Black Metal Albums

Ε άκουσέ το το βράδυ ρε χαμένε…

Αύριο τώρα είναι δύσκολη ώρα…

καλά τι μας πέρασες ;; :grin:

2 Likes

'Oταν το τοπικ για το H.T.S.D εχει 5000 posts,για το medusa 1000 ενώ για το malina με το ζόρι 60 καταλαβαίνεις οτι το μεταλ έχει πεθάνει.deal with it που λέμε.
On topic,υπάρχει κάτι άλλο απ’τον χώρο φέτος γιατί δεν έχω ακούσει κάτι που να μου τραβήξει το ενδιαφέρον; (υπάρχουν βέβαια και κάποια που δεν έχω ακούσει ακόμα πχ Akercocke)

Ontopic αλλα λιγο ετεροχρονισμενα, εχω φαει τρελο σκαλωμα με το Gu Yan των Zuriaake, Κινεζοι που παιζουν επικο μπλακ (σε πρωτυπα Summoning) Παρε κομματαρα τωρα…

1 Like

Γιατί είναι μεταλ δίσκος; Σορρυ που ρωτάω αλλά αυτό που ακούω δεν είναι μεταλ, άρα από που προκύπτει ότι το μεταλ πέθανε;

2 Likes

Την ίδια απορία είχα κι εγώ όταν διάβασα το post.

1 Like

Ειρωνικα το λεει ρε σεις :stuck_out_tongue:

1 Like

Ανακάλυψα λίγο ανέλπιστα τρελή δισκάρα

The Axis of Perdition - Deleted Scenes from the Transition Hospital [2005]

O δίσκος είναι industrial black με στοιχεία dark ambient. Η θεματολογία του είναι επηρεασμένη από τον κόσμο του SIlent Hill. Όσοι έχετε παίξει τα παιχνίδια ίσως ξέρετε τι να περιμένετε. Είναι κλειστοφοβικό, είναι άρρωστο και πειραματικό με αρκετά ενδιαφέρον τρόπο. Η ατμόσφαιρα του δίσκου είναι αρκετά φρικιαστική. Ειδικά για το βραδάκι είναι ότι πρέπει. Τσεκάρετε άφοβα.

1 Like

Ακούγεται πολύ ενδιαφέρον , θα τσεκαριστει

Εύγε για την πρόταση και την μίνι παρουσίαση, μιας και με ιντριγκαρε

1 Like

Ναι οκ δεν είναι (μόνο) μέταλ ο δίσκος αλλά το 90% αυτών που τους ακούνε είναι μεταλάδες.
Κι αν κάποτε πεθάνει το μεταλ ο κύριος λόγος δεν θα είναι οτι τα H.T.S.D και medusa είναι κακά άλμπουμ(οκ,το 2ο ίσως να είναι :smiling_imp:) αλλά οτι ασχολούμασταν παραπάνω απ’ όσο πρέπει με το παρελθόν.Τέλος το off topic από μένα…

Οn topic για να απαντήσω στον morgoth και στον εαυτό μου αφήνω το παρακάτω,με επιρροές από τους παλιούς καλούς Opeth.
Αν και θα ταίριαζε πιο πολυ στο ατμοσφαιρικό thread

1 Like

Αν κάποτε πεθάνει το μεταλ θα πεθάνει γιατί το 90% που ακούει το μαλινα αντί να ακούει μεταλ ακούει προγκ ροκ

on topic κομματάρα το Runespell, παγωμένο και παλιομοδίτικο

1 Like

οντως καλο το axis of perdition.
https://www.youtube.com/watch?v=uRheaaSl3cU
Selbst -Selbst
ρε τι βγαζει η Βενεζουελα
ωραιο ατμοσφαιρικο black

1 Like

Τούτο εδώ το ακούω τις τελευταίες μέρες (όλο το άλμπουμ εννοώ όχι μόνο το κομμάτι) και έχω κολλήσει άσχημα. Δεν τους γνώριζα καθόλου. Αυτό είναι το πρώτο άλμπουμ τους και όπως κατάλαβα είναι απευθείας συνέχεια του ep τους αφού οι τίτλοι των κομματιών είναι απλά λατινικοί αριθμοί που ξεκινάνε από το VI με την αρίθμηση να ξεκινάει από το ep και να συνεχίζεται εδώ.

Τώρα για χαρακτηρισμούς. Υποθέτω ανήκει στην post-black metal σκηνή. Μεγάλα κομμάτια, αρκετές αλλαγές, υπέροχη ατμόσφαιρα, όχι κάτι τρομερά καινούργιο αλλά πολύ ωραίο. Οι κιθάρες είναι όλα τα λεφτά για μένα.

2 Likes

Εξωφυλλαρα!! '\m/

1 Like

Satyricon κανείς? έχει βγει σε καλή ποιότητα και είναι πολύ καλό, o Frost μεγάλη παικτούρα

Το άκουσα χθες επιτέλους, πολύ καλό μου φάνηκε, θα του δώσω ακροάσεις

Σταθερα αδιαφοροι

1 Like

Καλησπερα μαγκες, πρωτο μου post εδω κ εχω να προτεινω μεγαλη δισκαρα που παραλειψατε. Mistur - In memoriam (2016). Νορβηγικο black με μπολικη μελωδια κ ατμοσφαιρα. Ολα τα τραγουδια ειναι μεγαλα σε διαρκεια χωρις να νιωθω οτι κανουν “κοιλια”. Πληκτρα, μελωδικα περασματα, κοφτα ριφς, μπλακ αλλα κ καθαρα φωνητικα εναλλασονται δινοτας ενα πολυ ολοκληρωμενο ακουσμα.