Bolt thrower 29 & 30 μαϊου 2010(θεσσαλονίκη & αθήνα)

το εχυνα ανετα το δεξιο 8)

οι απαράδεκτες συνθήκες μου κατέστρεψαν μιά συναυλία που την περίμενα χρόνια… sold out λέει… δεν είμαστε ζώα γαμώ το φελέκι μου ούτε είμαι 17 πιά γιά να μην με νοιάζει. ελπίζω να ξανάρθουν σύντομα και με καλύτερους όρους αλλιώς θα τους τιμήσω κάπου έξω έτσι όπως πάει το πράμα.

καλημερα λοιπον.

Το λαϊβ χθες ηταν καλο/δυνατο/αναμενομενο.
Μπηκα 3-4ος και μετα τις μπλουζες,καρφι στη μεση του καγκελου.
Οι Inveracity,αν και δεν μιλαμε για ειδος που ακουω, ηταν γαμω!
Και τολμω να πω,με τον καλυτερο ηχο στη βραδια.Μαλλον οι τριγκες και τα μπασοκιθαρα (καθως επαιζε ο ενας πανω στον αλλο) ηταν το μυστικο για εναν “ανεκτο” ηχο.
Για το τραγουδιαρη τους,δεν λεω τπτ καθως οι περισσοτεροι τους ειναι καπως ετσι,οποτε δεν μου κανει εντυπωση, καλη ή κακη.Μουσικα, η μπαντα ειναι ΓΝΩΣΤΗ για το τι παιζει και αν μη τι αλλο, με τετοιες συνθεσεις, μπορω να πω οτι ΕΥΚΟΛΑ εδωσαν το στιγμα της πιο “επαγγελματικης” μπαντας.

Οι Suicidal Angels,επαιξαν σαφως πιο κοντα στα σταθμα του ειδους μεταλ που παιζουν (δηλαδη πιο χυμα/ισως χειροτερα) και ειναι αληθεια οτι ψιλοχαλαστηκα με το δικο τους τραγουδιαρη καθως απεδειχθει και crowd manipulator.Ευτυχως το μικροφωνο του ηταν χαμηλα σε ενταση γιατι περα απο τους original vocalists, οι υπολοιποι ειναι απλοι imitators.
Μουσικα κινηθηκαν σε πατενταρισμενα προ 25ετιας ριφ και ιδεες αλλα το ολο θεμα ηταν αξιολογο και αρκετα ρυθμικο για να με κανει ,εστω και εν αγνοια μου, να “ζεστανω” σβερκο!
ΜΕΓΑΣ Χατζηαβατης ενας απο το crew τους, ο οποιος στο πρωτο του dive κερασε τον πολωνο μυτο στο ματι…

Η ατραξιον της βραδιας ηταν λιτη και απεριττη.
Δεν εχω να πω πολλα…Οχετος ο ηχος (οπως θελετε παρ’τε το), ο Καρλ στη κοσμαρα του να τραγουδαει οτι και οποτε του ερχεται και την Τζο να του ριχνει ματιες και να απορει/στραβωνει ακουγοντας τον.Μπαρρυ,Γκαβιν και Μαρτιν απλα ηταν εκει και τα εδωσαν ολα!Πιστευω οτι η ικανοποιηση που ειδα στα ματια ολων τους με εκανε απλα να ξεχασω το που ειμαι και τι σκατα γινεται!
Το σετ ηταν αυτο που επρεπε για να καλυψει την πλουσια μουσικη ιστορια μιας τετοιας μπαντας.Η ΚΑΥΛΑ ηταν εκει…και οι crowdsurfers επισης!
εγω ημουν ΑΚΡΙΒΩΣ εκει που εσπαγε το κυμα!Εζησα μεγαλες στιγμες με τον bouncer του μαγαζιου να μου κανει ντου καθε 3 και λιγο για να διωξει καποιον surfer.Ανταλλαξαμε τοσο ιδρωτα μεταξυ μας,που στο τελος σκεφτομουν να του ζητησω να βγουμε κανα ραντεβου!

ΕΠΙΣΗΣ…το ΞΑΝΘΟ καλα θα κανει την αλλη φορα να βαλει παντελονι!Πηγα να την βοηθησω να ανεβει την πρωτη φορα και με σοκαρε!:roll:

ΕΠΙΣΗΣ,ΕΠΙΣΗΣ…ΓΑΜΩ ΤΟΝ ΠΟΥΣΤΑΡΑ ΠΟΥ ΕΣΠΑΣΕ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΤΟΥ ΚΟΛΛΗΤΟΥ ΜΟΥ.και τον φτυνω…

για μια ακόμα φορά λέω πόσο τυχερός είμαι που είδα τη συναυλία από τον εξώστη.8)
πάντως του stagediving το κάγκελο έγινε στους suicidal angels (τους οποίους και βαρέθηκα αφάνταστα), όπου το συγκρότημα κάλεσε κιόλας τον κόσμο να ανέβει στη σκηνή.στους bolt thrower δεν έγινε κανένα καθώς δεν άφηναν οι σεκιουριτάδες.
πάντως τη μπλούζα aealo του karl την αποδέχομαι λόγω μόνο του ότι ήταν και καλά πρώτη φορά στην ελλάδα και ήθελε να φορέσει μπλούζα ελληνικού συγκροτήματος.κατά τα άλλα μάπα δίσκος είναι…:stuck_out_tongue:

edit:@megatherion τυχερός ήσουν με το ξανθό.είναι ίσως ο μόνος λόγος που μετάνιωσα που πήγα εξώστη…8)

Eiναι τυχαιο που βλεπω 2η φορα Suicidal Angels και παρατηρω παλι οτι οι περισσοτεροι οπαδοι τους ειναι αμουστακα παιδακια?

