οπότε είχανε μεγάλο στόμα, αφετέρου η δυσκολία επικοινωνίας με αλληλογραφία και όλο αυτό το ultra underground της φάσης βοηθούσε στο να μπορεί να χτίσει ο καθένας το δικό του προσωπείο. Δεν αντιλέγω ότι πολλοί πίστευαν ότι κινούνται στο περιθώριο της κοινωνίας και ότι θα είναι οι φορείς μιας νέας (αντι)κοινωνικής, σατανιστικής (sic) γουατεβερ επανάστασης.
Διάβασε π.χ. συνέντευξη Necromantia εποχής 94-95, είχανε δεν ειχανε κυκλοφορήσει το Scarlet Evil. Και σκέψου για την μέση ηλικία του αναγνωστικού κοινού, 18 +/-. Μόνο γέλιο.

Απ’ όσα διάβασα με διαφορά “καλύτερη” η συνέντευξη Mystifier. Τέρμα επιτηδευμένη γραφικίλα. Το θέμα είναι πως, ενώ είχαν απόψεις και πράγματα να πουν, όταν έφτανε η κουβέντα σε άλλες σκηνές/άλλες μπάντες, έπεφτε αρκετό κράξιμο. Οι πιο σωστοί απ’ όσα διάβασα μου φάνηκαν οι Immolation, ήδη από τότε.

Επιμένω πάντως ότι τότε ακούγονταν λίγο διαφορετικές ερωτήσεις (έπαιζε ρόλο και το hype βέβαια), αλλά χίλιες φορές αυτό παρά η σημερινή κατάντια.

Define “σημερινή κατάντια”.

Λογικά θα συμφωνούμε, αλλά κουβέντα να γίνεται.

Ακόμα δεν έχω προλάβει να διαβάσω κάτι, αλλά θαμπςαπ στον Isis όπως και νάχει.

Μάλλον συμφωνούμε βασικά, αλλά η ξερή, στεγνή συνέντευξη που ασχολείται μόνο με την κυκλοφορία του άλμπουμ, την εταιρεία που θα το κυκλοφορήσει και πότε θα βγει η μπάντα για τουρ δε με καλύπτει προσωπικά.Θεωρώ πως θα έπρεπε να ασχολούνται με τον τρόπο και τη διαδικασία σύνθεσής του άλμπουμ, τη στιχουργική θεματολογία, ακόμα και μια πιθανή ιδεολογία/κοσμοθεωρία η οποία εξωθεί τον καλλιτέχνη να γράψει τέτοιου είδους μουσική. Μια συνέντευξη που θα εστιάσει παραπάνω και στο άτομο, την προσωπικότητά και τα ερεθίσματά του, παρά στο ξερό άκουσμα 5-10 τραγουδιών. Ίσως κάποιοι, ακόμα και σ’ αυτή την εποχή που ζούμε, να έχουν κάτι να πουν.

Τριγυρναει πλεον το καινουριο Vreid εκει εξω στους δρομους…

[U][B]Vreid[/B] - Welcome Farewell (2013)[/U]

Χμ, δεν ξέρω αν αυτό κολλάει εδώ αλλά βγάζει τόση έντονη πηχτή μαυρίλα που δεν ξέρω που αλλού να το βάλω.

Οι death/sludgers Dragged Into Sunlight έδωσαν χθες (και μόνο για χθες) στη δημοσιότητα ένα κομμάτι (άτιτλο ακόμα) που κυκλοφόρησαν από κοινού με την ona-man μπάντα των noise/black/industrial, Gnaw Their Tongues. Το κομμάτι εξαφανίστηκε χθες βράδυ αλλά κάποιο καλό παιδί πρόλαβε και το έσωσε.

Οπότε ιδού: http://www.youtube.com/watch?v=v6sgZgkqJjw

Εδώ και λίγη ώρα το ακούω στο ριπίτ.

Πολύ ωραίο αυτό. Το προηγούμενο άλμπουμ με απογοήτευσε λίγο. Ειδικά όταν έχεις μεγάλες απαιτήσεις μετά από Hatred for Mankind.
Λατρεύω το στυλάκι τους πάντως.

ΔΥΝΑΤΟ !!! Στις κιθαρες ο Konstantin των αγαπημενων Κaamos

Head of the Demon, το από πάνω, για όποιον αναρωτιέται…