Bob Dylan Vs Neil Young

Απ’ ότι έχω ακούσει, παίζει σε κάποια φάση η σχέση τους να έγινε ερωτική, για λίγο, αλλά δεν προχώρησε. Πάντως η Joan Baez γενικά είχε ένα κάποιο κόλλημα μαζί του… αυτό έχω ακούσει τουλάχιστον.

Η Joan Baez είχε τεράστιο κόλλημα μαζί του… Είχαν ερωτική σχέση και σε μεγάλο βαθμό η Baez ήταν αυτή που τον προώθησε στο κύκλωμα των folk clubs από όπου μετά έκανε το όνομά του. Όταν χώρισαν η Baez δεν το πολυξεπέρασε και ακόμα και μετά από χρόνια έγραψε το περίφημο Diamonds and Rust για πάρτη του. Ένα ερωτικό κομμάτι όλο πίκρα που οι μεταλλάδες ανάμεσά μας ξέρουν από τη διασκευή των Judas Priest. Μακράν το καλύτερο κομμάτι της. Πάρτε μία γεύση:

Well I’ll be damned
Here comes your ghost again
But that’s not unusual
It’s just that the moon is full
And you happened to call
And here I sit
Hand on the telephone
Hearing a voice I’d known
A couple of light years ago
Heading straight for a fall

As I remember your eyes
Were bluer than robin’s eggs
My poetry was lousy you said
Where are you calling from?
A booth in the midwest
Ten years ago
I bought you some cufflinks
You brought me something
We both know what memories can bring
They bring diamonds and rust

Well you burst on the scene
Already a legend
The unwashed phenomenon
The original vagabond
You strayed into my arms
And there you stayed
Temporarily lost at sea
The Madonna was yours for free
Yes the girl on the half-shell
Would keep you unharmed

Now I see you standing
With brown leaves falling around
And snow in your hair
Now you’re smiling out the window
Of that crummy hotel
Over Washington Square
Our breath comes out white clouds
Mingles and hangs in the air
Speaking strictly for me
We both could have died then and there

Now you’re telling me
You’re not nostalgic
Then give me another word for it
You who are so good with words
And at keeping things vague
Because I need some of that vagueness now
It’s all come back too clearly
Yes I loved you dearly
And if you’re offering me diamonds and rust
I’ve already paid

Και οι 2 έχουν γράψει μεγάλα τραγούδια και έχουν ασκήσει μεγάλη επιρροή στη μουσική.
Οφείλω να ομολογήσω όμως οτι ποτέ δεν μου άρεσε ιδιαίτερα ο Ντίλαν… Μου αρέσουν κάποια τραγούδια του φυσικά, αναγνωρίζω την αντικειμενική αξία του, αλλά ποτέ δεν ενθουσιάστηκα. Σίγουρα προτιμώ τον Γιανγκ. Συν τοις άλλοις, μου άρεσε πάντα καλύτερα ο τρόπος που τραγουδάει, ενώ βρίσκω εντυπωσιακή τη σταθερότητά του.

[/B]

Τί ηταν αυτό?? δεν το είχα ακούσει ουτε απο priest ουτε απο baez…Υπέροχα bitter, νοσταλγικό ,μελαγχολικο,ειδικά το last part…Θεικός στίχος…Απο τα πολύ μαύρα ή μαλλον blue τραγούδια…8O

Κορυφή και οι δύο αλλα προτειμώ Neil Young…Δεν είχα ακούσει πολύ μέχρι σχετικά πρόσφατα αλλά όταν το έκανα τα τραγούδια που έκαναν τρομερή αίσθηση…Όπως λεει και ο led παίζει τα πάντα…

Σπουδαίος ο Young, αλλά ο Dylan είναι ίσως ο πιο επιδραστικός καλλιτέχνης μετά τους Beatles. Από την άλλη ο Young νομίζω πως έχει περιοριστεί αρκετά στα σύνορα της Αμερικής. Στην Ευρώπη δεν είναι τόσο μεγάλος, κι αυτό-όπως και να το κάνουμε-κάτι λέει.

το αναποδο ναι!:wink:

Dylan στα σημεία κανονικά, αλλά λίγο πιό εύκολα τώρα γιατί ο Young με ξενέρωσε φέτος που τον είδα στο Farm Aid: Aντί να πάιξει κλασσικά κομμάτια και να ικανοποιήσει τον κόσμο έπαιξε ένα μετριότατο τραγούδι που έχει γραψει “υπέρ των αγροτών” επειδή αυτός είναι ο σκοπός της συγκεκριμένης συναυλίας και ανάμεσα στα τραγούδια έκανε κήρυγμα 5’ την φορά με λόγο σαν να απευθυνόταν σε 6χρονα. :frowning:
Επίσης -ακόμα χειρότερα- δεν βγήκε να τζαμάρει με τους υπόλοιπους που έπαιζαν στο φεστιβάλ όπως έκαναν όλοι οι άλλοι (Gregg Allman, Willie Nelson, Warren Haynes, Derek Trucks, Dave Matthews):frowning:

Ο Young πάντα είχε περίεργα setlist και πάντα έπαιζε ψιλοάκυρα κομμάτια.
Για παράδειγμα, στο Live 8 είχε παίξει ένα ακυκλοφόρητο, ένα b-side και στο τέλος μόνο το “Rockin In A Free World”.
Κι όπως μπορεί να μας πει ο μεγαλύτερος οπαδός του εδώ μέσα (ο stargazer_adonis), στην περιοδεία που έκανε μετά την κυκλοφορία του “Harvest” δεν έπαιζε κανένα κομμάτι από εκεί, αλλά από τον επόμενό του δίσκο 8O !!!

Δικαίωμα του μεν, αλλά και δικό μου δικαίωμα να λέω πως δεν ευχαριστήθηκα στο live του:(

Και σε εμάς δεν έπαιξε ούτε το Rockin’ in the Free World στο τέλος, ενώ με όλους αυτούς που έιχε γύρω του θα μπορούσε να τους καλέσει στην σκηνή και να γίνει απίστευτο jam:(

Το Rust Never Sleeps είναι υποτιμημένο άλμπουμ ή μου φαίνεται?:-k
Ποσταρα σε λάθος Thread…

θα παραφρασω ενα τραγουδι του Dylan,

forever [SIZE=“3”]Neil [/SIZE]Young !
σαν τραγουδοποιος ειναι καλυτερος αν μιλαμε για στιχους οχι

Bob Dylan:!:

Neil Young λογω προσωπικης καθαρα προτιμησης.
Ενα τεραστιο ρισπεκτ βεβαια κ στον Ντιλαν!

Bob!!!