οχι…

αλλα και παλι…ειναι κυκλος το ολο θεμα.

+1000000000 :wink:

λοιπόν:θεωρώ ότι η μουσική των suicidal angels έχει την ίδια λογική με τη λαϊκή/λαϊκοπόπ.είναι περισσότερο (αν όχι μόνο) διασκέδαση.θα την ακούσεις live και θα εκτονωθείς αν αυτό είναι που θες, αλλά αν θες να ακούσεις μουσική ε δε θα βάλεις suicidal angels και τους κάθε suicidal angels.αυτός είναι και ο λόγος που απευθύνονται σε αμούστακα παιδάκια που ακούν ό,τι thrash κυκλοφορεί “έτσι για να τα σπάσουμε να ούμ”.
αυτή είναι η γνώμη μου.

Δεν διαφερει και πολυ απ’την δικη μου πανω κατω :slight_smile:

και εμενα αυτη ειναι η γνωμη μου πανω κατω

τι θα πει αν θες να ακούσεις μουσική δεν θα βάλεις suicidal angels; μπορεί γενικά να ακούς μουσική για να ξεκαυλώσεις ξέρω 'γω. και γενικά ποια η διαφορά των τριτοτέταρτων suicidal με τα διάφορα τριτοτέταρτα τριχωτά σλατζομπλακ που πιθανότατα ακούτε και έχουν πάρει εργολαβία τη μιζέρια;

ε θα τους ακούσεις γι να γουστάρεις ξέρωγω και να κάνεις moshpit με τα έπιπλα του δωματίου σου.
ένα τριτοτέταρτο τριχωτό σλατζομπλάκ σχήμα έχει διαφορά με τους τριτοτέταρτους suicidal angels (και συμφωνώ σε αυτό) γιατί σαφώς το πρώτο έχει μεγαλύτερες απαιτήσεις στην ακρόαση και είναι αρκετά πιο εσωτερικό νομίζω…

ΣΟΥΙΣΑΗΝΤΑΛ ΡΕΕΕΕΕΕ

Ναι καλά, η μόνη διαφορά μεταξύ των τριτοτέταρτων μεν και των τριτοτέταρτων δε είναι ότι τους μεν τους έχεις φάει στη μάπά 30 χρόνια ενώ τους δε καμιά 5άρα και κάτι παραπάνω άμα την έχεις ψιλιαστεί από λίγο πιο νωρίς. Τράβα ρώτα κάνα θρασα αν την παλεύει εύκολα με τα πρωτοδεύτερα σλατζομπλάκ και τα λέμε. Επίσης είναι λίγο και η τελευταία λέξη της μόδας στο τι είναι σύγχρονο και Intellectual. Κάποτε ήταν το Prog, πιο μετά ο νεοαμερικάνικος γκρουβοινταστριαλονεοθράς ήχος, πιο μετά το Post Rock ε κάπου κάναν και στο Greece οι Isis και οι Neurosis το μπάμ και σιγά-σιγά μπήκε το νερό στο αυλάκι.

ε, εντάξει, τώρα τι λογική είναι αυτή δεν ξέρω… αλλά πιθανότατα για έναν ακροατή σαν και σένα το τελευταίο του τσαλίκη θα σου δημιουργεί ακόμα μεγαλύτερες απαιτήσεις στην ακρόαση, αυτό δεν του δίνει κάποια αξία. καμιά διαφορά η φώτοκοπη εσωτερικότητα από ένα μοσπιτ-αγγαρεία, φθηνά και τα δύο. απλώς στην πρώτη περίπτωση σου αρέσει η πατέντα.

@χορρορ προφανώς

αντε ρε βεγγο εσυ που χεις κι αποψη

ντάξει δε βγάζει πουθενά αυτή η κουβέντα.τη γνώμη μου την είπα και γενικά αυτό το thrash δε μου κάνει και το βαριέμαι αφάνταστα.το σίγουρο πάντως είναι πως ζούμε στο 2010 και καλώς ή κακώς η μουσική έχει προχωρήσει αρκετά σε σχέση με 30 χρόνια πριν.

@somnambulist: ναι, γιατί ξέρεις έχω λιώσει τη δισκογραφία του τσαλίκη…:stuck_out_tongue:

ωραιοι οι bolt thrower χτες
ο ηχος ηταν ικανοποιητικος
εγω περασα τζαμι
χωρις να ξερω τα τραγουδια τους
εχω ακουσει μονο
το mercenery
πλακα ειχε και το ξυλο που επεφτε
πλακα ειχε και η ξανθια που σηκωσαμε
πλακα ειχαν και τα crowdferfing
που καναμε
ωραια παντως για μπαντα που δεν ηξερα τα τραγουδια τους
περασα πολυ καλα

hail σε destroyer\dude\red run horgal
που ειδα
α και το μπλουζακι rotting christ
που φοραγε ο τραγουδιστης ηταν ολα τα λεφτα
και επισης μου αρεσε που ελεγε
no greece no glory!8)

καλο παντως θα ηταν παντως
να βοηθαμε ολοι μας οσους
κανουνε crodserfing
και να μην ειμαστε συνεχεια οι ιδιοι
και οι ιδιοι ετσι
ειχε πει ο jesus "βοηθατε αλληλους’'8)
αδιαπεραστοι οι security χτες

@ White Zombie

Κάτι ξέρουμε και μεις από βέσπα φίλτατε