Blues/Rock/Ballads(?)

fixed:)

σωστο κ αυτο.

εδω πληροφοριες για ολον το δισκο

ναι καταλαβα και γω που αναφεροσουνα
νο προμπλεμ :slight_smile:

επίσης κομματάρα απο μια άλλη μεγιστη μορφή.ΦΡΑΝΚ ΖΑΠΠΑ. ακούστε το κ θα με θυμηθείτε.

βασικά δν πιστεύω πως όταν μιλάς για μουσική χρειάζετε να τα κατηγοριοποιείς όλα τόσο πολύ , γτ αλλιώς (υπερβολή) δν θα έχει νόημα να ακούσεις κτ . α ο Bonamassa παίζει Blues , έχω ακούσει από μπλουζ τον BB King τον Johnny Winter etc, δν χρειάζεται να ακούσω κ αυτό …
υπερβολικό το παράδειγμα π δίνω … αλλά σκεφτείτε το . τα είδη είναι πιο πολύ για να συνεννοούμαστε μεταξύ μας . αν δν κάτσεις να λιώσεις τον δίσκο ποτέ δν θα πιάσεις τα τραγούδια από ένα χαρακτηρισμό του στυλ blues rock 70’s . ο καθένας παίζει με τον δικό του τρόπο .
όσο για τον Στιβι π αναφέρεις πιστεύω πως το ''είδος’΄π ανήκει είναι το texas boogie . το τραγούδι αυτό όμως είναι του Hendrix που έπαιζε ναι μεν μπλουζ , αλλά με πιο σκληρή και ‘λευκή’ χροια από τους άλλους μπλουζ-μεν .
εν ολίγοις , τρέχα γύρευε …
απλά ακούς το κομμάτι λες ΠΟΡΩΘΗΚΑ και τα είδη και τα συναφή δν σε απασχολούν . 8)

α) Αργά blues έτσι απλά. Το θρεντ έχει ξεφύγει λίγο και ποστάρονται και καλά κομμάτια που δεν έχουν σχέση με το ιδίωμα και τις παραφυάδες του (Blues rock)

β) Αυτή να την βάζουμε γιατί είναι blues rock. Το mistreated είναι εξαιρετικό παράδειγμα γιατί βασίζεται σε ένα bluesy θέμα κιθάρας, διαθετει πολλά από τα χαρακτηριστικά γνωρίσματα του είδους και ο Coverdale δεν κρύβει τον Howlin’ Wolf που έχει στη δισκοθήκη του. :wink:

Πάρτε και εδώ με το κλασικό line up

Kαι εδώ θα βρείτε το πρωτότυπο

mule got it

το χαρακτηρισμο τον ζητησα

για να μπορεσω να διευκρινησω τι ειδος κομματιων ψαχνω

γιατι σκετο μπλουζ
καλυπτει μια τεραστια γκαμα τραγουδιων

παρτε και mistreated με bonamassa και hughes

Το Αin’t No Love In The Heart of the City από Whitesnake είναι καταπληκτικό αλλά δεν βρίσκω την εκτέλεση που θέλω να ποστάρω.
Επίσης Free.Πιστεύω θα τρελαθείς.



Kαι μετά άκου και Βad Company.

ναι ρε συ , έχεις απόλυτο δίκιο . :slight_smile:

απλά σ είπα κ την δικιά μ άποψη πάνω στο θέμα !

και το βίντεο π έβαλες είναι φοβερό . είδα κ το medusa … έσκισε ! ΤΗΧ !:D:D

Μιας κ δν υπήρχε στο youtube το ανέβασα εγώ .

enjoy !!!

Julian Sas - Blues For J

:D:D:blues:

Διαμάντι παρά τον τόσο συμπιεσμένο ήχο! 8)

Άγνωστη μπάντα σχετικά.Τεράστιο κομμάτι.
Ηydra-Feel a Pain

Πολυ ομορφο κομματι hopeto!

Ας ποσταρω και εγω ενα που μου αρεσει πολυ.

Buddy Guy - Miss Ida B

Το πιο τέλειο Blues-Μπαλαντοειδές συγκροτηματάκι, κατά την άποψή μου, είναι οι Chicken Shack. H τραγουδίστριά τους, η Christine Perfect, που αργότερα παντρεύτηκε τον μπασίστα των Fleetwood Mac John McVie, έχει φοβερή βαθιά μελωδική ναζιάρα μπλουζ φωνή που εμένα προσωπικά με υπνωτίζει άσχημα. :naughty::naughty::naughty::naughty:



Σε υπνωτιζει ή…:–:--

Σε υπνωτίζει με τον τρόπο που οι γητευτές υπνωτίζουν τα φίδια και τα κάνουν να βγουν από το καλαθάκι τους :ok::bleh:

Αδικως σκεφτομαι προστυχα με αυτο? :p:p

Κοίτα η αλήθεια είναι οτι είχε λίγο πιθικόφατσα ακόμα και στα νιάτα της :stuck_out_tongue: