BLUES PILLS (SE/FR/US) + special guests 24/1/2015 @ Gagarin 205

Πολλά όχι, μερικά βέβαια παίζουν κ άνω των 2. Τέλοσπαντων εννοώ το μιαμισάωρο που θεωρείται το στάνταρ σε γενικές γραμμές τόσα χρόνια που πάω σε λάιβ. Περί σπρωξίματος δε θα το συνεχίσω γτ δεν ασχολούμαι πολύ με τη μπάντα κ ούτε και πήγα στο συγκεκριμένο γι αυτό και δε μιλάω ειδικά. Μία ώρα είναι λίγο για λάιβ οποιασδήποτε μπάντας. Και ως πρωτοεμφανιζόμενοι για να δείξουν την αξία τους, την κάβλα και τα “ντουζένια” τους που επικαλούμαστε έπρεπε να παίξουν μιάμιση άν όχι παραπάνω. Όχι οι Blues Pills, οι κάθε Blues Pills

Όχι βρίσε δεν τρέχει τίποτα, σιγά. Έτσι κι αλλιώς αυτό το τζιτζίκι με την κιθάρα και τα samples, μου φάνηκε για τον πούτσο και γνώμη δεν αλλάζω. Αν αυτό με κάνει κουφό, κλάιν.

κουφαμάρα δεν είναι να μην σαρέσουν … κουφαμάρα είναι να θεωρείς θόρυβο αυτό

και να πηγαίνεις σε “rock” έστω συναυλία και να παραπονιέσαι για θόρυβο… τι περίμενες μύρωνα στρατή ?

Ε μου βάζεις studio εκτέλεση την ώρα που εγώ μιλάω για τον ήχο τους στο λάιβ. Χαίρω πολύ. Ούτε από πριν τους είχα ακούσει για να ‘χω μέτρο σύγκρισης, ούτε και τώρα έχω καμιά ιδιαίτερη πρεμούρα για να είμαι ειλικρινής. Όσο για το άλλο το τσιτάτο, αφ’ ενός πλήρωσα εισιτήριο και έχω κάθε δικαίωμα να παραπονιέμαι αν δε μ’ άρεσε κάποιο απ’ τα support και αφ’ ετέρου από πότε είναι συνώνυμο το “rock” με τον “θόρυβο”? Δεν ξέρω σε τι λάιβ πηγαίνεις, αλλά σ’ εκείνα που πηγαίνω εγώ, είναι σχεδόν πάντα δεδομένο ότι η κιθάρα δε σου τρυπάει τα αυτιά σαν ξερόβηχας, τα τύμπανα δεν είναι στο θεό και τα samples δεν ακούγονται ενοχλητικά σαν μηχανουργείο σε ώρα αιχμής. Πάνκης ή blackster ή ξέρω ‘γω τι άλλο δεν είμαι για να έχω εξοικειωθεί με τον βαβουριάρικο και βρώμικο ήχο και είναι φυσιολογικό να μου χτυπάει άσχημα, ειδικά απ’ τη στιγμή που ο ήχος των άλλων 2 συγκροτημάτων της βραδιάς μου άρεσε και με το παραπάνω.

Έτσι ακριβώς! Ο Dorian κεντάει σεμιναριακά, ο ντράμερ βαράει δυνατά και η Elin είναι απλά απίστευτη! Έχει φωνάρα και το ξέρει, έχει πάθος και τυγχάνει να είναι και κουκλάρα, ο καλύτερος συνδυασμός! Οκ, αντί για το μάλλον αδιάφορο bliss και την, πολυ καλή, διασκευή θα μπορούσαν να παίξουν τα river και gypsy (ή και αυτά) αλλά εστω κσι έτσι ήταν μαγική βραδιά από τις λίγες! Το Gagarin στο devil man πάγωσε από το σοκ των φωνητικών της Elin! Ευτυχώς που τραγούδηςε την αρχική έκδοση γιατί το τραγούδι επανηχογραφήθηκε στο άλμπουμ και το intro απουσίαζε αλλά ευτυχώς το τραγούδησε όπως πρέπει! Μπράβο στη smoke the fuzz που τους έφερε, θέλουμε νέες ταλαντούχες μπάντες όταν είναι ακόμα σε φόρμα κσι όχι όταν βγούν στη σύνταξη!

Πάρα πολύ δυνατή συναυλία της Αθήνας απ’ όλες τις απόψεις. Άψογος ήχος, πολύ κέφι από τη μπάντα και σε γενικές γραμμές τίμιο κοινό. Ναι ναι, οι μισοί είχαν βρεθεί στο Gagarin λόγω χάηπ, who the hell cares. Μικρά τζαμαρίσματα εδώ κι εκεί, το μπάσο στα ίδια επίπεδα έντασης με την κιθάρα για να γουστάρω τη ζωή μου και η Larsson από άλλο πλανήτη. Devil Man πραγματικά απερίγραπτο. Τεράστια αγάπη και σε No Hope, Little Sun, Black Smoke.

Στο φλέγον ζήτημα της διάρκειας, προφανώς θα μπορούσαν να έχουν παίξει περισσότερο. River, Gupsy χωρούσαν άνετα, ίσως κι ένα πιο μεγάλης διάρκειας τζαμάρισμα. Προσωπικά παράπονο δεν έχω, ούτε 70ς σόου περίμενα να δω από ανθρώπους που δεν έζησαν τα 70ς, ούτε έχω την απαίτηση από μια μπάντα με ένα δίσκο να παίζει κατοστάλεπτο. Αν γινόταν τέτοιο πράγμα θα κέρδιζαν άπειρο σεβασμό από μέρους μου, αλλά όπως και να 'χει μικρό το κακό. Αν συνεχίσουν με αντίστοιχες διάρκειες όταν θα έχουν υλικό για παραπάνω, αλλάζει.

