Burzum - Umskiptar

Άρε Varg, άλλος ένας μεγάλος δίσκος.Μου αρέσει πολύ η πορεία που ακολουθεί στα τελευταία άλμπουμ.Μου δίνει την εντύπωση πως συνεχίζει σε μπλακμεταλικές φόρμες οτι άρχισε στη φυλακή, κάτι πολύ πιο ουσιαστικό από οποιοδήποτε πισογύρισμα όσο κι αν αυτό χαροποιούσε πολλούς οπαδούς του.

Μετά από 2 ακροάσεις (και με τον κίνδυνο να αλλάξω την άποψη μου να ελλοχεύει!), θεωρώ πως είναι ένα σκαλί κάτω από τα 2 προηγούμενα, κινούμενο ωστόσο στο ίδιο ύφος.

Συνεχίζει δηλαδή στον γνώριμο ήχο του Belus και του Fallen, πιό κοντά στο δεύτερο (λόγο και των καθαρών φωνητικών που μου άρεσαν -και εδώ- πολύ), λιγότερο επιθετικό και περισσότερο ταξιδιάρικο, όπως είπε και ο Deathster!

Ο Varg είναι σε φόρμα.

To Jóln ΓΚΑΜΑΕΙ!!

elven dance re!

Πολύ ωραίος δίσκος, γενικότερα η πορεία τους είναι πολύ καλή…

Πολλα σκαλοπατια κατω ο δισκος απ’τους 2 προηγουμενους…Και μετα την υπερμουφα συλλογη μου κολλαει ασχημα :stuck_out_tongue:

Επιτελους!!
Γιατι νομιζα οτι μονο εμενα δε μαρεσε και ελεγα κατι δεν παει καλα,οσες φορες και αν το ακουσα δεν μπορω να αλλαξω γνωμη.
Βαρετο και κουραστικο μου φαινεται,δεν μπορω σε καμια περιπτωση να το βαλω διπλα σε Belus και Fallen.
Το μονο που ξεχωρισα ειναι το Æra στο οποιο παιζει φοβερη ριφαρα (και αυτο βεβαια οσο περναει η ωρα περιμενω οτι θα ξεσπασει και θα ανεβασει ταχυτητα αλλα τιποτα)

Ειμαστε λιγοι μαλλον wintersun :stuck_out_tongue:
Βαρετος κι εμενα μου φανηκε, ειδικα μετα τα προηγουμενα. Και το θεμα ειναι πως τον περιμενα στη γωνια οταν βγηκε απ’τη φυλακη κι ανακοινωθηκε η κυκλοφορια αλμπουμ αλλα τον παραδεχτηκα…μεχρι το Umpskiptar (και τη προηγουμενη συλλογη βεβαια αλλα μιας και συλλογη).

Φακ γιεαχ για το username.In Jaari we trust :metal: (Aν και μεχρι να βγει το καινουριο θα χουμε ασπρισει ολοι εδω μεσα… )

  • 1 και εμενα μου φαινεται μετριος, και απτη μεση και μετα, βαρετος.Ομως joln και elvendance ειναι κομματαρες.

2 εκδοσεις CD και 3 βινυλιου. Η 1 ηδη πανω απο 38 ευρω με mailorder.

Παπαριές της plastichead το bronze, έχει 2πλάσια τιμή και βάλε από τα άλλα δύο γιατί δεν το πουλάνε χονδρική, μόνο λιανική από το site τους στα 25 λιριά…να τα φάνε στα φάρμακα λέω εγώ

Ειναι brand name οι Burzum. 7.50 λιρες η διαφορα απο τις αλλες 2 εκδοσεις, ολα τα κορακια εχουν ορμησει ηδη. Ποσες απο αυτες θα καταληξουν στα χερια οπαδων ειναι αγνωστο :lol:

Το [B]“Belus”[/B] πιο πρωτόγονο, το [B]“Fallen”[/B] πιο επιθετικό και αυτό πιο λυρικό και ταξιδιάρικο που πε και ο Κοσμάς.
Ακόμη ένα αριστούργημα, ο άνθρωπος αν αντιλαμβάνεται σωστά την μουσική δεν χρειάζεται να κάνει παπάδες, με λίγες νότες μπορεί να δημιουργήσει υπέροχη μουσική και τέτοια αντιλαμβανόμαστε άμεσα στα[I] Jóln[/I], [I]Alfadanz[/I], [I]Galgvið[/I]r και στο υπέροχο [I]Gullaldr[/I].
Τι να λέμε, ο ψυχάκιας είναι ιδιοφυία, και δημιουργεί ότι γουστάρει όποτε γουστάρει.
Το[I] Gullaldr [/I]ας το ακούσουν όλοι.

Είναι η κατάλληλη εποχή του για άκουσμα.
Τι καλύτερο από αφηγήσεις για την δημιουργία του κόσμου με τις εκπληκτικές κιθαριστικές μελωδίες του ψυχάκια.
Γαμώτο ρε Varg, βγάζε τέτοιες δισκάρες και συνέχιζε να ανεβάζεις γελοίες φωτογραφίες στο facebook.

Όσο και να το προσπάθησα, είναι ο πρώτος δίσκος του που -παρά τα όποια καλά σημεία- στο τέλος δε μου αφήνει απολύτως τίποτα.

Θα συμφωνήσω δυστυχώς. Τον έχω ακούσει σχετικά λίγες φορές αλλά τίποτα δεν με προτρέπει να το βάλω για ακόμα μια φορά όπως γινόταν με τους 2 τελευταίους.

[B]Χάλια δίσκος;[/B]

[I]Βαργκ! Πληζ γύρνα πίσω στο κελί της φυλακής -κάπου σου παράπεσε η έμπνευση στο μάζεμα φαίνεται.[/I]…

Ή καλύτερα μείνε εκεί: [I]τους καλούς (τελευταίους) δίσκους σου, εκεί τους έβγαζες. Η πολύ ελευθερία έξω, σε περιορίζει (μουσικά + έμπνευση)[/I]

ενταξει δεν ειναι και χαλια.μια χαρα ακουγεται υπο τους ηχους της βροχης οπως σημερα.

Εγώ, πάλι, που ξίνισα αρκετά με τα ‘‘Belus’’ και ‘‘Fallen’’, με αυτό εδώ κόλλησα για αρκετό καιρό. Επιτέλους πρόσθεσε και λίγο πιο διαφορετικές μελωδίες από τα 2 προηγούμενα, και γενικά ο δίσκος δεν κάνει κοιλιά, σε αντίθεση με τα άλλα δύο που (πέρα κάποιων τραγουδιών) κούραζαν σε αρκετά σημεία.

Βρίσκω αυτή τη (σχεδόν) ολοκληρωτική στροφή σε αργόσυρτα/επικά κομμάτια πολύ ταιριαστή. Αν ξεθαρέψει και λίγο με τη φωνή του θα 'ναι ακόμα καλύτερα, αν και καλά το πάει.