Soundtruck αναμενόμενα τίμιοι, Big Nose Attack δεν είχα ακουσει νότα και με εξέπληξαν θετικά. Kudos και στον μέινμαν που είχε σπλιτάρει -αν δεν κάνω κάποιο χοντρό λάθος- τον ήχο της κιθάρας και μ’ είχε να ψάχνομαι για κάνα εικοσάλεπτο τουλάχιστον.

άκυρο, σβήστε το

Οι Answer ήταν ήδη 7 χρόνια συγκρότημα όταν μας ήρθαν to 2007. Είχαν κυκλοφορήσει 2-3 EP και άλλα τόσα single με τραγούδια που κάποια δεν μπήκαν στο δίσκο του 2006 (αργότερα κάποια μπήκαν στην πιο πλούσια έκδοση. π.χ. Keep Believin’) .
Παρ’ όλα αυτά έπαιξαν το δίσκο τους -1 τραγούδι και +1 διασκευή (Sweet Emotion) +2 από EP/Singles (Keep Believin, Doctor). Σχεδόν οτι έκαναν και οι Blues Pills δηλαδή. Απλά στο τέλος έκαναν ένα τζαμάρισμα για να γεμίσουν το χρόνο.

Προφανώς όλοι θα ευχαριστιόμασταν παραπάνω μουσική (δηλαδη τα 2 τραγουδια που δεν έπαιξαν) απλά δεν νομίζω πως μας λείπεi άλλο ένα συγκρότημα που θα διασκευάζει το Foxy Lady και το Sweet Emotion. Είμαστε δόξα το θεό μια χαρά από tribute σχήματα να πάμε να τα ακούσουμε.

Συμφωνώ, δε χωράει η δικαιολογία “τι περιμένατε να παίξουν με ένα μόνο δίσκο;”

Τουλάχιστον ΟΛΟ το δίσκο.

Οι Beastmilk τον έπαιξαν όλο, παίξαν καινούρια, και για να συμπληρώσουν ξανάπαιξαν το χιτάκι (και μπορεί να ακούγεται ποζερίλα, αλλά ήταν καλή φάση)

Για μενα η συζητηση, εχει να κανει οτι μια μπαντα με ενα και μονο δισκο, δεν μπορει να στηριξει λαηβ μονη της με εισοδο 15-20 ευρω, χωρις να υπαρχουν μπαντες αντιστοιχου επιπεδου στη βραδια.

Υπαρχουν, πραγματικα, πολυ καλες μπαντες ειδικα σ’ αυτα τα ειδη που συζηταμε, καθως ψυχεδελειες και ποστ-πανκ ξανανιωνουν.

Αλλα μιλαμε για καινουριες μπαντες ή μπαντες που δεν εχουν κανει καποια τεραστια τομη στα ειδη τους για να σκοτωνεις να τους δεις κατω απο οποιαδηποτε συνθηκη, οποτε μαλλον τους ταιριαζει ενα φεστιβαλικο περιβαλλον ή ενα λαηβ πολλων μπαντων, οπου τα 45’ δε θα αφηναν κανενα παραπονεμενο.

Προφανως, αυτο δεν μπορει να γινει οταν χρειαζονται τοσα λεφτα μονο για ενα ονομα.

2 λόγια και από μένα για το λάηβ

http://www.i-jukebox.gr/live-reviews/item/5208-blues-pills-million-hollers-principal-club-theater

To live της Αθήνας:

ρε haeters ηταν μονο μια ωρα αλλα σε αυτην την ωρα η λαρσον εδοσε την ψηχη της.
καλα και εγω θα ηθελα να ακουσω το river ,αλλα τη να κανουμε, δεν το ακουσα
δεν μπορω να πω οτι εχω παει σε συναυλια που εχουν δωσει τοσο πονο ουτε οτι εχει βγει καλυτερος δισκος οσο ακουω ροκ (καλα ειμαι και 21 χρονων)
αν μπορειτε να αναφερεται εσεις? :-k

ροκ πόσο άκους; κανα μήνα;

και επίσης, αν έλεγες ότι είσαι 12 χρονών κάτι γινόταν… το “21” είναι βαρύ…

επίσης:

λολ :stuck_out_tongue:

Εδώ το rocking.gr τον έβγαλε δίσκο της χρονιάς που είναι πολύ πάνω από 21

Δίσκο της χρονιάς; Δηλαδή, πρώτο; Ενδιαφέρον…

καλα εγω δεν μπορω να θημηθω καλητερω δισκο απο τοτε που βγηκε το young for eternity . αν εχεις καπιο καλητερω δισκο να μου προτινεις;
παρεπιπτοντος δεν ακουω φλοροροκ

Εντάξει, το ροκ έχει άπειρα διαμάντια, ιδίως το ροκ παλαιάς κοπής… αν σε ενδιαφέρει δλδ…
Τώρα μην προσπαθείτε να μπείτε στο ‘τριπάκι’ των συγκρίσεων, το γούστο είναι υποκειμενικό…

Αν θες ροκ που να ΓΑΜΑΕΙ δώσε βάση στο Lexicum της Bambini-otti Band -ιταλικό 70ζ στιλάκι κετς- γι’ αρχή, θα σου δώσει όσα χρειάζεσαι για να μπορείς να διευρύνεις τους ορίζοντες σου και να γράφεις με καμάρι στο φόρουμ.